formátovanie pre linux a win

Sekcia: Hardware a Drivery 08.12.2011 | 09:35
martin   Návštevník
zdravím páni. Som nútený nainštalovať widle koli tomu že neviem rozchodit tv kartu. Ale tým pádom potrebujem väčšinu disku naformátovat tak, aby som uložené dáta mohol spracovať v oboch systémoch. Ako to mám naformátovať. Na ntfs? Nebude z toho linux sprostý? Je aj iná možnosť? Vďaka.
    • Re: formátovanie pre linux a win 08.12.2011 | 09:38
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      dlhodobo používam 3 diskové partície:

      ext4 na linux
      ntfs na windows
      ntfs na dáta (hudba, filmy, zálohy)

      odporúčam takéto jednoduché rozdelenie, zatiaľ s tým nebol problém.
      • Re: formátovanie pre linux a win 08.12.2011 | 10:11
        Martin   Návštevník
        Ok Stano, je mi jasné že musím mať linux na ext a win na ntfs. Len sa pýtam, či keď časť disku ktorú používam na dáta ako fotky, video z kamery, hudbu, či to môžem naformátovat na ntfs a linux s tým bude v pohode pracovať. Poviem príklad. Z VHS stiahnem video cez windows, ale pracovať s ním budem v linux. Ked to video bude uložené na ntfs, nebude s tým mať videoeditor v linuxe problém?
        • Re: formátovanie pre linux a win 08.12.2011 | 10:39
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          to som už písal, dlhodobo ntfs na dáta a nie je s tým žiadny problém, všetko frčí ako má.
          • Re: formátovanie pre linux a win 08.12.2011 | 11:01
            Martin   Návštevník
            ok, ďakujem, urobím to tak.
            • Re: formátovanie pre linux a win 08.12.2011 | 18:27
              WlaSaTy   Návštevník
              Ale, mozes narazit na dva problemy:
              1. Ak jeden OS hybernujes a v druhom ten disk zas pripojis, tak je otazka co z toho vznikne. Windows totizto nepredpoklada dual boot a preto s tym ma problemy.
              2. Rychlost prace s NTFS v Linuxe je trochu nizsia.

              Inak, co je to za kameru ze nieje podporena vo vsetkych OS?
              • Re: formátovanie pre linux a win 08.12.2011 | 21:01
                Martin   Návštevník
                nie kameru, ale tvkartu cez ktorú potrebujem digitalizovať 3 regále svokrovich VHS. Keby to išlo v linuxe, kašlal by som na celý window.
                • Re: formátovanie pre linux a win 08.12.2011 | 21:12
                  Martin   Návštevník
                  a je pravda že som spomínal aj kameru. Ide o to, aby som mal jeden súborový systém, kam by som mohol ukladať tie digitalizované videá z videa ale zároveň aj veci z kamery, fotky a podobne, ktoré budem následne spracovávať so softom v linuxe.
                  • Re: formátovanie pre linux a win 09.12.2011 | 00:07
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Závisí od výkonu stroja. Veď skús to s NTFS na jednej páske či to bude na tvojej zostave akceptovateľné. Ak nie, tak bude rozumné sa pohrať s tou kartou na Linuxe a použiť nejaký Linuxový súborový systém.
                    • Re: formátovanie pre linux a win 09.12.2011 | 00:41
                      Martin   Návštevník
                      keby tá karta išla pod linuxom, bolo by to ideálne. Ale je to už mimo mojich schopností to rozchodiť. Keby sa našiel niekto, komu by som poslal hdd aj s usb tunerom items chipom tm6010 a ten by to rozchodil, tomu by som zaplatil v hotovosti:)
                      • Re: formátovanie pre linux a win 09.12.2011 | 13:28
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                        http://blog.mohammadzadeh.info/index.php/how-to-install-dgtechnics-smart
                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • Re: formátovanie pre linux a win 09.12.2011 | 13:29
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        z akého si mesta? možno si toto vlákno všimne nejaký linuxák z blízkeho okolia, ktorý má s týmto HW skúsenosti
                      • Re: formátovanie pre linux a win 09.12.2011 | 14:29
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Skus k objednavke rovno pripisat ze cez co prepajas video s tou TV kartou. Totizto kedysi davno pradavno mali hybridne TV karty problem v Linuxe s analogovym tunerom. Vyrobcovia zvysoka kaslali na Linux a ludia co to robili v ramci vlastneho volneho casu radsej investovali svoje prostriedky do digitalu ktory malperspektivu. Ale, keby to bolo prepojene cez S-Videoalebo nieco bez RF modulatora, tak to moze byt schodnejsie.