Archlinux
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Ak chces aktualizovat dva roky stary Arch - ja by som radsej preinstaloval cez netinstall - budes mat s tym urcite menej roboty.
- bez konkretnej chybovej hlasky ti pomoct nevieme, daj nejaky vypis... :-)
dám sem presnú hlásku co to dá po stiahnutí aktualizácie "novy kernel + pacman "
tu je návod po pridaní do mkinitcpio.conf chipset_module_driver dm_mod + dmraid do Hoks
starý archlinux nabehol
V novom je strašne moc modulov nových aj Hooks je úplne zmenený
chybu da tuto
Activating dmraid arrays...
no block devices found
Waiting 10 seconds for device /dev/mapper/nvidia_baaccajap5
pridaným starých veci podla návodu nepomôže
Síce používaš RAID0 ktorý nemá redundanciu, ale v prípade vyhorenia dosky bude možnosť ho zložiť v inej doske. To v prípade Fake RAID nie je možné. Fake RAID je silne závislý od verzie danej dosky a nezriedka aj od verzie FW (BIOS/EFI).
PS.: Vzhľadom na to, že si si vybral RAID bez ochrany, tak si asi nepotrebuješ ani odzálohovať údaje pri preinštalovaní. Na RAID0 sa nedáva nič cenné.
Inak, nesnažíš sa tu riešiť ten fake raid s nejakou moc vysokou frekvenciou? Lebo z mojho pohľadu je čokoľvek mimo HW alebo aspoň SW raidu len strata času. Ajtak to adresuje CPU.
Tak, do toho!
Takže si to zosumarizujeme.
Na tých diskoch nemáš dual boot.
Výkon je v obidvoch prípadoch rovnaký.
Aj keď to počíta CPU, tak je réžia v obidvoch prípadoch cca rovnaká.
Stále chceš Fake RAID, len preto, že to zvládajú ovládače k doske pre iný OS. Linux v tomto prípade berie do úvahy len formát toho Nvidia Fake RAID, tak aby dokázal koexistovať s iným OS.
Bez ohľadu na to že to považujem za zbytočné, tak pripomeniem že si sa v januári pýtal na toto isté, ako teraz. Bolo Ti poradené aby si si pozrel ktoré ovládače natiahne aktuálne LiveCD tak aby vedelo s tým Nvidia Fake RAID niečo robiť. Tie potom môžeš dať do initrd. Je jún.
Potrebuješ k tomu ešte niečo? Pretože už v januári bolo veľa hodín, a za pol roka sa absolútne nič nezmenilo.
Ale s5 k problému. Buď premenovali v jadre daný ovládač, alebo ho vyhodili z distribučného jadra. Pred pol rokom si dostal návod, ako si to overíš. Skús napísať čo si urobil a s akým výsledkom. Bez toho to vyzerá, že potrebuješ mať na linke niekoho, čo má rovnakú kombináciu HW a SW ako máš Ty, a pripraví Ti návod. Toto sa vzhľadom na neštandardnú kombináciu nedá docieliť bez zadováženia si podobnej HW kombinácie. Takže to naozaj vyzerá ako keby si sa snažil nahradiť platenú podporu na portáli kde sa zdržujú dobrovoľníci.
Neviem či si si všimol, ale ten problém máš Ty. A teda je Tvojím záujmom sa podieľať na riešení. Tým pádom by si mal naozaj prezradiť, že čo si urobil a s akým výsledkom.
Vieš si vylistovať načítané ovládače keď naštartuješ z LiveCD ktoré má rovnakú verziu ako je verzia na ktorú robíš upgrade (archlinux-2011.08.19)?
Ak nie, tak prečo si sa nespýtal?