Zdravím. Chcel by som sa opýtať a zistiť, aké je podľa vás ideálne rozdelenie partícií. Chápem že pre každého je iné vyhovujúce. Ja mám tiež predstavu o svojom rozdelení, no zaujímajú ma aj iné typy a možnosti. Tak kľudne napíšte svoje, budem rád. Môžem tak zistiť od vás nejaké typy a rady. Ďakujem :)
Rozdelenie diskov (partícií)
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
keep it simple
vsetko na jednu particiu a mas pokoj
Veľmi zlé riešenie. Systém vždy extra, hocikedy ho prevalím a domovský priečinok mám stále ten istý.
Takže keď sa bavíme o Desktope:
/ 20 až 40GB
swap 2GB
/home ostatok
Pokiaľ ide o Desktop aj s Apache
/ 20 až 40GB
swap 2GB
/var 20 až 40GB
/home ostatok
Ďakujem, určite nad tým budem uvažovať :-)
"vsetko na jednu particiu a mas pokoj" Toto je najväčšia chyba okien!! Jednoznačne treba na / použiť minimálne 10 Gb a na /Home je to už len na uvážení, ale min. 20 Gb aby si mal nejaký komfort. Pri dnešnej veľkosti diskov to predsa nie je problém dať si pomer 20_100 a 2 gb na swap, aj ked ten je pri dostatočnej ramke málo využitý.
mozem ta poprosit o blizsie informacie k teme "jedna particia a najvacsia chyba okien"
dakujem
"oknami" je samozrejme myslený WindowsOS a jednoducho povedané, rozdelenie partícií na systémové zložky (/) a osobné súbory (/home) bol jedným z dôvodov, prečo som zanevrel na windows a prakticky ho nepoužívam. /home obsahuje nielen tvoje priečinky s fotkami, dokumentami či hudbou, ale aj skryté súbory (označené bodkou) kde sú uložené nastavenia rôznych tebou používaných programov a ich "editáciou" sa dá veľa vecí pokaziť ale aj opraviť či obnoviť do pôvodného funkčného stavu ak nastali nejaké problémy.
Linux nie je pre mňa náhradou windowsu, ale šanca používať operačný systém v takej podobe ako to ja sám považujem za ideálne.
dakujem ze si mi opsial co obsahuje adresar /home ale mna by zaujmalo v com spociva ta chyba ci je na samostatnej particii alebo nie je
že keď preinštaluješ systém, tak ti všetky tvoje dáta a nastavenia programov ostanú.
..a zodpovedz si otázku ako dlho ti bude trvať preinštalovať windows (nehovoriac o získavaní v nom uložených súborov ak je poškodený) a porovnaj si to s mojou necelou pol hodinkou a mám systém v novom stave zo všetkými ovládačmi, kodekmi, firewalom a aktualizáciami.. Ked som začinal s linuxom, zdal sa mi zložitý. Dnes je to opačne.
tak tomu hovorim fakt "chyba" ze ked je niekto neschopny pouzivat operacny system tak potrebuje samostatny oddiel aby mu ostali nastavenia programov
Pre nás neschopných je to veľká výhoda.
Poznámka "všetko na jednu partíciu a máš pokoj" Toto je najväčšia chyba okien!! sa samozrejme netýka iba Windows, ale aj Linuxu. O čo vlastne ide. Veľmi zjednodušene povedané - tak ako vo Windows, tak aj v Linuxe by nemal byť systémový oddiel spolu s dátovým. V prípade, že sa systém zrúti, dáta je dosť obtiažne zachraňovať. Čiže vo Windows sa vytvára (mal by sa) oddiel C: pre systém a oddiel D: na dôležité dáta. V Linuxe je to Root (/) na systém a /home na dáta. V prípade zrútenia systému sa opraví systémová oblasť, prípadne sa systém preinštaluje a dátová zostane nedotknutá, nemusí prebehnúť ani záloha. Linux má ale výhodu v tom, že aj keď by bolo všetko na systémovej oblasti, tak cez Live CD sa dajú dáta vyzálohovať oveľa jednoduchšie a systém potom preinštalovať.
Ako tu už bolo spomenuté, do /home sa neukladajú len dôležité osobné súbory, ale sú tu aj uložené v skrytých súboroch rôzne užívateľké nastavenia, ktoré v prípade nutnosti preinštalovania /root zostanú zachované.
Ahoj,
závisí to od toho, na čo konkrétne kladieš dôraz (napríklad zabezpečenie neprečítať údaje od nepovolaných osôb (fízli, baba-jaga), keď sa Ti dostanú k PC, alebo oddeliť /home na samostatnú partíciu z dôvodu častej re-inštalácie systému, proste tých hlavných dôvodov je popísaných aj na webe dosť.
Najprv si naštuduj trebárs toto:
http://deja-vix.sk/sysadmin/fs.html#fs_secure_filesystems
určite si to pozriem
min. 2 particie. 1 pre system, 2. pre /home.
+1 ---> tiež sa pripájam...tento model využívam aj ja a som nadmieru spokojný :)
Tiež som to takto mal ale kôli vmplayeru som musel dorobiť swap a z dôvodu že mám systémový disk SSDčko tak swap mám na dátovom disku.
Ahoj,
zaujímavé je, že neuvádzaš na aké účely bude ten počítač slúžiť.
Na aké účely? Zameriavam sa skôr na softvér, čiže aby mi šli dobre multimediálne nástroje a aby nebol systém spomalený atď.. na žiadne extra účely ho zatiaľ nechcem, keďže Linux v podstate (dalo by sa povedať) ešte len skúšam (nejaké skúsenosti mám, ale veľmi málo).
ano, zabudol som sa prihlásiť :(
Rozdelenie disku má vplyv a rýchlosť I/O subsystému len ak máš viacero fyzických diskov pripojených cez samostatné linky. Vzhľadom na ceny a kapacity súčastných diskov Ti stačí rozdeliť disk na tri logiké oblasti. ROOT (Systém) na 10 až 50G, SWAP kôli hybernácii a zvyšok ako /home pre užívateľov. V prípade hier je ovšem rozumné zarátať aj ich réžiu keďže sa inštalujú aj s dátami kade tade. Ale o hrách nepíšeš.
PS: Ja osobne nemám na desktope rozdelený disk, nepovažujem to za potrebné.
Určite treba swap partíciu, ak bude požadovaná hibernácia. Všeobecne by pre ňu mala stačiť veľkosť 2GB, ale ja by som dal kľudne toľko, koľko je RAM. Čiže keď je 8GB RAM, tak 8GB veľkosť swap. Neviem, ako fungujú najnovšie SSD (vzhľadom na max počet prepisov jednej pamäťovej bunky), ale pre istotu by som na swap použil klasický platničkový SATA disk.
Zdravim, a ako rozdeliť disk keď mám SSD 32GB a 1,5TB. Na linux chcem použiť cele SSD + 500GB z druhého disku. No na 1.5TB disku mam 1TB NTFS partíciu o ktorú nechcem prísť a nemám ju kam zálohovať. Dík