viacjadrový procesor
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Po dvoch rokoch vývoja oznámila vydanie desktopového prostredia Xfce 4.18, ktorej cieľom je poskytnúť klasický desktop, ktorý na svoj chod vyžaduje minimálne systémové prostriedky.
Zdroj: xfce.org
Podpora formátu JPEG XL bola odstránená z prehliadača Google Chrome / Chromium.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Vždy ma zaujal človek, čo sa vyjadroval k veci ktorej nerozumie. A tak isto má vždy dojal človek, čo sa musí opýtať na vec ktorú má pred nosom popísanú. Nemáš náhodou dyslexiu?
Kedysi bolo zvykom zamyslieť sa pred verbálnym vyjadrením.
Ale, neobúvaj sa do ďalších slovanských jazykov ak neovládaš ani tvoju materskú reč. Tú kravinu s rovnakou výslovnosťou joty a ypsylónu používajú jazykovedci ako nátlak k oddeleniu regionálnych slangov od spisovného jazyka. Aby proste napríklad trnaváci dokázali vysloviť mäkčeň.
A s tou Trnavou, to bol len príklad. Sú regióny, ktoré napríklad nepoznajú spodobovanie spoluhlások. A tak sa dá ísť do nekonečna. No, a preto sa kodifikovali jazyky. Ten dôvod nebol aby tínedžeri a ich samičky mali načo nadávať. Nato tu teraz máme Rámusa. Predtým to bol punk alebo beatnici.
ypsilony zaviedol do gramatiky HATALA
dobru noc.
Takze napriklad ak hras staru hru, ktora zerie hromadu CPU casu, ale nevie vyuzit viac, ako jedno jadro, tak jej vykon bude rovnaky na jednojadrovom, dvojjadrovom alebo aj stojadrovom systeme. Tam zalezi len a len na rychlosti toho konkretneho jadra, na ktorom bezi a ostatne nevyuzije. Ale v realnom systeme mas napriklad pustenu hudbu, prehliadac, na pozadi ti bezia vselijake procesy (firewall, bittorrent, vselico). System sa potom stara, aby kazde jadro bolo vyuzite co najlepsie, resp. aby aplikacie cakali co najmenej casu na vykonanie na CPU.
1. Ak mas viacjadrovy procesor mas mensi takt za rovnaku cenu. Ak mas mensi takt, mas pomalsi procesor pre aplikaciu per jadro (Ak nie je napisana s podporou, ako ste spominali vyssie. Ktora app je takto napisana a da sa na desktope pouzit? Kamarat mal viacjadrovy procesor a mal to dost pomale.).
2. Viac jadier vyuzijes len ak chces na pocitaci robit x veci naraz. Kde x predstavuje jednotlive cinnosti. A pochybujem, ze niekto zvlada robit napr. 4 veci naraz.
PS: Ale uznavam, ze na Windowse sa to moze hodit, kedze Windows stale nieco robi na pozadi (kontroluje subory, indexuje filesystem, stahuje, instaluje updaty...). No na Linuxe by som si radsej kupil vacsi takt.
Mozem len napisat, ako som sa rozhodoval ja. Kedysi davnejsie som mal dvojjadro od AMD s frekvenciou 3200MHz a 2GB RAM. Potom mi odisla doska a zacal som presne podobne uvazovat. Nakoniec som sa rozhodol pre Intel Core 2 Quad 2.6GHz a 8GB RAM DDR2, hoci v tom case uz bola bezne dostupna technologia i7 a DDR3. Tato zostava mi ale plne postacuje a dalsie vyhadzovanie penazi som pokladal za obycajne mrhanie. Moja praca totiz bezne spociva v programovani v C. Tu viem vyuzit viac jadier pri kompilacii, ale kedze ta tvori pre mna zanedbatelne percento casu straveneho pri PC, tak to ani nebudem dalej rozvadzat. Dalej velmi casto pouzivam putty a mam bezne otvorenych aj 20 okien. Ale to je opat nieco, co nezozerie vela vykonu.
Okrem toho ale casto pouzivam vmware workstation a skusam programy na vsetkych moznych OS (od win2000 po 7, 32 aj 64bit, linuxy, mac os x). To som robil aj predtym na tom starom dvojjadre a uz tam som ako obmedzujuci nevidel ani tak vykon procesora, ale skor velkost RAM. Preto som sa rozhodol, ze radsej kupim co najvacsiu ramku (samozrejme v rozumnej cene) a jedina poziadavka na procesor bola pritomnost virtualizacie. Taktiez tie 4 jadra pridu vhod. Samotna rychlost procesora mi pri tom uz ale velmi nepomoze, lebo ked nie je problemom ramka, tak potom je dalsie uzke hrdlo rychlost citania z disku. Preto som investoval do raidu od adaptecu a zapojil 4x 1TB disk do RAID10. Ani tak ale nemozem povedat, ze by som pocitoval obmedzovanie rychlostou procesora, stale skoncim na tom, ze uz nemam RAM, alebo ze disk cita a zapisuje prilis pomaly.
Dalsie bezne cinnosti su pozeranie filmov pocas prace, pocuvanie hudby, velmi zriedka kodovanie nejakeho videa. Cize som si vsetko toto premyslel, urcil si nejaky budget a kupil to najlepsie, co sa mi v tej dobe do toho zmestilo, pricom priorita bola ramka, potom disk, potom pocet jadier a nakoniec rychlost jedneho jadra.
Ked si teda vyberas novu zostavu, tak by si mohol postupovat podobne. Napis si tri cinnosti, ktore ti zaberaju najviac casu, urci si nejaky budget a skus do neho napasovat zostavu, ktora by vedela tie tri cinnosti vykonavat co najlepsie.