Aký LINUX pre môj NB? :)
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Boli zverejnené výsledky hackerskej súťaže Pwn2Own. Prelomená bola ochrana v rôznom softvéri od Windows 11 cez Linux, Microsoft Teams až po také chuťovky ako Tesla Model 3 Infotainment System.
Zdroj: zerodayinitiative.com
Nástroj pre konfiguráciu pokročilého úložiska v userspace Stratis bol aktualiovaný na verziu 3.1.0. Podrobnosti o novej verzii sú zverejnené v poznámkach k vydaniu.
Spoločnosť AMD predstavila na konferencii Computex 2022 pripravované novinky. Medzi inými bola predstavená rada procesorov Mendocino založená na mikroarchitektúre Zen 2 vyrábaná 6nm procesom v TSMC. Ďalej bola predstavená séria Ryzen 7000 s PCIe 5.0 a DDR5. Podľa AMD je výkon o 15% vyšší oproti Ryzen 5000. Boost frekvencia by mala dosahovať 5.5GHz.
Zdroj: youtube.com
Steven Shiau oznámil dostupnosť ISO distribúcie Clonezilla Live 3.0 pre prácu s obrazmi disku a klonovaním. Nová verzia podporuje Apple APFS a LUKS. Kernel bol aktualizovaný na verziu 5.17.
Internetový prehliadač Google Chrome 102 podporuje registráciu MIME typov, ktoré dokáže obsluhovať webová aplikácia. Okrem toho tu pribudla vlastnosť AudioContext.outputLatency pre zistenie približnej latencie audio výstupu. Medzi zaujímavými funkciami nájdeme aj Capture Handle pre možnosť komunikácie medzi aplikáciou, ktorá zachytáva video a zaznamenávanou aplikáciou. Podrobný zoznam zmien je na stránke chromestatus.com.
Nová stabilná verzia ľahkého webového serveru nginx prináša podporu OpenSSL 3.0 / PCRE2, posilnenie proti cross-protokolovým útokom, Application-Layer Protocol Negotiation (ALPN) v stream module a ďalšie zmeny (podrobnosti v zozname zmien). Spolu so serverom bol aktualizovaný javascriptový engine njs.
Zdroj: nginx.org (zoznam zmien)
Po 6 mesiacoch od verzie 3.15 bola vydaná stabilná verzia Alpine Linux 3.16. V tejto verzii nájdeme GNOME 42, KDE Plasma 5.24, LLVM 13 alebo Python 3.10. Vylepšená bola napríklad podpora NVMe, alebo vytvorenie administrátorského účtu. Podrobný zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Bola vydaná verzia 15 open source platformy pre vývoj softvéru. Najviditeľnejšou zmenou je podpora WYSIWYG editoru vo wiki stránkach. Okrem toho pokročilé vyhľadávanie v tejto verzii je kompatibilné s OpenSearch, pribudlo plánovanie úloh a interné poznámky. Viacej informácií je v oznámení o vydaní.
Zdroj: gitlab.com/releases
Linus Torvalds oznámil vydanie Linuxu 5.18 slovami "žiadne nečakané nepríjemné prekvapenia minulý týždeň". Okrem štandardných aktualizácií ovládačov a opráv je tejto verzii napríklad ovládač pre Intel "software defined silicon" (mechanizmus, ktorý umožní aktivovať niektoré funkcie čipu po dodatočnej platbe intelu).
Zdroj: lore.kernel.org
Prvá aktualizácia systemd v tomto roku pozostáva z takmer 80 000 zmenených riadkov. Verzia 251 obsahuje nový komponent - systemd-sysupdate
pre aktualizáciu hosťovského systému a kontajnerov. Aktualizovaný bol C štandard na C11 s GNU11 rošíreniami. Obsiahly zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
hwinfo
čilshw
. Odhadujem, že máš klasický a jediný problém ktorý sa tu rozoberá dosť často. Absencia správneho ovládača grafickej karty.niečo z hw sa dá dočítať tu:
http://www.sysnet.sk/lenovo-thinkpad-edge-e13-nzv67xs/
PS: Keby aj mal trpezlivosť poižívať neakcelerovaný VESA ovládač, tak prvý zložitejší program sa mu tam zasekne. Napríklad internetový prehliadač alebo nejaká 3d hra ako tuxracer.
Ahoj.
Prvý krok na samý začiatok... Ak máš BIOS 2.07 a starší skús najprv ošetriť HW cez update:http://support.lenovo.com/en_US/downloads/detail.page?DocID=DS031728
Tvoj HW asi nemá optiku (CD/DVD), takže doporučujem inštalovať cez USB distribúciu ako je napr, debian 7.0
Keď to sem budeš vkladať, výstupný text musí byť medzi značkami
<pre>toto je výstup z lspci</pre>
To vyzerá, že je loadnutý modul jadra radeon a ten zamedzí insmodu fglrx (či ako sa to momentálne volá, je to už dávno čo som mal radeona). X teda buď môžu použiť VESA, alebo radeon.
No nič. Pred pár dňami som spomínal že to bude najpravdepodobnejšie v ovládači.
fglrx
keď už chceš binárne ovládače od ATI/AMD.Inak, v tomto prípade môžu byť dva zdroje problému. Buď chalan už skúšal kadečo a popridával zastarané alebo nekompatibilné repozitáre čo mu vyblokovali časť systému, alebo použitý ovládač nepapá z nejakého dôvodu nepapá danú kartu.
Prečo som asi tak odkazoval na log? Kôli obľúbenému riešeniu first match z Google to nebude.
Ohľadne toho DRI, tak tu som na vážkach. Ono to nenašlo rozhranie jadra /dev/dri, a doplnok ovládača fglrx_dri.so tým padom neskôr našiel prd. Ale DRM sa hneď na to chytil.
Ale, skús opísať čo rozumieš pod pojmom pomalý systém. Je to pomalé iba alebo aj keď je pripojený externý monitor? Pozeral si či náhodou nie je plná RAM a koľko jej je? Nevypneš na skúšku nejaké grafické efekty?
Naozaj si dal aplikovať záplaty systému? Nejako sa mi nezdá, že by distibúcia založená na Ubuntu 12.10 mala stále jadro 3.5.0-17-generic #28-Ubuntu SMP Tue Oct 9 19:31:23 UTC 2012. Totižto pri vypustení novej verzie sa občas vyskytne chybyčka, ale tú opravia v ďalšej sérii záplat. Súčasná verzia Ubuntu 12.10 má jadro 3.5.0-32. Je to síce malinký rozdiel, ale poukazuje na absenciu záplat.
PS: Vidím u ešte jeden symbolický zádrhel. Ty máš naozaj 32bit procesor? Púšťanie 32 bit kódu na 64bit CPU má za následok tiež spomalenie.
Ide to pomaly aj bez monitoru. Čo definujem pod pomaly? No proste zvýšený reakčný čas..
Čo sa týka procesoru, naozaj ani netuším čo v tom PC mám. Čo sa týka záplat - ako ich aplikovať? Ak sa jedná o aktualizácie to som spravil .. RAM si môžem pozrieť ako? Predpokladám, že na to je nejaký príkaz.. a ešte k tým grafickým efektom - fakt tu v podstate žiadne nepoužívam, nijak som to nešperkoval ani nič.. len základné veci, viac plôch napríklad (už ani neviem či to bola súčasť systému alebo som to nahodil ja..)
V tomto vlákne som sa už stratil, tak neviem ako ste poriešili ovládač pre grafiku.
Koľko programov je tam spustených, ked to žerie 2336 MB RAM ?
Vyskúšaj Linux Mint 13 alebo 14 s XFCE, čo je naozaj nenáročné prostredie s veľkými možnosťami nastavovania.
Na 5 ročnom notebooku, pokiaľ len cez prehliadač pozerám nejaké video, tak mám obsadené okolo 400 MB RAM a to na intel grafike so zapnutými kompozitnými efektami prostredia.
Inak, to pripojenie súboru sem priamo do fóra nefunguje? Skôr si ho len neskúšal.
Je možné, že nefunguje. Táto funkcia je ešte nedorobená a v prípade súboru s diakritikou vyhodí výnimku. Mám v zoznamebugov, ale ešte som sa k riešeniu nedostal ...
Offtopic: komentár bol pridaný cez vizuálny editor, alebo cez editor kódu? Ak vizuálny editor v akom prehliadači to bolo?
Tu je kód normálne naformátovaný:
Mimochodom, predpokladám že nemá nahodený ovládač aspoň na Radeon čo má v CPU:
AMD E-300 APU with Radeon
. Ale ako obvykle, tak zabudol na ďalšie pottrebné informácie. No, čo. Súri to jemu a nie nám. Takže to zdržanie si on sám robí pre seba.