Prelomenie ROOT hesla na Linuxe
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
GRUB:
kernel parametre init=/bin/bash
GRUB2:
linux parametre init=/bin/bash
s týmto nabootuješ do root konzoly, remountneš / filesystem, ( mount -o remount,rw / ) a už iba zmeníš heslo príkazom passwd :)
Práve preto je pre "citlivejšie" stroje určené zaheslovanie Grub-u, takto jednoducho heslo znemožní spustenie Tebou uvedených príkazov. Keď zahesluješ GRUB, prudko si zvýšiš svoju bezpečnosť.
:-)
Keď Ti nejaký chrapúň ukradne linuxový NB, prvé čo zisťuje, okrem šifrovania partícií, či máš zaheslovaný GRUB a keď NIE, je problém a ...
Ked ti nejaky chrapun ukradne NB, na 99,9% prve co zistuje je znacka a ako rychlo ho predat ( sme na Slovensku, nie v USA , aby nam notebooky kradli hackeri za ucelom odcudzit hesla na nas IB ) :)
Keď chrapúň nemusí byť tu vo Východnej Európe nutne iba zlodej ....
;-)
uz dlhsie rozmyslam pri tvojich streleckych prispevkoch nad tým:
O ČO TI IDE ???
;-)
To je to posledne, co chceme, aby si prestal pisat.
V mene LinuxOS timu ta ziadam, aby si nadalej ostal aktivny a prispieval na forum
....tak či onak, prudko si zvýši bezpečnosť u seba a som presvedčený o tom, že keď má "citlivý" NB a dôvod na SIS-psychózu, má potom už aj BIOS na NB dávno zaheslované, aby sa dalo bootovať len z HDD a všeličo iné ...
Jára Cimrman, cit.: Môžeme o tom polemizovať, môžeme s tým aj nesúhlasiť, ale to je tak všetko, čo s tým môžeme robiť. ;-)
Ale, tie trojske kone mi silno pripominaju situaciu z pred par rokov ked ludia stale prijimali na rizikovych miestach nejake instalacky cez BT. Dost sranda ked ma clovek nastave prijimanie suborov bez potvrdenia a potom to najde a nainstaluje si to.
Proste, ako keby si clovek nezamykal pivnicu a divil sa ze mu ide elektromer na plne obratky. A v pivnici sa mu ohrievaju bezdomovci pri gamatkach na dennom prude. Je to uplne rovnake jak pri pocitacoch, telefonoch a aj v realnom zivote. Kto sa nezamkne, nema sa pravo stazovat. Vynimka zo zakona neexistuje. Existuje len spoluvina alebo nezakonne uzitie cudzej veci. A lenivy vysetrovatel.
Otázka je, načo by to niekto robil. Pre sieťové účely mavajú programy ako ssh a podobne limit medzi jednotlivými prihláseniami v sekundách, takže heslo je prakticky neprelomitelné. Pre lokálne účely nemá root heslo absolútne žiaden význam. Jedine na to, aby sa ti babka nedostala do systému ked zapne PC. Inak v priamo v GRUBe sa dá heslo jednoducho zrušiť, prípadne sa dá použiť livecd... ani netreba pripájať disk k inému PC.
Samozrejme ak nehackuješ sám seba, tak ta druhá osoba, ktorá používa roota príde na to že to heslo bolo zmenené.....
Alebo v /etc/passwd zmeniš UID (číslo užívateľa) na 0 a tým efektívne z neho urobíš roota. Teda v tomto prípade sa do roota ani nebudeš potrebovať prihlasovať a poznať jeho heslo...
Možností je určtite veľa, fantázií sa medze nekladu :)
Ale kľúčová vec je mať fyzický prístup k stroju...