lokálna sieť

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.04.2012 | 17:50
jozef   Návštevník
ahoj,

chcem sa spýtať, či existuje niečo také ako vo widows - sieť - zobrazenie počítačov v sieti. neviem ako v linuxe nájsť v lokálnej sieti počítače. najlepšia by bola nejaká grafická aplikácia pre začiatok. mám gnome, fedora
ďakujem
    • Re: lokálna sieť 26.04.2012 | 18:28
      Avatar rolec Archlinux, Ubuntu  Používateľ
      nmap respektive jeho graficka nadstavba zenmap
      :(){ :|:& };:
    • Re: lokálna sieť 27.04.2012 | 11:54
      WlaSaTy   Návštevník
      Pokiaľ myslíš niečo na spôsob okolitých počítačov v sieti, teda na prehliadanie ich priečinkov, tak také niečo je štandardnou súčasťou grafického prostredia. Skús povedať, v ktorom správcovi súborov si to nenašiel. Alebo v akom prostredí (Gnome, KDE, ...).
      • Re: lokálna sieť 27.04.2012 | 18:19
        jozef   Návštevník
        ano, to by som presne potreboval ako uvadzas
        nmap je totiz na nieco uplne ine

        v gnome - tam je len siet - nastavenie, je to gnome 3 - skusal som konqueror, v mojom okoli su len s win7 pocitace a pod palcom mam SBS 2011 a naviac mi hlasi v gnome zobrazovac vzdialenej plochy "nepodarilo sa inicializovat potomka rdesktop"

        potrebujem sa totiz naucit robit to z linuxu - rdp voci windowsu - vo vnutri siete nie vsak z vonku

        skusal som este samba, ale to je o inom.
        • Re: lokálna sieť 27.04.2012 | 20:05
          WlaSaTy   Návštevník
          Ide o vzdialenú plochu alebo o vzdialené disky?
          • Re: lokálna sieť 27.04.2012 | 22:52
            tomy   Návštevník
            - su tu pocitace, ktore chcem vidiet - klientske /z win ich vidim, v Linux-e neviem ako na to v grafike/
            potom plocha - ta dotyka v podstate len SBS servera

            disky neriesim, zatial

            a potom posledne vzdialena sprava

            team viewer urcite veci riesi, ale to zatial nie

            • Re: lokálna sieť 28.04.2012 | 03:03
              WlaSaTy   Návštevník
              SBS je pokiaľ viem, ochrana objektov. Skús popísať o čo Ti ide. Zatiaľ v tom vidím dve veci čo som spomínal. Použi k tomu vlastné slová, rozvitú vetu a všimni si že ľudia Ti obvykle nepozerajú cez plece.
              • Re: lokálna sieť 28.04.2012 | 21:10
                tomy   Návštevník
                Small Bussines Server - obsahuje SQL, Exchange, IIS7 - toto potrebujem vidiet a spravovat, ale nemozem nijakym sposobom ziskat "nieco ako pocitace v sieti v pripade windows" - to koli klientskym strojom /vsetky Win 7 Pro/.
                niečo ako arp -a -n ale to sú tuším len s ktorymi som mal spojenie a na to ich potrebujem vidiet a potrebujem to v grafickom rozhraní linuxu - t.j. gnome.

                staci v podstate odpoved na otazku - ako vyhladam pocitace v sieti, ked vsade je wi7pro a moj s Linux /ten ich potrebuje vidiet/, lokalna siet je bezdratova

                RDP potrebujem koli sprave serveru.
                • Re: lokálna sieť 29.04.2012 | 14:39
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Počítače v sieti windows sú vylistované stroje ktoré môžu poskytovať zdielané disky a tlačiarne keďže majú aktívny protokol ktorý je v Linuxe známy ako samba alebo cifs.

                  Protokol RDP slúži na niečo iné. Pripája vzdialenú plochu.

                  Takže chceš nejaký program čo oskenuje či sú na sieti stroje zdielajúce vzdialenú plochu alebo disky a tlačiarne? Alebo chceš vedieť ktoré sieťové karty sú známe danému sieťovému segmentu cez address resolution protocol?

                  Začínaš sa zamotávať.
                  • Re: lokálna sieť 29.04.2012 | 22:29
                    tomy   Návštevník
                    robí mi problém sa spýtať

                    1. "presne" tak potrebujem vidieť počítače v sieti, ak na zobrazený PC kliknem, tak si vypýta heslo, alebo mi ukáže zdieľané prostriedky - na toto hľadám grafickú aplikáciu kedysi som to v suse robil, ale v KDE, lenže to mi teraz z nezisteného dôvodu robilo problémy, tak som prešiel na gnome3, čo nie je žiadna výhra, pretože veľa vecí mi chýba

                    2. RDP - to potrebujem pre server, tam je totiž hlásená chyba - "nepodarilo sa spustiť potomka rdesktop"
                    • Re: lokálna sieť 30.04.2012 | 10:55
                      Avatar kopancek Gentoo, XBMCbuntu  Používateľ
                      1. Na toto si najdi nejakeho samba klienta, prvy odkaz na google:
                      http://mixeduperic.com/linux/how-to-map-windows-nework-drive-in-linux-gnome-2-gnome-3-and-unity.html#gnome3
                      Pozri si hlavne Method 2.

                      2. Akeho klienta si pouzil na remote desktop? Z chyby sa zda, ako keby si nemal nainstalovaneho defaultneho klienta - rdesktop.
                      Skusal si pouzit/nainstalovat program rdesktop? Ja sa pripajam na admin konzolu takto:
                      rdesktop -0 <hostname/ip stroja>
                      Bola mila, stihla krasna, moja jedina a prava laska a volali sme ju flaska:P
                      • Re: lokálna sieť 30.04.2012 | 16:49
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Skôr je problém v tom, že chalan si mýli dva pojmy. A pod názvom počítače v sieti chce mať vylistované stroje ktoré majú zapnuté zdielanie vzdialenej obrazovky (RDP).

                        A chýba mu korektne nainštalovaný RDP klient. To sa mi ale zdá divné keďže programy majú náväznosti na potrebné komponenty a tým pádom y taká situácia nemala nastať. Skôr je to tak nejak zvláštne inštalované.
                        • Re: lokálna sieť 30.04.2012 | 18:47
                          tomy   Návštevník
                          nemýlim si pojmy, skôr je problém v tom, že sa neviem spýtať

                          1. lokálne počítače /workstation/ v sieti je jedna vec a ja ich linuxom neviem nájsť, pričom sa oni - tie windowsovské sa "vzájomne vidia", ja ich nevidím - nepotrebujem zatiaľ na ne pristupovať, ale budem potrebovať

                          2. a z toho prvého vychádza tento problém - RDP - to potrebujem na správu iného počítača - servera a toto prichádza s inštaláciou /zobrazovač vzdialenej plochy/ - lebo ak sa nevidia, "nevedia o sebe"..........tak je problém

                          3. rád by som niekomu zdatnejšiemu podal do ruky tento noťas, aby mi vysvetlil, prečo mi nvidia ovládač spôsobí, že KDE zožerie 80 percent prostriedkov, kde by som sa nemusel na takúto základnú vec pýtať

                          Inštalované je to z DVD, kontrola, stiahnuté torrentom, aby som predišiel chybám, bez siete, priamo bez úprav a nie je pridané v podstate nič

                          na tom celom ma žerie to, že z windowsu mi to korektne ide a tu sa nemôžem dopracovať v linuxe k výsledku
                          • Re: lokálna sieť 30.04.2012 | 20:57
                            WlaSaTy   Návštevník
                            linuxová Samba/CIFS je implementáciou protokolu NMB od firmy Microsoft. Ani Samba/CIFS a ani mikrosoftie zdieľanie nedokáže poriadne vidieť všetky stroje pokiaľ nebola korektne nastavená doména, alebo aspoň wins/lmhosts. Spomínal si small business server, ale ten to podľa tvojho opisu neriadi. To zdieľanie je schopné vyťažiť 10% z akokoľvek rýchlej linky len na preposielanie balastu v ktorom sa prepytujú stroje v rámci domény. To, že sa tie windows boxy vidia hovorí len o tom, že sa na ne už pristupovalo.

                            Ako som už spomínal, tak programy majú závislosti. Tie ostanú splnené pokiaľ bola vykonaná inštalácia podporovaným spôsobom a pomocou správcu balíčkov. Teoreticky môže nastať chyba aj keď bol inštalovaný balík vadný. Buď kôli tomu že sa jeho tvorca uklepol (čo som nevidel už hóóóóódne dáááááááávno), alebo kôli vadnému HW (prehrievanie, zle stiahnuté CD, zle vypálené cd, ...)

                            Akú máš vôbec distribúciu a akej verzie?
                            Skúsil si vybrať pri štarte z CD to CD aj skontrolovať?
                            Skúsil si nejaké záťažové testy ako napríklad memtest na niekoľko hodín?
                            • Re: lokálna sieť 01.05.2012 | 02:14
                              tomy   Návštevník
                              stress linux, lebo mi to bolo podozrivé, používam fedora16, gnome 3, - mal som KDE, ale to ma ubíjalo svojou pomalosťou a spotrebou pamäte pri takto výkonnom NB
                              inštalujem pomocou - yum install balík, alebo updatujem yum update......

                              dovtedy, kým som to nepotreboval robiť z gnome 3 som problémy nemal - jednoducho mám problémy si na toto nepodarené prostredie zvyknúť, chýbajú mi bežné a hlavne základné veci.

                              so závislosťami nemám problém a neraz sa stalo, že som si pozrel, i keď nepoužil rpm.pbone.net :-))

                              SBS je tam ako som uviedol hlavne kôli sql, pošte/exchange a IIS. Doménový radič neoveruje a ani nie su vytvorené nejaké úložné miesta, ani cestovné profily - napísal som to mizerne, tak prepáč

                              kedysi - rok dozadu som sa snažil dostať Linuxový stroj do domény win, ale krívalo to, i keď to chodilo

                              • Re: lokálna sieť 01.05.2012 | 16:19
                                WlaSaTy   Návštevník
                                Bez toho, že by si prezradil čo, ako a na akej distribúcii/verzii si robil a aký to malo výsledok sa dá skonštatovať iba jedno. Vypadol pokec a blížia sa prázdniny.

                                Ak sa chceš s niečim pohnúť ďalej, tak skús odpovedať na už položené otázky. Ono je technologicky možné, že si zobral nejakú verziu z doby kamennej, napríklad Monkey Linux a divíš sa že si to nerozumie s technológiami súčasného tisícročia. Za chvíľu to bude mať 15 rokov.
                                • Re: lokálna sieť 01.05.2012 | 18:13
                                  tomy   Návštevník
                                  Veď v prvej vete je všetko
                                  • Re: lokálna sieť 01.05.2012 | 18:24
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Ja som zabudol, fedora je len jedna. A poznáš aj cudzie slovíčko stresslinux s ktorým si nič nerobil. Len si ho sem napísal, ale na počítači to nebolo.

                                    Tých otázok padlo viac, ale to nevadí. Nám nie, nám funguje to čo používame. A čo Tebe?
                                    • Re: lokálna sieť 02.05.2012 | 12:41
                                      tomy   Návštevník
                                      No, myslím, že stačilo, už sa k odpovedi od Teba nedopracujem.....
                                      • Re: lokálna sieť 02.05.2012 | 13:29
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        K jednému riešeniu je treba vykonať diagnostiku. Takže máš pravdu. Pokiaľ ju nevykonáš, tak sa zázračnej odpovedi nedočkáš. Teda, pokiaľ nepovažuješ za odpoveď "preinštaluj to distribúciou alebo novšou verziou použitej distribúcie".

                                        K druhému riešeniu je treba vytvoriť korektný návrh siete a implementovať ho. Tu existuje len jedna odpoveď, hurá do toho.

                                        Ono, zázračné riešenia typu klikni tam, vedľa toho kolečka a otoč kolečko doľava aby sa zobrazila potrebná hodnota platia len ak sa pýtaš suseda na pečenie pizze v mikrovlnke. A aj to len v prípade ak má nielen rovnakého výrobcu ale aj typ. Ty si výrobcu povedal, ale typ si zamlčal. A zvyšok si nehal tak.

                                        Ak sa potrebuješ opýtať že ako to a hento zistím, tak sa opýtaj. Ale, bez toho aby si priložil aj Ty ruku k dielu na vyriešenie tvojho problému, tak na to existuje platená podpora. Môžem Ti v kľude odporučiť niekoho s kým sa dohodneš na cene ak to chceš nehať na niekoho iného.
                          • Re: lokálna sieť 02.05.2012 | 13:44
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                            Bod dva nechápem, kto sa má vidieť?

                            Napíšem ping na IP stroja kde sa chcem pripojiť cez RDP protokol a keď sa mi vráti odpoveď je všetko OK. Samozrejme pokiaľ nieje ping zakázaný.

                            Na pripojenie k Widlám rdesktop ip_servera
                            Nie všetky Widle vedia RDP.

                            Pokiaľ ti nejde ping, ani rdesktop, tak si s tou mašinou mimo siete. Buď je niečo nastavené vo svišťovy, routry, alebo ako to máš pospájané.

                            Vyskúšaj rdesktop 80.94.52.12 pokiaľ ti to pôjde, tak zabitím nudy môžeš skúsiť pár hesiel a potom ... :) Jako robo, fico, chujdrevenny a tak podobne to som už skúšal, môžeš preskočiť :)
                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • Re: lokálna sieť 02.05.2012 | 18:52
                              tomy   Návštevník
                              to wlasaty:

                              Zlata kniha pravidiel neexistuje, na druhej strane som zmapoval sieť, vytvoril riešenie, realizoval, luďom sa obmedzenia sice nepacia, ale ... zvyknu si

                              to bedňa:

                              ping mi ide, to nie je problem - ping -c cojaviemkolko a koho

                              rdesktop mi odpovie: nepodarilo sa spustiť potomka rdesktop /adresar, alebo subor neexistuje/

                              degradoval som instalaciu fedory na 14 - ku a ono to ide, pytam sa, kde je problem?!

                              • Re: lokálna sieť 02.05.2012 | 19:05
                                Avatar m4jkl   Používateľ
                                problem je, ze fedora 14 uz nie je podporovana skoro pol roka
                                • Re: lokálna sieť 02.05.2012 | 20:50
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  Ono, problém môže byť aj v tom, že používal nezaplátanú verziu Fedora 15 pričom aktuálna verzia je Fedora 16 aj s poslednými záplatami. A reto nám radšej nepovedal detaily.
                                  • Re: lokálna sieť 02.05.2012 | 23:27
                                    tomy   Návštevník
                                    ja neviem, ale pozri si prosím ten príspevok predtým, než si ma kritizoval za stresslinux - hneď prvá veta
                                    • Re: lokálna sieť 02.05.2012 | 23:39
                                      WlaSaTy   Návštevník
                                      Ďakujem za pripomenutie, videl som. A nebolo tam všetko tak ako si písal. No, ale to je už teraz jedno.
                                      • Re: lokálna sieť 03.05.2012 | 17:42
                                        tomy   Návštevník
                                        trochu som experimentoval a vrátil fedora16 s gnome:

                                        yum update
                                        yum install gnome-RDP
                                        toto funguje s WXP a WServer2003, nie však s W7Pro

                                        a potom
                                        takto som riešil nvidia nvidia
                                        reštart
                                        a výsledok je, že pri boote pozerám čo sa načítava a pri "starting NFS locking service" mi zamrzne
                                        • Re: lokálna sieť 03.05.2012 | 20:51
                                          WlaSaTy   Návštevník
                                          To gnome-rdp čo má fedora 16 je ktorej verzie? Možno je trochu pozadu a bolo by vhodné použiť iný program na RDP.

                                          Ohľadne tej grafickej karty. Keď si išiel podľa toho návodu, tak čo si vybral v Checklist, bod 4.3?
                                          • Re: lokálna sieť 03.05.2012 | 22:09
                                            tomy   Návštevník
                                            trochu širšie:
                                            jadro je PAE, pozrel som na stránke nvidia ten ovládač pre typ zobrazenej/skutočnej karty
                                            / - nvidia GT 330M/
                                            - geforce 300M series
                                            - Linux 32bit

                                            /požil som 32 bitovú inštaláciu Linuxu/
                                            stiahol z netu, použil winmd5sum aplikáciu, vypálil infrarecorderom
                                            a nainštaloval



                                            • Re: lokálna sieť 04.05.2012 | 18:17
                                              WlaSaTy   Návštevník
                                              Trošku špecifickejšie.

                                              PAE je Physical Address Extension, teda stránkovanie RAM pomocou 32 bit x86 CPU ktoré umožňuje adresovať 4G RAM na jeden proces. V dnešnej dobe je problém zohnať 32bit jadro pre x86 ktoré nemá PAE. Verzia jadra sa dá zistiť príkazom uname -r .

                                              Typ grafickej karty sa najlepšie zistí cez príkaz /usr/sbin/lspci .
                                              • Re: lokálna sieť 04.05.2012 | 20:55
                                                tomy   Návštevník
                                                /sbin/lspci | grep vga
                                                01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation GT216 [GeForce GT 330M] (rev a2)

                                                jadro:
                                                uname -r

                                                3.3.4-1.fc16.i686.PAE

                                                prešiel som do príkazového riadka ctrl+alt+F3 a zadal yum update a ono to nabehlo

                                                ten zobrazovač vzdialenej čo je rovno v systéme po inštalácii mi stále robí problém, i keď už viem preskúmať okolitú sieť,
                                                gnome RDP zas ako som písal s XP ano, s vyšším nie

                                                to ešte musím zistiť čo je to
                                                • Re: lokálna sieť 06.05.2012 | 17:06
                                                  WlaSaTy   Návštevník
                                                  Takže ten ovládač čo bol v tej príručke, Checklist, bod 4.3 si neinštaloval.

                                                  A verziu programu alebo pridruženej knižnice si v kľude môžeš pozriet v správcovi inštalačných balíkov. Myslím, že Fedora stále používa synaptic a v ňom nie je problém skúsiť nájsť RDP. A poprípade dať aplikovať aj záplaty.
                                                  • Re: lokálna sieť 08.05.2012 | 11:08
                                                    tomy   Návštevník
                                                    zrejme nerozumiem základným "veciam" čo sa týka X

                                                    - ak nainštalujem kmod-nvidia, mám inštalovať aj nvidia.......sh ?
                                                    • Re: lokálna sieť 08.05.2012 | 18:35
                                                      WlaSaTy   Návštevník
                                                      Nuž, to je na Tebe. Príručka spomína že stačí použiť kmod-nvidia ak človek nechce opensource ovládač nv alebo noveau.

                                                      Takže, ak to máš, tak môžeš prejsť ku konfigurácii. Nezabudni si ale vyskúšať, či sa Ti dá prepnúť do textového režimu, alebo či sa na ten stroj dá pripojiť odvedľa cez ssh. Keby to zblblo, tak v písmenkách sa dá toho poriešiť tiež dosť.
                                        • Re: lokálna sieť 09.05.2012 | 12:59
                                          dusan   Návštevník
                                          K tomu RDP

                                          používam program rdesktop 1.7.0 a WServer2003 my tiež ide.

                                          Podľa http://www.rdesktop.org/ by mali fungovať aj 7čky. Možno nastavenie fireválu zo strany 7-čiek.


                                          • Re: lokálna sieť 12.05.2012 | 00:17
                                            tomy   Návštevník
                                            Bohužiaľ som to skúšal všemožne, ale nedarí sa mi prihlásiť cez RDP

                                            s 2003 to ide to je fakt, aj 2008 ide, ale na tento SBS 2011 ani za čerta a keď použijem rdesktop, ktorý je štandardnou výbavou po inštalácii tak ten odpovie - "nepodarilo sa spustiť potomka rdesktop"
                                            • Re: lokálna sieť 14.07.2012 | 18:39
                                              tomy   Návštevník
                                              konečne, vo fedore 17 je to ok, po doinštalovaní gnome - rdp v prípade vzdialenej plochy

                                              takisto aj sieť s windows strojmi je možné " prehliadať "

                                              diskusia vyriešená
                                              • Re: lokálna sieť 14.07.2012 | 20:05
                                                Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                                                mohol byt bug. ok. oznacujem za vyriesene.