Prelomenie ROOT hesla na Linuxe
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
GRUB:
kernel parametre init=/bin/bash
GRUB2:
linux parametre init=/bin/bash
s týmto nabootuješ do root konzoly, remountneš / filesystem, ( mount -o remount,rw / ) a už iba zmeníš heslo príkazom passwd :)
Práve preto je pre "citlivejšie" stroje určené zaheslovanie Grub-u, takto jednoducho heslo znemožní spustenie Tebou uvedených príkazov. Keď zahesluješ GRUB, prudko si zvýšiš svoju bezpečnosť.
:-)
Keď Ti nejaký chrapúň ukradne linuxový NB, prvé čo zisťuje, okrem šifrovania partícií, či máš zaheslovaný GRUB a keď NIE, je problém a ...
Ked ti nejaky chrapun ukradne NB, na 99,9% prve co zistuje je znacka a ako rychlo ho predat ( sme na Slovensku, nie v USA , aby nam notebooky kradli hackeri za ucelom odcudzit hesla na nas IB ) :)
Keď chrapúň nemusí byť tu vo Východnej Európe nutne iba zlodej ....
;-)
uz dlhsie rozmyslam pri tvojich streleckych prispevkoch nad tým:
O ČO TI IDE ???
;-)
To je to posledne, co chceme, aby si prestal pisat.
V mene LinuxOS timu ta ziadam, aby si nadalej ostal aktivny a prispieval na forum
....tak či onak, prudko si zvýši bezpečnosť u seba a som presvedčený o tom, že keď má "citlivý" NB a dôvod na SIS-psychózu, má potom už aj BIOS na NB dávno zaheslované, aby sa dalo bootovať len z HDD a všeličo iné ...
Jára Cimrman, cit.: Môžeme o tom polemizovať, môžeme s tým aj nesúhlasiť, ale to je tak všetko, čo s tým môžeme robiť. ;-)
Ale, tie trojske kone mi silno pripominaju situaciu z pred par rokov ked ludia stale prijimali na rizikovych miestach nejake instalacky cez BT. Dost sranda ked ma clovek nastave prijimanie suborov bez potvrdenia a potom to najde a nainstaluje si to.
Proste, ako keby si clovek nezamykal pivnicu a divil sa ze mu ide elektromer na plne obratky. A v pivnici sa mu ohrievaju bezdomovci pri gamatkach na dennom prude. Je to uplne rovnake jak pri pocitacoch, telefonoch a aj v realnom zivote. Kto sa nezamkne, nema sa pravo stazovat. Vynimka zo zakona neexistuje. Existuje len spoluvina alebo nezakonne uzitie cudzej veci. A lenivy vysetrovatel.
Otázka je, načo by to niekto robil. Pre sieťové účely mavajú programy ako ssh a podobne limit medzi jednotlivými prihláseniami v sekundách, takže heslo je prakticky neprelomitelné. Pre lokálne účely nemá root heslo absolútne žiaden význam. Jedine na to, aby sa ti babka nedostala do systému ked zapne PC. Inak v priamo v GRUBe sa dá heslo jednoducho zrušiť, prípadne sa dá použiť livecd... ani netreba pripájať disk k inému PC.
Samozrejme ak nehackuješ sám seba, tak ta druhá osoba, ktorá používa roota príde na to že to heslo bolo zmenené.....
Alebo v /etc/passwd zmeniš UID (číslo užívateľa) na 0 a tým efektívne z neho urobíš roota. Teda v tomto prípade sa do roota ani nebudeš potrebovať prihlasovať a poznať jeho heslo...
Možností je určtite veľa, fantázií sa medze nekladu :)
Ale kľúčová vec je mať fyzický prístup k stroju...