linux & mac

Sekcia: Aplikácie & Desktop 09.03.2011 | 16:06
rookie   Návštevník
Zdravim;

Ked ma mac unixove jadro, budu macovske programy bezat aj na linuxe / bez problemov / ?

rookie
    • Re: linux & mac 09.03.2011 | 16:18
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      nie
    • Re: dôvod 09.03.2011 | 17:12
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Rookie, ahoj.

      A dôvod Tvojej otázky je ...?
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Re: linux & mac 09.03.2011 | 17:35
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ak má ten program aj linuxovú verziu alebo ak nejako funguje v programoch typu WINE... o aké programy sa konkrétne zaujímaš?
      • Re: linux & mac 09.03.2011 | 17:48
        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
        Tak napr. by ho mohlo zaujimat ci je mozne pouzivat platene produkty Adobe urcene pre Mac na Linuxe.. Alebo akykolvek driver a pod.
        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
        • Re: linux & mac 09.03.2011 | 19:17
          WlaSaTy   Návštevník
          Ahoj,
          nie je to možné. MAC OS X má jadro z OS BSD a to sa od Linuxu líši dosť rapídne. Emulátor typu Wine pre spúšťanie BSD aplikácií na Linuxe neexistuje. Kedysi existoval projekt Mac on Linux, ale ten bol pre procesory od IBM. A už niekoľko rokov je ten projekt mŕtvy.

          Inak, nechápem dôvod tvojej otázky. Ak máš platené programy pre Apple, tak si za ne vysolil také prachy, že cena za HW bola zlomkom ich hodnoty.

          PS.: Existujú však dve cesty, ale obe sú nelegálne. Tak ako používanie warez.
          • Re: linux & mac 09.03.2011 | 19:47
            Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
            Nie si Ty ten, kto stale nadaval, ked niekto reagoval na vlakno ktore nema s povodnym postom nic spolocne? Pytas sa ma na dovod mojej otazky, pricom som otazku ziadnu nekladol :) Iba som reagoval na Stana a vysvetlil mu, o co by sa mohol tazatel pokusat
            There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
            • Re: linux & mac 09.03.2011 | 20:24
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              najlepšie počkať na tazateľa, kým napíše o čo presne mu ide.

              taktiež veľmi veľa ľudí chce "word", nie "textový editor". možno teda bude tazateľ hľadať náhradu za program, ktorá existuje pod iným názvom.
            • Re: linux & mac 09.03.2011 | 20:50
              WlaSaTy   Návštevník
              Ahoj,
              reagoval som na Teba. On nespomínal platené predražené programy, Ty však áno. A narážal som na nelogickosť ich legálneho použitia v inom OS, najmä ak sa pri tej kombinácii stratí záruka.

              Na zadávateľa sa mi neoplatilo reagovať. Zas sa tu vyskytla abstraktná otázka ktorá požadovala konkrétnu odpoveď. Teda, len sa tu zbytočne zdvihol vietor rozdúchavajúci plamienky diskusie.
      • Re: linux & mac 17.03.2011 | 15:34
        rookie   Návštevník
        caute vsetci

        ide mi o skusobnu verziu programu / systemu/ Autodesk Flame a oni tam maju moznost linux, lenze koli tomu mac nebudem kupovat. Aj tak je to skusobne dvd, alebo cd. A preco to nejde, ked aj mac ma unixovu konzolu ?

        rookie
        • Re: linux & mac 17.03.2011 | 15:37
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
          a s akou koncovkou to je? pripadne vies poslat obsah hlavneho adresara?
          • Re: linux & mac 17.03.2011 | 15:45
            rookie   Návštevník
            pardon, Autodesk Smoke, a freetrial je len pre Mac, ten Flame boli demoCD/DVD na mac/win/linux, ale ked som formular vyplnil na win nic mi nedoslo. A freetrial sa da stihnut, ale funguje len 30 dni.
            • Re: linux & mac 17.03.2011 | 21:06
              WlaSaTy   Návštevník
              Áno. A preto je to definované ako trial, teda skúšobná verzia s 30 denným obdobím. Po jeho uplynutí má človek dve možnosti:
              Zakúpiť si ten produkt
              Prestať ho používať a poprípade si nájsť alternatívu s prijateľnejším pomerom cena/výkon.
              • Re: linux & mac 18.03.2011 | 10:45
                rookie   Návštevník
                isteze, ale nebudem kupovat hrdware koli odskusaniu, resp. nauceniu sa softwaru v ramci 30dnovej lehoty. Fungujem na win platforme a preto som sa pytal ci to bude fungovat pod linuxom. Napr. aj pod freeBSD, ked pisete, ze Mac ma BSD jadro.
                • Re: linux & mac 18.03.2011 | 10:53
                  rookie   Návštevník
                  WlaSaTemu: zakupit si produkt , no cena online postprodukcnych systemov ako Flame/Smoke, resp. Quantel Henry sa pohybuje niekde okolo 30 000 000 Sk. Cena je z cias ked som sa o tie ceny zaujimal. strizne typu Avid Media Composer okolo 1 000 000 Sk. Ja som robil After Effects a chcem sa dostat na tuto technologiu, a potrebujem mat nejaky naskok pred tymi co ju uz ovladaju :))
                • Re: linux & mac 18.03.2011 | 10:53
                  rookie   Návštevník
                  WlaSaTemu: zakupit si produkt , no cena online postprodukcnych systemov ako Flame/Smoke, resp. Quantel Henry sa pohybuje niekde okolo 30 000 000 Sk. Cena je z cias ked som sa o tie ceny zaujimal. strizne typu Avid Media Composer okolo 1 000 000 Sk. Ja som robil After Effects a chcem sa dostat na tuto technologiu, a potrebujem mat nejaky naskok pred tymi co ju uz ovladaju :))
                  • Re: linux & mac 18.03.2011 | 14:26
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Smolka. Ak chceš byť renomovaný odborník, tak sa to budeš učiť roky rokúce a vždy sa nájde niečo u niekoho čo ešte nevieš. Takže na základné oboznámenie v pohode stačí ten jeden mesiac, a viac to bez fyzickej praxe asi nemá význam.

                    Inak, pre firmy pri takej pálke za SW je cena za pracovnú stanicu zanedbateľná a nedosahuje rádovo ani percentá z nadobúdacej hodnoty.

                    Apple MAC OS X má síce BSD jadro, ale nad ním je postavené celé grafické rozhranie ktoré je viazané na priamočiary licenčný model. Takže, skúsiť to môžeš, ale pochybujem že sa Ti podarí aspoň nainštalovať verziu pre masox na BSD.

                    PS.: existuje možnosť virtualizácie, ale tá je v tomto prípade nelegálna a tak je zákonom postihnuteľná.
                  • Re: linux & mac 18.03.2011 | 14:31
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    mám podobný názor ako tu kolega s dostatkom vlasov. Tie ceny sú obrovské. Ak chceš čo najlepšie použíať softvér za také peniaze, tak si kúp výkonný hardvér a softvér, na ktorí je to určené. V porovnaní s cenou toho SW je akékoľvek iné číslo veľmi malé.
                    • Re: linux & mac 18.03.2011 | 16:49
                      rookie   Návštevník
                      tieto systemy sa dodavaju ako turn key system, a ja hladam pracu ako 2d compositor. Manager studia mi napisal, ze si niekoho vytrenuju. A tak chcem prist trochu lepsie pripraveny.
                      • Re: linux & mac 18.03.2011 | 19:43
                        Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
                        ta musim sklamat, ako 2D compositor si mal uz fungovat doma nejaky ten rok na nelegalnom softe a nie to riesit teraz, ked uz mas moznost sa niekde zamestnat, lebo aj samotne vytrenovanie je nakladne a casto je nakladnejsie ako zabezpecenie HW a SW a do toho rizika nikto nepojde, pokial nebude vediet, ze clovek ma zmaknuty dany soft...

                        dalsia vec je, ze HW sa VZDY kupuje podla SW, nikdy nie naopak
                        • Re: linux & mac 18.03.2011 | 20:48
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          pekná veta tá posledná, môžem ju niekde použiť? :)
                          • Re: linux & mac 18.03.2011 | 21:04
                            Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
                            jasne, ze sa pytas :)
                        • Re: linux & mac 19.03.2011 | 14:14
                          WlaSaTy   Návštevník
                          Zrovna na nelegálnom softe asi nie. Na pohovore bude záležať skôr na všeobecnej znalosti rysovania a pridá tomu prax s akým koľvek 2D CADom. Keby som ten pohovor robil ja, tak sa v prípade predzaškoleného človeka opýtam že prečo praštil s tou slušne platenou (bez komentárov, špecifický odborníci sú obvykle lepšie platený, ak sa vypracujú) prácou, alebo prečo používal nelegálny SW. Obidve otázky zahŕňajú v sebe odhalenie veľkého rizika pre firmu.

                          PS.: Čo v prípade poslednej vety, vylúdila mi úsmev na tvári. Ale, čo ak potrebujem spraviť upgrade SW na virtuálke kôli ukončeniu SW podpory, bude tá veta platiť aj vtedy?
                          • Re: linux & mac 19.03.2011 | 14:20
                            Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
                            ja viem, ze nie je dobra cesta ist nelegalnou cestou, ale chlapec to bude aj tak uzivat nelegalne, to si nemusime nic nahovarat...

                            tak ja som nikdy ani nevedel pravy vyznam virtualneho servera, takze pre mna je tato otazka uplne mimo, vzdy som pracoval na realnom HW a s realnym SW, pri mojej praci to je potrebne :)

                            ale ked sa stretneme, tak mi vysvetlis, co je to ten virtual...
                            • Re: linux & mac 19.03.2011 | 14:47
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Ahoj,
                              Nebviem ći Ti niečo hovorí pojem navádzanie k trestnému činu, ale mne sú tvoje znalosti ukradnuté.

                              Mimochodom, neverím že by potreboval ten SW k oboznámeniu sa zo svojím pravdepodobným pracovným miestom. Výberové konanie pre zamestnancov je kratšie ako mesiac, takže skúšobná verzia toho SW plne postačuje. A z tohoto mi logicky vyplýva, že ten chalan klame a chce jednoducho nelegálne používať ten SW ku komerčným účelom. A Warez v hodnote miliónov sa rieši na súdoch prednostne.
                              • Re: linux & mac 19.03.2011 | 14:52
                                Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
                                no, mne to je v podstate fuk, co chce chlapec, je jasne, ze ide zlym smerom, ale to pripisme veku, kazdy nesie nasledky svojho konania...
                                • Re: linux & mac 22.03.2011 | 13:04
                                  rookie   Návštevník
                                  WlaSatemu: ja neklamem, ale nabrowsuj si www.autodesk.com a naklikaj si smoke. To je aplikacia beziaca pod Mac aj TRIAL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A potom si nekde na internete zisti ceny produktov a platformy na ktorych bezia ako su AUTODESK FLAME A AUTODESK SMOKE. To ze som niekedy robil v After Effects, je dobre, ale tieto produkty su o triedu LEPSIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ak nie o dve.

                                  rookie
                                  • Re: linux & mac 22.03.2011 | 13:07
                                    rookie   Návštevník
                                    A samozrejme je to aj lepsie platene.
                                    • Re: linux & mac 23.03.2011 | 18:12
                                      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                      a... že som taký smelý, čo teraz vlastne chceš dostiahnúť? chceš zistiť, či bude na linuxe fungovať ten softvér rovnako dobre ako na Macu? Lebo na to sa už dávno odpovedalo...
                                      • Re: linux & mac 23.03.2011 | 18:23
                                        rookie   Návštevník
                                        Keby to fungovalo, cisto hypoteticka zalezitost, tak mam 30 dni na to aby som urobil krocik v mojej postprodukcnej kariere. Urctite si nebudem tieto systemy kupovat, ked ich vlastni studio. Ja budem vediet na nich robit. A o toto mi ide. Kedze aj v autodesku su taki lumeni, a to neviem preco, ze TRIAL UROBIA len pre MAC, tak je LITTLE problem. Ja som spominal, ze mam pc, takze by som musel kupit aj komp :))). No za 30 dnovu verziu / az ked k nej pribalia zlatu tehlu. Je tu este jedna moznost, ze si od niekoho na mesiac poziciam mac. Ale este neviem reps. nepoznam tak solventneho cloveka, co by na mesiac pustil komp. Spytam sa as slov. resellera na nejake riesenie. Pretoze tu pracu chcem. A dakujem vsetkym za informacie, ktore mi boli poskytnute pri rieseni tohto problemu.
                                        • Re: linux & mac 24.03.2011 | 11:35
                                          lukove   Návštevník
                                          len jedno slovo: "HACKINTOSH" skus si to dat do google. to je odpoved na tvoj problem.. ako nahodit Maca na PC
                                          • Re: linux & mac 24.03.2011 | 12:34
                                            Avatar drak_dragon   Používateľ
                                            A to je legalne?
                                            • Re: linux & mac 24.03.2011 | 14:47
                                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                              Nebudem to ani hádzať do googla, názov hovorý za všetko. Keď tie debaty tu na fóre budú naďalej pokračovať v takomto (neviem nazvať) duchu, tak tu zachvíľu nikto nebude chodiť. Chalani kašlite na to Rockie chcel pomôcť, všetci ho tu doj.... a výsledok nula.
                                              To Rockie: Nainštaluj si do PC MacOS (Hackintosh) a veselo testuj, keď to potrebuješ kvôli práci.
                                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                              • Re: linux & mac 24.03.2011 | 15:09
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                Ahoj Bedňa,
                                                už prvá odpoveď ktorá sa mu dostala za menej ako 1/4 hodinu po položení jeho otázky mu dala dostatočnú odpoveď. To že sa snažil spojazdniť ten software za akúkoľvek cenu bez použitia legálnej cesty (zakúpenia alebo zapožičania jablka, či vypítania si dema pre legálne nadobudnutý OS hoci aj od potencionálneho zamestnávateľa) len zbytočne zvádzala na nezákonné chodníčky. A navyše vzhľadom na to, že ten zamestnávateľ mal záujem svojich zamestnancov zaškoliť, tak sa jednalo o zbytočnú činnosť.

                                                Navyše. Neviem ktorý zamestnávateľ by podporoval zamestnancov vo wareze. Firmy musia mať auditované použité SW nástroje pre prípad nehlásenej kontroly zo strany polície iniciovanej neexistujúcou BSA. Takže taký zamestnanec je obvykle dosť slušným rizikom pre firmu a na to sa prihliada nielen pri pohovore, ale aj po skúšobnej lehote. Ja osobne by smo sa nemal dôvod prihovoriť za takého zamestnanca. Nepotrebujem riskovať stratu výplaty kôli platovej neschopnosti spôsobenej pokutou za zneužívane SW takýmto indivíduom. Tá cena za SW hovorí za všetko.

                                                Inak, pokiaľ myslíš pojem "usmernenie" ako "doj....", tak je to len tvoj problém.
                                                • Re: linux & mac 24.03.2011 | 16:11
                                                  rookie   Návštevník
                                                  WlaSaTemu:

                                                  Este raz a jednoducho po bodoch, aby si pochopil:

                                                  1. Chcem sa zamestnat v postprodukcnom studiu
                                                  2. Je to pozicia operator Flame
                                                  3. Software Autodesk Flame / Smoke sa dodava ako turn key system = HW + SW
                                                  4. Su to drahe systemy beziace na platformach Mac, IRIX apod. nie WIN
                                                  5. K systemu Flame firma Autodesk prostrednictvom online formulara poskytuje, aspon sa tak tvari, demo, NIE TRIAL. PREDSTAVUJEM SI TO AKO DVD S UKAZKAMI CO DOKAZE SYSTEM.
                                                  6. Na produkt Smoke si prostrednictvom online formulara mozes objednat TRIAL VERZIU produktu, ale iba pre MAC
                                                  7. pouzivam WIN 32bit
                                                  8. venoval som sa podobnym programom - Adobe After Effects
                                                  9. Ale aj tak sa tieto technologie treba naucit, aj ked to pojde omnoho lahsie
                                                  10. Aj ked som sa niecomu venoval, investicia do noveho pocitaca MAC S MIN SYS.POZIADAVKAMI pre Smoke je pre mna neunosna z hladiska casoveho limitu / 30 dni /
                                                  11. A preto som hladal na tomto fore prijatelnejsie riesenie - cenovo i casovo
                                                  12. Vobec mi neslo o to, aby som nacierno pouzival SW, resp. nejaky system
                                                  13. To ma inac celkom pobavilo, pretoze napr. do tejto skupiny SW patri aj Quantel Henry, to je ten za 30 000 000 SK a ten ma vlastny HW a vlastny SW.
                                                  14. Neviem ako to riesi Autodesk, v pripade tychto SW byvaly Discreet, ale toto nie je Photoshop kde si niekde na nete najdes serial aj s aplikaciou
                                                  15. Ako som sa vyjadril, nejake znalosti mam, takze ide len o naucenie sa technologie a ziskanie miesta
                                                  16. Ten hackintosh som dal do googlu, aj som videl nejake video, ale co ja viem. Chcem sa este dostat k mojim win veciam a nie aby to tak dopadlo, ze dam na komp hackintosh a mozem rovno formatovat cely HDD
                                                  17. Tam asi ide o specificke prostredie pod ktorym to pracuje. Hoci teraz ked sa do macov davaju Intely...
                                                  • Re: linux & mac 24.03.2011 | 16:57
                                                    WlaSaTy   Návštevník
                                                    Ahoj,
                                                    ja som Ťa pochopil už na začiatku, nemusíš to opakovať. Ale, ak chceš, tak mi vysvetli že kde som o Tebe tvrdil že klameš. Tak ako si sa snažil argumentovať pred dvoma dňami.

                                                    Myslím že táto diskusia bola už dávno zodpovedaná.
                                                    • Re: linux & mac 24.03.2011 | 18:44
                                                      rookie   Návštevník
                                                      WlaSaTemu:

                                                      19.3.2011 13:47 a este aj obvinenie z pouzivania kradnuteho SW
                                                  • Re: linux & mac 25.03.2011 | 00:07
                                                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                                    Kúpiť disk na testovanie je tá najmenšia investícia. Iné riešenie nemám a asi ani neexisuje za prijateľné peniaze.
                                                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                                • Re: linux & mac 25.03.2011 | 00:25
                                                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                                  Čau WlaSaTy, ja rovnako ako ty neznášam warezy, nelegálny soft ... Ale sú výnimky, kedy sa to dá pochopiť, čo je aj tento prípad. Napríklad slabé ochrany programov sú schválne také slabé, aby si to ľudia stiahli používali a keď si spravia firmu, tak si zakúpia legálnu kópiu. Neviem ako teraz, ale kedysi do všetkých Widiel pasovali kódy zo všetkých ostatných rovnakej rady. Ja som mal kedysi licenciu na dosť drahý SignLab, tí zas mali politiku obmedzeného používania, keď sa ti zapáčil kúpil si si plnú verziu s HW kľúčom, čo už bolo problém obísť. Netreba nováčikov z príchodu zotrieť, vážim si ťa, aj ostatných dlhodobých parťákov s LinuxOS, treba trochu ubrať z hanenia :) Mám teraz menej času, ale pokúsim sa zas chodiť častejšie.
                                                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                                  • Re: linux & mac 25.03.2011 | 13:02
                                                    WlaSaTy   Návštevník
                                                    Ahoj,
                                                    ani tento prípad sa nedá pochopiť, nieto ešte aj ospravedlniť. Najme keď mu priamo jeho potencionálny zamestnávateľ potvrdil že potrebné zaškolenie vykoná on. Ak chcel vykázať proaktivitu, tak si mal vypítať demo verziu priamo od zamestnávateľa a nezasierať toto fórum otázkami o wareze. Neviem si totižto predstaviť aký pohľad na neho hodí jeho vedúci keď sa mu pochváli že už má skúsenosti s tým SW pomocou nelegálnych kópií. Asi zváži pravdepodobnosť že chalan zavlečie iné nelegálne programy do firmy a následne mu dôjde že je menšia strata osloviť záložného uchádzača ako riskovať mastnú pokutu. Takže takýmto chovaním si uškodí len sám sebe.

                                                    Chalan je zjavne v strese, takže čiastočne chápem jeho chovanie. Žiaľ ho ja osobne nemôžem akceptovať. Ak chce warez, nech sa opýta na mucholapkových fórach na to určených. Existuje na to elegantný spôsob ktorý nevyžaduje žiadne hacky, ale nezaručuje legalitu používania SW. A ani jeho schovanie pred forenznou analýzou vykonanou vyšetrovateľmi PZSR.