nejde mi preinstalovat linux

Sekcia: Konfigurácia 18.11.2011 | 10:21
katus   Návštevník
pred dvoma dňami mi spadol linux zapla som si pc a vyhodilo mi ciernu obrazovku a v nej no inid found .... skusali sme to spravit cez terminal ako to tu uz raz bolo ze sa vlozi live cd a ze sa do terminalu napise prikaz ale nepomohlo ... nakoniec sme ho chceli preinstalovat a ani to nejde ... tak sa chcem opytat ci mi neviete poradit preco to nejde preinstalovat a preco sa to vlastne stalo pretoze notebook mam len mesiac a zatial vsetko islo v poho ... mohlo sa stat ze mi odisiel hardware? vdaka
    • Re: nejde mi preinstalovat linux 18.11.2011 | 10:42
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      nie je to ťažké. vlož LiveCD a nabootuj z neho. Presuň si potrebné veci na inú partíciu, internet či USB kľúč a pusti inštalátor. Ak napíšeš, z akého si mesta, tak by ti s tým mohol niekto pomôcť aj osobne.
      • Re: nejde mi preinstalovat linux 18.11.2011 | 11:16
        katus   Návštevník
        ja som z Levoče ... je to netbook cize to robim cez usb ... ono je nabootovane uz i predtym som z neho instalovala ubuntu ... tak neviem ..
    • Re: nejde mi preinstalovat linux 18.11.2011 | 12:33
      Avatar dusan Arch Linux + Openbox  Používateľ
      Ťažko ti niekto pomôže, keď ani správne neopíšeš, čo ti počítač vypisuje na obrazovku. Určite to nebolo "inid". Takto môžeme len hádať, že to bolo "init". Keďže ti nejde ani znovu nainštalovať (čo to znamená, aké chyby ti vyhadzuje???) a predtým ti spadol linux, môžeme sa len dohadovať, že treba z live cd/usb spustiť fsck. Jednoduchý návod nájdeš tu.
      • Re: nejde mi preinstalovat linux 18.11.2011 | 12:39
        katus   Návštevník
        No presne to mi vyhodilo a presne podla toho som to robila a nejde to ... a nejde mi uz ani cely preinstalovat. Pri instalacii uz pri prvom kroku nic nespravi, mozem cakat aj cely den ...
      • Re: nejde mi preinstalovat linux 18.11.2011 | 14:46
        Andrej   Návštevník
        vypisuje Killed mounth : mounting /dev on /root/dev failed : no such failed or directory
        No int found. Try passing init=bootarg skúšal som to podlo taoho návodu čo tu niekto dal ale nepomolo,, navyše ja to robím cez live usb lebo nemam cd - room,, a posledny krok je reštart pc... no ja dám reštart a môžem čakat velmi dlho,, musím ho vypnút natvrdo z tlačidlom a po zapnutí stále to isté
        • Re: nejde mi preinstalovat linux 18.11.2011 | 15:53
          Andrej   Návštevník
          Po postupe ako v návode sa mi vide- fsck.ext4: Device or resource busy while trying to open /dev/sdb1 Filesystem mounted or opened exclusively by another program? to je koniec terminálu pak ho vypne ale nepomohlo to
          • Re: nejde mi preinstalovat linux 18.11.2011 | 16:22
            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
            predpokladam, ze odisiel disk napr. ak sa da spustit live CD z toho USB (neviem, ci je to mozne, chlapci, vy viete lepsie) tak si skus dat prezriet disky, ci ti ich najde. fsck vies aj tam spustit v Live-ku.
          • Re: nejde mi preinstalovat linux 22.11.2011 | 21:55
            Avatar vojto   Používateľ
            Ticho, teplo, kľud.

            Katus a Andrej opisujú ten istý problém? Aby sme vedeli, na čom sme...

            Ak hej, tak z USB sa systém bootne OK? Btw: do akého prostredia to bootuje? Do grafického (GUI) alebo príkazový riadok (CLI)?
            • Re: nejde mi preinstalovat linux 24.11.2011 | 09:11
              Avatar dusan Arch Linux + Openbox  Používateľ
              Ak vypisuje chybu Device or resource busy while trying to open /dev/sdb1 Filesystem mounted or opened exclusively by another program, možno má pripojenú danú partíciu alebo je chybný disk. Ale môže ísť o celkom hlúpy problém, totiž bug v ubuntu live 10.10 (píše sa o tom napr. tu). Možno by pred kúpou nového disku stálo za to vyskúšať fsck z iného distra, hoci aj ubuntu 10.04.