viacjadrový procesor

Sekcia: Hardware a Drivery 17.08.2011 | 18:15
Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
prosím vás, potrebujem nový procesor. Dočítal som sa, že nestačí mať viacjadrový procesor, že na to musia byť napísané aj aplikácie. Preto ma zaujíma, či v linuxe využijem viac jadier. Vďaka.
    • Re: viacjadrový procesor 17.08.2011 | 18:17
      Avatar default Debian  Používateľ
      hadam myslis 32 a 64 bitovy procesor nie? tam sa to rozdeluje ze musia byt inak pisane aplikacia, co ja viem tak viac jadier je zalozitost vikonu ako takeho, ze ak mas dvojadrovy 2.6 tak je to ako keby si mal jednojadrovy 5.2 , alebo nieco take nie?
      R.K
      • Re: viacjadrový procesor 17.08.2011 | 18:25
        Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
        64 a 32 mi je jasné. Ide o pocet jadier. V jednom článku som čítal, že program musí byť urobený tak aby vedel tie jadrá použiť. Bol to článok z 2009 roku, takže neviem či to je aktuálne. Určite tu mnohí majú viac jadier, preto ma zaujíma, či to je reálne cítiť pri robote. Či sa to oplatí kúpiť.
        • Re: viacjadrový procesor 17.08.2011 | 18:27
          Avatar default Debian  Používateľ
          ja tvrdim ze zalezitost viacerich jadier sa tika celkoveho vikonu pocitaca a nie jednotlivich aplikacii
          R.K
          • Re: viacjadrový procesor 17.08.2011 | 18:51
            DuZDi   Návštevník
            vzivote som nepocul o takom probleme, aleee potesim ta na linuxe nebudes citit ziadny zadrhel ohladom tohto co sa tyka ;)
            • Re: viacjadrový procesor 17.08.2011 | 19:16
              Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
              dobre páni, takže som kľudnejší, ďakujem.
              • Re: viacjadrový procesor 17.08.2011 | 19:19
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Viac jadier viac Adidas, či jak to bolo :)
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: viacjadrový procesor 19.08.2011 | 19:44
            Avatar dusan Arch Linux + Openbox  Používateľ
            off topic: krásna štúrovská slovenčina, ktorú nehyzdia ypsilony.
            • Re: viacjadrový procesor 19.08.2011 | 20:34
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Štúr bol magor a zavedenie ypsilonu celkovo v slovanských jazykoch nemá opodstatnenie, kamarát ktorý vyštudoval jazykovú fakultu, píše preto všade mäkké i.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: viacjadrový procesor 19.08.2011 | 20:37
                Avatar default Debian  Používateľ
                +1 :)
                R.K
              • Re: viacjadrový procesor 19.08.2011 | 21:24
                WlaSaTy   Návštevník
                Skús to prestať užívať, nerobí Ti to dobre. A choď navrhnúť Putinovi aby vydal zákon, aby zrušili v azbuke písmeno jerry ktoré je obdobou ypsylónu.

                Vždy ma zaujal človek, čo sa vyjadroval k veci ktorej nerozumie. A tak isto má vždy dojal človek, čo sa musí opýtať na vec ktorú má pred nosom popísanú. Nemáš náhodou dyslexiu?
                • Re: viacjadrový procesor 19.08.2011 | 21:46
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  Ypsilon má význam v jazykoch kde sa číta inak ako i, napríklad angličtina, samozrejme ty vieš viac o jazykoch, ako ľudia ktorí vyštudovali jazykovú fakultu a vypracovali návrh na zmenu, bohužiaľ neprešla.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • Re: viacjadrový procesor 19.08.2011 | 22:05
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Spisovná výslovnosť sa v priebehu letopočtu mení. To ti potvrdí aj hlásateľka televízneho archívu. A teraz nám vysvetli či ruský jazyk nepovažuješ za slovanskú reč, alebo či sa jerry vyslovuje mekúčko. Predpokladám, že si s tým nedoštudovaným filológom len prikivoval pivným rečiam.

                    Kedysi bolo zvykom zamyslieť sa pred verbálnym vyjadrením.
                    • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 01:05
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                      O tom mäkkom a tvrdom je to fakt a môžeš to volať aj pivné reči. Ktorí a ktorý vyslovuješ rozdielne?
                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 12:03
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Takže pánko vie hovoriť a písať koľkými slovanskými jazykmi keď ich posudzuje, je to aspoň jeden ? Pochybujem.
                        • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 15:04
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                          Takže ich čítaš rozdielne?
                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 15:22
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Nahraj si spisovnú výslovnosť slov zmrzlina a chyba. Potom si z nich vystrihni jotu a ypsilon. A možno pochopíš.

                            Ale, neobúvaj sa do ďalších slovanských jazykov ak neovládaš ani tvoju materskú reč. Tú kravinu s rovnakou výslovnosťou joty a ypsylónu používajú jazykovedci ako nátlak k oddeleniu regionálnych slangov od spisovného jazyka. Aby proste napríklad trnaváci dokázali vysloviť mäkčeň.
                            • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 15:49
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                              Foneticky meníš výslovnosť každého písmena, podľa toho aké mu predchádza, môžeš si zostrihať hocijaké písmena a samozrejme tam bude rozdiel. Ja som mal spolužiaka s Trenčianskej Závady a keď sa všetci kosili ako hovorí tvrdo, tak sa snažil hovoriť, ale mäkčene dával presne tam kde nemajú byť a to sme už išli do kolien :) Takže si myslím trnavákom by to moc nepomohlo.
                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                              • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 16:05
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Konečne si to pochopil. V tomto majú základ napríklad vybrané slová alebo absencia mekčeňa pri de te ne le.

                                A s tou Trnavou, to bol len príklad. Sú regióny, ktoré napríklad nepoznajú spodobovanie spoluhlások. A tak sa dá ísť do nekonečna. No, a preto sa kodifikovali jazyky. Ten dôvod nebol aby tínedžeri a ich samičky mali načo nadávať. Nato tu teraz máme Rámusa. Predtým to bol punk alebo beatnici.
              • Re: viacjadrový procesor 19.08.2011 | 21:33
                Hroshi   Návštevník
                Stur ypsilon nezaviedol, pokial viem bol proti (nakoniec ustupil).

                ypsilony zaviedol do gramatiky HATALA
                • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 01:25
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                  A tušíš prečo? To by ma veľmi zaujímalo. Je to proste blbosť, na podstate samej i/y nič nemení a preto nemá opodstatnenie a rád by som sa dozvedel ako tí magori k tomu dospeli, že je potreba ypsilonu.
                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 01:41
                    Avatar borg Fedora  Administrátor
                    zakoncime to peknou pesnickou a venujeme sa potom dalej teme. ak nemame co povedat k teme a chceme riesit ypsilon, vyuzijeme iny sposob komunikacie.
                    dobru noc.
                    • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 02:17
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                      Dík za fajn skladbu od Zony A patrí medzi moje obľúbené. Téma je vyriešená, blogy tu niesu, tak môžeme rozobrať nejaký ten problém, ale až ti to vadí, tak to stopnem.
                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: viacjadrový procesor 17.08.2011 | 19:26
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Ano, aplikacia musi byt napisana tak, aby vedela vyuzit viac jadier, ak chces, aby ti bezala rychlejsie ako na jednojadrovom systeme. Vacsina modernych aplikacii je na to uz pripravena, a hlavne tie, ktore naozaj zeru dost vykonu. Vyhoda viacjadroveho procesora je ale aj inde. Hoci by si aj mal aplikacie, ktore vedia vyuzivat len jedno jadro, tak vyhoda je, ze si ich mozes pustit viac naraz a system ich uz porozhadzuje medzi jadrami.

      Takze napriklad ak hras staru hru, ktora zerie hromadu CPU casu, ale nevie vyuzit viac, ako jedno jadro, tak jej vykon bude rovnaky na jednojadrovom, dvojjadrovom alebo aj stojadrovom systeme. Tam zalezi len a len na rychlosti toho konkretneho jadra, na ktorom bezi a ostatne nevyuzije. Ale v realnom systeme mas napriklad pustenu hudbu, prehliadac, na pozadi ti bezia vselijake procesy (firewall, bittorrent, vselico). System sa potom stara, aby kazde jadro bolo vyuzite co najlepsie, resp. aby aplikacie cakali co najmenej casu na vykonanie na CPU.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: viacjadrový procesor 17.08.2011 | 23:47
        Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
        Samo, ďakujem, už tomu rozumiem.
    • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 11:34
      Avatar dash Gentoo  Používateľ
      Ja len dodam, ze viacjadrovy procesor nie je az taky luxus. Pretoze:

      1. Ak mas viacjadrovy procesor mas mensi takt za rovnaku cenu. Ak mas mensi takt, mas pomalsi procesor pre aplikaciu per jadro (Ak nie je napisana s podporou, ako ste spominali vyssie. Ktora app je takto napisana a da sa na desktope pouzit? Kamarat mal viacjadrovy procesor a mal to dost pomale.).
      2. Viac jadier vyuzijes len ak chces na pocitaci robit x veci naraz. Kde x predstavuje jednotlive cinnosti. A pochybujem, ze niekto zvlada robit napr. 4 veci naraz.

      PS: Ale uznavam, ze na Windowse sa to moze hodit, kedze Windows stale nieco robi na pozadi (kontroluje subory, indexuje filesystem, stahuje, instaluje updaty...). No na Linuxe by som si radsej kupil vacsi takt.
      • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 12:47
        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
        Idealny kompromis je vysoka frekvencia a vela jadier :)
        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 16:28
          Avatar Martin LinuxMint 11,avlinux   Používateľ
          alebo radšej ako 4jadro kúpiť dvojjadro s frekvenciou nad 3000. Je to praktické riesenie? Nechám si poradiť. A keď už ste tu, ako s ram. Je dôležitejšia frekvencia alebo veľkosť? 4giga musí stačiť, nie?
          • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 18:56
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Vsetko zalezi od tvojich preferencii a sposobu pouzivania. Kedze neviem, co robis na pocitaci, neviem ani velmi poradit.

            Mozem len napisat, ako som sa rozhodoval ja. Kedysi davnejsie som mal dvojjadro od AMD s frekvenciou 3200MHz a 2GB RAM. Potom mi odisla doska a zacal som presne podobne uvazovat. Nakoniec som sa rozhodol pre Intel Core 2 Quad 2.6GHz a 8GB RAM DDR2, hoci v tom case uz bola bezne dostupna technologia i7 a DDR3. Tato zostava mi ale plne postacuje a dalsie vyhadzovanie penazi som pokladal za obycajne mrhanie. Moja praca totiz bezne spociva v programovani v C. Tu viem vyuzit viac jadier pri kompilacii, ale kedze ta tvori pre mna zanedbatelne percento casu straveneho pri PC, tak to ani nebudem dalej rozvadzat. Dalej velmi casto pouzivam putty a mam bezne otvorenych aj 20 okien. Ale to je opat nieco, co nezozerie vela vykonu.

            Okrem toho ale casto pouzivam vmware workstation a skusam programy na vsetkych moznych OS (od win2000 po 7, 32 aj 64bit, linuxy, mac os x). To som robil aj predtym na tom starom dvojjadre a uz tam som ako obmedzujuci nevidel ani tak vykon procesora, ale skor velkost RAM. Preto som sa rozhodol, ze radsej kupim co najvacsiu ramku (samozrejme v rozumnej cene) a jedina poziadavka na procesor bola pritomnost virtualizacie. Taktiez tie 4 jadra pridu vhod. Samotna rychlost procesora mi pri tom uz ale velmi nepomoze, lebo ked nie je problemom ramka, tak potom je dalsie uzke hrdlo rychlost citania z disku. Preto som investoval do raidu od adaptecu a zapojil 4x 1TB disk do RAID10. Ani tak ale nemozem povedat, ze by som pocitoval obmedzovanie rychlostou procesora, stale skoncim na tom, ze uz nemam RAM, alebo ze disk cita a zapisuje prilis pomaly.

            Dalsie bezne cinnosti su pozeranie filmov pocas prace, pocuvanie hudby, velmi zriedka kodovanie nejakeho videa. Cize som si vsetko toto premyslel, urcil si nejaky budget a kupil to najlepsie, co sa mi v tej dobe do toho zmestilo, pricom priorita bola ramka, potom disk, potom pocet jadier a nakoniec rychlost jedneho jadra.

            Ked si teda vyberas novu zostavu, tak by si mohol postupovat podobne. Napis si tri cinnosti, ktore ti zaberaju najviac casu, urci si nejaky budget a skus do neho napasovat zostavu, ktora by vedela tie tri cinnosti vykonavat co najlepsie.
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: viacjadrový procesor 20.08.2011 | 16:53
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Jadrá sa dajú spriahnuť, alebo si môžeš úlohu spustiť na vybranom jadre, osobne to nepoužívam, ale verím, že by to niekomu mohlo pri veľmi zaťaženom kompiši pomôcť.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org