Linux vo Windows
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
1) Virtualbox - nainštalovať Linux vo Virtualboxe
2) WUBI - je to aplikácia, ktorá umožní nainštalovať Ubuntu do Windows ako bežnú WIn-aplikáciu. Čiže rovnakým spôsobom sa potom aj odinštaluje. Cez WUBI sa Ubuntu nainštaluje na virtuálny disk. Pri štarte PC si budeš môcť vybrať OS.
ale ja mam radeon hd 4670 ako nastavim aby mi to ukazovalo moju graf. kartu?
A koľko si si nastavil prostriedkov, toľko si tomu stroju dal. Aj počet CPU.
A za domácu úlohu si nájdi, že ako by mal stroj bežiaci vo virtualbox-e poskytovať priamy prístup na fyzickú grafickú kartu ak je táto karta už použitá v Hypervízore. Najmä ak toto nepodporuje ani virtualbox a ani grafická karta.
Dalsia moznost, ako si Linux vyskusat, je spustit ho z Live CD. Bude to trochu pomalsie, pretoze nacitavanie systemu z CD trva dlhsie ako z HDD, ale vyhodou je, ze si to "osahas" bez toho, aby si cokolvek instaloval. Takto si mozes napriklad porovnat niekolko distribucii a grafickych prostredi a vybrat si, ktore Ti viac sadne. Vyhodou aj nevyhodou zaroven je, ze po restarte pocitaca je to "fuc". A na CD je samozrejme menej miesta, takze tam napriklad nebudes mat plnu lokalizaciu do slovenciny a pod.
alebo z live USB flesky