Tablety a Linux
Cize miesto Android nahodit flexibilnejsi Jolicloud a pod ???
Je to vobec mozne?
Dik za kazdu odpoved.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
V tomto sa nevyznam a osobne som este ziadny tablet v rukach nemal.
Ale, nemyslim si ze by to bol velky problem pre cloveka co si moze dovolit spravit z SBC tehlu.
MS zacal uz pred takmer rokom pozerat po platforme Nvidia Tegra, ale zatial nan nema ziaden system. Zariadenia s Tegrou sa zacali predavat s OS Android. A co je najvtipnejsie, Mark prezentoval Ubuntu na Tegre a prehlasil o nej ze by mohla posluzit ako pouzitelne OLPC. Presne nad tymto rozmyslam aj ja, ale cena je stale umelo udrzovana dost vysoko. Jedna sa predsa len o technologicku novinku v segmente tabletov a subnotebookov. Ale, tegra sa zachvilku bude montovat aj do telefonov. Vykon to ma v pohode, je to viacjadro, a akceleruje to aj prehravanie filmov.
Ostatnym by som radsej poradil kupit hotovu zostavu s garantovanou funkcionalitou ktoru si moze vyskusat ci mu bude vykon vyhovovat po vsetkych strankach. A v pripade alternativneho OS radsej dopredu prezret internet a najst projekt ktory sa zaobera aj tym presnym hardware a overit si recenzie od uzivatelov. Inak to dopadne dost neslavne. Absencia akcelerovanych ovladacov dokaze degradovat vykon zariadenia o niekolko generacii. Mam s tym negativne skusenosti. A uz som to aj zopar ludom ukazoval vo stvrtok. Ubuntu bez akceleracie bolo zufale. Ale, mozem skusit na nom aj Android namiesto toho WM ci to nebude lepsie...
mam nokiu n900 kde bol predinstalovany Maemo OS
da sa donho primo z repozitarov nahodit LXDE debian (maemo ma zaklad v debiane) kedze telefon ma 32 GB pamate tak som to skusil - vysledok: pekne na pochvalenie sa realne nepouzitelne, odozva obrovska, otvorenie programu nekonecne (pri OO a Gimpe, ano daju sa spustit, to su cele veky)
pritom maemo je velmi rychle prisposobitelne, mne sa paci viac ako android
preto si myslim ze vyrobca vie preco dava ten a ten OS do pristroja a aj preto nie je take jednoduche nahodit ubuntu do hocijakeho telefonu ci tabletu - lebo nie su ovladace a system nie je optimalizovany pre chod na takom HW
Inak, skusil som na telefone ten android. Bol lepsi ako Ubuntu (nizsie naroky) a flexibilnejsi ako dodany WM. Ale, nemal spravu napajania. Takze sa zatial jedna len o frajerinku. A rozdiel medzi mojim telefonom a netbookom? Moj telefon je ovela mensi, ma v sebe GSM modem vhodny aj na hlasove sluzby, GPS a fotoaparat. A ma vecsiu vydrz na baterky, ale len s dodanym OS. Aspon zatial.
Exclusive: Leaked Images Reveal Ubuntu Powered Tablet
translate preklad:
Špecifikácia výrobku:
1.CPU: Intel Atom N450 1.66GHZ, Chipset: Intel NM10,
2.OS.: Pre-inštalácia skúšobnej verzie win7 OS, podpora Windows XP / Linux, 2.OS.: podpora Windows XP / WIN 7/Linux.
3.Display: 10,2 palcový dotykový displej, 1024 * 600 pixelov,
4.Memory: 1GB DDR2 RAM, rozšíriteľnej až na 2 GB RAM je nepovinné,
5.Storage: 2,5 palcový 160GB SATA HDD, až 250 GB alebo 320GB HDD je voliteľné,
6.Lan port: 10/100M Ethernet prístup + 802.11b / g Wi-Fi port WAN.
7. Vstavaný fotoaparát 1,3. A vstavaný Bluetooth.
8. Zvukový systém: High Definition Audio pomoci 2.1 kanálový výstup, a dva audio konektory.
9. ï / O porty: 3 porty USB 2.0 *, 1 * VGA port, 1 * Konektor pre slúchadlá, 1 * Konektor pre mikrofón, 1 * Interný mikrofón, 1 * port RJ-45 pre LAN, 1 * DC-In jack, 1 * 4in kariet
10.Slots: 1 * DIMM sloty, 2 * Mini PCI-E sloty: jeden pre 802.11b WIFI, / g, druhý je pre 3G/3.5G HSDPA / WCDMA karta (voliteľné príslušenstvo), LAN Na doske 10/100Mb LAN
11.Power: 3cell polymérová batéria 2200mAh, 2.5h výdrž batérie, 35W adaptér,
Termálne chladenie tepelný systém s inteligentným ventilátorom,
12.Security: Kensington Lock
13.Dimension: 280 mm (W) * 180mm (D) * 24mm (H), hmotnosť 1,03 kg (vrátane batérie),
14.Built-in 3G modul je voliteľná.
http://www.mivvy.eu/cs/kategorie/osobni-pocitace/mivvy-touch-me/58/