Ubuntu 10.04.1 - lamer
Rozumej, 1. particia je DELL, ktora sa neda zmenit, potom je WIN7boot, WIN7, 4. je data..
Cize musel som instalovat virtualne cez wubi..
Avsak nepodarilo sa mi zistit, aku verziu mi to nahralo.. Stiahol som z netu wubi a bolo..
Komp mi podporuje x64, mam 4gb ram, ale mam silne podozrenie ze mi to dalo 32bitovu verziu..
Hardinfo mi v ubuntu vypisuje > KERNEL - Linux 2.6.32-24-generic(x86_64)..
Aku verziu prosim mam ? Resp. ako sa to da presnejsie zistit ?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
:-D
To označenie (x86_64) oznamuje, že sa používa 64-bitová verzia kernelu t.j. spúštaš z wubi 64-bit OS.
Upozorňujem Ťa že wubi nie je riešenie v žiadnom prípade, vždy je užitočnejšie pozrieť si fungovanie konkrétneho linuxu pomocou nabootovania z/cez LiveCD, ktoré sa delia napr. podľa prostredia na LiveCD Gnome, LiveCD KDE atď....
Každá poriadna linuxová distribúcia, ktorá sa chce rozširovať medzi masy, má svoje príslušné LiveCD, ubuňtáci ti povedia ako sa konkrétne LiveCD volá v Ubuntu.
Tip: Zmenši si v Win7 cez Správcu diskov niektorú NTFS partíciu, veď máš 500 GB disk, neverím, že by všetko zožral Tvoj windowsisko (a.k.a. Matka Všetkých OS) ...
:-)
Lenze na ten disk pise od zaciatku, dufam ze som sa vyjadril spravne.
Takisto data je uz 4. v poradi primary, kde pise od zaciatku..
Takze mi dovoli vytvorit len na konci tabulky, co je za Dkom, to znamena 5. particia a ta uz nie je primary, toz nebootovatelna, to sa mi aspon snazi nahovorit ubuntu..
Este mi prosim prezrad, preco wubi nie je riesenie ?
Je pomalsi ten linux alebo preco ?
Lebo ak ti mam pravdu povedat, momentalne mi to takto celkom vyhovuje..
Spravil som si pren 20 gb, co prezatial na moje ucely (do skoly) staci. Lenze chcel by som sa tomu mozno povenovat aj troska viac..
No a este otazka do tretice.. Prezrad mi prosim preco disk na ktory som to cez wubi nainstaloval mi nevidi ? na Cku mam tiez NTFS a vidi ho.. na Dku mam setko hudbu, a akurat tento disk tam nevidim..
Trochu mi vadí Tvoja čudná slovenčina a slovosled.
Ja som Ti v skratke navrhoval, aby si si korektne v spustenom Windows 7 zmenšil o takých min 50 GB tú partíciu, kde ako píšeš máš tie Média.
A uvádzaš ,že máš 500 GB disk, tak si myslím, že keď takto urobíš. môžeš poskytnúť na inštaláciu Linuxu okolo 50 GB, čo mu stačí, aby sa Ti ukázal v plnej sile. Pomoc nás všetkých dostaneš na tomto sajte linuxos.sk.
;-)
Ovšem platí to iba v prípade, že si z nás nerobíš srandu a nekrátiš si čas písaním nezmyslov na túto adresu, čo je momentálne veľmi rozšírená kratochvíľa nadutých teenaegerov (nechcem použiť iný "hustý" výraz zo sexuálneho podpriestoru).
Takže si kľudne nainštaluj Linux na to uvoľnené miesto a experimentuj !
Slovenčina a slovosled bol trocha divný, keďže som v tom momente silno uvažoval a sústredil sa tak polovične na to, čo píšem. Navyše prešiel rok od opustenia strednej, tak už mám nárok na gramatické chyby, nie :D
Ale podme k veci..
Pokiaľ ja viem, tak na každú partíciu sa snaží PC zapisovať od jej začiatku... To znamená, že novú partíciu môžem vytvoriť len ZA nejakou inou. Respektíve, ak zmenším hociktorú partíciu v mojom PC, tak vznikne mi miesto ZA ňou..
To znamená, že momentálne pre mňa nastala neriešitelná situácia, keďže..
Mám notebook dell, kde si výrobca vyhradil prvú partíciu ako OEM, ďalšia v poradí je bootovacia windowsu, tretia je samotná windows, 4tá sú dáta (táto partícia má 400GB, tú by som chcel zmenšiť..). K tým 2 partíciam windowsu - neviem či si používal 7čku, ale tam to proste tak je. Má 100MB zavádzaciu a potom zbytok s dátami windows..
Keď som aj v inštalátore ubuntu dal zmenšiť 4. partíciu - dáta, miesto sa uvolnilo za touto, čiže už bola piata v poradí na 1 disku a ubuntu mi ju označil ako UNUSABLE..
Takže linux môžem dať len na nejakú partíciu, ktorá bude ZA nejakou inou.. Čiže jediné možné riešenie je zmenšiť Windowsácku (to je tá 3. v poradí), avšak 50GB je pre 7čku a programy pramálo..
A nakoniec. Windows 7 zaviedol "super" vec menom AKTÍVNE PARTÍCIE - jedná sa o nejakú blbosť, neviem ako modifikuje tabulku partící, ale nič iné okrem windowsu to nedokáže rozoznať. Inštalátor linuxov to potom ukazuje ako 1 velkú neznámu nesformátovanú partíciu. Windows sa ohradzuje tým, že to je výhoda, aby užívateľ mohol meniť velkosť partící jednoducho a za behu operačného systému. Disk sa vždy pretransformuje na aktívny, ak mením partície vo Windows 7, čiže použitie diskmgmt.msc vo windows nepripadá do úvahy..
A ešte raz sa ospravedlňujem za slovenčinu. Písal som to v Ubuntu, kde som si nedal slovenskú klávesnicu, chcel som niečo rýchlo napísať...
Najprv si vo Windows 7 pomocou myšky v Manažéri Diskov zatiahnutím okraja Média_partície smerom doľava zmenšíš túto partíciu o min 50 GB (ak chceš viac, tahaj viac doľava) a toto uvoľnené miesto Ti Linux okamžite použije pri svojej inštalácii na harddisk. To znamená, že Ti ho pri inštalácii ponúkne, že sa tam nainštaluje.
Veď ruku na srdečnú chlopňu, čo môže byť ľahšie ako používanie prívetívého a uživateľsky priateľského grafického prostredia Windows 7 so zapnutým ľahučkým Aero motívom ...??
Takto je odrezaných 30GB vo Windowse. http://img716.imageshack.us/img716/3514/diskmgmt.png
A takto to vyzerá v inštalátore Ubuntu http://img844.imageshack.us/img844/4760/unusable.png
idealne pohrat sa s tym diskom cez gparted, je to programo podobny ako ten v instalatore ubuntu, no taky sikovnejsi na menenie particii a vsetko mozne s tym.
alt+f2: gksu gparted
Že vraj najprv musím na 4. mieste vytvoriť primary partíciu a tú následne rozdeliť na 2 extended..
Vidím, že Ty vobec nerozumieš inštalacii Ubuntu, to znamená že nevieš, že máš prikázať aby sa ti nainštalovalo Ubuntu (alebo nejaký iný Linux) práve na to 30 GB free tak že to začekuješ, preboha.
Má tu kopec na slovo vzatých Ubuňtákov, ktorí Ti určite radi poradia ako postupovať pri inštalácii ....
Ubunťáci , nástup ....
:-)
Jednoducho, dal som si manuálne nastavenie partící, ale inštalátor to nechápe.. nedá sa zaškrtnúť to voľné miesto..
disk C ako prva, potom rozsirena oblast a jedna logicka jednotka, kde by bolo D.
ak by si chcel mat napriklad C, D, E, F, G, tak ideal C ako prva, na zvysok rozsirenu oblast a niekolko logickych jednotiek (D, E, F, G)
co tebe treba, je urobit rozsirenu oblast. sda1 nemenit, sda2 tiez, sda3 tak isto, sda4 zmazat a pretvorit na rosirenu oblast a tam si uz potom budes moct urobit diskovych particii kolko len chces.
To by malo vyriesit moj problem, ak rozumiem spravne..
Najprv si to naštuduj, aby si pochopil, čo je to merge=spájanie partícii, potom si spoj tie dve partície v jednu. Všetko to robíš vo Windows 7 podľa toho postupu .
:-)
To asi ostanem s Windowsom a WUBIm, pretože Data od Windowsu som chcel mať vždy oddelené pre prípad nutnosti reinštalácie OS Windows..
Ešte taká otázka. Pri použití WUBI je tam velký pokles výkonu ?
Už používam WUBI, ako tak si zvykám na nové prostredie, ALE !
Tešil som sa že, keď si dám operačný systém, o ktorom sa hovorí, že lepšie využíva systémové prostriedky atď, je šetrnejší, tak aj bude..
No nie..
Ubuntu mi z batérie vydrží maximálne 4 hodiny ! Viem, niekomu sa to zdá bohate dosť, alebo mi začne oponovať, veď mne nevydrží ani 2, 4 hodiny ti stačia.. Lenže ten pažravec windows 7 mi vydrží ísť kúsok nad 6 hodín..
A pri tom v Ubuntu mám nahodené aj PROPRIETARY ovládače na grafickú kartu Ati Radeon..
Čo by sa dalo spraviť pre zníženie spotreby batérie ? Ono, pohlad zo strany windowsu je pekný - veď ubuntu vydrží len o tretinu menej.. Lenže kto chápe zlomkom, pozrie sa z druhej strany, tak windows 7 vydrží o polovicu dlhšie ísť z bateriek ako ubuntu..
Odpoveď je veľmi, veľmi jednoduchá.
A) ak chceš šetriť batériu (máš na to špecifický dôvod, napríklad kvôli problémom z častejším nabíjaní a pod. veď tu život prináša rôzne dôvody) rozhodne používaj Windows 7 ....
B) Ak Ti nezáleží na dobe výdrže batérie používaj to Ubuntu, častokrát pomôže update na novšiu verziu knižnice ovládača .....
C) Optimálna odpoveď je: Experimentuj s Linuxom !!! Nájdi si iné "light" distribúcie, nainštaluj si ich na Tvoj 4-partíciový harddisk laptopu, alebo si ich pusti len ako Live verziu. Zistíš že v linuxovom svete Ti existujú aj iné distribúcie (odľahčené), ktoré dosahujú ešte väčšiu výdrž batérie ako kvalitne urobené Win7 Pro
http://www.slitaz.org/
http://crunchbanglinux.org/
http://www.zenwalk.org/
http://fluxbuntu.org/
.... a to nie je konečný počet light distribúcii, tieto ma teraz napadli, je ich viacej
:-)
Arch Linux
Gentoo Linux
obidva použiť s windows manažérmi ktoré sú napríklad: wmii alebo Awesome a tah-dah
EXPERIMENTUJ!!
PuppyLinux
EXPERIMENTUJ !!!!
Na nový systém si pomaly zvykám, onedlho sa chystám nahodiť buntu ako single boot na jeden desktop..
Ale..
Všimol som si jednu zvláštnu vec. Keď som prvý krát spustil ubuntu ešte z Live USB aj prvý krát po inštalácí cez WUBI, tak po stlačení klávesy FN + regulovanie podsvietenia, ukazoval mi pekne, celkovú úroveň podsvietenia.. Už ale nie.. Neviete niekto v čom by mohol byť problém ?
2. vec ktorá sa chcem opýtať, po dnešnom update mám v Boot Loaderi už 5 vecí..
Ubuntu s kernelom x.x.x.25
Ubuntu s kernelom x.x.x.25 RECOVERY
Ubuntu s kernelom x.x.x.24
Ubuntu s kernelom x.x.x.24 RECOVERY
Win 7 boot loader on SDA 2..
Proste, prečo mi tam ostal aj kernel 24. Dá sa nejako grub znova autokonfigurovať, alebo ho treba manuálne prepísať ? Alebo je tu aj tretia možnosť, že mám stále nainštalované aj staré jadro ???!
Díky za pomoc :)
Windows najnovsie v spravcovi diskov pridava najskor len primarne particie. Ked dosiahne pocet 4, zacne vytvarat rozsirene. Takze podla mna vo Win uvolni miesto, vytvor na nej (stale vo Win) 5. particiu.
Potom chod instalovat Ubuntu, a tam na particiu sda5 nainstaluj. Ak by to neslo, predtym ju zmaz (uz v Ubuntu) a znova pridaj.
sudo gedit /etc/default/grub # poprípadne si vyber iný editor
riadok: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
zmeň ho na: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet acpi_osi=Linux"
ulož to (v gedit Ctrl + s)
sudo update-grub
sudo shutdown -r now (poprípade reboot)
Keď nepomohlo, poprípade som to zle pochopil, skús nás o tom viac informovať. =)
BTW. Tento postup, čo som popísal predchvíľou spraví to, že FN bude postupne pridávať Brightness
napr. 10% -- 20% -- 30% -- 40%
U mňa na netbooku, keď som mal Ubuntu a mačkol som FN + F6 (brightness) tak mi to skákalo takto:
20% -- 10% -- 50% atp.
Tento postup to vyriešil ;)
Regards
Mám však jeden problém. V BIOSe mám nastavené Function key first, čiže ak chcem použiť alternatívnu, musím dať FN.. Ale vždy keď spustím Ubuntu, prepíše sa to aj v BIOSe zase na MULTIMEDIA key first..
Problém je v tom, že mi neukazuje tú grafiku, ktorá informovala o aktuálnom jase. Proste keď pridáš, tak ti ukázalo, či mám polovicu, plný jas atď... Ukazovalo to, ale teraz nie..