PHP a bezpecnost prihlasenia

Sekcia: Programovanie 07.03.2011 | 10:14
Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
ahoj .
mam otazku pre programatoroch v PHP.
zrichlena otazka.
v RADPHP mam project na jednoduchy blog . je tam aj sposob ako kontrolovat ci je alebo nieje prihlaseny administartor. ale ako sa to deje skutocne???
ak mam nejaku stranku a chem tam pustit iba registrovaneho uzivatela viem to kontrolovat cez databazu ale ako potom kontrolujem vsetky stranky ktore su pristupne alebo ako toje.
napriklad zmazat nejaky zaznam dat z databazy alebo volat inu stranku ale len pre prihlaseneho.

vie niekto jednoducho napisat ako to funguje???
dakujem
    • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 07.03.2011 | 11:00
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      napriklad pouzitim $_SESSION ...
      • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 07.03.2011 | 11:25
        Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
        nasiel som priklad a taktiez nejaky manual .
        a poslovensky by trosku sa nedalo???
        • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 07.03.2011 | 11:43
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          na zaciatku kazdeho skriptu, kde je potrebne overenie (pokial neincludujes) pouzijes:
          ob_start();
          session_start();

          ked sa dotycny overi a ma prava na editaciu (napr. administrator), tak setnes session, ktoru len potom overujes, ci je zadana ... setnes ju takto:

          $_SESSION[mojlevel] = 'administrator';


          • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 07.03.2011 | 13:03
            Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
            nasiel som tento example ale trochu mu nerozumiem.

            su tam jednotlive kroky, bod 4 definuje ako sa kontroluje ci je je v aktualnom session registrovany nejaky uzivatel v premennej myusername
            ale stranku viem voalat priamo checklogin.php , no ta mi nic nespravi lebo nacitava meno heslo z prihlasenia z jednotlivych prvkov. je to tak???


            • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 07.03.2011 | 13:04
              Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
              http://www.phpeasystep.com/phptu/6.html
            • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 07.03.2011 | 19:40
              darth vader   Návštevník
              2 veci:

              1. ked nerozumies takejto primitivne veci, tak radsej neprogramuj
              2. PHP a bezpecnost nema v jednej vete co hladat
              • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 07.03.2011 | 21:45
                Avatar default Debian  Používateľ
                co mas za problem, nahodou sa tu otvorila dobra vec, a mna to zaujima, skusal som to a sprovoznil a prisiel som na to iste co autor temi, do toho login_success.php sa da dostat aj bez zadavania hesla, otazka teda znie jak to spravit aby sa ta stranka zobrazila az ked tam to heslo zadam
                R.K
                • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 08.03.2011 | 10:08
                  Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
                  ospravedlnujem sa pani odbornici ale tak nejako neviem kde sa to mam naucit. do skoly uz nechodim, kamosov takych nemam no nuz co len otravovat slusnych ludi musim.
                  1. nerozumiem ale chcem
                  2. preco??? preco PHP a bezpecnost nemoze byt v jednej vete???

                  kopec ludi mi hovory ze PHP nieje profesional na programovanie web aplikacii a ze jeto len taka hracka, no a ja ako odbornik na teplu vodu sa pitam preco???
                  lahko je tomu co to vie .
                  • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 08.03.2011 | 10:26
                    Avatar default Debian  Používateľ
                    uz som zistil co chyba tomu navodu :) , neni tam postup na tu stranku ktora sa ma zobrazit iba po zadani hesla, to login sucesfull je len sprava ale nie zabezpecene php web, treba to tam nejako dorobit, nieco mam zacate, nazval som to seecret.php

                    <?php
                    if(empty($_SESSION['myusername'])) die("Nemáte právo na prístup na tento web");
                    ?>


                    mam tuto stranka zadefinovanu v checklogine, ale aj po uspesnom zadani hesla mi to napise die spravu ze nemam pristup, a to session mam vsade rovnake, moc tomu nechapem tim suvislostiam, doteraz som robil len v html :)
                    R.K
                    • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 08.03.2011 | 10:50
                      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                      ak nepouzivas include, musi mat kazdy php script na zaciatku zadefinovane ob_start a session_start

                      na margo PHP ... facebook je v php, paypal je v php, ebay je v php, aj google ma kopu veci v php ... takze nechapem, co riesite niektori ...

                      a ok, ak by bol zaujem, mozem zacat nejaky serial o programovani v PHP ...
                      • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 08.03.2011 | 12:43
                        Avatar default Debian  Používateľ
                        mne by sa len zisiel daky dobry jednoduchy ale uz hotovy priklad tohto prihlasovania, uz chapem ze ked napisem meno a heslo tak sa spusti script, ktory overi ci sa zhoduje s menom a heslom v databaze a vtedy spusti session pre toho daneho uzivatela, a ak je spustene tak sa na tej stranke (inac zabezpecenej) zobrazi obsah, pretoze sa splna podmienka :) , ale neviem to prakticky vyuzit, sam si do toho netrufam, ten navod co tu dal kolega nieje kompletny, aby som ho mohol pochopit
                        R.K
                        • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 08.03.2011 | 13:03
                          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                          ok, napisem do konca tohto tyzdna clanok o tom, ak ti to pocka.
                          • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 08.03.2011 | 13:17
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            ako chces, koli mne to pisat nemusis, ja sa s tym budem kludne trapit, ale mozno tento web este nic podobne nikdy neriesil, a ti by si sem dal nejake riesenie vo forme clanku, co by mohlo pomoct dost ludom, pri zacinani robenia webu so zabezpecenym obsahom, ako chces
                            R.K
              • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 08.03.2011 | 11:16
                lieko jr.   Návštevník
                php a bezpecnost v jednej vete nema co hladat je pekna blbost.Jediny problem php je
                ze s nim kazdy zacina cim vznika neskutocny pocet balastov a to cele kazi
                meno php.
                • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 08.03.2011 | 12:07
                  Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                  ale daju sa urobit aj velmi solidne bezpecne PHP apps ... a nehovor, ze nie.
                  • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 08.03.2011 | 13:48
                    Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
                    no pekne sa to rozrastlo.

                    takze bolo by super keby sa niekde naslo forum alebo diskusia o PHP ale pre luzerov amaterov. nie ako spravit specialne veci lebo to sa da najst aj na webe ale zaklady lebo vedsina ludi nevie ani ako zacat. a ak vieme ako zacat tak potom aj jednoducha veta vie pomoct.

                    1. RadPHP - vie niekto robyt s tymto ???? , obetoval by sa niekto kto ovlada PHP aby zacal serial o RadPHP???? od Embancadero???
                    Ja viem pre profika je to katastrofa ale pre amatera idealna moznost ako zacat.
                    no bolo by dobre aby nejaky odbornik co vie PHP manualne sa trosku pozrel co a ako a potom vedel povedat ako dalej.

                    2. AppServ - jak jednoduche , staci stiahnut a nainstalova afunguje , naozaj??? mne na zaciatku neslo ani Apache ani MySQL a teraz funguje vsetko
                    na fore je asi 1000 prospevkov ako to spravit aby to fungovalo ani jeden nefungoval na mojom PC. a to som mal len jednoduchu chybu.

                    takze ??? ako????

                    solidne aplikacie ??? ale poradte ako na to aby som nepisal hluposti.

                    dakujem

                    PS: niesom najmladsi a uz to nejde do mojeje hlavy tak jednoducho a ptreto si vsetko pisem do notesa ale musim vediet co pisat.
                    PPS: programujem v C a Delphi dost dobre (ja si myslim) tak PHP zvladnem ale potrebujem postrcit.
                    PPPS: lepsie vydiskutovat ako citat manualy v Anglictine.

                    zdravim
                    • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 08.03.2011 | 13:53
                      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                      napisem taky miniserial.
                      • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 08.03.2011 | 14:20
                        Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
                        ano miniserial by sa hodil. a co RadPHP , ja si myslim ze sa to da pouzit a velmy rychho napisat solidna stranka (no o grafike nehovorym) ale ostatne veci by sa dali.
                        najde sa niekto kto skusi RadPHP od embancadero??
                        • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 08.03.2011 | 14:37
                          Avatar default Debian  Používateľ
                          brat (programator) pre mna urobil strasne dobry priklad, spravil som ho a uz to funguje, mam tam zabezpecenu stranku na ktoru ma bez hesla nepusti :) , ak by mal dakdo zaujem, napisem aj maly navod k tomu ako to nastavit v databaze a tak a prihodim link, ale miniserial aj tak uvytam aby som tomu pochopil ako to vsetko pracuje
                          R.K
                          • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 09.03.2011 | 12:33
                            mano   Návštevník
                            K vyuke programovania v PHP (v "zrozumitelnom") jazyku vynikajuci interval.cz, treba zacat od najstarsich clankov, najdu sa tam aj dobre rady ohladne bezpecnosti a pokrocilich technik, pripadne navody na jednoduchsie web aplikacie, navyse tam mas aj schopne popisane a vysvetlene OOP na prikladoch. Dufam ze sa ti to bude hodit ;-)
    • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 09.03.2011 | 18:40
      Avatar default Debian  Používateľ
      Tu to mam spravene uz to funguje, je to jednoduche uz s grafikou, mozem poslat kdo bude chciet vsetky subory od toho ,aj script na vytvorenie databazy, kdo by sa chcel prihlasit tak meno je rkopca a heslo 1234 .
      R.K
      • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 09.03.2011 | 22:07
        Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
        ahoj , este jednoducha otzka , da sa v PHP napisat script tak by som komunikoval s specialnim zariadenim na inom prte v nie HTML ???
        take jednoduche ze sa prihlasim na svoju stranku a potom viem posielat prikazy na svoje zariadenie (jednoduche prikazy) na dany port a IP .
        nie na 80 ako web server... .
        v delphi jeto jednoduche ale web neviem ... .
        • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 09.03.2011 | 23:02
          Avatar default Debian  Používateľ
          fuu , tak to neni moc otazka pre mna :) , ja s php v podstate len zacinam, to ti poradi hadam dakdo druhy,a co teda? nemam sem dat odkaz, ci uz si si zohnal dobry system na prihlasovanie?
          R.K
        • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 09.03.2011 | 23:38
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          na baze socketu to ide. skus konkretizovat.
          • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 10.03.2011 | 09:42
            Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
            kludne daj link. tad si to pozriem. a popis k tomu aj komentar naco co je bude to dobre pre mna ale aj pre ostatnych.

            co sa tyka komunikacie na inom porte :
            vyrabam zariadenia (GSM-GPRS) a potrebujem vediet ci ziju a chcem to robyt cez GPRS, normalne TCP/IP komunikacia na urcitom porte a viem svoj sposob jednoduchy
            a to puzitim delphi (alebo lazarus ak bude treba) a tam viem vsetko spravit, databazi , kontrolu .... . ale bude to bezat na PC ktory bude priepuystny do netu. to sa mi nepaci.
            preto som sa zacal ucit PHP aby som vedel spravit vsetko na webe, predsa len su to servery ktore su stavane na zatazenie.
            no nechcem prenasat kopu dat. viem volat PHP stranku a ako argument viem poslat retazec ktory si potom skript rozbije a pouzije.
            no priamy pristup na zariadenie by bol v nejakom priamom rezime bez HTML , iba jednoduche prikazy s odpovedou.
            moje zariadenia by v urcitych casovych intervaloch ciklicky opakovane volaly urcitu stranku a davaly by o sebe vediet.
            moj program by to vsetko archyvoval v DB a tiez vedel zobrazit na web stranke statistiku , ktore zariadenie je zive , kedy naposledy sa registrovalo ... a podobne veci.
            v delphi to nieje pre mna problem ale v PHP su mi nejake veci nejasne.

            dakujem
            • Re: PHP a bezpecnost prihlasenia 10.03.2011 | 10:53
              Avatar default Debian  Používateľ
              Odkaz na stiahnutie TU Kratke vysvetlenie fungovania a ako to sprovoznit:
              Takze hiararchia tych dokumentov:

              css - obsahuje subor index_style.css kde je zadefinovany vzhlad pre vsetky stranky
              login_inc - tu su veci tykajuce sa loginu, script 1 a script 2 , kazdy ma inu funkciu
              mysql - tu je users.sql subor , je to script ktory treba spustit na phpmyadmine (alebo inom manazeri databaz)
              pages - tu su vlastne stranky ktore budu mat zabezpeceny obsah, je tam feb-web.php (ktory uz je zabezpeceny)

              index.php -index

              Postup ako to upravit, na zaciatok je treba upravit par veci: v login_inc je subor dbconnect.php , tam treba nastavit databazu
              to je: meno a heslo k (phpmyadminu napriklad) ,a meno databazy v ktorej bude nahrany sql script
              dalej je treba ist do priecinku mysql otvor ten subor users.sql a dole zmen udaje o pouzivatelovi.
              potom ten script nahraj cez sql konsolu. toto je vlastne vsetko, potom nahraj subory na web okrem priecinku mysql
              -ak si spravne nastavil pristup k databaze a databazu spravne urobil, tak ked napises to meno a heslo co si na konci toho sql scriptu menil tak sa na to pojde prihlasit, a ocitnes sa na takejto Stránke.
              R.K