PHP začiatok
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
To je, ako keby niekto pytal referencie a skusenosti na kupu novej telky, a ty mu odporucis staru projekcnu bednu z roku 2002
Uvedomte si, ze technologie idu tak rychlym tempom vpred, ze uz to co je pol roka stare je naozaj stare, oproti tomu co je dnes.
Nekupoval by som knihu starsiu ako 2 roky. To je moj nazor. Rado mail na mna mas, popr. jabber, ak chces, poslem ti viac linkov z viacerych knihkupectiev. Napis - myslim ze viem objektivne posudit, co je pre zaciatocnika vhodne ( kedze poznam tvoje programatorske znalosti ).
Viktor
Ak chces, za dve eura ti poslem knihu o PHP 3 :D
A ja uz mam doma knihu PHP 6 Programujeme profesionalne ( PHP 6 je este len v pro-alfa verzii tusim ), no vacsia veci ktore tam su spomenute uz v PHP 5.3.* normalne pouzivas.
Sorry, že takto s oneskorením odpovedám, ale až teraz som sa k tomu prehrabal.
Takže PHP je len veľmi malá časť toho, čo sa webdeveloper má naučiť. Niektorí tu tvrdia, že medzi verziami PHP sú nejaké veľké rozdiely, ale reálne až na drbnosti ako táto funkcia bola nahradená inou, alebo premenovaná som nič špeciálne nezaznamenal. Je to stále zhruba rovnaký jazyk so všetkými jeho "kvalitami".
Vývoj webu už nie je len PHP. PHP slúži len na generovanie nejakého toho výstupu pre prehliadač na serveri. Čoraz viac ale prevláda kód bežiaci priamo na prehliadači (javascript) čo je asi jedno z najväčších svinstiev, ktoré som kedy videl.
No a prirodzene samotný jazyk bez frameworku nemá moc zmysel. Občas v práci musím programovať menšie veci pre wordpress, takže nemôžem použiť framework .. toto človeka zabíja, ničí mozgové bunky, spôsobuje zvracanie a množstvo ďalších zdravotných problémov. Takže k znalostiam samotného jazyka by som rozhodne pridal aj nejaký framework (ako pythonista/djangista poviem symfony, alebo code igniter) s ktorým sa teda pracuje už o triedu lepšie hoc vytváram stále hnusný hnusný web.
A co sa tyka verzii - skus nejaku konkretnu app kodenu pre PHP5.* spustat na PHP4.*, v praci sme s tym mali velmi vela problemov, ked sme potrebovali spsutat nieco na starom stroji - a hold, bolo potrebne robit take prasaciny a upravovat kod aby bol spustitelny v php4, ze fuj fuj, ruky prec.
Uz len medzi PHP5.3 a PHP5.2 je ten rozdiel, ze PHP5.3 prinieslo namespace-i, a ked pouzivas framework, ktory pouziva namespace-i, na PHP5.2 to jednoducho nespustis, musel by si robit kvalitne zasahy do kodu a portovat to spatne.. Fujky.
Tu hovoríš o prechode z vyššej verzie na nižiu. Lenže keď sa učíš nižšiu verziu v phode to využiješ vo vyššej verzii, akruát si zrejme prebehneš zmeny, ktoré tam nastali. Predstav si, že si začiatočník. Tu nejde o to naučiť sa s najnovšou technológiou, ale o to vôbec naučiť sa nejaké základy programovania. Ako už povedzme ostrieľaný programátor som sa napr. naučil python za nejaké 3 hodinky, django k tomu za asi deň. Keď človek má základy tak stačí prebehnúť tutoriály, poštudovať praktiky, ktoré sa v danom jazyku / frameworku používajú a môže začať pracovať.
Takže zo zmien vypichnem ereg -> preg (iný názov + pridanie delimiterov, naštudovanie kuknem viem), trochu iná syntax konštruktorov (kuknem viem), private/protected/public (zdá sa mi jednoduchá záležitosť na pochopenie), interfacy (vec OOP, pomerne jednoduché), namespacy (kuknem vidím) a možno ešte niečo na čo si neviem spomenúť.
Ako nehovorím teraz, že by sme mali začínať s neviem akou starou literatúrou, len hovorím, že u začiatočníka to nie je až také dôležité ako skôr naučenie sa obecných princípov (OOP, AOP, lambda funkcie, uzávery ...).