XDMCP Ubuntu 10.10

Sekcia: Konfigurácia 25.06.2011 | 23:56
Pepo   Návštevník
Ahojte, davnejsie este niekedy pri Ubuntu 6.10 som hojne vyuzival vzdialene prihlasenie zo slabuckych masin na "server". Momentalne chystam takto jeden stary NB so 6.10 ktory sa bude pripajat na 10.10, ale nikde na 10.10 buntu neviem najst kde sa xdmcp povoluje. Je niekto viac v obraze ako ja? Dakujem
    • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 08:14
      Avatar default Debian  Používateľ
      posledna verzia vyzera byt s roku 2007, takze ten program zrejme canonical vylucil s ubuntu
      R.K
      • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 11:32
        WlaSaTy   Návštevník
        Nejedná sa o program, ale o protokol. A vek u protokolu nevadí. Napríklad protokol email sa začal vyvíjať pred 40timi rokmi a dlho sa doňho nič nepridávalo.
    • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 11:35
      Pepo   Návštevník
      Nejake alternativy?
      • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 12:07
        WlaSaTy   Návštevník
        K čomu, ku klientskej, k serverovej časti alebo ku klikaciemu konfigurátku?
        • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 12:14
          Pepo   Návštevník
          Ako celok. Potrebujem program, alebo protokol, cez ktory sa mi budu pripajat klienti a terminal serveru (pozor hovorim o X- nechcem riesit win2003), vsetko bezi na ubuntu. Bez klikaciek sa obidem.
          • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 12:29
            WlaSaTy   Návštevník
            Neviem či Ti rozumiem. Komplexné pokrytie terminálov rieši napríklad LTSP. Ale, to sa asi bije s požiadavkou na ubuntu.

            Ten nový stroj, škoda že si neopísal že čo s ním chceš. Bez toho sa dá naozaj len odkázať na nejaké články o tom.
            • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 12:45
              Pepo   Návštevník
              Server- silnejsi stroj.Su na nom vytvorene uzivatelske profily, povolene vzdialene prihlasenie s X. Klienti, slabucke masinky (bud buntu, alebo cokolvek ine) sa prihlasuju k X serveru. Ich pouzitie- kancelaria. Pozriem to LTSP.
              • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 14:16
                WlaSaTy   Návštevník
                Áno, takto funguje klient server architektúra. To nemusíš opisovať. Ale načo má slúžiť ten nový stroj? Ak má byť klient, tak mu skopíruj diskový image funkčného klienta a zmeň identifikátory ako hostname, záznam v DNS ... neskôr môžeš po zálohe urobiť upgrade toho boxu.
                • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 14:42
                  Pepo   Návštevník
                  novy stroj bude len prehliadac netu a office. Je pod buntom 6.10. Neviem ho vsak pripojit k mojmu stroju, pretoze 10.10 uz xdmcp asi nepodporuje.
                  • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 15:22
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Asi som unavený, ale stále nechápem ako má vyzerať topológia. Teraz si potvrdil že ten nový stroj funguje ako terminál pod 6.10. Ale akú funkciu má ten stroj ktorý si nazval "moj stroj". Ideš nahradiť server novým železom aj s novou verziou OS alebo len pridávaš ďalší terminál klient? Alebo chceš pridať ďalší server?

                    Ps to s tým nepodporovaním XDCMP som nepochopil. Vedel by si mi to vysvetlit?
                    • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 15:35
                      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                      Tazko mu radit. Asi to, co chce je len X forwarding, ak som ho spravne pochopil.
                      • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 15:44
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Skôr by som tvrdil, že mu skončila podpora a on chce vykonať komplexný upgrade v krokoch. A k tomu si zadovážil nový server. Ale, opisuje niečo iné. Takže Pokiaľ sa nevyjadrí, tak je to strata času.
                        • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 16:56
                          Pepo   Návštevník
                          Asi som sa vyjadroval tazkopadne...
                          Mame doma spolocny pocitac buntu 10.10, solidnejsia masina. Kazdy mame na nom svoje konto. Kedze nas je v domacnosti viac a to okupovanie kompu uz nezvladam, vytiahol som po rokoch stary NB, na ktorom max rozbeham buntu 6.10 (kvoli ram). V minulosti som podobne fungoval, ze stacilo sa na slabuckom stroji nabootovat do prihlasovacej obrazovky a tam dat vyber "pripojit sa k inemu pocitacu pomocou XDMCP" tukla sa tam IP (toho silnejsieho stroja) a bol som presmerovany na prihlasenie na vzdialenom stroji, cize forwardovanie X. Toto iste sa pokusam teraz, ale ziadne xdmcp na ubuntu 10.10 povolit nemozem, pretoze to tam uz nie je ako v dobach minulych. Chcel som vediet, ci je to len niekde skryte, alebo sa budem musiet poobzerat po inej alternative (vnc to nevie).
                          • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 20:11
                            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                            tymto sposobom sa da pripojit viac uzivatelov naraz ??
                            ak hej tak to by aj mna zaujimalo ze ako nato
                            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                            • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 20:57
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Jednoducho, ale trošku odlišnejšie ako to tu bolo opísané.

                              Protokol XDCMP je len na to, aby sa na sieti našli klient a server. Nič iné. Len pár packetov ktoré preletia po sieti a človek si na termináli vyberie z ktorého servra sa mu zobrazia programy.

                              Niečo podobné sa dá urobiť keď si človek použije parametre -X alebo -Y pri pripojení cez ssh, alebo nastavením obrazovky na adresu iného počítača pred spustením grafického programu v danej relácii. V tejto zjednodušenej forme to používam dosť často.

                              PS ale k veci. blbuntu 10.10 malo štandardne vypnutú danú funkcionalitu. Len neviem prečo to nahlasovali do bugzily.

                              • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 22:24
                                Pepo   Návštevník
                                ano samostatne programy idu, v krajnom pripade vyuzijem toto, idealne by vsak bolo forwardovat cele sedenie. Co robi parameter -Y ?
                                • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 23:10
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Vzdialene si môźeš kľudne spustit aj gnome-session. A s tým parametrom. Nespomeniem si, ale určite to bude popísané v manuále. Mám Ti ho prečítať?
                                  • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 23:14
                                    Pepo   Návštevník
                                    poskusam, precitam, dik.
                                    Uz len usmevne....keby si bol baba...dam si precitat :-)
                              • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 22:39
                                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                akoze ked sa pripojim cez ssh ku druhemu pc tak parametrom -X sa pripojim do grafickeho rozhrania ???

                                co k tomu potrebujem ?
                                router
                                "server" - napriklad s ubuntu, na ktorom bezia Xka alebo ani nemusia
                                thin client - z ktoreho zadam ssh -X poldo@192.168.2.199

                                treba na to nejake ine nastavenie alebo nejaky soft (na server) ??
                                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 22:54
                                  Pepo   Návštevník
                                  spustis terminal
                                  ssh -X peter@192.168.xxx.xxx
                                  prihlasi ta
                                  a potom staci napisat napr, "opera" a zo vzdialeneho stroja sa ti na monitore spusti opera.

                                  • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 27.06.2011 | 00:17
                                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                    dalo by sa forwardnut aj cele Xko ?? (myslim plochu, panely, nm, ...)
                                    idealne keby to slo nejako podobne jednoducho ako toto

                                    som zvedavy ci mi to bude fungovat aj na telefone a z telefonu (mam nokiu N9OO a aj na nu aj z nej sa da pripojit cez SSH)

                                    hned ako mi zajtra pride novy router to vyskusam
                                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                    • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 27.06.2011 | 00:34
                                      Pepo   Návštevník
                                      Ved toto riesim, davno od staruckej 6.10 to fungovalo ako jedna z moznosti pri prihlaseni. Potom sa to nejak prestalo pouzivat.
                                    • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 28.06.2011 | 22:18
                                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                      no nefunguje to (na tej nokii) asi nepodporuje X forwarding
                                      napriek tomu ze sa prihlasim s parametrom -X tak po zadani prikazu sa program spusti na pristroji ku ktoremu som pripojeny

                                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                      • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 28.06.2011 | 22:23
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        To je pochopiteľné. Protokol pre X Window System je značne rozsiahny a zbytočne zaberá prostriedky na SBC. Ale, keď chceš ovládať tvoj teflón vzdialene, tak použi VNC. Dosť to bola sranda, keď na install feste ukazovali prácu s maemo na projektore. Asi už vieš ako.
                                        • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 28.06.2011 | 22:28
                                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                          presne to pouzivam, telefon na nabijacke zo zapnutym displayom a pripojenim na wifi
                                          nasledne sa pripojim cez SSH
                                          zapnem VNC na nokii
                                          a uz sa len pripojim

                                          ale nejde mi cez to telefonovat, to by bola pecka, a myslim ze zvuk vobec neprenasa (mozno to je len zle nastavene)
                                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                          • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 29.06.2011 | 00:05
                                            WlaSaTy   Návštevník
                                            No. Ak VNC nemá v sebe možnosť nastaviť zdieľanie zvuku, tak máš možnosť preložiť si zvukový server alebo použiť niečo hardcore. Ako napríklad deduplikovať to cez sox a zasielať to cez netcat. Ale, asi to nebude tak jednoduché ako inštalácia programov z repozitárov. Ak na to už samozrejme niekto neurobil predkonfigurovaný balíček jak je zvykom u lamiek na androide.
                                    • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 02.07.2011 | 00:52
                                      branislav.poldauf   Návštevník
                                      prave som si nahodil na starucky notebook slitaz
                                      skusil som ssh -X na moj stroj a vypisalo ze -X unknown argument

                                      co ine treba sprait aby to slo ??
                                      • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 02.07.2011 | 01:01
                                        b.p   Návštevník
                                        doinstaloval som openssh , uy to prebehne beyproblemu ale aplikaciu nepusti pri spusteni google-chrome:
                                        Gtk-WARNING **:cannot open display: localhost:10.0
                                        • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 02.07.2011 | 01:31
                                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                          a este jedna otazocka
                                          uvazujem o nahodeni servera na tento ucel

                                          co potrebujem aby bezalo na serveri ??
                                          sshd, este nieco ??

                                          musi na serveri bezat x-windows ??

                                          musi na hostovi bezat x-windows ??
                                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                          • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 02.07.2011 | 12:38
                                            WalSaTy   Návštevník
                                            Neviem, či stačí odpovedať že v tomto prípade musí na klientovi bežať x server. Bez zbežného prelistovania manuálu to bude husté.
                                            • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 02.07.2011 | 14:54
                                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                              staci mi odpoved ano nie

                                              ked budem mat na serveri - debian bez X-iek
                                              a na klientovi napriklad slitaz alebo dsl linux
                                              tak by to malo fungovat ??
                                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                              • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 02.07.2011 | 17:46
                                                WlaSaTy   Návštevník
                                                Nie. Dôvodom sú knižnice. Ale, to by si už vedel keby si si niečo o tom pozrel.
                                                • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 02.07.2011 | 23:39
                                                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                                  mozes mi dat nejaky clanok kde je to nejako rozumne napisane, co som cital ja nic o knizniciach nehovori a zvacsa sa iba riesi ako to rozchodit cez putty na windowse

                                                  tie kniznice by chybali serveru ?? alebo slitazu ??
                                                  ake su to kniznice ??

                                                  mohol by si mi prosimta napisat vsetky "zavislosti" x-forwardingu ??
                                                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                                  • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 03.07.2011 | 00:20
                                                    WlaSaTy   Návštevník
                                                    Článkov je plný google, stačí si vybrať. Akurát, že len máličko z nich nie je v angličtine. Ale, to predsa nie je problém pre geeka ktorý si aj na takéto pokusy kúpil N900.

                                                    S tými knižnicami som myslel len to, že si nezmyselne rozdelil programy klient server architektúry a zabudol si že majú zdielané objekty (shared objects) zvané knižnice. Takže si zle položil otázku na ktorú si nezmyselne požadoval presnú odpoveď. A tú si aj dostal.

                                                    Mimochodom, závislosti x-forwardingu neexistujú. Program ssh si cez vrstvu ssl vyexportuje potrebné sieťové prepojenie a tým končí forwarding. myslím, źe si sa zas chcel opýtať na rozdelenie klient server architektúry. Teda, prečítať si o tom. Potrebuješ k tomu niečo, alebo si už ten tvoj "server" zrepoikuješ do virtuálky a pohráš sa na ňom?
                                                    • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 03.07.2011 | 00:31
                                                      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                                      pc na ktorom som ledva stiha samo seba a nie este virtual :-DD

                                                      realna situacia: mam plnohodnotny desktop s pinguy OS gnome (ubuntu) plne funkcny a na tomto slabuckom notase nahodeny nejaky mini linux (slitaz, dsl, puppy, ...)

                                                      co musi byt v tom mini linuxe nainstalovane aby sa mi podarilo forwarnut X, programy, pripadne celu gnome-session z desktopu

                                                      lebo momentalne to nefunguje

                                                      mam emulator terminalu, openssh, este daco ??
                                                      netusim co slitaz pouziva za prostredie (ale je graficke) - moze byt problem v tom
                                                      musim mat nahodene gnome (rovnake prostredie) na oboch strojoch ??
                                                      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                                      • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 03.07.2011 | 01:05
                                                        WlaSaTy   Návštevník
                                                        Presne na toto som narážal. Čo urobíš s odpoveďou "grafický Xterminál potrebuje mať X server", napíšeš sem smajlíka a znova sa opýtaš či ti niekto nedá článok? Geek ktorý má unikátny telefón s jedinečným operačným systémom za 500Eur si naň aj zarobil a tým pádom musí byť odborník. Neverím, že by si ho mal len pre efekt.

                                                        • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 03.07.2011 | 18:58
                                                          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                                          n900 mam len preto lebo som ho kupil v USA za 200 dolarov (ebay aukcia) a akurat sa ho snazim zbavit, nemas zaujem - za 200€ aj s druhou baterkou a prislusentvom (kupovane samostatne) :-DD

                                                          aby som si to nakoniec ujasnil - toto sa uz vobec netyka n900ky
                                                          ked chcem pouzivat x forwarding na serveri aj klientovi musia byt rovnake prostredia (kniznice prostredi)

                                                          a nic ine nepotrebujem (okrem open ssh a x terminalu) ??

                                                          btw ako je potom mozne ze to ide aj vo windowse ?? ci tam sa instaluju kniznice prostredia ??
                                                          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                                                          • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 03.07.2011 | 21:06
                                                            WlaSaTy   Návštevník
                                                            Takže si ten telefón predsa len kupoval kôli efektu. Inak, cena je fajn. Pozri sa po koľko teraz idú telefóny s 1/2GHz CPU, vydeľ to troma a odrátaj nadobudajúcu cenu za nefunkčné príslušenstvo (zalomené handsfree, nabíjačka čo nedrží). Tá cena čo vyšla je naozaj sympatická, že? Už Ty si to preplatil keďže si bral opotrebovaný tovar neznámeho pôvodu.

                                                            Inak, ten telefón s tým súvisí. Jedná sa o ukážku rozdielneho grafického prostredia (DirectFB) ktoré bolo vyvinuté na zníženie nárokov grafických aplikácií. Podobné limitácie majú aj iné špeciálne distribúcie.

                                                            Inak, k tvojim otázkam. Presne sme sa o tomto bavili. Samozrejme že potrebuješ napríklad sieťové prepojenie. A s tým windows, tak s ním som to nepochopil. Môžeš objasniť čo si tým myslel?

                                                            Ale, asi bude najlepšie keď si zmigruješ OS z toho notebooku do virtuálky s ktorou sa budeš hrať na desktope. Potom sa asi budeš vedieť lepšie opýtať. Lebo, podľa frekvencie odpovedí som asi neni jediný čo nerozumie tvojim otázkam.

                                                            PS.: Keby náhodou motyka vystrelila a ja by som pochopil správne že chceš na tom prastarom notebooku spustiť prostredie z desktopu, tak Ti stačí nainštalovať X-Window System, serverovú časť. Knižnice sa nahodia aj samé. A budeš to používať podobne ako pôvodmý zadávateľ tejto témy. Teda, ak sa necítiš prečítať si zopár viet o LTSP ktorý to má všetko vsebe. Verzia s LTSP môže byť v určitom prípade zaujímavejšia.
                                                            • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 03.07.2011 | 23:34
                                                              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                                                              to LTSP vyzera zaujimavo to si kuknem (mozes cakat topic kde to budem riesit ze mi to nejde), kam na to chodis ?? :D

                                                              telefon bola fantasticka kupa a zajtra sa mi asi podari predat za tych 200€ co sa pri kurze dolara 1.4 rovna nadobudacej cene (vratane prisusenstva)
                                                              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                            • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 26.06.2011 | 22:24
                              Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
                              Mozes pouzit napriklad aj xnest a doniest si dokonca niekolko okienok s plochami. ;)
    • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 02.07.2011 | 21:13
      Pepo   Návštevník
      Ahojte, nakoniec som to rozchodil takto:

      Server (cokolvek- moj book, alebo pc)
      klient- nabootovany do X zachrannej konzoly, z nej spojenie cez ssh -X a nakopnute gnome-session

      ide to krasne, este to skusim riadne zatazit kolko to znesie co sa tyka ram a siete. Jediny problem ktory sa mi nepodarilo oklamat je zvuk...ten sa pri comkolvek multimedialnom spusta na serveri. Ale na kancelarsku pracu uplne postacuje.
      • Re: XDMCP Ubuntu 10.10 03.07.2011 | 00:26
        WlaSaTy   Návštevník
        Ohľadne zvuku, tak ten si môžeš presmerovať tiež. Napríklad pomocou ESD alebo iného zvukového servra. Ale, keď Ti ide o performance u seba doma, tak nepotrebuješ kryptovať a stačí Ti spustiť DISPLAY=192.168.3.202:0.0 gnome-session . To pôjde napriamo.