Fedora vs. Debian
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
verzie debianu sa mi zdaju nerozumne rozdelene
testing je sice stabilny ale mnohe baliky su dost stare
unsteble ma sice najnovsie baliky ale uz nie je taky stabilny (castejsie sa vyskytuju problemy ktore treba riesit - dost neprijemne ked potrebujem PC na pracu ale najprv musim vyriesit problem systemu)
stabilitu experimentalu ani neriesim (ani neskusam)
a stable je mozno tak na server
apt-pinning medzi testing a unstable mi sposobil dependency hell
Stano: ten sidux si pouzival aj dlhsiu dobu ?? lebo mne neprisiel o vela stabilnejsi nez debian unstable (odkedy je to aptosid uz som ho neskusal) mal som ho doma na desktope
Napíš radšej že na tvojom konkrétnom železe (a.k.a. NB) nejde dobre Fedora. Avšak takisto tam nemusí ísť dobre Slack, Debian alebo Greenie a pod. Znamená to snáď , že dané distribúcia je zlá/dobrá ?? Je dosť nepresné až skoro nezmyselné vynášať takéto súdy, každý z nás je 24 hodín nepretržite a plne zodpovedný za to, či si to svoje GNU/Linux zostavenie, ktoré niektorí z nás zo "srandy" volajú linuxovou distribúciou vie/chce alebo nechce nastaviť ..
Ano treba si to nastaviť, lebo nejaká samonastaviteľná linuxová distribúcia ešte nevyšla a ani tak skoro nepríde ... možno ne-linuxový OS MS Windows ... hahahaha.
;-)
Určite, musíte vyskúšať (s rozumom!) čo najviac GNU/Linux zostavení, z ktorých niektoré z nich majú aj svoje explicitné "bojové" názvy, ale všetky používajú iba Linux (jadro), obalené viac/menej úspešne pomocou GNU ..
a stačí.
Ja neodpovedám Tebe, ale kolegovi vyššie Teba ....
:-)
a myslim ze potrva par rokov kym ho odstrania uplne (ak vobec), aj to len vtedy ak si vacsina zvykne na shell (alebo prejde na ine prostredie)
Fedora spinov je dosť a podiela sa na tom hodne ľudí aj z mainstreamu (dokonca pekne funguje aj Fedora 14 s E17),
takže si nemyslím, že by to bolo až tak zlé a kritické používať Fedora 14 s prostredím XFCE, doporučujem vyskúšať F14 s prostredím LXDE pre slabšie počítače, viac a download tunaky: https://spins.fedoraproject.org/ alebo cez yum priamo do inštalácie ....
;-)