Linux, PC = Spatna RAM?

Sekcia: Hardware a Drivery 14.10.2012 | 17:00
Avatar Peter Burian Debian  Používateľ
Caute,

mam takú prosbu na vás. Mám problém s mojím kompom.
Ide totižto o to (dám zopár príkladov):

-- este na zaciatok moja konfiguracia --
----------------------------------------------------
MB: Gigabyte GA-870A-UD3 v2
CPU: AMD Athlon II X4 640 (4 jadrak, 3.00 GHz)
RAM: 2x2 GB RAM (kingston 1333 MHz)
VGA: nVidia GeForce GTX 460 (1 GB)
HDD: Western Digital Caviar Blue 750 GB 7200RPM (avg ping: 4,2 ms)

- PC mám, čistý, vyfúkaný, bez prachu, chladený velmi dobre.
(teplota nepresiahne cez 35°C v tomto momente a cez leto ako bolo
38°C neslo cez 70°C (a to len grafika letela tak hore).
----------------------------------------------------

Mám čisto nainštalovaný Linux (napr. Ubuntu 12,11,10). Všetko v pohode, ale po chvíľke používania (1 hodina a menej), začne spomaľovať. Až tak, že keď si zapnem Full HD Film, pár stránok vo Firefoxe, tak už nejde robiť nič.. Prehrávač s filmom sa vypne, a nejde spustiť ani kalkulačka a už vôbec ho shutdown-núť. Keď som pozeral pamäť ram, tak som si všimol že bola nacachovaná, ale tak to nie je nič "nenormálne" že?

Druhý prípad: Nainśtaloval som čistý Windows7, dal do neho VirtualBox, a do neho opäť TEN ISTÝ (z toho istého .ISO subora) linux. Čo sa stalo? Všetko :D Tam šlape ako hodinky, dokonca Compiz efekty tam idú plynulejšie ako na linuxe, ktorý je priamo nainśtalovaný.

Ale zasa tretí prípad: Vo windowse mi tiež nejde všetko dobre, napr. taký FireFox ide horšie ako na školských počítačoch, kde je Windows7, len 2 GB RAM, Intel Grafika a Intel Core 2 Dua nejake 2 Ghz.. A takto to je pri viacerých programoch, ale FireFox je pozorovatelne o dosť pomalší.

Neviete čím to môže byť? Ja som si asi takmer istý, že toto je HW chyba,
ale kto vie kde. Možno ak zoženiem, tak vymením ramky a skúsim,
ale aj tak: Nestretli ste sa s takým niečim?

Vďaka moc zatiaľ..
    • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 14.10.2012 | 17:14
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Väčšina live distribúcií má na CD nástroj memtest. Pre začiatok odporúčam spustiť a nechať bežať pár hodín. Ak sa nič nevyskytne tak zrejme bude RAM v poriadku.
      • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 14.10.2012 | 17:19
        Avatar Peter Burian Debian  Používateľ
        Díky, skúsim, nechám to bežať na noc. Totižto keď som 1x upgradoval ram na 8 GB, tak som mal problém s RAMkami, zhadzovalo to celý systém po pár minútach, linux zamrzol, a windows nahodil už slávny BSoD ale s týmito ramkami pôvodnými som nikdy nemal problém. Teda až na tento, čo popisujem. Kvôli tomu teraz nemôžem byť na linuxe a stále musím byť na tomto otrasnom windowse... Okej tak skúsim to, dík zatial :)
        • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 14.10.2012 | 19:03
          Avatar Peter Burian Debian  Používateľ
          No spustil som to teda, už to ide pomaly 2 hodiny, zatiaľ žiadny error, len 2 pass-y. Ešte to nechám bežať.

          Tak ak nebude chyba v RAMke, tak čo potom môže spôsobovať ešte takéto problémy? Pretože ak by to bola MB, tak to asi ťažko zistím..
          • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 14.10.2012 | 19:22
            WlaSaTy   Návštevník
            Podľa popisu to môže byť ovládač grafickej karty alebo slabý zdroj. Prejavuje sa to tuhnutie aj pri inej činnosti ako pozeraní filmov s vysokým rozlíšením?
            • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 14.10.2012 | 19:30
              Avatar Peter Burian Debian  Používateľ
              V linuxe: Napr. sekanie presúvaní okna, dlhé otváranie priečinkov, neskôr keď to už blbne, nejde toho viac spustiť, a keď spustím, tak to o chvíľu vypne, prip. zmrzne obraz a podobne. Hlavne s tou odozvou je problém. Že to ide tak.. "pomaly" "trhane" celý systém.

              No graficky driver som vzdy daval defaultny ktory mi hodil ubuntu na výber pretože som k tomu neprikladal žiadnu dôležitosť v tomto probléme. Myslíš že takéto veci sa môžu diať aj kvôli grafike?

              Takže keby som skúsil napr, linux bez graf. ovladaca, ist len tak "nasucho" ? Alebo dat druhý prip. original z nvidia.com ?

              No so zdrojom mam mierny problem, teda nie velky. Ide len o to, ze tam par cievok píska pri zaťažení (pri hrách keď sa vyťaží grafika!) ale toto pri windowse nerobí problém. Ale všimol som si, aj pri Windowse aj pri Linuxe, ako by mi obraz nestíhal refreshovat. Proste keď napr. rýchlo presuniem okno, tak vidím ako sa v tej rýchlosti nevie refreshnut obraz, a lavá časť okna je "popredu" ako tá pravá. Je to divné celé, ale inak to ide v pohode.

              Ale ono keď nespustím Full HD film, trvá mu to ovela dlhšie, kým úplne zblbne, ale vždy zblbne.

              Len hovorim, divim sa ze vo VBOX to ide perfektne. Ešte lepšie ako normálne :D

              (update: Pass: 3 - no errors)
              • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 14.10.2012 | 20:08
                Avatar Peter Burian Debian  Používateľ
                Ešte niečo - V ubuntu 12.04 :

                Keď ho spustím vo VirtualBOX-e, všetko je ok, aj keď ho používam tak 20 hodín, tak všetko ide ako hodinky.

                Ale keď ho spustím normálne, ako OS v PC,
                tak tu všetko padá, samé reporty to chce posielať.
                ( napr.: http://webofpictures.net/pictures/349_Screenshot-from-2012-10-14-18:05:00.png )

                inak ten memtest ak by bolo treba: http://webofpictures.net/pictures/350_IMAG0062.jpg
              • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 14.10.2012 | 20:13
                WlaSaTy   Návštevník
                Takze aktívny ovládač na grafiku nerieši akceleráciu a celé je to käli tomu pomalé a potom to prdne. Asi budeš musieť vybrať iný ovládač. NV, Noveau, alebo ten uzavretý ktorému ukázali vztýčený prostredník...

                Keď Ti to beží vo virtual boxe, tak ten preberá akceleráciu z operačného systému v ktorom to celé beží. Preto tam máš ten rozdiel.
                • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 14.10.2012 | 20:19
                  Avatar Peter Burian Debian  Používateľ
                  Hmm ani by som si nepomyslel, že by toto mohlo mať niečo s grafikou tak som sa tým ani nezaoberal okolo grafiky pretože ako Full HD Film išiel bez akýchkoľvek lagov. No dobre, tak reinstallnem tento Ubuntu čo tu mám, pretože som ho aj tak trocha pokazil ( :D ) a skúsim dať iné ovladače teda :) Tak potom napíšem, ako som dopadol. Vďaka moc zatial.
                  • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 14.10.2012 | 21:02
                    WlaSaTy   Návštevník
                    To vieš, ovládač VESA zdvihne odber a trochu to môže vykúriť. Preto silno odporúčam aj kontrolovať interné teplomery a otáčkomery. Dúram že si ich neodstavil cez ACPI.

                    PS: Oni sa ešte robia procesory s tak malou Cache ako máš ty? Som myslel, že také niečo už zaniklo vo svete počítačov.
                    • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 14.10.2012 | 22:00
                      Avatar Peter Burian Debian  Používateľ
                      No. Som to reinštalol, dal manuálne driver z nvidia.com a všetko zatial fičí ako má. Možno to predsa bola tá grafika :) Diky moc..

                      Ešte sa chcem spýtať rýchlo - ak by ste vedeli - aby som nemusel zbytočne nový topic zakladať.
                      Pri Google Chrome alebo napr. "compiz --replace" a podobne ma to vždy samovolne logoutne na prihlasovaciu obrazovku. Neviete prečo? Vďaka moc :)
                      • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 14.10.2012 | 23:06
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Ten návod na tzunning máš asi trochu postarší a tým pádom Ti neplní účel. Preto to padá.
                    • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 15.10.2012 | 13:18
                      Avatar Peter Burian Debian  Používateľ
                      Hm tak Cache by som mal mať L1 512k a L2 2MB..
                      Dobrý postreh.. http://www.alza.sk/amd-athlon-ii-x4-640-d180828.htm

                      Asi sa pozriem do nastavení biosu poriadne..
                      • Re: Linux, PC = Spatna RAM? 15.10.2012 | 14:20
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Počkaj, to je pol mega na jadro, to by sedelo. Ale, ajtak je to málo. Trochu to môže byť lenivejšie pri prepínaní programov na pozadí, ale ten procesor je dosť rýchly na bežné veci.