Archlinux - desktop enviroment

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.10.2010 | 10:48
Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
Zdravím, opäť by sa mi zišla vaša rada, názory na moju situáciu. :)

Nainštaloval som si Archlinux. Môj smer viedol hneď na Archlinux wiki, kde boli ako-také poinštalačné rady, Daemony atp. Porobil som toho celkom dosť, aj podla návodu atp. Po spokojnosti z dobre urobenej roboty a pocitu takého, že "Wou, toto by som nemal šancu asi nikde inde vyskúšať" som bol v 15 minutovej eufórii. Ale to nemenilo nič na tom, že som mal len holý systém. Tak mi tak napadlo : "Dám tam KDE ? Gnome ? XFCE ? FluxBox ? LXDE ?" Samozrejme, po skúsenostiach s Ubuntu, Debian, Crunchbang, Linux Mint Debian Edition atp. Moje prvé kroky smerovali k "pacman -s gnome" postupoval som podľa jedného slovenského návodu, všetko šlapalo. Samozrejme, restart systému, už mi žiarili očká z toho, aký bude nabúchaný ten Archlinux, že ma prekvapí dačím, čo som ešte nevidel. No dajak mi to opadlo po zazretí defaultnej Gnome témy ALA Debian. Tak pozerám, že .. no, hľadať témy sa mi nechce, upravovať sa mi to nechce, veď predsa mám inú robotu, musím kódovať do kelu. Tak samozrejme, reinstall na KDE .. po hodinovom sťahovaní 800MB balíku už som čakal vážne zázrak v tom PC. Spustím systém, teraz, prvá vec: "Kde je tu menu ? Omg ? To čo za animačku ? WTF ? Aj tu animačka ? Aj tu dáky prechod ? Kriste pane, to čo tu mám !!". Teraz nechcem zhadzovať KDE. ale toto bolo moc.

Môj problém teraz spočíva v tom, že aj KDE aj Gnome mali "zavádzač"(kdm,gdm), ktorý som si pripísal do Daemonov v rc.conf. ALE ! Nainštaloval som Xfce4, pozerám na Archlinux wiki, hľadám, už čakám konečne to pravé pre môj Arch. No, ale aj to mi opadlo po polhodinovom hľadaní, čo mám napísať do Daemonov, aby sa mi po naštartovaní systému automaticky spustilo XFCE, predsalen, nechcem stále písať "startxfce4".

Týmto nudným, možno prehnane dlhým, možno nepresným príspevkom Vás žiadam o prípadnú pomoc s výberom desktop enviromentu, poprípade dáke vychytávky na jednotlivé tie rozhrania KDE,Gnome atp. Možno sa spýtate: "Ach, ale stále si Nám nepovedal, čo od toho očakávaš !"

Očakávam od toho toto:

- Aby to bolo rýchle
- Príjemné grafické prostredie
- Nemusí byť ľahká konfigurovateľnosť
- Niečo, čo je minimalistické a nie preplácané

Ďakujem už len prečítanie, za ochotu prispeť do tejto témy :) A poprosím, žiadne tupé komentáre.
Have a nice day !
Everything you can imagine is real.
    • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 12:36
      Avatar sivlk   Používateľ
      Ak pouzivas gdm dak dole (v prihlasovacej obrazovke) by malo byt tlacitko kde si mozes zmenit default session este pred prihlasenim. Inak to zapisuje asi niekam do ~/.nieco (xsession, xinitrc, XClients alebo tam niekam)
    • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 12:39
      lapajko   Návštevník
      Ja mám Arch + XFCE už pár rokov. Namiesto kdm a gdm používam Slim.
      Nemám tam žiadne efekty ani podobných konzumentov systémových prostriedkov - arch mám preto, aby som mal rýchly systém, nie pekné prostredie.
      • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 12:41
        Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
        Ja sa pýtam len to, že, keď nainštalujem XFCE4, ako dosiahnem toho, aby ma to hneď šuplo pri štarte systému do XFCE4 prostredia ? KDE to malo riešené cez kdm, ktoré som pripísal do Daemonov v rc.conf. Gnome to malo taktiež riešené cez gdm, ktoré som taktiež pripísal do Daemonov v rc.conf. Z XFCE4 som trochu zmätený, ale páči sa mi, len táto jedna vec mi nejde do hlavy =)
        Everything you can imagine is real.
        • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 12:42
          Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
          Uh, a BTW. tiež nepoužívam efekty apod. ako to ty nazývaš "konzumentov systémových prostriedkov" ;)
          Everything you can imagine is real.
    • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 12:47
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Týto to majú priamo v názve :) Lightweight X11 Desktop Environment
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 12:52
        Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
        :) S LXDE nemám žiadne skúsenosti a preto sa trochu obávam, čo mi to dá :) Máš s tým dáke skúsenosti, bedňa ? Nepotrebujem tam zrovna preblýskané efekty, ale jednoduchý systém, kde môžem vkľude programovať, využívať ssh, kde budú prívetivé fonty, nie, že dostanem systém, kde tie fonty budú ako .. no, vieš čo myslím. Sem-tam pozrieť film, počúvať hudbu (často), surfovať na internete. A taká btw. otázka, má Archlinux balíčky: apache, mysql, php atp.. to potrebujem najviac.
        Everything you can imagine is real.
        • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 12:54
          Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
          V podstate, nie najviac, doplnok len.
          Everything you can imagine is real.
        • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 13:09
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Podľa môjho, čiste subjektívneho pohľadu je fajn. Pozri si radšej screenshoty a rozhodni sa sám.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 13:13
            Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
            Vyzerá to dobre, uvidím čo to dá ;) Určite sa ešte ozvem. Ďakujem Ti zatiaľ.
            Everything you can imagine is real.
            • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 14:31
              xxxx   Návštevník
            • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 14:48
              Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
              No, hneď prvý problém =D Nainštaloval som LXDE + Slim, slim napísal do Daemonov v rc.conf.
              Restartol som to, hodilo mi to login screen, zadal som uživateľ. meno, heslo. Hláška " Failed to exec login command", nabehlo mi znova to okno s loginom, napísal som exit, že uvidím, čo to spraví. Hodilo ma to do čiernej obrazovky, kde je kurzor také X .. Skúsil som reštart, ale stále ma to hneď hodí do toho Login okna, neviete, ako sa dostanem do terminálu ? Potrebujem opraviť jednu vec.
              Everything you can imagine is real.
              • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 14:54
                Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                Napísať "console" som už skúšal ..
                Everything you can imagine is real.
                • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 15:20
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  ctr+alt+F3
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 15:38
                    Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                    Fúha, ide to =) Ďakujem.
                    Everything you can imagine is real.
                    • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 15:52
                      Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                      No, LXDE už beží, ale dáke je to divné ešte. SLiM ma nepustil cez normálneho uživateľa ani do LXDE, musel som cez root O_o
                      Everything you can imagine is real.
                      • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 16:13
                        Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                        Ahoj, davat slim,gdm,kdm do demonov sa moc neodporuca ;) Skus si upravit /etc/inittab (runlevel 5 a odkomentovat slim).
                        • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 16:31
                          Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                          Mám tam len slim, nemám tam gdm, ani kdm ;)
                          Everything you can imagine is real.
    • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 19:59
      dudko   Návštevník
      Ako DE odporucam na zaciatok Openbox. Moznu inspiraciu ako si ho nakonfigurovat najdes tu. Splna vsetky hore spominane kriteria a ak si pouzival Gnome/KDE tak budes citit rozdiel.

      Par uzitocnych linkov:
      The best Light & Fast apps of 2010 - hlasovanie uzivatelov k jednotlivym aplikaciam. Moznost inspiracie pri vybere DE.
      AUR + yaourt
      Lightweight Applications
      Maximizing Performance

      No a na zaver, necakaj ze comandom pacman -S gnome sa dostanes k hotovemu gnomu z volakych arch screenov. Mozno nejaky hotovy je v AUR:)
      Kazdy arch je svojim sposobom jedinecny.

      Vela zdaru. Nebudes lutovat ked sa s archom troska pohras.
      • Re: Archlinux - desktop enviroment 01.10.2010 | 22:24
        Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
        :) Som rád, že si sa zapojil, dudko. Ďakujem za tvoj príspevok, určite ho využijem, a áno, máš pravdu. Arch určite neoľutujem, už len za posledné 2 dni, čo sa s ním "hrám", som sa naučil vcelku peknú zásobu vecí, ktoré určite využijem =)

        P.S: Tie linky, +1

        Regards.
        Everything you can imagine is real.
        • Re: Archlinux - desktop enviroment 02.10.2010 | 21:28
          garcia   Návštevník
          openbox ti odporucam aj ja.. mam arch + ob na netbooku a je to parada..

          ale ak by si chcel predsa len gnome tak dobry a podrobny navod je aj tu...
          • Re: Archlinux - desktop enviroment 02.10.2010 | 21:31
            Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
            Gnome som už skúšal a viem, ako ho nainštalovať ;) Nepáči sa mi ale na tom Archlinuxe. Som skôr za Openbox. Dáva väčšiu slobodu.
            Everything you can imagine is real.
            • Re: Archlinux - desktop enviroment 02.10.2010 | 22:29
              garcia   Návštevník
              len pri openboxe treba viac casu na konfigurovanie.. je tam toho dost co treba ponastavovat, upravit atd aby bol system pripraveny na bezne pouzivanie.. k OB ti odporucam tint2 panel a conky ;)
              • Re: Archlinux - desktop enviroment 02.10.2010 | 22:30
                Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                Čítaš mi myšlienky, presne to som si tam dal. =) Ale neviem moc ako ďalej. Aký file manager, aký networkmanager atp. atp.
                Everything you can imagine is real.
                • Re: Archlinux - desktop enviroment 02.10.2010 | 23:05
                  garcia   Návštevník
                  ja som zvolil thunar a network manager Wicd...
                • Re: Archlinux - desktop enviroment 02.10.2010 | 23:12
                  garcia   Návštevník
                  mozno ti pomoze este toto... ja som podla tohto postupoval..
                  http://willensky.blogspot.com/
                  • Re: Archlinux - desktop enviroment 02.10.2010 | 23:48
                    Avatar Michal Malík Archlinux | Debian  Používateľ
                    Ďakujem ti =)
                    Everything you can imagine is real.