konverzia hd videa a kodeky

Sekcia: Aplikácie & Desktop 07.03.2011 | 21:09
Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
Zdravím páni. Ježiško mi doniesol hd kameru, problém je v tom, že na pc si nedokážem video upraviť. Počítač to nestíha. Potreboval by som dostať to video do nejakého normálneho formátu, aby nebolo tak brutálne veľké a aby bolo na TV normálne pozeratelné. Tak Vás chcem poprosiť o radu, aký program na konverziu v linuxe je dobrý? Skúšal som to v openshot editore, dal som exportovať a funguje to. Len neviem, aký formát mám zvoliť, aký kodek obrazu a zvuku. Bude vedieť volado? Vďaka.
    • Re: konverzia hd videa a kodeky 07.03.2011 | 21:31
      Avatar default Debian  Používateľ
      zalezi od par veci, aky je ten format na zaciatku s kamery, a potom ake formaty podporuje dvd, podla mna by to slo davat do avi, to by malo podporovat kazde dvd, hlavne napis v akom formate mas to video stiahnute s kamery, aby som vedel aky format pojde pouzit, a doplnujuca otazka, to chces vobec s DVD prehravaca spojeneho s telkou pustat?
      R.K
      • Re: konverzia hd videa a kodeky 07.03.2011 | 23:15
        Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
        kamera robí mov. A tú otázku s tv som nepochopil. Na pozeramie videa na bežnom tv je to rozlíšenie zbytočné. Tak by som to chcel dať do formátu adekvátneho tv výstupu.
        • Re: konverzia hd videa a kodeky 07.03.2011 | 23:23
          Avatar default Debian  Používateľ
          no ako chces preniest ten signal na telku, cez DVD, alebo chces priamo s kamery to pustit, sposob akym to pustis na telke
          R.K
          • Re: konverzia hd videa a kodeky 08.03.2011 | 00:34
            Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
            z dvd. Len ho potrebujem v pc zostrihať a také konské súbory nemám šancu. Potrebujem to stlačiť na čo najmenšie ale tak, aby pri prehrávaní Z DVD NA TV bol obraz aj zvuk kóšer. V tom openshot je 50 mozností a neviem ktorú vybrať.
            • Re: konverzia hd videa a kodeky 08.03.2011 | 00:41
              WlaSaTy   Návštevník
              Tak to Ti naozaj nebolo treba štúdiovú kameru. Skús to z nej sťahovať ako náhľad alebo aspoň MPEG2. Potom to okrešeš napríklad cez avidemux. Alebo si rovno degraduj kvalitu zápisu na kamere na bežný PAL DVD.

              Mimochodom, kde Ti ju ježiško odfakturoval?
              • Re: konverzia hd videa a kodeky 08.03.2011 | 06:08
                Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
                :) to nie je štúdiová kamera. Manželka ma potešila foťákom canon sx1, takže faktúra nebola až taká brutálna :) No ale to čudo vyrába takéto kone. Urobí to aj video 640x480, len ja som chcel nejak riešiť aj možnosť širokouhlého záznamu.
                • Re: konverzia hd videa a kodeky 08.03.2011 | 10:21
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  avidemux gtk verzia, je jednoducha, mozes v nej upravit aj toto rozlisenie, kodeky treba vybrat video a audio, ale to zalezi od DVD prehravaca, mozes to dat do mpeg alebo aj avi
                  R.K
                • Re: konverzia hd videa a kodeky 08.03.2011 | 12:36
                  WlaSaTy   Návštevník
                  EVF? Môj postarší Sony (bez poznámok,tiež EVF), robí normálnu MPEG-PES (MPEG 1), akurát za behu nezaostroval. A ďalśia hračka, nejaký Olympus (vodotesný kôli letným záležitostiam) robí tiež MPEG stream, H.264. Tak isto ako tvoj. Len mne to tobí formát 1280x720. A má to oproti hračkám typu EVF optiku typu zlomkový črep z fazetového lomu. Film natočený na tom mojom Olympuse pri svetle žiarovky je ozaj zgrc. Vedieť že kamarátovi na koncert prídu brušné tanečnice, tak si požičiam kameru. Alebo nie, aspoň boli prirodzenejšie :-)

                  Ale nakoľko Tebe to s prepáčením grcia obálku MOV, tak to skús importnúť do avidemux a dať tam klasický MPEG4 v AVI kontajneri. Ak by to avidemux neschrúmal (autorom MOV je Apple a on robil v tomto prípade dosť problémy s patentami), tak to pretoč z karty príkazom:
                  mencoder -oac copy -ovc copy /media/SD/DCIM/blah.mov -o ~/film.avi
                  Potom to už určite bude možné napchať do avidemux.
    • Re: konverzia hd videa a kodeky 08.03.2011 | 14:49
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
      Nahod si DeVeDe SW a ten ti to urobi, klik metoda :)
      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
      • Re: konverzia hd videa a kodeky 08.03.2011 | 14:53
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        az na to ze to potrebuje zostrihat a nie len vypalit na DVD tak je to super softik
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: konverzia hd videa a kodeky 08.03.2011 | 14:58
          Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ
          ked si to convert tak si to uz otvori v lubovolnom SW s ktorym to cval cvak :)
          Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))