maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca

Sekcia: Konfigurácia 29.08.2010 | 01:00
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
Napadla ma velmi sialena myslienka. Dalo by sa urobit, ze by po vlozeni USB klucu do linuxu automaticky zmazalo (alebo dalo by graficku ponuku na zmazanie) autorun.inf?

teda nieco typu "vlozili ste usb kluc obsahujuci autorun.inf, s velkou pravdepodobnostou ide o virus. vymazat?"

je to len napad, a asi fakt sialeny... otazka vsak vyznieva:
1) bolo by to nejako technicky mozne?
2) bolo by mozne vyhodit aj subor na ktory ten autorun odkazuje?
3) co okrem virusov moze pouzivat autorun.inf na USB klucoch?
    • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 01:29
      WlaSaty   Návštevník
      Stano,
      nepreháňaj to s tým, lebo Ťa ešte zamestnajú v Microsofte. Presne tento spôsob bol použitý v MS10-046.
      • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 01:59
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        nemam prehlad o vsetkom moznom co sa v MS vymysla, len ma to tak napadlo. kedze vsak virusov cez autorun je moc, no nie kazdy autorun ma naozaj zmysel davat prec...

        ked mi niekto donesie usb kluc, tak vacsinou jednoducho otvorim ten autorun v nejakom tom gedite, precitam si na co to odkazuje a vyhodim rucne autorun aj s cielom, teda pokial samozrejme vidim ze ide o nejaku potvoru :) no a napadlo ma to nejako zjednodusit :)
    • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 01:39
      Avatar maor Mint, Debian, Raspbian, LibreELEC  Používateľ
      "3) co okrem virusov moze pouzivat autorun.inf na USB klucoch?"

      Tak napríklad môj Kingston kľúč obsahoval nejaký program, kvázi správca súborov na kľúči, ktorý sa automaticky spúšťal pomocou autorunu. A nebol to vírus!
      Ale viem si predstaviť, že pomocou autorunu sa ti napr. spustí nejaké menu s portable aplikáciami ;-)
      • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 01:56
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        taktiez ma napadlo ze moze autorun odkazovat aj na instalator ovladaca nejakeho zariadenia
        • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 02:02
          WlaSaTy   Návštevník
          Áno. Na niečo takého som narážal. Je to ako keď s śpinavou vodou z kúpania vyleješ aj novorodenca do kanálu. Lahšie by bolo zavesiť otázku "oskenovať" vložené/zasunuté médium.
          • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 02:34
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Kde chodíš na tie prirovnania, toto ma fakt dostalo :D Presne toto som chcel zaviesť v jednej firme kde chodím spravovať sieť. Majú tam Widle a niekto im tam cez USB dostal víra, ktorý sa rozbehol po celej sieti. Súhlas automatické preskenovanie je dobré riešenie.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 02:43
              WlaSaTy   Návštevník
              To vieš, drogy sú zlé.

              Autorun.inf bol jeden z zlých krokov, rovnako ako aj napríklad wmf, asf alebo shortcut.

              Mimochodom, ak sú vo firme povolené USB, tak by som zrušil možnosť "nie, neskenovať".
              • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 02:57
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                to si este nezazil toto:

                "ten antivirus som vypla lebo sa to tam otacalo a znervoznovalo ma to ked som pisala vo worde" - jedna tetka z uradu...
                • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 03:27
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ako je možné že mohla vypnúť antivírus? Jáj, asi jej dal miestny správca autologon na administrátora.

                  Z niektorých vecí nemôžeme viniť užívateľov.
              • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 04:01
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Tam to nieje také jednoduché, ja mám zaručiť prenos údajov s kontrolorských staníc do central PC, ale o správu staníc sa starajú ITečkáry čo to majú na háku, požiadavka na nainštolavanie patchu trvá mesiac :) Je to tam taký malý komunizmus. O debate ako majú nastaviť antivirák je problém sa dohodnúť, atď, atď, ale mám z nich prachy tak netlačím na pílu, aby ma ešte neposlali do ....
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 14:34
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  do /dev/null? :)
                  • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 16:54
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Horsie by bolo vyskrtnutie zo zoznamu prijemcov platieb. A najhorsie zas presunutie na zoznam platitelov koli nedotiahnutej zmluvnej pokute.
    • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 29.08.2010 | 22:53
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      AHOJ.

      Ty máš niečo spoločné s MS Windows PC alebo jeho sieťou ?
      Nevidím totiž žiadny súvis "šialenej myšlienky" MS vírusu založeného na autorun.inf s Linuxom (OS). Pokiaľ potrebuješ nejakú pomoc s ošetrením kompov v MS windows, napíš nám to priamo a bez "šialených myšlienok".
      A už vôbec nechápem ten "skok" k " tetke" ktorá vypla akýsi pomyselný AV program ...
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 30.08.2010 | 00:39
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        napadlo ma to, kedze sa snazim urobit z greenie livecd na naozaj rozne cinnosti, vratane samozrejme precistenia USB kluca od havede ktora postihuje konkurencny system. Robim to jednoducho rucne, a tak ma napadol na to zlepsovak... no vyzera to tak, ze to budem aj nadalej robit jednoducho rucne...

        ten skok bol ku firemnemu prostrediu ako jedna cast konverzacie s inym clovekom na tomto portali...
        • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 30.08.2010 | 01:26
          WlaSaTy   Návštevník
          Neviem či už nemajú náhodou grafické prostredia voľbu spustiť antivírus pri vložení prenosného média, ale cez dbus sa to dá v pohode. Pred časom som sem dával link na zálohovanie ktorého základom bolo presne toto.

          Stano, vedel by si ho upraviť aby to spustilo namiesto rsync napríklad clamav?
          • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 30.08.2010 | 01:46
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            na clamav som sa uz velmi davno nepozeral, skusim na to hodit okom a pridat to na CD aj s aktualizaciami, to by slo... uvidime...
          • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 30.08.2010 | 17:11
            peter   Návštevník
            Stano, vedel by si ho upraviť aby to spustilo namiesto rsync napríklad clamav?
            stano sa teraz uci mazat subory. Netlac nanho. :-)
    • Re: maximalne sialena myslienka na mazanie virusov z usb kluca 04.09.2010 | 11:52
      <<<>>>   Návštevník
      ked uz ti ide tak o windows a jeho problem co tak radsej zakazat spustanie autorunu ;) ale radsej spustenie nejakeho menu ako otvorit usb kluc ?