Linux do smartfónu
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Akurát že taká sranda stojí viac ako notebook.
A k tvojmu nápadu, tak Linux sa nechová k SIM karte nijak. Linux sa chová k Hayes kompatibilnému modemu ktorý obsluhuje hlasové, dátové a poprípade aj faxové služby. Ale, vzhľadom na typ tvojej otázky je to SCIFI aj keď je to reálne.
Na Slovesnku sa ovšem zmena vo FW zvykne brať do úvahy ako zásadná zmena funkcionality a dosť často teda padá záruka. Je tu aj ďalší bod. Na Slovensku sú rádiové siete iných parametrov ako napríklad v Amerike.
Takže zmenu FW neodporúčam riešiť človeku čo sa podobnými vecami nezaoberá.
Predsa len je rozdiel, zmena FW v zariadení a preinštalácia OS v počítači. Počítače sú uspôsobené na štart z kadečoho, ale u telefónov, tabletov a podobných hračiek je to inak.
Iná vec je napríklad zavedenie systému cez aplikáciu. To je doménou teflónov s FW od MS. Mal som takto nahodené Ubuntu na telefóne, ale chýbala tam podpora niektorých častí HW. Tá podpora sa nikdy poriadne nedorobila kôli životnému cyklu a zlacňovaniu železa.
Ďalšia vec je kúpiť si telefón určený na niečo také. Teda taký, ktorému prehraješ FW aj priamo z SD karty. Ale také niečo je cenovo niekde inde. Problém je v tom, že tá cena je podobná ako za dvojjadrový telefón ktorý pripojíš na telku a nainštaluješ tam rovno Distribúciu OS (teda len zodpovedajúce prostredie bez jadra) ako aplikáciu. A sme naspäť pri prvej rade.
Ono, ten nápad vyzerá pekne, ale pomer cena výkon sa dokáže veľmi ľahko stratiť pod rizikom. A keď si človek kompletne odpáli FW a stane sa mu hračka nefunkčnou tehlou ktorej ostane svietiť displej na bielo, tak mu ostanú oči pre plač.
Inak dopadneš ako ja, keď mi dal brácho tablet (vstupné zariadenie na kreslenie namiesto myši) ktorý fungovl v Linuxe len s znásilnením. A aj to len pod x86. A to mi bolo na dve veci keďže používam PPC32. Zhodou okoľností sa ten tablet už sám rozbehol, ale trvalo mu to niekoľko rokov.