Programovanie pre deti / začiatočníkov
Prípadne ak niekoho napadne aj niečo iné, čo by také decko mohlo zaujať v oblasti Linuxu, nech ho nepoužíva len na spustenie webového prehliadača...
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Program TimeShift zálohuje hlavne jadro operačného systému a na zálohovanie užívateľských súborov je vhodné použiť iný program. Ako vhodný adept sa javí program Borg Backup. Ten je však vhodný iba pre skúsených užívateľov vzhľadom na jeho dosť nepohodlné ovládanie. Existuje však grafická nadstavba Vorta, ktorá používanie programu Borg Backup sprístupňuje aj neskúseným užívateľom.
Zdroj: Arch Linux CZ
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Takze kruzok neprichadza do uvahy, hladam nieco, co by synator mohol skusit ako samouk, pripadne s mojou obcasnou pomocou. Idealne keby ho to chytilo tak, aby namotal aj nejakych kamaratov. :-)
Ale vdaka za ochotu.
Pre Linux (funguje aj pod Windows) je dobry SDL Basic. Najdes ho aj v Ubuntu repozitari, takze ho lahko nainstalujes. SDL Basic je vhodny na programovanie 2D hier.
Pod Windows sa mi paci DarkBASIC Pro. Nenechaj sa odlakat cenou, je to zadarmo, len budes mat reklamu v editore. DarkBASIC je vhodny na programovanie 2D hier a este lepsi je pre 3D hry.
v podstate kazda kapitola obsahuje jednu hru:
ide to dako takto:Black jack(tusim oko bere)
2. sibenica
3.textova dobrodruzna hra
4.jednoducha hra s pohybom
5. pexeso
6.... az 9 vesmirna strilacka...
problem je ,ale v cestine,aspon teda myslim
mno,ak nema problem chapat text,tak nevidim problem! mozem si dat namahu a cvaknut fotakom prvu kapitolu,je to cca 17 stran,bohuzial nemam scaner uz,iba fotak :)
a najskorej zajtra/mozno v pondelok... predsa je skuskvoe :))
Inak vdaka za ochotu.
Ja si ju asi kupim, aj ked nemam 11 :)
http://www.rirs.iedu.sk/Menu/Projekty/OdbornaLiteratura.aspx
takze mam si dat namahu alebo nie ? :)) mno,ochotny som,vsak totok forum mi tiez pomohlo,tak nevidim dovod ako to aspon trocu vratit :))
no - ja som z kosic. a uz dlhsie sa pohravam s myslienkou spravit nejaky kruzok pre detiska s uvodom do programovania. ucim na technike zhodou okolnosti programatorske predmety a za tych par rokov sme prekopali nase predmety tak, aby z nasich deti vyrastli lepsi programatori. takze skusenosti s metodikou a metodologiou su.
otazkou je pre mna, aky by bol zaujem o nieco take v kosiciach. mozno sa stanes mojou iskrickou v tejto veci, aby som to mohol plne rozbehnut ;)
Trojkár-štvorkár bude ťažko nádejným programátorom.
Niekto sa musí matematiku bifľovať a trápi sa s ňou.
Aj ten vzorec sa treba naučiť. Ale používať ho buď vieš (kedy a ako) alebo sa s tým zasa trápiš, lebo do toho nevidíš.
To už mi začína trocha zaváňať programovaním. :-)