Tablety a Linux

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.12.2010 | 20:01
jjjooozzzooo   Návštevník
Rozmyslal som nad kupou tabletu, ale odradilo ma dost obmedzeni. Skoda ze na tablet sa neda nahodit miesto Android napr. Ubuntu netbook edition, alebo Jolicloud... to by bolo aplikacii, alebo nema uz niekto skusenosti s uvedením riesením ?
Cize miesto Android nahodit flexibilnejsi Jolicloud a pod ???
Je to vobec mozne?
Dik za kazdu odpoved.
    • Re: Tablety a Linux 18.12.2010 | 11:49
      WlaSaTy   Návštevník
      A preco by sa nedalo? Ja som si dal ubuntu na telefon. Ale, s ovladacmi bude asi problem. Takze pokial nemas zalozne riesenie a nic ti nehovori eCos, tak s tym radsej pockaj.
      • Re: Tablety a Linux 18.12.2010 | 16:46
        Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
        Mas navod na ten tablet? Ja vsade citam ze to nejde ale bolo by to fajn.
        • Re: Tablety a Linux 18.12.2010 | 18:01
          WlaSaTy   Návštevník
          Aky tablet?
          • Re: Tablety a Linux 19.12.2010 | 10:10
            Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
            Lubovolny. Podla toho co som cital tak problem instalacie linuxu na tablety je v tom ze tablet nema standartny BIOS. Cize sa to riesi tak ze sa tam dajako ten linux virtualizuje?
            V tomto sa nevyznam a osobne som este ziadny tablet v rukach nemal.
            • Re: Tablety a Linux 19.12.2010 | 11:40
              WlaSaTy   Návštevník
              BIOS uz nemas ani v pc alebo notebooku. Ten problem je niekde inde, a Su nim ovladace s akceleraciou. Samozrejme ze aj s uvarenim zavadzaca a vyberom spravneho suboroveho systemu a ostatnych veci.

              Ale, nemyslim si ze by to bol velky problem pre cloveka co si moze dovolit spravit z SBC tehlu.
    • Re: Tablety a Linux 19.12.2010 | 09:23
      myky   Návštevník
      niekde som cital ze tablet smartq v7 ma defaulne nainstalovane android,ubuntu a nejaky windows...cena okolo 200e skus si to pozriet ...
      • Re: Tablety a Linux 22.12.2010 | 22:10
        jjjooozzzooo   Návštevník
        Vdaka za reakcie, co som mal moznost posnorit, tak uz aj Microsoft bude plne podporovat ARM procesory : Microsoft Said to Be Unveiling Windows for ARM Chips u Linuxu je to najma distro Slax: Slackware ARM, podpora je aj u Canoninal tvorcou popularneho Ubuntu: ARM and Canonical to bring full Ubuntu desktop experience to low-power, ARM technology-based computing devices
        • Re: Tablety a Linux 23.12.2010 | 20:31
          WlaSaTy   Návštevník
          MS podporuje uz dlhsiu dobu aj ARM procesory, inak by nemohol podnikat na poli Smartphone/PDA. Ale nikdy nich nebude plne podporovat kedze on nevyvija vsetok hardware na trhu. V Linuxe je situacia dost podobna a v poslednej dobe sa koli Androidu je dokonca Linux v prevahe. Teda ak berieme do uvahy trh SBC s aktyvnym grafickym vystupom . Pri ARMoch bez grafickeho vystupu (routre a podobne) je situacia od zaciatku v prospech Linuxu.

          MS zacal uz pred takmer rokom pozerat po platforme Nvidia Tegra, ale zatial nan nema ziaden system. Zariadenia s Tegrou sa zacali predavat s OS Android. A co je najvtipnejsie, Mark prezentoval Ubuntu na Tegre a prehlasil o nej ze by mohla posluzit ako pouzitelne OLPC. Presne nad tymto rozmyslam aj ja, ale cena je stale umelo udrzovana dost vysoko. Jedna sa predsa len o technologicku novinku v segmente tabletov a subnotebookov. Ale, tegra sa zachvilku bude montovat aj do telefonov. Vykon to ma v pohode, je to viacjadro, a akceleruje to aj prehravanie filmov.

          Ostatnym by som radsej poradil kupit hotovu zostavu s garantovanou funkcionalitou ktoru si moze vyskusat ci mu bude vykon vyhovovat po vsetkych strankach. A v pripade alternativneho OS radsej dopredu prezret internet a najst projekt ktory sa zaobera aj tym presnym hardware a overit si recenzie od uzivatelov. Inak to dopadne dost neslavne. Absencia akcelerovanych ovladacov dokaze degradovat vykon zariadenia o niekolko generacii. Mam s tym negativne skusenosti. A uz som to aj zopar ludom ukazoval vo stvrtok. Ubuntu bez akceleracie bolo zufale. Ale, mozem skusit na nom aj Android namiesto toho WM ci to nebude lepsie...
    • Re: Tablety a Linux 25.12.2010 | 12:41
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      myslim ze plnohodnotny linux na tablete by bol skor spomalovacom
      mam nokiu n900 kde bol predinstalovany Maemo OS
      da sa donho primo z repozitarov nahodit LXDE debian (maemo ma zaklad v debiane) kedze telefon ma 32 GB pamate tak som to skusil - vysledok: pekne na pochvalenie sa realne nepouzitelne, odozva obrovska, otvorenie programu nekonecne (pri OO a Gimpe, ano daju sa spustit, to su cele veky)
      pritom maemo je velmi rychle prisposobitelne, mne sa paci viac ako android

      preto si myslim ze vyrobca vie preco dava ten a ten OS do pristroja a aj preto nie je take jednoduche nahodit ubuntu do hocijakeho telefonu ci tabletu - lebo nie su ovladace a system nie je optimalizovany pre chod na takom HW
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Tablety a Linux 25.12.2010 | 17:07
        WlaSaTy   Návštevník
        Ano. Optimalizacia pre specificky CPU dost zavazi. Pri x86/64 sa taketo veci nemuseli tolko riesit kedze rozdiely medzi generaciami a modelmi neboli tak priepastne. Dalej ovladace dodane vyrobcom, pametove naroky a volba suboroveho systemu aj s aktivnymi sluzbami. Toto su dovody preco by mal bezny uzivatel rozmyslat primarne nad dodanym buildom OS od vyrobcu.

        Inak, skusil som na telefone ten android. Bol lepsi ako Ubuntu (nizsie naroky) a flexibilnejsi ako dodany WM. Ale, nemal spravu napajania. Takze sa zatial jedna len o frajerinku. A rozdiel medzi mojim telefonom a netbookom? Moj telefon je ovela mensi, ma v sebe GSM modem vhodny aj na hlasove sluzby, GPS a fotoaparat. A ma vecsiu vydrz na baterky, ale len s dodanym OS. Aspon zatial.
        • Re: Tablety a Linux 05.01.2011 | 20:08
          jjjooozzzooo   Návštevník
          Tak uz je to tu, na nete som natrafil na prvý tablet, ktorý má Ubuntu:
          Exclusive: Leaked Images Reveal Ubuntu Powered Tablet
          translate preklad:
          Špecifikácia výrobku:
          1.CPU: Intel Atom N450 1.66GHZ, Chipset: Intel NM10,
          2.OS.: Pre-inštalácia skúšobnej verzie win7 OS, podpora Windows XP / Linux, 2.OS.: podpora Windows XP / WIN 7/Linux.
          3.Display: 10,2 palcový dotykový displej, 1024 * 600 pixelov,
          4.Memory: 1GB DDR2 RAM, rozšíriteľnej až na 2 GB RAM je nepovinné,
          5.Storage: 2,5 palcový 160GB SATA HDD, až 250 GB alebo 320GB HDD je voliteľné,
          6.Lan port: 10/100M Ethernet prístup + 802.11b / g Wi-Fi port WAN.
          7. Vstavaný fotoaparát 1,3. A vstavaný Bluetooth.
          8. Zvukový systém: High Definition Audio pomoci 2.1 kanálový výstup, a dva audio konektory.
          9. ï / O porty: 3 porty USB 2.0 *, 1 * VGA port, 1 * Konektor pre slúchadlá, 1 * Konektor pre mikrofón, 1 * Interný mikrofón, 1 * port RJ-45 pre LAN, 1 * DC-In jack, 1 * 4in kariet
          10.Slots: 1 * DIMM sloty, 2 * Mini PCI-E sloty: jeden pre 802.11b WIFI, / g, druhý je pre 3G/3.5G HSDPA / WCDMA karta (voliteľné príslušenstvo), LAN Na doske 10/100Mb LAN
          11.Power: 3cell polymérová batéria 2200mAh, 2.5h výdrž batérie, 35W adaptér,
          Termálne chladenie tepelný systém s inteligentným ventilátorom,
          12.Security: Kensington Lock
          13.Dimension: 280 mm (W) * 180mm (D) * 24mm (H), hmotnosť 1,03 kg (vrátane batérie),
          14.Built-in 3G modul je voliteľná.
          • Re: Tablety a Linux 08.01.2011 | 22:12
            Oponent   Návštevník
            Toto je ale "obyčajné" x86 a nie ARM používané v tabletoch. Už dávno také niečo predáva napríklad aj Mivvy:
            http://www.mivvy.eu/cs/kategorie/osobni-pocitace/mivvy-touch-me/58/