Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14

Sekcia: Hardware a Drivery 06.12.2010 | 22:04
Avatar matej148 Fedora  Používateľ
Dobry den,
nefrci mi grafika na novonainstalovanej fedore 14. Komp mam HP Presario C700 a grafiku Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller.
Po zadani prikazu glxinfo | grep render mi vypise:
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_fragment_program,
Obraz mam dost roztiahnuty a ani efekty prac. prostredia nefunguju - vypise Akcelerovana 3D grafika nie je dostupna.

Vopred dakujem moc za pomoc.
    • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 07.12.2010 | 10:32
      Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
      skus pridat do sekcie Section Device toto:

      Option "XaaNoPixmapCache"
      Option "XAANoOffscreenPixmaps" "1"
      Option "DRI" "true"
      Option "AccelMethod" "XAA"

      mas nainstalovany najnovsi balicek xorg-x11-drv-intel a nastaveny driver v /etc/X11/xorg.conf na intel (alebo i810 ak sa to tak este oznacuje) ?

      Driver "intel"
      lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
      • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 07.12.2010 | 10:54
        Avatar matej148 Fedora  Používateľ
        Zdravim,
        vdaka za odpoved.
        Mam nainstalovany najnovsi balicek xorg-x11-drv-intel a v subore /etc/X11/xorg.conf mam len nasledovne:
        Section "Device"
        Identifier "Videocard0"
        Driver "vesa"
        EndSection
        Po tom ako som tam pridal tie 4 Options sa nic nezmenilo.

        Fakt je ten, ze som nedal klasicku instalaciu Fedory, ale Install with basic driver, takze teraz potrebujem len nahodit moju grafiku...
        • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 07.12.2010 | 11:26
          Avatar matej148 Fedora  Používateľ
          Chcel by som este zdoraznit, ze som sa pokusal o standardnu instalaciu, ale prvykrat mi nesla a tak som musel dat tuto s basic driver (doteraz mi vsetky od F10 pekne isli)...
    • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 07.12.2010 | 14:24
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Nový spôsob detekcie a konfigurácie vo F 14 to má na svedomí.

      Jednoducho:

      1) najprv zmaž súbor /etc/X11/xorg.conf

      2) keď budeš mať vymazaný tento xorg.conf súbor, tak potom:
      V Termináli sa prihlásiť ako root (su -)

      spustiť si gedit
      otvoriť si v nom súbor /boot/grub/grub.conf
      nájsť si kernel-riadok ( začína slovom kernel )

      a vymazať reťazec (parameter) nomodeset

      Uložiť súbor grub.conf

      3) po reštarte PC sa už automaticky vytvorí správny konfiguračný súbor.

      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 07.12.2010 | 14:36
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        samozrejme, vopred predpokladám, že máš urobené najnovšie update Fedora 14 príkazom:

        (ako root)
        yum update

        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 07.12.2010 | 14:46
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Ak by ti to stále nešlo, tak skús príkaz (ako root)
        yum --enablerepo=*test* update
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 07.12.2010 | 14:55
          matej148   Návštevník
          Velmi velka vdaka, hned to skusim.
          yum update som spravil samozrejme a to by malo byt vsetko v poriadku

          dam vediet ci to funguje
          • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 07.12.2010 | 15:03
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Pre istotu sprav predtým radšej (ako root)

            yum --enablerepo=*test* update
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 07.12.2010 | 15:29
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Ahoj.

            Bohužial teraz trochu schladím tvoj zápal pre vec ...

            :-(

            Pozeral som si bugs pre Fedora 14 a pre tvoje GM965/GL960 Integrated Graphics Controller existuje stále nevyriešený bug 650 888.
            :-( :-( :-( :-(

            V Koji nevidím stále NIč pre Fedora 14, všetko sa to sústredilo na raw F15, takže sa priprav na to, že to nebude stale fungovať až do uvoľnenie novšej verzie xorg-X11-drv-intel
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 07.12.2010 | 21:36
              Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
              Nevyznám sa síce moc do balíčkov Fedory, ale určite by mal pomôcť downgrade na staršiu verziu ovládača z Fedory 13 ;)
              • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 07.12.2010 | 23:42
                matej148   Návštevník
                Zdravim,
                a ako to prosim ta spravit?

                Vopred vdaka za odpoved
                • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 08.12.2010 | 00:40
                  Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ

                  Ahoj tu si stiahni hlavne intel-gpu-tools a xorg-x11-drv-intel RPM balíky + vyber si svoju architektúru: http://koji.fedoraproject.org/koji/buildinfo?buildID=179656

                  nainštaluješ tieto rpm balíky príkazom # yum install --nogpgcheck NAZOV_BALIKU.rpm

                  Btw je to len dočasné riešenie, niekde v konfigurácii yumu (/etc/yum.conf) by mohlo byť nastavenie aby sa neaktualizovali dané balíčky.
                  Ak to nepôjde použi nejakú force možnosť na inštaláciu (man yum).

                  • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 08.12.2010 | 00:42
                    Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                    a aby si nemal problémy so závislosťami nainštaluj tie balíky naraz: # yum install --nogpgcheck NAZOV_BALIKU_1.rpm NAZOV_BALIKU_2.rpm
                    • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 08.12.2010 | 01:44
                      matej148   Návštevník
                      Dakujem, podarilo sa mi to downgradnut avsak stale nefunguje :(. Tak asi musim pockat kym sa to konecne vyriesi :(
                      • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 08.12.2010 | 08:54
                        Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                        vyssie si hodil svoj xorg.conf a mal si tam ako driver vesa, to si dufam zmenil na intel?
                        hod na pastebin.com obsah suboru /var/log/Xorg.0.log ;)

                        btw so starsim ovladacom to proste musi fungovat...
            • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 08.12.2010 | 00:20
              Avatar matej148 Fedora  Používateľ
              Takze to ani nemam skusat podla toho navodu a mam cakat kym to vyriesia v dalsej verzii? Ta ale preboha kedy vyjde??
              • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 08.12.2010 | 10:40
                Avatar samox86 arch, debian  Administrátor
                downgrade balicku je hlupost, rozbijes tym uz dost rozbity system :-)
                zmen vesa na intel, pripadne tam skus pridat volby co som napisal a cakaj na update...

                lnx.sk - virtualne servery; Lnx@Lnx.sk
              • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 08.12.2010 | 10:57
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Ahoj.

                Daj sem obsah súboru grub.conf.

                Urobiš to tak, že sa v termináli prihlásiš ako root (príkaz su - ), potom spustíš príkaz gedit a potom si otvoriš súbor grub.conf a potom skopíruješ jeho obsah do Fora.
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 08.12.2010 | 18:35
                  Avatar matej148 Fedora  Používateľ
                  @xjcook
                  mam tam napisane vesa. ked som to teraz prepisal tak som uz fedoru nespustil a musel som cez live CD to prepisat spet na vesa

                  obsaj suboru Xorg.0.log:

                  http://pastebin.com/XjY4QPan

                  @dodoedo
                  velmi velka vdaka za sukromny mail. pomocou koji som spravil upgrade na testovaciu verziu ovladacov, ale problem to bohuzial nevyriesilo :(. kedze vyuzivam aj OS win7 tak mam nasledovny obsah grub.conf: #boot=/dev/sda
                  default=0
                  #timeout=5
                  splashimage=(hd0,1)/grub/splash.xpm.gz
                  hiddenmenu
                  title Fedora (2.6.35.9-64.fc14.i686)
                  root (hd0,1)
                  kernel /vmlinuz-2.6.35.9-64.fc14.i686 ro root=/dev/mapper/vg_compaq-lv_r
                  oot rd_LVM_LV=vg_compaq/lv_root rd_LVM_LV=vg_compaq/lv_swap rd_NO_LUKS rd_NO_MD
                  rd_NO_DM LANG=sk_SK.UTF-8 SYSFONT=latarcyrheb-sun16 KEYTABLE=sk-qwerty nomodeset
                  rhgb quiet
                  initrd /initramfs-2.6.35.9-64.fc14.i686.img
                  title Fedora (2.6.35.6-45.fc14.i686)
                  root (hd0,1)
                  kernel /vmlinuz-2.6.35.6-45.fc14.i686 ro root=/dev/mapper/vg_compaq-lv_r
                  oot rd_LVM_LV=vg_compaq/lv_root rd_LVM_LV=vg_compaq/lv_swap rd_NO_LUKS rd_NO_MD
                  rd_NO_DM LANG=sk_SK.UTF-8 SYSFONT=latarcyrheb-sun16 KEYTABLE=sk-qwerty nomodeset
                  rhgb quiet
                  initrd /initramfs-2.6.35.6-45.fc14.i686.img
                  title Windows 7
                  rootnoverify (hd0,0)
                  chainloader +1

                  Mam tusenie ze hoci mam lepsie ovladace, tak nemam niekde aktivovanu moju grafiku a fedora vyuziva procesor a nie graficku kartu, kedze pri prvotnej instalacii som zvolil Install with basic driver. Ikony mam natiahnute do sirky, rozmazanejsie a 3D mi vobec nejde.

                  Dakujem
                  • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 08.12.2010 | 22:03
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    Pozri, podľa grub.conf vidím, že spúštaš defaultne tento kernel-verziu a máš tam to slovo/reťazec nomodeset, skús nám poslať ešte tvoje súčastné xorg.conf (súbor). Takže pri bootovaní GRUBu stlačaj Shift tlačítko, a vuber si nižšie verziu kernelu, ktorá nemá nomodeset v kernel-riadku. Napíš nám, čo to spraví.


                    Kedže je ti viac-menej jasný význam koji balíčkov, tak skús to pravé orechové, to čo niektorí neochutnajú NIKDY a síce, že začneš experimentovať s Fedora 14 Linuxom a síce tak, že sa pokúsiš stiahnuť a lokálne inštalovať najnovšie ovládače xorg-x11-drv-intel z RAW 15 . Uver mi, že získaš fantastický pocit, ak sa to podarí rozbehať ....
                    Experimentuj, neboj sa, tú partíciu na NB s Windows 7 Ti Fedora NIKDY NEVYMAŽE a ani nepoškodí, vždy Ti ostane to linuxové miesto na inštaláciu danej verzie Fedora Linuxu, lebo v tom je jeho krása a chcem aby si ju objavil ....

                    :-)
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 08.12.2010 | 23:32
                    Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                    Hej problém je ten, že stále používaš vesa ovládač, a pritom riešenie je úplne jednoduché len mi to tu zbytočne riešime :D
                    Človek v snahe pomôcť a poradiť tiež robí chyby takže prepáč.

                    Ide o to, že do problémov si sa dostal keď si nainštaloval systém so základným video ovládačom, hovorí ti niečo KMS? Najnovší Intel ovládač bez zapnutého KMS ti nikdy nepôjde, tobôž nie na Fedore, ktorá používa dosť nové pokrokové technológie. Takže riešením neni inštalovať staršie a najnovšie testovacie ovládače (pokiaľ by sa prejavil vyššie opísaný bug tak áno).

                    Stačí ti urobiť dve veci: vymazať /etc/X11/xorg.conf alebo v ňom nastaviť intel ovládač a pozmeniť /etc/grub.conf tak, že odstrániš parameter nomodeset z kernel riadku. Práve tento parameter zabraňuje spusteniu KMS.

                    Držím palce aby si to rozchodil a Linux si "užíval" aj keď niekedy ozaj ho treba trocha poznať :)
                    • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 09.12.2010 | 00:49
                      Avatar matej148 Fedora  Používateľ
                      @dodoedo
                      Moc velka vdaka za cely cas riesenia tohto problemu.

                      @xjcook
                      Perfektneeeeeeeee. Fici to presne ako ma. Dal som prec zo suboru nomodeset a znovu som tam napisal intel miesto vesa a funguje perfektne. Strasnaaaa vdaka.
                      • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 09.12.2010 | 01:04
                        Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                        Supeer, len keď vyriešiš problém označ tému ako vyriešenú ;-)
                      • Re: Intel Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller na FEDORA 14 09.12.2010 | 12:39
                        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                        Super.
                        Teraz vieš, že si mal pravdu získal si cennú skúsenosť ...

                        Nezabúdaj, čo som Ti písal a experimentuj ...

                        Zdraví dodoedo
                        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."