Ati alebo Nvidia +intel gma

Sekcia: Hardware a Drivery 04.12.2010 | 14:59
hovädo   Návštevník
čaute, potreboval by som poradiť ešte ohladne grafických kariet do NB, ako to je s podporou ATI kariet u ubuntu,linuxu? počul som vraj ATI nemajú moc dobrú podporu. Je lepšie voliť pre ubuntu,linux nvidia grafické karty ? Ktoré majú lepšiu podporu a šlapú poriadne?
Prípadne intel gma HD grafická karta..má problémy s linuxom, alebo je bezproblémová?
    • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 04.12.2010 | 16:41
      teliatko   Návštevník
      Hovädo ná ná tu mááááš: BinaryDriverHowtoNvidia
    • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 04.12.2010 | 16:43
      Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
      najlepsi 3D vykon (takmer taky isty ako vo win kedze 90% kodu maju spolocneho) a aj fungujucu graficku akceleraciu cez VAAPI/VDPAU ma nVidia ;)
      co zamrzi, ze nVidia nepodporuje na Linuxe svoju technologiu Optimus (prepinanie graf.kariet), takze ak si kupis NB s viacerymi graf.kartami tak sa uisti, ze sa daju prepnut v BIOSE..
      pri ATi rataj s horsimi ovladacmi (tu je aj trocha dilema ci uzavrety/otvoreny ovladac pouzit)
      Intel karty su podporovane bezproblemovo aj ked vykon maju nizsi oproti Win-ovladacom

      Btw graficke karty su asi najvacsi problem linuxu...castokrat cloveka nahnevaju mensie problemy ako pomale graficke efekty, problem s prehravanim videa atd...

      PS: moja rada je predsa ist do NB s 2kartami, cize Intel HD graphics v kombinacii s nVidia...len sa nezabudni presvedcit ze Linux natom NB bezproblemovo pojde :)
    • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 04.12.2010 | 16:49
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      a co takto napisat nam, na co to chces pouzit? chces na tom hravat hry? chces na tom sledovat fullhd filmy? atd :)
      • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 04.12.2010 | 17:41
        lukove   Návštevník
        chcem sa opytat.. (neda mi to) ze ked mam klasicke pc teda nie notebook a mam G41 chipset a onboard intel gma x4500 grafiku a som si dokupil externu do pciexpress slotu nvidiu gt220 grafiku (ktora bz mala byt podla reklamy 37x vykonejsia v 3d) ci je to bezpecne v biose prepnut grafiku na dosku a len prepojit kabel na doskovu a pouzivat tu co je na doske ale tu externu nechta nadalej v pciexpress slote ist naprazdno.. zeci sa tym nenici grafika alebo doska.. dakujem. dovod je ten ze vo windows7 a linuxe vyuzijem nvidiu ale itnel x4500 mi ide super v Haiku (BeOS). Niekedy cele dni pracujem v haiku.. windows mam len na office, skener, tlaciaren a linux na bavenie..
        • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 04.12.2010 | 19:56
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          a z haiku u teba nie je mozne tlacit ci pisat v nejakom tom textovom editore? (viem o haiku totalne minimum)
          • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 04.12.2010 | 20:35
            lukove   Návštevník
            stano aj ked to nieje odpoved na moju otazko ako vzdy aj tak ti odpoviem.. ano mozem tlacit ale vo windowse mam office (openoffice) a ine speciality ktore pouziva kazdy takze tak. inac je to len moja volba.. a pytam sa preto lebo by mi to pomohlo a ozrejmilo par veci napr. ze by som sa nebal nechat grafiku vo vnutri a prepol si ked chcem na internu.
      • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 04.12.2010 | 20:17
        hovädo   Návštevník
        na prácu, office, internet, práca s fotkami, filmy (aj HD), hudba, hry ani nie. na hry keď tak stolný pc..
        xjcook: hej je škoda toho optimusu, o tom som čítal. ale tak potom načo ísť do dvoch kariet keď ti nepobeží tá nvidia v linuxe ale len ta integrovaná? nie je tam potom tá nvidia zbytočná ak sa nebude využívať?
        • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 04.12.2010 | 20:39
          lukove   Návštevník
          nie je lebo si mozem spustit aj nejaku tu hru (CommandConquer3 je super alebo warcraft3) proste tak a to nesom nejaky hrac ale sem tam ked je chut ... v linuxe 3d nemusim vysvetlovat ze je potrebne..
        • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 04.12.2010 | 21:46
          Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
          ahoj integrovana sa ti hodi kvoli vydrzi a nvidia ked budes chciet nieco zadrtit ;)
          bud budes hry hrat vo Windowse a Linux pouzivat len s Intel grafikou na pracu, dalsia moznost je, ze si tie grafiky budes prepinat pomocou BIOSU (Asus a Lenovo tuto moznost v BIOSE by mali mat, naopak pozor si treba dat na Sony) alebo este je tu riesenie ze grafiky ti mozno pojdu prepnut restartom Xorg servera (linux-hybrid-graphics.blogspot.com)
          • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 04.12.2010 | 22:03
            Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
            a este mensi dotatok: az neskor som si vsimol cely tvoj prispevok, ze neplanujes hrat hry...

            celkom dobry 3d vykon a zvladnutie renderovania FullHD filmov a s dobrym procakom aj strihanie poskytuje Intel GMA 5700MHD, kt. je integrovana do procesorov Intel Core i3/5/7
            tiez velmi zaujimava je aj grafika nVidia ION2, ktora je urcena na distribuovanie s Intel Atom procesormi (napr NB Asus EEE 1201n/1215n)
            • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 06.12.2010 | 19:08
              hovädo   Návštevník
              ďakujem za rady, idem nakoniec do nvidie a vidí sa mi ako najvhodnejšia varianta tento NB http://www.alza.sk/asus-pro5did-sx236-d199797.htm
              • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 07.12.2010 | 00:29
                Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                ten notebook má vynikajúci pomer cena/výkon (jediná chyba - starý procesor, kt. na bežné veci bude stačiť) a linux by ti na ňom mal pekne fičať ;)
                btw aj keď ja by som nedokázal pracovať s displejom ktorý ma slabé rozlíšenie 1366x768 a k tomu ešte lesklý displej...
                • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 07.12.2010 | 14:13
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  nedavno som mal v rukach netbook s 800x480 ci tak dako... uplne mnam :)
                  • Re: Ati alebo Nvidia +intel gma 08.12.2010 | 11:00
                    hovädo   Návštevník
                    NB objednaný... ďakujem Vám páni veľmi pekne za rady : Stanislav Hoferek, xjcook .. Vyriešené :)