Prelomenie ROOT hesla na Linuxe
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
GRUB:
kernel parametre init=/bin/bash
GRUB2:
linux parametre init=/bin/bash
s týmto nabootuješ do root konzoly, remountneš / filesystem, ( mount -o remount,rw / ) a už iba zmeníš heslo príkazom passwd :)
Práve preto je pre "citlivejšie" stroje určené zaheslovanie Grub-u, takto jednoducho heslo znemožní spustenie Tebou uvedených príkazov. Keď zahesluješ GRUB, prudko si zvýšiš svoju bezpečnosť.
:-)
Keď Ti nejaký chrapúň ukradne linuxový NB, prvé čo zisťuje, okrem šifrovania partícií, či máš zaheslovaný GRUB a keď NIE, je problém a ...
Ked ti nejaky chrapun ukradne NB, na 99,9% prve co zistuje je znacka a ako rychlo ho predat ( sme na Slovensku, nie v USA , aby nam notebooky kradli hackeri za ucelom odcudzit hesla na nas IB ) :)
Keď chrapúň nemusí byť tu vo Východnej Európe nutne iba zlodej ....
;-)
uz dlhsie rozmyslam pri tvojich streleckych prispevkoch nad tým:
O ČO TI IDE ???
;-)
To je to posledne, co chceme, aby si prestal pisat.
V mene LinuxOS timu ta ziadam, aby si nadalej ostal aktivny a prispieval na forum
....tak či onak, prudko si zvýši bezpečnosť u seba a som presvedčený o tom, že keď má "citlivý" NB a dôvod na SIS-psychózu, má potom už aj BIOS na NB dávno zaheslované, aby sa dalo bootovať len z HDD a všeličo iné ...
Jára Cimrman, cit.: Môžeme o tom polemizovať, môžeme s tým aj nesúhlasiť, ale to je tak všetko, čo s tým môžeme robiť. ;-)
Ale, tie trojske kone mi silno pripominaju situaciu z pred par rokov ked ludia stale prijimali na rizikovych miestach nejake instalacky cez BT. Dost sranda ked ma clovek nastave prijimanie suborov bez potvrdenia a potom to najde a nainstaluje si to.
Proste, ako keby si clovek nezamykal pivnicu a divil sa ze mu ide elektromer na plne obratky. A v pivnici sa mu ohrievaju bezdomovci pri gamatkach na dennom prude. Je to uplne rovnake jak pri pocitacoch, telefonoch a aj v realnom zivote. Kto sa nezamkne, nema sa pravo stazovat. Vynimka zo zakona neexistuje. Existuje len spoluvina alebo nezakonne uzitie cudzej veci. A lenivy vysetrovatel.
Otázka je, načo by to niekto robil. Pre sieťové účely mavajú programy ako ssh a podobne limit medzi jednotlivými prihláseniami v sekundách, takže heslo je prakticky neprelomitelné. Pre lokálne účely nemá root heslo absolútne žiaden význam. Jedine na to, aby sa ti babka nedostala do systému ked zapne PC. Inak v priamo v GRUBe sa dá heslo jednoducho zrušiť, prípadne sa dá použiť livecd... ani netreba pripájať disk k inému PC.
Samozrejme ak nehackuješ sám seba, tak ta druhá osoba, ktorá používa roota príde na to že to heslo bolo zmenené.....
Alebo v /etc/passwd zmeniš UID (číslo užívateľa) na 0 a tým efektívne z neho urobíš roota. Teda v tomto prípade sa do roota ani nebudeš potrebovať prihlasovať a poznať jeho heslo...
Možností je určtite veľa, fantázií sa medze nekladu :)
Ale kľúčová vec je mať fyzický prístup k stroju...