vytvorenie mail listu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.11.2012 | 16:26
Avatar juray ArchLinux  Používateľ
Ahojte,

poteboval by som poradit, ako si mam vytvorit co najlahsie spravovatelny mailist. Rovno sa priznam ze to potrebujem do prace. V Astronomickom ustave posielame rozne predpovede a data z pozorovani na adresy do celeho sveta. Roky sa to robilo tak, se za clovek prihlasil cez ssh na masinu (SunOS) a pomocou mailx poslal dany mail. mailx si precital nazov grupy s aliasmi mailov zo svojho konfiguraku.

V tychto dnoch prechadzame na novy mailserver (Linux, neviem aka distribucia, zistim ak treba) a ja by som chcel vytvorit nieco viac user friendly. Nasi admini mi poradili vytvorit si template v thunderbirde ale nepaci sa mi, ze tie templaty budu mat rozny uzivatelia u seba na lokali. Staci, ze jeden tam nieco omylom prepise a uz tie mail listy nebudu sediet a nemusime na to prist nikdy. Rad by som aby sa tento mail list dal spravovat na jenom mieste pre vsetkych. Dalej by bolo fajn, aby sa tie maily dali posielat bez rucneho prihlasovania na mailserver a kopirovania textu do putty pre mailx.

Poziadavka je, aby sa odoslana posta ukladala v "odoslanej poste".. Pouzivame SMTP. A aby som este upresnil, mame niekolko skupin, na ktore posielame mailove spravy a kazda skupina obsahuje inu mnozinu emailovych adries.

Ak ma s tymto niekto konkrenu skusenost alebo dobry napad, budem rad, ak sa podeli a poradi mi ako na to.

Tak dik. j.
    • Re: vytvorenie mail listu 21.11.2012 | 16:36
      WlaSaTy   Návštevník
      V tychto dnoch prechadzame na novy mailserver (Linux, neviem aka distribucia, zistim ak treba)
      Zistiť by si to mal, bez toho sa dá len odkázať na naštudovanie aliasov. Či už pomocou sendmailu alebo niečoho iného.

      Závisí od požiadaviek. Ale, ak chceš poštové diskusné skupiny kam sa človek prihlási alebo odkiaľ sa odhlási, tak existuje niečo napríklad takéto.

      Skús definovať požiadavky.
      • Re: vytvorenie mail listu 21.11.2012 | 18:17
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        ako napisal WlaSaTy - mailman je dobra volba

        • Re: vytvorenie mail listu 21.11.2012 | 23:48
          Avatar juray ArchLinux  Používateľ
          Super dik.. pozrel som si oba tipy, no ak spravne chapem:

          aliasy v sendmaily: vytvorim alias pre sto adries na mialserveri. je to presne to, co potrebujeme, pretoze to posleme pohodlne z thunderbirdu, ale nevyhoda je ze kazdy zamestnanec ustavu moze ten alias pouzit. Nie iba ja ci kolega. Je tak? Je to krasne pouzitelne no trochu sa mi nepaci ze to nebude mat pod kontrolou iba nase oddelenie + kazdu zmenu v zozname bude musiet vykonat administrator mailservera.

          Mailman: ten som doteraz nepoznal a dakujem sa super tip. No obavam sa, ze mail a web server su dva samostatne stroje, ktore nebudu zdielat instalaciu Mailmana cez NFS ako sa na to upozornuje tu: http://www.gnu.org/software/mailman/mailman-install/node10.html Tento tip som ale poslal adminom a uvidim ako sa s tym popasuju.

          V podstate potrebujeme iba web rozhranie v ktorom definujeme skupiny adries napr.
          nazov_skupiny adresa1@server.com adresa2@server.com ... ... ...

          a budeme moct clenom tejto skupiny poslat mail.

          Teraz fungujeme v konzole pomocov mailx a rad by som uzivatelsky privetivejsie prostredie na spravu adries (pridanie, odobranie) a poslanie pozadovaneho textu.

          Ako vidite nasa poziadavka je velmi jednoducha aj nie, preto hladam radu na tomto fore.
          • Re: vytvorenie mail listu 22.11.2012 | 00:37
            WlaSaTy   Návštevník
            Čo má web server spoločného s mailing listom?

            Tvoja poziadavka sa zjednoduší, keď ju zadefinuješ. Bez definície problému neexistuje správnosť aplikácie riešenia.

            Tak smelo do toho.

            Inak, aj redakcne systémy dokážu zaslať info o novom článku alebo vestníku. Ale to je mimo tvojho vágneho popisu.
            • Re: vytvorenie mail listu 22.11.2012 | 15:35
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Inak, aj redakcne systémy dokážu zaslať info o novom článku alebo vestníku.

              To je pravda.

              Plus stačí vytvoriť skupiny užívateľov a potom sa pošle správa nejakej skupine.

              Ďalšou výhodou je že jeden užívateľ môže byť vo viacerých skupinách, takže sa dá poslať správa globálnej skupine to príde všetkým, alebo len skupine atómových fyzikov.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: vytvorenie mail listu 22.11.2012 | 16:08
                WlaSaTy   Návštevník
                Presne o tom to je. Či chce chalan len poštový server s základmi groupware (hoci aj s integráciou do LDAP) pre vnútrofiremnú komunikáciu, alebo či chce zverejňovať upútavky na vnútorné vestníky, poprípade na verejné či platené články redakčného systému.

                Z pohľadu laika v tom nie je rozdiel. Ale, z pohľadu implementácie je to sakra rozdiel v technológiách ak si to človek nechce robiť kompletne od viod main {} sám.
                • Re: vytvorenie mail listu 22.11.2012 | 22:34
                  Avatar juray ArchLinux  Používateľ
                  asi bude mailman. dik. :)

                  ale neda mi .... snazil som sa to opisat najlepsie ako som vedel. je to tak jednoducha poziadavka, ze asi nie je zrejma hned. trochu sa cudujem ze dnes prakticky neexistuje jednoduche riesenie, ktore krasne funguje po prihlaseni cez ssh na mailserver, kde v konzole napisete

                  mailx <nazov_skupiny_v_ktorej_mam_mail_adresy>
                  Subject: Predmet spravy
                  ... Telo spravy ....
                  .


                  Bodka enter, a mail leti na adresy ktore si precita mailx vo svojom konfiguraku, ktory mam v domovskom adresari, cize ho nevidia vsetci uzivatelia mailservera. takto mozem posla mail iba ja, teda z adresy ja@server.sk a nikto iny.

                  A konfigurak:
                  alias <alias1> <mailadresa1@niekde.com>
                  alias <alias2> <mailadresa2@niekde.com>
                  group <nazov_skupiny_v_ktorej_mam_mail_adresy> <alias1> <alias2>
                  group <skupina_pre_iny_typ_sprav> <alias2>
                  ...



                  Funguje to presne, ako ked napisete mail v Thunderbirde ale tych sto adries tam vpisete rucne. Predstavte si vsak, ze tych sto adries tam vpise za Vas automat pri odosielani mailu. Prijemca nezbada nic. Navyse prijemca uvidi v odosielatelovi iba moj mail a nie nazov neakej skupiny @server nakonfigurovanej v mailmanovy a moze mi na tuto adresu smelo odpovedat. Ale to uz je iba detail. Navyse vidi vsetkych ostatnych prijemcov co je v tomto pripade celkom fajn, pretoze sme vsetci viac ci menej kolegovia aj ked sa osobne nepozname.

                  Poziadavka: Poslat pohodlne mail na sto adries, ale nechcem to uz robit cez prikazovy riadok v mailx a koli pridaniu adresy editovat konfigurak na serveri, lebo niektorym uzivatelom to je nepohodlne a je to nachylne na chyby. Nechcem aby skupina, do ktorej prisluchaju adresy bola pouzitelna niekym inym, musi platit iba pre mna, teda nesmiem vytvorit novu adresu/alias nazov_skupiny@server.sk. To vsetko mi krasne zabezpecil mailx, ktory cita konfugurak z mojho domovskeho adresara uzivatela na serveri.

                  musime ohnut mailmana aby sme jednoducho poslali predpoved na 100 adries do celeho sveta, aby sme si tento zoznam adries spravovali sami, aby nam ho nebodaj nepouzil neaky iny zamestnanec a nerozoslal nejaku hlupost po svete.

                  Proste Posielat mail na sto adries kazdy stvrtok a mat tento zoznam laho spravovatelny a pod kontrolou a nerobit to cez mailx, kde sa pise mail v edovi a konfigurak edituje vo vimovy, ako som to spravil prave teraz :)

                  PS: skuste si to v mailx takto nakonfigurovat a poslat. uvidite ze ide o banalnu poziadavku, ktora nema nic s CMS systemami, a podla mna aj ten mailman je na to vela... Thunderbird uklada vdaka SMTP vsetku prichodziu aj odchadzajucu postu na jedno miesto? Preco nema takuto feature ako mailx, aby si synchronizoval podobny konfigurak? alebo ma? ja som ju nenasiel. Ano ma Adresar ale na lokali, ale ja potrebujem na serveri, pretoze jednu adresu zdielame dvaja. Raz posiela jeden, raz druhy.
                  • Re: vytvorenie mail listu 22.11.2012 | 23:25
                    Avatar serus debian  Používateľ
                    hm, mam otazku, naco kto posiela maily z konzoly, uz to je nepohodlne ci :D ?
                    nwm presne ako to je s posielanim mailov ale ked uz dal by sa spravit skript nato nie ?
                    podla mna v bashi nie az take zlozite, myslim,

                    a celkom som nepochopil ako to ma byt
                    no napr. postfix mail server je toho schopny bezne, ale je to na strane servera nie klienta
                    cize by si musel nainstalovat server a potom este nejaku databazu mailov, skusenejsiemu adminovy aj s kodenim php administracie by to trvalo tak pol dna max
                  • Re: vytvorenie mail listu 23.11.2012 | 14:22
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Takže ide len o zasielanie pošty na aliasy alebo skupiny užívateľov definované v zozname pre poštový systém.

                    To sa dá urobiť jednoducho. Treba vybrať poštový server umožňujúci integráciu LDAP ako úložisko poštových adries, aliasov a skupín. To sa dá neskôr využiť aj na napríklad správu prístupu k zdieľaným priečinkom ...
                    • Re: vytvorenie mail listu 25.11.2012 | 16:10
                      Avatar juray ArchLinux  Používateľ
                      Diki za rady. Admini man skonfiguruju mailmana, ale urcite sa s nimi porozpravam aj o LDAP. Ale najprv si to musim nastudovat, pretoze som sa s tym nestretol.

                      Inak z konzoly sa tieto maili posielaju asi od zaciatku 90tych rokov (mozno az od 87meho), kedy v astronomickom ustave CR zaviedli internet. Takto to mojmu predchodcovi skonfigurovali na serveri a pouzival to tak vyse 20 rokov. Teraz nam novi admini postavili fungel novy mailserver a bude sa stavat aj novy webserver a nas mily server so SunOS, ktory verne sluzil tymto padom pomaly dosluhuje.

                      Videl som na vlastne oci este uplne prvy server ktory sa tu pouzival, od firmy Sun. Je zachovany a funkcny - s dvojtlacitkovou myskou :). Bol na nom iba raz meneny zdroj. Je to krasny kusok ale neviem z ktoreho roku :)

                      Pikoska na zaver:
                      Vcera som sa dozvedel, ze tieto predpovede, ktore posielame, boli v rokoch 1978 - 1987 zasielane "dálnopisem" co obnasalo dve hodinky hrania sa s patstopou diernou paskou :) To boli casy!
                      • Re: vytvorenie mail listu 25.11.2012 | 17:41
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Počkaj, ty spisuješ alebo pripomienkuješ objednávku pre externistov?

                        • Re: vytvorenie mail listu 25.11.2012 | 20:08
                          Avatar juray ArchLinux  Používateľ
                          nie nie. admini su kolegovia na milion percent vytazeny. astronomicky ustav je neziskova organizacia, pomahame si a ja mam tiez zaujem sa o serveroch, emaili, ... atd. naucit co najviac. pretoze ma to bavi. vsetko si tu budujeme sami a svojpomocne. tvoje vzacne rady su pre dobro veci a neprinasaju nikomu zisk... teda ak sa pytas na toto.

                          precital som si clanky o mailmanovi pridem za spravcom a poviem. co tak skusit mailmana. a on povie jasne to poznam spis mi do mailu poziadavky a ja ti to skonfigurujem. a teraz si precitam o LDAP a pridem za nim a poviem, co tak skusit LDAP? atd atd ... a popri tom sa nieco nove naucim. to je cele. mozem to robit aj stylom, prosim ta potebujeme to a to a dalej sa nestaram. on to pre mna urobi ale to je z mojho pohladu o nicom :)
                          • Re: vytvorenie mail listu 25.11.2012 | 21:40
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Mno, to bude kôli takej drobnosti. Vytvorenie distribučného listu a rozosielanie hromadnej pošty sú dve rozdielne veci. A každé jedno riešenie čo sa tu mihlo má svoje pre a proti.

                            Napríklad ten mailman dopohody využiješ napríklad na rozoslanie informácií typu kúsok okolo mikuláša budú padať tie oné, myslím meteority sú to. Geminidy, 2 za minútu, magnitúda 2.6, mesiac by mal byť v nove.

                            A to druhé, zas ako informácia pre zazmluvnených partnerov, že fotky urobené na dobrom snímači a s rozumným sklom/zrkadlom budú v príslušnej galérii.

                            Teda, pre doplnenie. Zazmluvnení sa Ti nebudú chcieť preregistrovávať a preto tam bude treba iný typ riešenia.