Linux do smartfónu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.08.2012 | 00:58
Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
Zdravím všetkých. Chodí mi po rozume záludny nápad. Uvažujem nad kúpou nejakého Androida a sa mozrejme budem sním špekulovať. Videl som na tabletoch z Androidom plnohodnotne bežať napríklad Debian tak ma napadá otázka, že ak nejako dostanem Linux to toho smartfónu a pôjde to, dokážem sneho zavolať? Ako sa zachová Linux ku SIM karte? Mobilný internet by hádam mal ísť ale hlasové hovory sú na tom ako? Je to sci-fi alebo reálne? :D Za názory vopred ďakujem.
http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
    • Re: Linux do smartfónu 01.08.2012 | 01:07
      WlaSaTy   Návštevník
      Ubuntu je pre Android už ako aplikácia. Stačí mať telefón s aspoň dvojjadrom, dostatok RAM a Flash pamäti a k tomu výstup HDMI alebo aspoň MHL kábel. K tomu klávesnicu a myš cez BT. A príručnú batožinu s rezervnou baterkou.

      Akurát že taká sranda stojí viac ako notebook.

      A k tvojmu nápadu, tak Linux sa nechová k SIM karte nijak. Linux sa chová k Hayes kompatibilnému modemu ktorý obsluhuje hlasové, dátové a poprípade aj faxové služby. Ale, vzhľadom na typ tvojej otázky je to SCIFI aj keď je to reálne.
    • Re: Linux do smartfónu 02.08.2012 | 11:43
      Avatar vojto   Používateľ
      Čokoľvek ohľadom Android phonov sa môžeš dozviedieť na Android questions stránke. Je tam riešených veľa otázok z pohľadu vývojárov ale aj "pokúšačov" nových spôsobov použitia Smartphonu.
      • Re: Linux do smartfónu 02.08.2012 | 13:43
        Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
        Vďaka za odpovede niečo o tom pozisťujem :)
        http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
    • Re: Linux do smartfónu 03.08.2012 | 07:51
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Asi najlepším bežne dostupným smartfónom, na ktorom beží priamo linux s mierne osekaným rootom je Nokia N950 / Nokia N9. Len tak pre zaujímavosť takto tu beží LXDE.
    • Re: Linux do smartfónu 03.08.2012 | 10:25
      Avatar default Debian  Používateľ
      jedna vec mi neni stale jasna , prichadzam o zaruku telefonu po takomto zasahu do zariadenia (ze tam nahram alternativny operacny system), zachvilu si budem brat novy phone, este neviem aky, ale tiez by som tam chcel dat dake distro, ale zaujima ma ako je to s tou zarukou
      R.K
      • Re: Linux do smartfónu 03.08.2012 | 10:52
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Teoreticky záruka padá, prakticky pri chybe hardvéru to nikto nebude skúmať. Samozrejme ak sa niečo pokašle pri flashovaní tak bricknutý telefón bude ťažké vyreklamovať.
        • Re: Linux do smartfónu 03.08.2012 | 11:15
          Avatar default Debian  Používateľ
          neexistuje ziadny sposob ako tam dat dake to distro, a neprijst o zaruku ani teoreticky? (viem ze ubuntu uz je ako aplikacie pre android, ale to je v podstate aplikacia pre vacsi monitor a externe ovladacie prvky)
          R.K
          • Re: Linux do smartfónu 03.08.2012 | 13:05
            WlaSaTy   Návštevník
            Na túto otázku sú dve odpovede:
            1. Ak si kúpiš telefón od predajcu alebo výrobcu ktorému to nevadí, tak si tam môžeš dať čo len chceš.
            2. Ak nezmeníš FW vo Flash pamäti, ale si len naštartuješ z niečoho čo je nahrané na MicroSD karte, tak pochopiteľne nemeníš FW a strata záruky sa toho stroja nemusí týkať.

            Na Slovesnku sa ovšem zmena vo FW zvykne brať do úvahy ako zásadná zmena funkcionality a dosť často teda padá záruka. Je tu aj ďalší bod. Na Slovensku sú rádiové siete iných parametrov ako napríklad v Amerike.

            Takže zmenu FW neodporúčam riešiť človeku čo sa podobnými vecami nezaoberá.

            Predsa len je rozdiel, zmena FW v zariadení a preinštalácia OS v počítači. Počítače sú uspôsobené na štart z kadečoho, ale u telefónov, tabletov a podobných hračiek je to inak.
            • Re: Linux do smartfónu 03.08.2012 | 13:16
              Avatar default Debian  Používateľ
              ale na to aby som nieco nahral z SD karty predsa musim nieco spravit, a to nieco nemoze sposobit stratu zaruky?
              R.K
              • Re: Linux do smartfónu 03.08.2012 | 15:45
                WlaSaTy   Návštevník
                Pokiaľ narážaš napríklad na odomknutie boot loadera ako to robí napríklad HTC, tak to ešte nezlikviduje záruku. Iba Ťa prida na list ľudí čo si chcú modifikovať FW. Až samotná zmena FW tú záruku odpáli. A v autorizovanom servise si pozrú SN zariadenia a zoberú to do úvahy. Možno by tu niekoho napala oprava v neautorizovanom servise, ale neautorizované servisy tú záruku odpália tak či tak.

                Iná vec je napríklad zavedenie systému cez aplikáciu. To je doménou teflónov s FW od MS. Mal som takto nahodené Ubuntu na telefóne, ale chýbala tam podpora niektorých častí HW. Tá podpora sa nikdy poriadne nedorobila kôli životnému cyklu a zlacňovaniu železa.

                Ďalšia vec je kúpiť si telefón určený na niečo také. Teda taký, ktorému prehraješ FW aj priamo z SD karty. Ale také niečo je cenovo niekde inde. Problém je v tom, že tá cena je podobná ako za dvojjadrový telefón ktorý pripojíš na telku a nainštaluješ tam rovno Distribúciu OS (teda len zodpovedajúce prostredie bez jadra) ako aplikáciu. A sme naspäť pri prvej rade.

                Ono, ten nápad vyzerá pekne, ale pomer cena výkon sa dokáže veľmi ľahko stratiť pod rizikom. A keď si človek kompletne odpáli FW a stane sa mu hračka nefunkčnou tehlou ktorej ostane svietiť displej na bielo, tak mu ostanú oči pre plač.
                • Re: Linux do smartfónu 03.08.2012 | 16:28
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  tak ti dakujem, potom ked budem mat konkretny kus, tak sa budeme bavit dalej
                  R.K
                  • Re: Linux do smartfónu 03.08.2012 | 18:30
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Hlavne si pred tým over úroveň kompatibility železa.

                    Inak dopadneš ako ja, keď mi dal brácho tablet (vstupné zariadenie na kreslenie namiesto myši) ktorý fungovl v Linuxe len s znásilnením. A aj to len pod x86. A to mi bolo na dve veci keďže používam PPC32. Zhodou okoľností sa ten tablet už sám rozbehol, ale trvalo mu to niekoľko rokov.
                    • Re: Linux do smartfónu 03.08.2012 | 19:08
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      najviac sa mi vidi co som pozeral Samsung Galaxy Ace 2, dost som rozmyslal aj nad wave 3 , ale mam s tej bady strach, android mi pride taky s nekonecnymi moznostami, a ta bada je tak podobna ako ten system co sa nijak nevola a bol od samsungu, a na androide urcite bude lahsie rozbehat ten alternativny OS ako na tej bade
                      R.K
                      • Re: Linux do smartfónu 03.08.2012 | 19:55
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Hlavne si pred tým over úroveň kompatibility železa, subjektívny pocit nestačí.
    • Re: Linux do smartfónu 17.08.2012 | 14:22
      Lotar   Návštevník
      To je vsetko pekne len aky to ma zmysel? Ved Android je tiez linuxovy os. priamo usposobeny na smartphony a tablety. Naco tam pchat Debian, Ubuntu a dalsie desktopove op.systemy, ktore aj ked horko-tazko rozbehnes kopec dolezitych veci ti fungovat nebude.
      • Re: Linux do smartfónu 17.08.2012 | 14:53
        Avatar default Debian  Používateľ
        je to haluz a frajerina
        R.K
      • Re: Linux do smartfónu 17.08.2012 | 17:07
        Viktor   Návštevník
        Poznas slovo vasen? :)