Kompilovanie
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Dá sa nájsť aj v elektronickej verzii na internete.
http://www.wikihow.com/Compile-the-Linux-Kernel
2. make menuconfig (edituješ)
3. make (kompiluješ)
4. make modules_install && install (inštaluješ)
V skratke.
Doba trvania záleží od procesora, a nastavenia kompilácie, to je koľko dáš k dispozícii jadier, to nastavíš parametrom -j , ktorý dáš za make, ak tam ten parameter neni použije sa len jedno jadro procesora.
make -j4
- toto na preklad (kompilovanie), ak mas viac ako jedno jadro, kde cislo za je pocet vlakien ktore sa prekladuju subezne (ja davam pre istotu dvojnasobok, nech neni jadro vytazene v case na zlomok ale na 100%; cize pre 2jadrak cislo 4)stiahol som si z www.kernel.org
linux-3.7.5.tar.gz rozbalil ho a teraz mam zlozku linux-3.7.5.tar
tu som tiez rozbalil ale teraz mam priecinok a v nom dalsie priecinky
ale nie iso obraz ani dmg ako ho teda mam dat do virtualboxu? Hm? Dakujem
Systém sa skladá z jadra systému - obsahuje základné nástroje na prácu s hardware, a aj ovládače zariadení, ale tie môžu byť aj v dodatočných priečinkoch , a potom ostatok - aplikačnú sféru, kde už sú veci ako shell - napríklad bash , to je vec čo ti umožnuje odozvu keď napíšeš príkaz do terminálu, to sú všetky programy jednoducho. To čo si stiahol je zdrojový kód, sú tam textové dokumenty, ktoré otvoríš bežným editorom, nato aby sa z toho stalo jadro, to skompiluješ vtedy z toho vylezie jeden súbor vmlinuz, ktorý nájdeš v priečinku podľa architektúri, skompilované veci , akou bude aj to jadro , vlastne obsahujú inštrukcie pre procesor konkrétnej architektúri, ale to máš len jadro, k nemu musíš pridať, ešte aplikácie, aby si niečo spustil. Očividne ťa napadlo spraviť vlastné distro, alebo tak, ale to neni sranda, a kedže nerozumieš ani základným pojmom, radím ti najprv sa niečo naučiť. Žiadne iso z toho nevylezie, pretože to čo sa skompiluje je len jadro, a to ti je samé o sebe na nič, potrebuješ aplikácie pridať, a zariadenie s ktorého bootuješ musí mať bootloader. ISO súbory poskytujú akurát tak distribútori, ktorý tvoria distribúcie, čo už je hotový systém, ale hotový systém je z jadra a aplikácií.