Zaloha zmena os
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Program TimeShift zálohuje hlavne jadro operačného systému a na zálohovanie užívateľských súborov je vhodné použiť iný program. Ako vhodný adept sa javí program Borg Backup. Ten je však vhodný iba pre skúsených užívateľov vzhľadom na jeho dosť nepohodlné ovládanie. Existuje však grafická nadstavba Vorta, ktorá používanie programu Borg Backup sprístupňuje aj neskúseným užívateľom.
Zdroj: Arch Linux CZ
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Linuxove systemy pouzivaju pomerne inteligentne rozvrhnutie particii.
Na tzv. root oznacovany ako / sa naintaluje system a programy
do /home/ sa ukladaju vsetky uzivatelske nastavenia, popr. hudba, filmy, dokumenty, tvoja plocha.. a tak..
( Cize v porovnani s windows: "/" mozes povazovat za disk ":C" a /home/ mozes povazovat za ":C/Documents and Settings/" s tym, ze "/" a "/home" su v Linuxe nezavisle od seba, narozdiel od Windowsu, ked zmazes C , s nim zmazes aj Documents and Settings.. )
Popr. ja to si stale vytvaram aj particiu /data, kde mam zalohy a veci, o ktore nechcem prijst.
Riesenie:
PRi instalacii novej distribucie odporucam zvolit MANUALNE ROZVRHNUTIE DISKU, zvolit, ze chces SFORMOVAT LEN "/" particiu, nastavit jej pripojovaci bod na "/" , a "/home" ponechat NESFORMATOVANE a nastavit pripojny bod tzv. mountpoint "/home"
Po nainstalovani novej distribucie budes mat vsetko okrem povodneho programoveho vybavenia z xubuntu dostupne.
Prajem vela zdaru, keby nejaka otazka, pis, odpovieme.
Musel by napr. 950 GB /home, z coho ma zaplnenych 750 GB zmensit na 770 GB , vytvorit novu 180 GB , pripojit si obe particie za pomoci prikazu mount, nasledne si z /home nakopirovat na napr. /data tych 180 GB ( pri com by si ale mohol preriedit data - na tie , ktore potrebuje a ktore mu chybat nebudu ), obe particie odpojit, /home zas zmensit o tolko, kolko tam ma volneho miesta, /data znova zvacsit.. a opakovat cyklus s pripojenim kopirovanim a odpojenim..
Je to pomerne zdlhave a za predpokladu, ze ma zle rozvrhnutu particnu tabulku by to ani nebolo mozne - ak chces zmensit particiu /home a zvacsit /data, /home musi byt v particnej tabulke pred /data
Cize ak by si mal particie v poradi: / , /home, /data , tak by to slo, ak by si mal /, /home, swap, /data, tak nie ( za predpokladu ze by si nezmazal swap, s tym mozes pomerne jednoducho manipulovat a na konci ho vytvorit zas ), horsie by bolo rozvrhnutie /data, /, /home, s tym by si nezmohol hold nic.
Ja som s Linuxom zacinal, ked sa taketo veci robit nedali a taktiez sa casto dojebali particie, ked sa zmensovali a pod... :)
aj ked mne sa to este nestalo, klepem na drevo, gparted zatial zvladol vsetko co som mu kedy nakazal