problem s GNOME
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
niečo sa píše tu: http://www.dragonflybsd.org/docs/newhandbook/X/#index7h3
# pkg_radd gnome
vypise mi audition package failed
takze musim dat
# pkg_radd gnome-session
Ked kompilujem prikaom
# cd /usr/pkgsrc/meta-pkgs/gnome
# bmake install clean
trva to strasne dloho
Rad by som mal Gnome 3.x ale ako?
Ale, s5 k otázke. Tá chyba práce s binárnymi balíkmi mala aj nejaký text. Pravdepodobne sa v nej priamo píše, čo treba urobiť aby to prešlo.
Škoda, že infiormácia o vyskytnutí sa chyby je bez popisu tej chyby bezcenná.
A o kvalite príručky pre DFL sa nemá zmysel baviť. Jedná sa o jeden z najprehľadnejších manuálov, ale ten je tiež bez čitateľa bezcenný.
Systém nemá k dspozici žadný soubor Xclient, takže
došlo ke spuštení záchranného sezení xterm. Okna
bodou aktivní je pokud nad nimi bude kurzor myši.
Tento režim lze spustit napsaním "exit" v okne.
gdm-binary(882): WARNING: session_child_run: gnome-session pro záchranné sezeni Gnome nebylo nalezeno; zkousi se xterm.
Neskôr som sa Ťa pýtal, či si ju prečítal. Vravel si, že áno. Ale, Tvoje opakované otázky len poukazujú na to, že si ju aj napriek Tvojim otázkam nečítal.
Pekný víkend, prajem.
# Xorg -config xorg.conf.new
pisu tam ze ak je obrazovka čierna a šedá a objavi sa X kurzor konfigurácia bola uspesna, mne to ukazuje len ciernu faru takze asi moja karta nepodporuje Xorg.
1.) xcompmgr - je to kompizitný manager, zaistí to aby tam nebol ten čierny pás, môže sa kombinovať s ľubovolným window managerom takže napríklad aj s tým predvoleným čo bol v mate, jediná vec, ktorá by ťa mohla štvať, je že nieje 3D , čiže neposkytuje ti hardwarovo akcelerované prostredie, to znamená, ak sa ti o to nestará nejaká vec v grafickom driveri, tak ti napríklad nebude fungovať vertikálna sychronizácia, čo má za následok trhanie okien , a podobné ... , možno to robiť nebude, je na tebe či to odtestuješ, ale v prípade, že by ti trhali okná a ďalšie veci, tak je tu riešenie číslo 2:
2.) Mutter window manager, máš ho priamo v repozitári, pod názvom mutter, ale ja som spravil vlastnú verziu: link , v tej verzii som v podstate odstránil efekty, ktoré ten bežný mutter má, pretože sa mi zdajú otravné a spomalujú podľa mňa iba chod toho window manageru, preto ti odporúčam tú svoju verziu, jediná vec sa mi zdá , čo ti bude treba dodatočne je libclutter-1.0-0 to máš v repozitároch, takže neni problém, keď ho nainštaluješ stačí zadať mutter --replace do terminálu napríklad, a môžeš si ho odtestovať ak sa ti to bude páčiť proste ten príkaz pridaj do aplikácií spúšťaných pri štarte, a nakoniec výhoda mutteru oproti xcopmgr je , že ti poskytuje tú hardwarovú akceráciu tak ako compiz, za dosť užitočné považujem "aero snap" ak nevieš čo to je: že vezmeš okno a dáš ho na stranu a ono sa veľkosťou prispôsobí polovici obrazovky, to sa dá zapnúť keby si to chcel, to compiz tak úplne nevie.
Ja mutter uprednostňujem pred compizom, preto, lebo je menej náročný, viac výkonný, a má pre mňa lepšiu funkcionalitu.