Prepinanie Intel HD/ATI HD6630

Sekcia: Aplikácie & Desktop 19.01.2012 | 13:45
Avatar josip258 Ubuntu 8.04  Používateľ
Zdravím.

Chcel by som poradiť ako sa dá nastaviť prepínanie grafickej karty.
1. Intel HD
2. ATI HD6630
Stačilo by blokovanie Intel HD grafickej karty

Používam Linux mint 12 64bit.


    • Re: Prepinanie Intel HD/ATI HD6630 19.01.2012 | 14:47
      Avatar Grawp   Používateľ
      Na dynamické prepínanie zabudni. Manuálne sa to vačšinou dá v BIOSe. Keď to cez bios nepojde tak bude treba vyskúšať blacklist graf. drivru na intel.
    • Re: Prepinanie Intel HD/ATI HD6630 19.01.2012 | 15:40
      Peter S.   Návštevník
      teoreticky by to šlo ale musel by si reštartovať minimalne X-ka a medzitým unloadovať a loadovať moduly ku grafickým kartám, tak aby len jeden bol naloadovaný. Prípadne možno cez 2 configy by to išlo. Ale v každom prípade, bez reštartu X-iek to asi nepôjde...
      • Re: Prepinanie Intel HD/ATI HD6630 20.01.2012 | 02:40
        Avatar josip258 Ubuntu 8.04  Používateľ
        Som z BA a viem za dôjsť aby mi to ukazal ako sa to robi.
        Stačilo by mi ba vedieť ako vypnem tu intel grafiku a budem fičať na ATI.
        V biose možnosť vypnutia intel HD chýba.
      • Re: Prepinanie Intel HD/ATI HD6630 22.01.2012 | 21:58
        Avatar josip258 Ubuntu 8.04  Používateľ
        ako by sa to dalo spraviť? Myslím tie configy.
        • Re: Prepinanie Intel HD/ATI HD6630 23.01.2012 | 22:24
          Peter S.   Návštevník
          No praktické skúsenosti s tým nemám, ale mrkni na túto stránku :
          https://wiki.archlinux.org/index.php/Xorg (podobných stránok určite najdeš veľa) a do sekcie Monitor settings a tam je vzorový config, ide o túto časť
          Section "Device"
          Identifier "Device0"
          Driver "vesa" #Choose the driver used for this monitor
          EndSection


          no a tam miesto vesa dáš driver prislušný driver. Radeon???

          Defaultne tuto časť v xorg.conf asi nemáš, ale ked si ju tam dáš, bude sa tým X-server riadiť. Teda mal by:)

          Druhá možnosť je uplne zakazať natiahnutie intel grafického driveru pri štarte, teda konkrétne pre moju intel grafiku je to i915, a dal by som to do nejakého blacklistu v /etc/ (presný súbor a postup z hlavy neviem) Toto riešenie by som uprednostnil...
          • Re: Prepinanie Intel HD/ATI HD6630 24.01.2012 | 11:51
            WlaSaTy   Návštevník
            Približne, len to tri roky staré ubuntu bude mať ten ovládač asi ešte pod starým názvom Radeon HD a neviem či jeho ovládač bude vedieť robiť s tou kartou. Vtedy sa dosť prudko vyvíjali open source ovládače pre Radeon. Iná vec by bola nainštalovať binárny ovládač zo stránok ATI/AMD, ale ten neviem či rieši tak staré Ubuntu.

            Holt, Linux je zdarma, ale za cenu testovania novších verzií ako sa pchajú do platených distribúcií. Niekto z nás to musí otestovať. Stálo by za hriech vyskúšať aspoň liveCD novšej verzie. Nejaké aktuálnejšie.
            • Re: Prepinanie Intel HD/ATI HD6630 24.01.2012 | 14:17
              Peter S.   Návštevník
              no cez lsmod by si vedel overiť či sú obidve ovládače na obidve karty natiahnuté (samozrejme nevieme názov modulov, ale to by nemal byť problém zistiť), a ak sú natiahnuté obidve (=systém vie pracovať s obidvoma kartami), tak následne by zakázal intelacký ovládač...
              • Re: Prepinanie Intel HD/ATI HD6630 24.01.2012 | 15:40
                WlaSaTy   Návštevník
                Rád sa dozviem ako si pozriem cez lsmod ovládače pre X Window System o ktoré mu ide. Cez lsmod si pozrieš len spodnú vrstvu ktorá spravuje konzolu.

                Skôr by som odporučil otvoriť synaptic a pozrieť či neboli omylom odinštalované ovládače X Window System pre ATI/Radeon, hlavne tie čo majú v mene HD. Potom by som ako obvykle odporučil pozrieť obsah konfiguráku pre xwindows a skontrolovať čo je v ňom ako už bolo spomenuté. Nakoniec by som odporučil skontrolovať log z X Window System ktorý je v /var/log ako X.?.log. Podľa toho sa dá niečo poradiť. Bez toho je tu len čítanie z kryštálovej gule.

                PS: Ani nebudem hovoriť koľko krát sa tu tento spôsob riešenia rozoberal.
                • Re: Prepinanie Intel HD/ATI HD6630 24.01.2012 | 17:23
                  Peter S.   Návštevník
                  Sa mi to nezdá, ale nechce sa mi s tým experimentovať.

                  Takže čo vlastné robí modul i915 na mojom PC? slúži iba pre textovú konzolu? Ak ho zakážem, a PC naštartuje aspon do textu, dokáže si potom Xserver natiahnuť vlastný intelacky modul?
                  • Re: Prepinanie Intel HD/ATI HD6630 24.01.2012 | 17:55
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Keď sa Ti s tám nechce experimentovať, tak nemá zmysel ďalej rozoberať daný problém.

                    Ale, na tú otázku Ti odpovedať môže hocikto. Ovládač i915 slúži na prácu v konzole, teda v písmenkách. Ale, ten ovládač umožňuje aj nejaké základné grafické operácie. Na prácu s plnohodnotnými okienkami X Window System potrebuješ ovládač xserver-xorg-video-intel alebo nejako podobne. Názvy ovládačov sa občas zmenia.

                    • Re: Prepinanie Intel HD/ATI HD6630 24.01.2012 | 18:32
                      Peter S.   Návštevník
                      asi budeš mať pravdu... so svojim strojom sa mi to nechce skúšať... rebootovať a pod..