čisto teoreticky - zdroje softvéru
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Pred pár dňami boli vydané nové verzie tejto rozšírenej linuxovej distribúcie s Cinnamon, Mate a Xfce. Prinášajú niekoľko vylepšení, čo sa týka vzhľadu aj funkčnosti.
Zdroj: https://linuxmint.com/
Za prvé dva týždne sa objavili nové verzie, hlavne distier postavených na Debian 12 Bookworm, ale i nové verzie nezávislých distribúcií.
Zdroj: web
Bola vydaná verzia 3.6 LTS modelovacieho nástroja Blender. Medzi novinkami nájdeme napríklad podporu ray tracingu na Intel Arc, simulačné nody a mnoho optimalizácií.
Zdroj: blender.org
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Padanie a mrznutie som na Linuxe už roky nevidel, takže neviem o čom hovoríš. Bez popisu sa len snažíš vtipkovať, nemiestne.
K veci. V minte sa mi bežne stávalo že keď som chcel v openshote naraz importovať viacero videoresekvencií, aplikácia prestala reagovať. Keď som ju zminimalizoval a potom chcel v nej pokračovať, ukázala sa mi iba biela plocha. Keď som to chcel celé zavrieť, objavila sa hláška že aplikácia neodpovedá. takže toto som myslel pod padaním.
Presne kôli takémuto chovaniu vzniklo porekadlo: Podľa seba súdim Teba.
A to, že openshot pri importe maká až sa mu z kečky parí a nestíha sa prekresľovať, neznamená že by padal. Len sa nedostane k prekreslovaniu. Keď dorobí, tak sa prekreslí. Od toho sa zvykol nastavovať scheduller na obhospodarovávanie fronty procesov jadrom, alebo sa rovno použilo jadro low latency, poprípade realtime.
Áno, istým spôsobom je iné jadro východiskom. Ale to jadro ti uberie výkon z jedného typu úlohy a poskytne ho druhému typu úlohy. Takže to prelezenie filmu pri vytvorení projektu ti nebude vyzerať chcíplo, ale bude to trvať dlhšie.
Inak, môžež mi prezradiť že kto Ťa naučil to že program čo sa zamyslí a chvíľku neodpovedá je zlý a treba ho ukončiť?
Lebo naozaj v tejto diskusii nevidím nič konštruktívne.
Ako píšeš, tak si počítače neštudoval na vysokej škole. Z toho si nič nerob, ani ja. Ale, skúsim Ti tú tvoju otázku preložiť :
Chodím autom značky volkswagen na nákupy a do práce. Je to staré auto na ktoré sa už nerobia náhradné diely. Pôjde mi to keď si prehodím kysňu z novej škodovky? Niečo som skúšal, ale nezhasla mi kontrolka po štarte a tým pádom mi to nedovolilo odísť.
To, ktorá je to kontrolka alebo či sú káble v poriadku nepozriem, nebudem sa v tom predsa znova hrabať. A ani nepôjdem do servisu, nebudem predsa míňať peniaze. Úplne mi stačí, keď prvému čo mi v diskusii oponuje poviem že si na mňa dovoluje a on stiahne chvost a začne kmitať.
Ak by si nevidel podobnosť, tak Ti ju sem dám:
Starý volkswagen - AVlinux,
Nová škodovka - Mint,
Prehodenie kysňe (karosérie) - migrácia distribúcie zmenou repozitárov,
Nezhasla kontrolka ktorá to celé zablokovala - program čo je zaneprázdnený a neodpovedá.
Takže isto pochopíš, že s Tvojim prístupom mám pre Teba dve riešenia keď sa na to už nechceš sám detailnejšie pozrieť. Skúšaj do kolečka, ktorá distribúcia Ti sadne. Alebo, to daj urobiť niekomu inému.
To naozajstné riešenie, teda odstránenie jadra problému nemá zmysel spomínať. Nie každý má chuť pritiahnuť skrutku na bicykli ktorý kôli nej vŕzga, ale každý to dokáže ak sa mu chce.
Či je zdroj toho úroblému spôsobený nevhodným použitím x64 architektúry tam kde má byť m32 (64bit CPU a RAM menej ako 4G, alebo malá cache CPU), poprípade vo formáte filmu z kamery ktorý zkriplil výrobca kamery a nie všetky strihové programy to poznajú, alebo hoci aj odchádzajúcim starým diskom nemá zmysel rozoberať. Doteraz si sem nedal nejaké detaily o tom, čo je podľa Teba pokazené, a ani si sa nespýtal ako to zistíš.
Takže ma ospravedlň, u nás sa už konečne vyčasilo.