kopírovanie obsahu HDD na iný HDD
dakujem
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
na toto sa používa napríklad dd (disk duplikátor). Ten vytvorí kópiu disku doniekam. Napríklad do súboru na disku. Otázkou je čo chceš dosiahnúť. Plnú defragmentáciu (kombinácia sparse files a torrenty sú dosť kruté), odzálohovanie dát pred reinštaláciou, odzálohovanie dát pred prerozdelením disku, ...
dd možno na systémovú partíciu (ale system by nemal bežať práve z nej, mala by byť v korektne vypnutom stave), a na obyčajné dáta použi štandartné kopírovanie.
dd je najjednoduchsie, nemali by s tym byt ziadne problemy.
- dd if=/dev/sda1 of=/dev/sdb1 bs=4k (bs is urcite nastav podla fs, inak to pojde nehorazne pomaly)
- tar ma zas vyhodu ze zalohuje iba data, nie prazdne miesto. vie aj komprimovat
- partimage je GUI, nevyhoda je ze obnovit mozes len cely FS (mozno sa da aj subor ale neriesil som to este)
osobne zalohujem cez rsync, je to najrychlejsie (zalohujem iba zmenene subory)
Na otázku ako to dosiahne dostal niekoľko odpovedí. Ale, či je niektorá z nich vhodnejšia ako ostatné už podľa povahy otázky asi sám nezistí. Ale, možné je všeličo. Len si neviem predstaviť kontrolu či bol napríklad 1/2TB disk dumpnutý na USBčko korektne, keďže USB je jedna z najhorších vecí ktoré človeka mohli postihnúť. Keby sa zrátalo TCO, tak sú oproti tomu náklady na permanentné vyriešenie hladomoru v Afrike len zlomkovou hodnotou. teda, ak sa nejedná o USB3.