Programovanie pre deti / začiatočníkov
Prípadne ak niekoho napadne aj niečo iné, čo by také decko mohlo zaujať v oblasti Linuxu, nech ho nepoužíva len na spustenie webového prehliadača...
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Kampaň na podporu hracej konzoly GPD WIN Max 2 začína na indiegogo 7.7.2022. Zariadenie má 10.1" LCD, procesor AMD R7-6800U alebo Intel Core i7-1260P a 67Wh batériu.
Zdroj: gpd.hk
Proteus tím vydal verziu 5.0 distribúcie Porteus založenej na Slackware 15.0. Na výber je 8 desktopových prostredí od ľahších ako Xfce, LXQt až po GNOME / KDE.
Zdroj: forum.porteus.org
Balík pre prácu s RAW fotografiami bol vydaný vo verzii 4.0 s prepracovaným užívateľským rozhraním. Z ďalších noviniek tu nájdeme napríklad vylepšenie výkonu OpenCL, vylepšené moduly pre expozíciu a kalibráciu farieb, alebo prepracované mapovanie farieb Filmic v6.
Zdroj: darktable.org
Unity 7.6 je prvá veľká aktualizácia prostredia Unity po 6 rokoch. Prostredie prináša rôzne vizuálne zmeny, opravy, ale aj zníženie spotreby RAM na približne 700-800 MB.
Zdroj: unity.ubuntuunity.org
Pol roka od poslednej verzie bola vydaná verzia 1.21 display server protokolu Wayland. Okrem menších zmien je hlavnou a najviac viditeľnou novinkou podpora scrollovania s vysokým rozlíšením (obsah sa posúva plynulo namiesto skokového posunu ako doteraz).
Zdroj: lists.freedesktop.org
Organizácia Software Freedom Conservancy (SFC) vydala odporúčanie pre vývojárov free software, aby opustili platformu GitHub a presunuli svoje repozitáre na iný hosting. SFC upozornila na niekoľko problémov, menovite hlavne Copilot, ktorý bol trénovaný na otvorenom softvéri.
Zdroj: sfconservancy.org
Rust tím predstavil na svojom blogu novinky vo verzii 1.62.0 programovacieho jazyka Rust. Táto verzia pridáva príkaz cargo add
, rýchlejšie a ľahšie mutexy na linuxe a rôzne stabiliozvané API.
Zdroj: blog.rust-lang.org
Bola vydaná nová verzia kancelárskeho balíka Collabora Online developer edition. Táto verzia obsahuje všetky funkcie a vylepšenia, ktoré budú v budúcej enterprise edícii. Medzi novinky v tejto verzii patrí napríklad podpora externej kontroly gramatiky, podpora 16 000 stĺpcov v tabuľkách, sparkline grafy, WebP obrázky a množstvo ďalších vylepšení.
Zdroj: collaboraoffice.com
Od momentu, kedy spoločnosť SGI vydala špecifikáciu rozhrania ku grafickým kartám OpenGL 1.0 ubehlo 30 rokov. Podpora OpenGL bude pravdepodobne v budúcnosti riešená cez vrstvu Zink nad Vulkan API.
Zdroj: twitter.com
Rodina vývojových dosiek Raspberry Pi Pico sa rozrástla o 3 nové modely. Ide konkrétne o model W za $6 s 2.4 GHz WiFi modulom CYW43439, model H s 3-pinovým debug pinom a WH s debug pinom a WiFi modulom. Procesor zostáva RP2040, teda rovnaký ako v predchádzajúcich modeloch Raspberry Pi Pico.
Zdroj: raspberrypi.com
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Takze kruzok neprichadza do uvahy, hladam nieco, co by synator mohol skusit ako samouk, pripadne s mojou obcasnou pomocou. Idealne keby ho to chytilo tak, aby namotal aj nejakych kamaratov. :-)
Ale vdaka za ochotu.
Pre Linux (funguje aj pod Windows) je dobry SDL Basic. Najdes ho aj v Ubuntu repozitari, takze ho lahko nainstalujes. SDL Basic je vhodny na programovanie 2D hier.
Pod Windows sa mi paci DarkBASIC Pro. Nenechaj sa odlakat cenou, je to zadarmo, len budes mat reklamu v editore. DarkBASIC je vhodny na programovanie 2D hier a este lepsi je pre 3D hry.
v podstate kazda kapitola obsahuje jednu hru:
ide to dako takto:Black jack(tusim oko bere)
2. sibenica
3.textova dobrodruzna hra
4.jednoducha hra s pohybom
5. pexeso
6.... az 9 vesmirna strilacka...
problem je ,ale v cestine,aspon teda myslim
mno,ak nema problem chapat text,tak nevidim problem! mozem si dat namahu a cvaknut fotakom prvu kapitolu,je to cca 17 stran,bohuzial nemam scaner uz,iba fotak :)
a najskorej zajtra/mozno v pondelok... predsa je skuskvoe :))
Inak vdaka za ochotu.
Ja si ju asi kupim, aj ked nemam 11 :)
http://www.rirs.iedu.sk/Menu/Projekty/OdbornaLiteratura.aspx
takze mam si dat namahu alebo nie ? :)) mno,ochotny som,vsak totok forum mi tiez pomohlo,tak nevidim dovod ako to aspon trocu vratit :))
no - ja som z kosic. a uz dlhsie sa pohravam s myslienkou spravit nejaky kruzok pre detiska s uvodom do programovania. ucim na technike zhodou okolnosti programatorske predmety a za tych par rokov sme prekopali nase predmety tak, aby z nasich deti vyrastli lepsi programatori. takze skusenosti s metodikou a metodologiou su.
otazkou je pre mna, aky by bol zaujem o nieco take v kosiciach. mozno sa stanes mojou iskrickou v tejto veci, aby som to mohol plne rozbehnut ;)
Trojkár-štvorkár bude ťažko nádejným programátorom.
Niekto sa musí matematiku bifľovať a trápi sa s ňou.
Aj ten vzorec sa treba naučiť. Ale používať ho buď vieš (kedy a ako) alebo sa s tým zasa trápiš, lebo do toho nevidíš.
To už mi začína trocha zaváňať programovaním. :-)