Driver Grafika ubuntu

Sekcia: Hardware a Drivery 24.09.2010 | 01:22
Avatar errici   Používateľ
Ahojte nainstaloval som si Ubuntu 10.04, vsetko je ok az na ovladac na graficku kartu GeForce Go 6100. Cez system -> spravu -> ovladace hardveru mam v ponuke tri ovladace na vyber ale ani jeden nefunguje spravne.
Takto grafika je integrovana. Je to nb asus A6000 A6M s GeForce Go 6100
nainstaloval som normal ubuntu 9.0.10 apo in stalacii mi ponuklo update na 10.4 tak soho updatol.
Problem bol v tom ze po restarte pc po update mi pri spustani nb vypisalo v rychlosti nejaky error a spustil sa. Restartoval som ho ked som skusal instalovat par veci. Pri spustenymi znova vypisalo error a skocila chyba kde sa nieco pisalo ze je nieco s ovladacom na grafiku a nedokaze spustit graficke rozhranie. Skocil len do prikazoveho riadku. Tak som ho restartol. Zistil som potom ze tam nie je na grafiku dobry ovladac. Lebo mi nevie ani rozpoznat monitor ani prestavit rozlisenie.

Zo stranky nvidie som si stiahol ovladac
pri instalacii mi vypisalo chyba



    • Re: Driver Grafika ubuntu 24.09.2010 | 05:21
      Avatar Grawp   Používateľ
      Skús nám poslať ten /var/log/nvidia-installer.log.
    • Re: Driver Grafika ubuntu 24.09.2010 | 12:47
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Prechod na novú verziu je u Ubuntu (ako si sám zistil) spojené s určitymi problemami nielen s NVIDIA kartou ....

      ;-)

      Tak v tomto má napríklad Fedora Linux výhodu: beží default na open-source ovladači pre NVIDIA, ktoré je VŽDY dobre odladené pre príslušnú verziu X-server. a tak po každom update na novú verziu si len aktivuješ (nainštaluješ) príslušné takzvané metabalíky pre NVIDIA (akmod) z fedoráckych repozitárov RPMFusion a idééééééš ..

      ;-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Driver Grafika ubuntu 24.09.2010 | 20:47
        Avatar errici   Používateľ
        nvidia-installer log file '/var/log/nvidia-installer.log'
        creation time: Thu Sep 23 22:08:35 2010

        option status:
        license pre-accepted : false
        update : false
        force update : false
        expert : false
        uninstall : false
        driver info : false
        precompiled interfaces : true
        no ncurses color : false
        query latest version : false
        OpenGL header files : true
        no questions : false
        silent : false
        no recursion : false
        no backup : false
        kernel module only : false
        sanity : false
        add this kernel : false
        no runlevel check : false
        no network : false
        no ABI note : false
        no RPMs : false
        no kernel module : false
        force SELinux : default
        no X server check : false
        force tls : (not specified)
        X install prefix : (not specified)
        X library install path : (not specified)
        X module install path : (not specified)
        OpenGL install prefix : (not specified)
        OpenGL install libdir : (not specified)
        utility install prefix : (not specified)
        utility install libdir : (not specified)
        doc install prefix : (not specified)
        kernel name : (not specified)
        kernel include path : (not specified)
        kernel source path : (not specified)
        kernel output path : (not specified)
        kernel install path : (not specified)
        proc mount point : /proc
        ui : (not specified)
        tmpdir : /tmp
        ftp mirror : ftp://download.nvidia.com
        RPM file list : (not specified)

        Using: nvidia-installer ncurses user interface
        -> The file '/tmp/.X0-lock' exists and appears to contain the process ID '1040'
        of a runnning X server.
        ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before installing.
        For further details, please see the section INSTALLING THE NVIDIA DRIVER
        in the README available on the Linux driver download page at
        www.nvidia.com.
        ERROR: Installation has failed. Please see the file
        '/var/log/nvidia-installer.log' for details. You may find suggestions
        on fixing installation problems in the README available on the Linux
        driver download page at www.nvidia.com.
      • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 15:11
        Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
        Tak v tomto má napríklad Fedora Linux výhodu: beží default na open-source ovladači pre NVIDIA, ktoré je VŽDY dobre odladené pre príslušnú verziu X-server. a tak po každom update na novú verziu si len aktivuješ (nainštaluješ) príslušné takzvané metabalíky pre NVIDIA (akmod) z fedoráckych repozitárov RPMFusion a idééééééš ..

        aku vyhodu? ubuntu akoze nebezi na nouveau? v ubuntu netreba pridavat ziadne repozitare iba napisat sudo apt-get install nvidia-current (alebo nvidia-173 alebo nvidia-96) a tiez vsetko by malo ficat ;)

        PS: v Ubuntu wiki je odporuceny krok pred instalaciou binarneho ovladacu nvidia: sudo apt-get --purge remove xserver-xorg-video-nouveau

    • Re: Driver Grafika ubuntu 24.09.2010 | 22:19
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Čo ti vypíše príkaz ?:
      /sbin/lspci -nn | grep 'VGA\|NV'

      Príkaz spusti ako užívateľ v termináli a daj sem výpis..
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Driver Grafika ubuntu 24.09.2010 | 23:47
        Avatar errici   Používateľ
        Neviem sa do toho dostat habim sa :-( No such file or directory som prihlaseny ako root asimi uz sibe
        • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 01:12
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Nechápem pre zmenu zase ja ...

          Môžeš spustiť to Ubuntu ?
          Vieš si otvoriť terminál ?
          Ten príkaz nespúštaš ako root ale ako normálny uživateľ.
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 17:03
            Avatar errici   Používateľ
            Ubuntu spustim len pri asi kazdom tretom spusteni mi padne na nejakej chybe zobrazenia .

            Terminal viem otvorit. Dokonca viem s nim aj pracovat mal som ho na skole. Ale dlho som s nim nic nerobil
            Chyba ktoru mi hodi pri dani prikazu Chyba
        • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 15:00
          Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
          vyskusaj /usr/bin/lspci -nn | grep 'VGA\|NV' ;)
          • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 17:07
            Avatar errici   Používateľ
            Toto mivyhodilo pri prikaze Terminal
        • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 15:29
          WlaSaTy   Návštevník
          Chybová odpoveď "No such file or directory" zodpovedala zlému príkazu spustenému na Operačnom Systéme z rodiny W95 ktorý zahŕňal Windows 95, Windows 98 a Windows Milenium Edition". A tie sa už niekoľko rokov ani nepoužívajú a ani nepodporujú výrobcom. Teda nemôžeš byť prihlásený ako root keďže v tom type OS žiaden root neexistoval.

          Takže nám skús povedať ako si vypálil ten stiahnutý ISO na samotné CD/DVD, ako si nastavil v počítači aby štartoval aj z optickej mechaniky a ako si z toho CD naštartoval. Nejako sa mi nechce veriť že by hláška z DOSu bola odpovedaná Linuxom.
          • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 15:41
            Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
            bash: /sbin/lspci: No such file or directory
            ja neviem ale mne to stale takto vypisuje Debian a ten je uz z rodiny Unixovej ;)

            PS: je kravina pisat /sbin/lspci alebo /usr/bin/lspci ked kazdy system ma programy a konfiguracne subory po svojom umiestnene (aj toto je nevyhoda roznorodosti lin. distribucii)
            • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 16:09
              WlaSaTy   Návštevník
              A fakt, som si nevšimol že túto obľúbenú hláśku niekto napchal do BASH-u. Takže to s tým DOSom verzie 95 beriem späť a idem sa schovať do kúta :-(

              Inak, blbuntu zvyklo mať lspci v /usr/bin

          • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 17:22
            Avatar errici   Používateľ
            Napalene je tak ako sa ma napalovat inak by mi ho bios ani pri boot nenacital
            Je to ubuntu 9.10 live cd.
            Neinstaloval som ubuntu prvy krat ale to to mi nerobilo ziadne.
            Po instalacii mi automaticky ponuklo moznost updatu tak som ho updatol na 10.4

            A tu je hlaska co mi vypisuje bash: /sbin/lspci: No such file or directory
            A to to pri prikaze /usr/bin/lspci -nn | grep 'VGA\|NV'
            • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 21:28
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj.

              Už som z chlastu prišiel zase home ;-)

              Páni, PODSTATNÉ JE, že nám príkaz vyfiltroval Tvoje ID grafickej karty, 10de:0247
              Toto ID zodpovedá naozaj karte GeForce Go 6100 0x0247.
              Toto je ale fakt, že Ty si sa pokúšal inštalovať starý driver (nejaký legacy), ktorý sa nehodí na tvoj typ GeForece Go 6100, pozri si to TUNAKY.
              Na Tvoj typ grafiky sa hodí najnovší t.j. unified driver 256.53, ktorý si stiahni odtiaľto ...
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 23:26
                Avatar errici   Používateľ
                Stiahol som si ten driver a skusil som ho nainstalovat ale znova tie iste hlasky Prva hlaska, Druha hlaska
              • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 23:40
                Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                :) pekne....niekedy by sme mohli ist aj viaceri chlastat ;) - viem ze sa to tu uz riesilo ale vysledok bol nulovy...

                no tak k veci:
                dodoedo dobre poradil ze treba driver 256.53 alebo 196.xxx (taka verzia je v *buntu repozitaroch)

                a teraz par poznamok:
                ten driver sa ti nepodaril nainstalovat hlavne kvoli tomu ze si mal zapnute Xka (grafiku), v ubuntu X server vypnes tak, ze zadas do terminalu: sudo service gdm stop a ked budes sa chciet vratit do grafiky tak namiesto stop start.
                dalej pre uspesnu instalaciu drivera treba mat nainstalovane linux-headers-686 (32b) alebo linux-headers-amd64 (64b) + po instalacii treba mat spravne nastaveny xorg.conf ;)

                ale naco robit veci komplikovane? instalacia ovladaca z nvidia.com sa robi iba vtedy ked repozitar neobsahuje balicky pre pozadovanu kartu (zvacsa legacy drivre 96xx a 71xx) a ked si clovek skompiluje vlastne jadro (ak je neaky pekny postup ako vyuzit dkms na zavedenie ovladaca do vlastneho jadra tak budem rad ked sa o nom dozviem ;)

                takze errici spominal si ze si nainstaloval driver cez graficke klikatko v ubuntu...
                uisti sa ze mas nainstalovany balicek nvidia-current (aptitude show nvidia-current)
                ak by nebol tak vykonaj:

                sudo aptitude install nvidia-current

                • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 23:53
                  Avatar errici   Používateľ
                  Vypisalo mi totok
                  root@Errici:/usr# aptitude show nvidia-current
                  E: Zámok /var/lib/dpkg/lock sa nedá získať - open (11: Resource temporarily unavailable)
                  E: Nedá sa zamknúť adresár na správu (/var/lib/dpkg/), používa ho iný proces?
                  Balík: nvidia-current
                  Stav: nainštalovaný
                  Automaticky nainštalovaný: nie
                  Verzia: 195.36.24-0ubuntu1~10.04
                  Priorita: voliteľný
                  Sekcia: restricted/misc
                  Správca: Ubuntu Core Developers <ubuntu-devel-discuss@lists.ubuntu.com>
                  Veľkosť po rozbalení: 72,6M
                  Závisí na: x11-common (>= 1:7.0.0), make, sed (> 3.0), dkms, linux-libc-dev,
                  libc6-dev, linux-headers-generic | linux-headers, patch, acpid,
                  libc6 (>= 2.3.6-6~), libgcc1 (>= 1:4.1.1), libx11-6 (>= 0),
                  libxext6 (>= 0), zlib1g (>= 1:1.1.4)
                  Odporúča: nvidia-settings
                  Poskytuje: xserver-xorg-video-6
                  Popis: NVIDIA binary Xorg driver, kernel module and VDPAU library
                  The binary driver provide optimized hardware acceleration of OpenGL
                  applications via a direct-rendering X Server. AGP, PCIe, SLI, TV-out and flat
                  panel displays are also supported.

                  This package also includes the source for building the kernel module required
                  by the Xorg driver, and provides NVIDIA's implementation of the Video Decode
                  and presentation API. The latter enables acceleration for NVIDIA 8 and later
                  series cards for h264 video.

                  GPUs such as GeForce series 6 or newer are supported.

                  See /usr/share/doc/nvidia-current/README.txt.gz for a complete list of
                  supported GPUs and PCIIDs
                  • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 00:12
                    Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                    takze podla tohto mas ten driver nainstalovany a stale to nejde??

                    mna by zaujimalo co za ovladac pouzivas v tejto chvili, to zistis prikazom:

                    cat /var/log/Xorg.0.log | grep NOUVEAU

                    cat /var/log/Xorg.0.log | grep NVIDIA

                    cat /var/log/Xorg.0.log | grep NV

                    cat /var/log/Xorg.0.log | grep VESA


                    ak ti neaky prikaz vrati vysledok tak to znamena ze ho pouzivas, pravdepodobne to bude nouveau, tak staci potom aplikovat nizsie uvedeny postup: vytvorit si xorg.conf a upravit /etc/default/grub ;)

                    PS: ak by to staale neslo...tak hod cely /var/log/Xorg.0.log nie sem ale na http://pastebin.com/
                    • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 01:56
                      Avatar errici   Používateľ
                      cat /var/log/Xorg.0.log | grep NOUVEAU - nic

                      cat /var/log/Xorg.0.log | grep NVIDIA - -ToTo

                      cat /var/log/Xorg.0.log | grep NV -Toť

                      cat /var/log/Xorg.0.log | grep VESA -Nic
                • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 23:58
                  Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                  a keby nahodou boli neake problemy aj po instalacii nvidia-current tak davam mensie vypisy ako to mam nastavene ja:

                  /etc/X11/xorg.conf

                  Section "Device"
                  Identifier "Card0"
                  Driver "nvidia"
                  Option "NoLogo" "True"
                  EndSection

                  /etc/default/grub

                  ...
                  GRUB_DEFAULT=0
                  GRUB_TIMEOUT=5
                  GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
                  GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet nomodeset"
                  GRUB_CMDLINE_LINUX=""
                  ...
                  Pomocka: po zmene grub suboru treba vykonat sudo update-grub2


                  takze xorg.conf staci aby bol aj takto minimalisticky nastaveny (ak chces zalohovat povodny, zadaj toto sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.old)
                  co sa tyka grub suboru tak tam je dolezity parameter nomodeset pokial pouzivas nvidia ovladac, ak by si pouzival nouveau ovladac tak tento parameter je potrebne odstranit
                  v Ubuntu by mal byt v nastaveni grubu aj parameter splash, ten si tam nechaj ale je mozne ze to uvodne logo bude vyzerat hrozne, v tom pripade pouzi tento navod.


                  PS: dufam ze som to zrozumitelne napisal a akonahle bude ti nieco nejasne...kludne sa pytaj ;)


                  • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 01:41
                    Avatar errici   Používateľ
                    No ci som to dobre pochopil.

                    Ten vypis mi vypisal ze mam nvidia-current ale mam ho installnut nanovo.

                    A ten zvysok som trochu nepochopil na mna treba pomalsie :-) poprosim ta krok po kroku. Dakujem ;-)
                    • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 03:59
                      Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                      okey....trocha som sa rozpisal a ked ti kazdy radi nieco ine je to tazke chaapem ;)

                      no vdaka /var/log/Xorg.0.log sme sa dozvedeli kde je problem...citujem:

                      (EE) NVIDIA(0): Failed to initialize the NVIDIA kernel module! Please ensure
                      (EE) NVIDIA(0): that there is a supported NVIDIA GPU in this system, and
                      (EE) NVIDIA(0): that the NVIDIA device files have been created properly.
                      (EE) NVIDIA(0): Please consult the NVIDIA README for details.
                      (EE) NVIDIA(0): *** Aborting ***


                      to znamena ze sa nepodarilo nacitat nvidia modul do jadra co je ta zla sprava, dobra je ze netreba nic robit s xorg.conf :)
                      uisti sa ze /etc/default/grub obsahuje v riadku GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT parameter nomodeset:

                      cat /etc/default/grub | grep nomodeset

                      ak to nic nevypise tak musis do tohto riadku na koniec pridat nomodeset (napr ro quiet splash nomodeset)...btw ak mas iba terminal k dispozicii tak subor editnes najlahsie prikazom

                      sudo nano /etc/default/grub

                      dalej vzdy ked zmenis tento subor (da sa tu zapnut napr. vysoke rozlisenie) tak musis spustit aktualizaciu grubu:

                      sudo update-grub2

                      a malo by to slapat...ak to ani teraz nepojde tak vyskusaj to cele preinstalovat:

                      sudo aptitude reinstall nvidia-current


                      • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 16:09
                        Avatar errici   Používateľ
                        cat /etc/default/grub | grep nomodeset -neurobilo nic

                        sudo nano /etc/default/grub - mi otvorilo zmenil som
                        povodny
                        zmeneny
                        len neviem aku moznost ulozenia mam zvolit nechcem to pokaziť Ako ulozit
                        • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 16:18
                          Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                          subor ulozis takto: CTRL+X y ENTER
                          a mas tam este jednu chybu aspon v tom screenshote - monodeset ;)
                          • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 16:38
                            Avatar errici   Používateľ
                            Hotovo zmenene a ulozene tu je zdrojak toho grubu ci je to zmene dobre Zdojovy kod grub
                            Teraz mam skusit nainstalovat driver alebo mam resetnut pc alebo najprv vyskusat
                            cat /var/log/Xorg.0.log | grep NVIDIA
                            Ja viem ze vyzeram ako debil ale radsej sa opytam aby som nieco pokazil
                            • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 18:26
                              Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                              zle je to zmenene, nema tam byt monodeset ale nomodeset (ide o to aby sa nezapol Kernel Mode Setting ktory nvidia nepodporuje)
                              a staci restartnut pc a potom by to malo ist, ak by to predsa neslo tak na pastebin hod vystup prikazu cat /var/log/Xorg.0.log
                              PS: len by ma zaujimalo ako robis vsetky tie screeny a vsetko v poho hadzes na pastebin ked nejde graficky ovladac?
                              • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 19:57
                                Avatar errici   Používateľ
                                No urobil som to ale nic sa nezmenilo stale pri spustani aj vypinani zacnu skakat kadejake ciary pri vypisoch a obrazovka meni farbu ako pred tym stale vypis obr
                                cat /var/log/Xorg.0.log -vypis
                                Obrazky robim cez Alt+Prt Sc


                                • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 23:03
                                  Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                                  no podla Xorg.0.log tam uz neni ziadna chyba....a tiez trochu nechapem co sa deje, mozno je problem s rozpoznanim monitora atd
                                  ked das ano tak co sa stane?

                                  mozes este vyskusat zadat sudo nvidia-xconfig ;)

                                  a tiez sa trocha pohrabat v googli
                • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 13:56
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  DKMS - Fedora má predsa na to akmod metabalíčky (aj pre NVIDIA).
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 14:58
                    Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                    takze ked mam buildnuty vlastny kernel vo fedore (src.rpm) tak mi staci nainstalovat akmod-nvidia a mal by ficat propietarny driver?
                  • Re: Driver Grafika ubuntu 26.09.2010 | 15:09
                    Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                    beriem spat to co som hore pisal ze ked si clovek skompiluje vlastne jadro (v Debian-based distrach pomocou make-kpkg, vo Fedore rpmbuild) treba nainstalovat ovladac z nvidia.com...prave pozeram ze by to malo v poho fungovat s DKMS :)
    • Re: Driver Grafika ubuntu 25.09.2010 | 11:19
      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
      Ono ubuntu má problém s grafikami po upgrade jadra. Nejde korektne nainštalovať ovládač. Takže:

      1. Odstsráň ten ovládač z nvidie.com.
      2. pozri si aké jadro máš nainštalované, typujem že máš min 2 a nabootované najnovšie.
      3. spusť správcu balíkov a daj vyhľadať linux alebo kernel a odškrti súbory staršieho. Väčšinou sú to 3 súbory. Pozor! Pozor na čísla aby si si neodstránil aj súčasné jadro. Ešte raz si prejdi či tam to nové jadro ostalo a či je to v poriadku.
      4. Rebootuj
      5. Spusti správcu drajvrov a zaškrtni používať Nvidia uzavreté. Pokiaľ máš len jedno jadro pôjde to na 100%
      6. reboot