aku knihu by ste doporucili decku ktore chce programovat v C++,ma 15 rokov a ziadne skusenosti s programovanin -> teda okrem dakych primitivnych operacii v pascaly
aku knihu z C++
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
aku knihu by ste doporucili decku ktore chce programovat v C++,ma 15 rokov a ziadne skusenosti s programovanin -> teda okrem dakych primitivnych operacii v pascaly
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Program TimeShift zálohuje hlavne jadro operačného systému a na zálohovanie užívateľských súborov je vhodné použiť iný program. Ako vhodný adept sa javí program Borg Backup. Ten je však vhodný iba pre skúsených užívateľov vzhľadom na jeho dosť nepohodlné ovládanie. Existuje však grafická nadstavba Vorta, ktorá používanie programu Borg Backup sprístupňuje aj neskúseným užívateľom.
Zdroj: Arch Linux CZ
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Ziadnu, vybrat si oblast ktora ho zaujima, na zaciatok predpokladam ze to bude GUI, a hladat na nete. Qt je pomerne dobre zdokumentovane, ked niecomu nebude rozumiet, hned si vyhladat informacie. Naucit sa sam hladat informacie je urcite uzitocnejsie ako prepisovat kod z nejakej 1000 stranovej buchtly, zakladne veci ako co je to pointer a zakladna syntax su na internete 1000+1 krat prebrate.
Chuť a záujem je jedna vec, ale pokiať je ten dotyčný/á dutý z matematiky tak, nech sa do toho nepúšťa. Matematika (schopnosť logického uvažovania) dosť napovedá, či má na to alebo nie.
ale no tak. o matematike nebola v prvom prispecku rec, tak neviem preco to vytahujes. a to co hovoris je trosku silne tvrdenie. matematika je urcite dolezita, ale clovek nemusi mat prave matfyz na to aby nieco naprogramoval.
1. Bavíme sa o 15 ročných puberťákoch.
2. A moje tvrdenie je založené na dlhoročnej praxi.Taký, čo má z matematiky na ZŠ trojky/štvorky má minimálnu šancu naplno zvládnuť programovanie, lebo na to jednoducho nemá.
Uz je to nejaka doba co som opustil ZS takze si presne nepamatam co bolo naplnou predmetu matematika, ale viem ze logicke systemy to urcite neboli, skor to bolo podpisovanie ciselok pod seba a emulacia kalkulacky, a nejaka jednoducha geometria. A ano, slovne ulohy, tie sa ucili spolu s este niecim aby jednotkarom moc nepokazili prospech. Pri spajani lubovolneho ZS predmetu s logickym myslenim by som bol velmi opatrny.
Vzhladom na penetraciu osob ktore "naplno zvladli" programovanie v beznej populacii, by som rad vedel aka velka je tvoja statisticka vzorka a kolko znich si osebne poznal ked chodili na ZS, resp. akou metodou zistujes aky mali v tejto dobe prospech z predmetu matematika. Totiz od isteho veku, uz nie je "cool" o sebe tvrdit ze bol clovek z niecoho duty.
Poznám takého človeka a na strednej vyhral SOČ s programom na výučbu a výpočet rovníc. Páč idiot matikár a vedieť logicky rozmýšľať sú úplne odlišné veci.
programator != matematik (ale najeke zaklady by mal mat)
Ja som používal / používam aj na výučbu na VŠ Mistrovství v C++, sú tam základy aj niektoré pokročilejšie veci. Problém je že aj keď zvládneš tú knihu nebudeš vedieť urobiť poriadne gui napríklad. Treba hľadať veci na nete špecifické napr to vyššie spomenuté QT. Na začiatku potrebuješ vedieť čo je to pointer, trieda, objekt a základné koncepty OOP zvyšok príde skúšaním a hľadaním.
na to aby si zvladol GUI potrebujes vediet jazyk. teda stavat od zakladov po strechu. nie naopak (ale mozno sa mylim a svet sa medzitym zmenil). gui je len obycajna libka...
C++ je pomerne zložitý jazyk a ak človek predtým neprogramoval, môže byť preňho problém pochopiť jeho silu a využiť jeho prednosti.
Odporúčal by som začať s niečim jednoduchším, napríklad naučiť sa skriptovať, tj Python, Perl alebo Ruby.
Pascal je podľa mňa vhodný tak akurát na výučbu základov algoritmizácie, takže si myslím, že sa oplatí prejsť si aj tým. Učiť sa algoritmizáciu v jazykoch typu C/C++ je strašné, pretože človek viac bojuje s jazykom, ako s algoritmom. Prechod na silnejší programovací jazyk je potom omnoho menej bolestný, rýchlejší a jednoduchší.
Čo sa týka učenia sa C++, odporúčam učiť sa na príkladoch a programovať si triviálne programčeky. Opakujem: triviálne, primitívne. Na každú vlastnosť jazyka napísať zopár rôznych programčekov. Teoretická stránka jazyka je tiež veľmi dôležitá, ale netreba sa veľmi hrabať v knihách, radšej si to naprogramovať a vyskúšať, čo to znamená v praxi. S frameworkami typu Qt neodporúčam začínať, sú to robustné príšery a začiatočníka to len zmätie.
Ďalšia vec, treba sa konečne naučiť vyhľadávať tie správne informácie pomocou Googlu. Taktiež sa naučiť používať referenčné príručky.
Učiť sa na C++ je blbosť. Vlastne v dnešnej dobe je programátorov, ktorí potrebujú C++ pomerne málo, ja som jeden z tých, ktorí ešte aktívne píšu v C++, ale postupne som začal väčšinu projektov robiť v pythone (hlavne kvôli webom).
Frameworky typu Qt s C++ moc spoločné nemajú. Qt je vďaka použitiu preprocesora a rôznym vychytávkam ako signály/sloty bližšie skôr filozofii ObjC než C++. Takže ak už predsalen C++ tak radšej konzolové veci a potom možno boost (je to jedna z najkrajších knižníc pre C++ ale zároveň s GCC a jeho chybovými hláškami pri šablónach peklo).
Dakujem za rady,chalanisko bude mat o mesiac narodky,tak som mu chcel dopriat daku poriadnu buxlu,nech sa moze od niecoho odrazit neskorsie v zivote,kedze vyzera byt technickejsi typ s potencionalnym zaujom sa aspon pokusit kodit :)). momentalne sa som uzil vyber asi na majstrovstva v c++ a naucte se C++ za 21 dní.
Miroslav: s C++ to nebude snad este asi take zle,ci sa pletiem? :))
mistrovstvi v c++ je lepsia volba, ale vyber to najnovsie vydanie, ktore pokryva novy starndard c++11. C++ nie je na vymretie, v pohode sa da najst job ako c++ programator (tiez som c++ programator nejaky ten piatok).
c++ si vybral ten dotycny sam? ja by som asi zaciatocnika najskor smeroval na python a potom nech uz sa uci co chce. c++ dnes velmi neleti. a nechap ma zle, c++ sa aj dnes pouziva a ma tu svoje miesto, ale vacsina beznych veci+webov sa dnes pise v niecom jednoduchsom (java, python, ...). v c++ sa stale pisu veci ako herny engine a pod.
dynamicky typovanym jazykom (python) by som sa vyhol. php takisto, clovek ziska len zlozvyky. c++ je dobra volba, takisto aj java (java je mozno trochu lepsie pre zaciatocnika (vyuziva sa aj ako jazyk na skolach)).
Javu by som silne neodporúčal, učí človeka dosť zlým návykom. Naopak python je vynikajúca voľba keďže má silnú typovú kontrolu, slušné nástroje na statickú analýzu a možnosť naučiť sa na ňom rôzne paradigmy.
v pythone asi len OOP alebo procedularne. pochybujem ze by zvladol take funkcionalne programovanie. navyse pythonu,ktory nema zadefinovany standard a nemusi mat v buducnosti spatnu kompatibilitu by som sa vyhol. zlym navykom sa da naucit v kazdom jazyku, v jave je to menej pravdepodobne.
Absolútne najhoršie návyky som videl u javistov (presnejšie povedané ľudí ktorí ovládajú len javu a nič iné). Samozrejme funkcionálne programovanie a python je blbosť, chýbajú tam základné veci ako tail rekurzia (a celkovo rekurzia nie je moc efektívna keďže autori radšej preferujú korektné backtracy pred optimalizáciami). Na výuku sa mi nezdá vhodné začať hneď funkcionálnym jazykom ani jazykom, ktorý hneď od začiatku vnucuje objekty. Omnoho príjemnejšie je začítať procedurálne (pascal?) a potom prejsť na objekty. Python umožňuje toto bez učenia sa novej syntaxe. Okrem toho priemerná dĺžka ekvivalentného kódu je v pythone optoti jave 4x menšia.
Nie som pedagog a s vyukou programovacieho jazyka nemam skusenosti z pozicie ucitela. Podla mojho nazoru je vsak vhodne zacat jednoduchym jazykom akym je C/Pascal a postupne vedomosti nabalovat C++/Delphi. Vrhnut sa do narocnych jazykov s narocnejsou syntaxou a semantikou moze viest skor k odradeniu (je toho velmi vela hned na zaciatok). S kniznicami ako Qt by som rozhodne este pockal. Naucit sa syntax akehokolvek jazyka potom zaberie par dni, zaklady algoritmizacie a myslenie je vsak ovela dolezitejsie.
Mal som skusenost s ludmi, ktori zacinali v Pythone. Prejst k jazykom ako je C je potom pre takychto ohromny problem (nehovoriac na styl programovania a kvalitu kodu). No mozno to bola len vynimka.
S Céčkom plne súhlasím, tiež keď som začínal sem tam písať mi to prišlo dosť jednoduché na pochopenie logiky programovania. A na Javu sa určite vykašľať, zrovna teraz som sa snažil dve hodiny rozchodiť jeden projekt až som sa na to vykašľal. To je past vedle pasti, vrátane pochybného licencovania.
lol
Vedel by si to "LOL" nejak osvetliť?
dnes som sa pokusal varit, ale prihoralo mi to. varenie je teda blbost a nikomu ho neodporucam :)
Njn napísal som blbosť, ale s Java sa proste nespriatelím, nech už sa človek narýchlo pozrie do hocijakého projektu čo chce spustiť tak sa dá odhadnúť čo ako, v Java kopec konfigurákov, nekonečné podpriečinky, mne to príde ako peklo. Na Markete je aplikácia že si vyberieš odskúšať príklad napr. Hallo word, ono to vytvorí niekoľko priečinkov s kopou súborov, jako možno že je to easy, ale mne to príde ako hrozná ... :)
:)
tak jazyk som vybral ja,kedze mam pocit,ze do buducna je to zaujimavejsie vediet.
Do buducna radsej D než C++. Ohladom úrovne náročnosti je to to ísté, akorát že D-čko je moderné a obsahuje obrovskú kopu rôznych konštrukcii naviac.