aku knihu z C++

Sekcia: Programovanie 31.12.2013 | 00:50
miiisa   Návštevník

aku knihu by ste doporucili decku ktore chce programovat v C++,ma 15 rokov a ziadne skusenosti s programovanin -> teda okrem dakych primitivnych operacii v pascaly

    • RE: aku knihu z C++ 31.12.2013 | 02:37
      Avatar mordor   Návštevník

      Ziadnu, vybrat si oblast ktora ho zaujima, na zaciatok predpokladam ze to bude GUI, a hladat na nete. Qt je pomerne dobre zdokumentovane, ked niecomu nebude rozumiet, hned si vyhladat informacie. Naucit sa sam hladat informacie je urcite uzitocnejsie ako prepisovat kod z nejakej 1000 stranovej buchtly, zakladne veci ako co je to pointer a zakladna syntax su na internete 1000+1 krat prebrate.

    • RE: aku knihu z C++ 31.12.2013 | 18:10
      Avatar ferri Fedora  Používateľ

      Chuť a záujem je jedna vec, ale pokiať je ten dotyčný/á dutý z matematiky tak, nech sa do toho nepúšťa. Matematika (schopnosť logického uvažovania) dosť napovedá, či má na to alebo nie.

      • RE: aku knihu z C++ 01.01.2014 | 21:43
        Avatar m4jkl   Návštevník

        ale no tak. o matematike nebola v prvom prispecku rec, tak neviem preco to vytahujes. a to co hovoris je trosku silne tvrdenie. matematika je urcite dolezita, ale clovek nemusi mat prave matfyz na to aby nieco naprogramoval.

        • RE: aku knihu z C++ 02.01.2014 | 08:25
          Avatar ferri Fedora  Používateľ

          1. Bavíme sa o 15 ročných puberťákoch.

          2. A moje tvrdenie je založené na dlhoročnej praxi.Taký, čo má z matematiky na ZŠ trojky/štvorky má minimálnu šancu naplno zvládnuť programovanie, lebo na to jednoducho nemá.

          • RE: aku knihu z C++ 02.01.2014 | 12:14
            Avatar mordor   Návštevník

            Uz je to nejaka doba co som opustil ZS takze si presne nepamatam co bolo naplnou predmetu matematika, ale viem ze logicke systemy to urcite neboli, skor to bolo podpisovanie ciselok pod seba a emulacia kalkulacky, a nejaka jednoducha geometria. A ano, slovne ulohy, tie sa ucili spolu s este niecim aby jednotkarom moc nepokazili prospech. Pri spajani lubovolneho ZS predmetu s logickym myslenim by som bol velmi opatrny.

            Vzhladom na penetraciu osob ktore "naplno zvladli" programovanie v beznej populacii, by som rad vedel aka velka je tvoja statisticka vzorka a kolko znich si osebne poznal ked chodili na ZS, resp. akou metodou zistujes aky mali v tejto dobe prospech z predmetu matematika. Totiz od isteho veku, uz nie je "cool" o sebe tvrdit ze bol clovek z niecoho duty.

          • RE: aku knihu z C++ 03.01.2014 | 22:49
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Poznám takého človeka a na strednej vyhral SOČ s programom na výučbu a výpočet rovníc. Páč idiot matikár a vedieť logicky rozmýšľať sú úplne odlišné veci.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: aku knihu z C++ 04.01.2014 | 11:27
            Avatar borg Fedora  Administrátor

            programator != matematik (ale najeke zaklady by mal mat)

    • RE: aku knihu z C++ 02.01.2014 | 09:07
      Avatar laufem   Návštevník

      Ja som používal / používam aj na výučbu na VŠ Mistrovství v C++, sú tam základy aj niektoré pokročilejšie veci. Problém je že aj keď zvládneš tú knihu nebudeš vedieť urobiť poriadne gui napríklad. Treba hľadať veci na nete špecifické napr to vyššie spomenuté QT. Na začiatku potrebuješ vedieť čo je to pointer, trieda, objekt a základné koncepty OOP zvyšok príde skúšaním a hľadaním.

      • RE: aku knihu z C++ 02.01.2014 | 11:53
        Avatar borg Fedora  Administrátor

        na to aby si zvladol GUI potrebujes vediet jazyk. teda stavat od zakladov po strechu. nie naopak (ale mozno sa mylim a svet sa medzitym zmenil). gui je len obycajna libka...

    • RE: aku knihu z C++ 04.01.2014 | 01:22
      Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ

      C++ je pomerne zložitý jazyk a ak človek predtým neprogramoval, môže byť preňho problém pochopiť jeho silu a využiť jeho prednosti.


      Odporúčal by som začať s niečim jednoduchším, napríklad naučiť sa skriptovať, tj Python, Perl alebo Ruby.


      Pascal je podľa mňa vhodný tak akurát na výučbu základov algoritmizácie, takže si myslím, že sa oplatí prejsť si aj tým. Učiť sa algoritmizáciu v jazykoch typu C/C++ je strašné, pretože človek viac bojuje s jazykom, ako s algoritmom. Prechod na silnejší programovací jazyk je potom omnoho menej bolestný, rýchlejší a jednoduchší.


      Čo sa týka učenia sa C++, odporúčam učiť sa na príkladoch a programovať si triviálne programčeky. Opakujem: triviálne, primitívne. Na každú vlastnosť jazyka napísať zopár rôznych programčekov. Teoretická stránka jazyka je tiež veľmi dôležitá, ale netreba sa veľmi hrabať v knihách, radšej si to naprogramovať a vyskúšať, čo to znamená v praxi. S frameworkami typu Qt neodporúčam začínať, sú to robustné príšery a začiatočníka to len zmätie.


      Ďalšia vec, treba sa konečne naučiť vyhľadávať tie správne informácie pomocou Googlu. Taktiež sa naučiť používať referenčné príručky.

      • RE: aku knihu z C++ 05.01.2014 | 09:23
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

        Učiť sa na C++ je blbosť. Vlastne v dnešnej dobe je programátorov, ktorí potrebujú C++ pomerne málo, ja som jeden z tých, ktorí ešte aktívne píšu v C++, ale postupne som začal väčšinu projektov robiť v pythone (hlavne kvôli webom).

        Frameworky typu Qt s C++ moc spoločné nemajú. Qt je vďaka použitiu preprocesora a rôznym vychytávkam ako signály/sloty bližšie skôr filozofii ObjC než C++. Takže ak už predsalen C++ tak radšej konzolové veci a potom možno boost (je to jedna z najkrajších knižníc pre C++ ale zároveň s GCC a jeho chybovými hláškami pri šablónach peklo).

    • RE: aku knihu z C++ 05.01.2014 | 20:55
      Avatar miiisa   Návštevník

      Dakujem za rady,chalanisko bude mat o mesiac narodky,tak som mu chcel dopriat daku poriadnu buxlu,nech sa moze od niecoho odrazit neskorsie v zivote,kedze vyzera byt technickejsi typ s potencionalnym zaujom sa aspon pokusit kodit :)). momentalne sa som uzil vyber asi na majstrovstva v c++ a naucte se C++ za 21 dní.
      Miroslav: s C++ to nebude snad este asi take zle,ci sa pletiem? :))

      • RE: aku knihu z C++ 05.01.2014 | 21:04
        Avatar borg Fedora  Administrátor

        mistrovstvi v c++ je lepsia volba, ale vyber to najnovsie vydanie, ktore pokryva novy starndard c++11. C++ nie je na vymretie, v pohode sa da najst job ako c++ programator (tiez som c++ programator nejaky ten piatok).

      • RE: aku knihu z C++ 05.01.2014 | 21:11
        Avatar m4jkl   Používateľ

        c++ si vybral ten dotycny sam? ja by som asi zaciatocnika najskor smeroval na python a potom nech uz sa uci co chce. c++ dnes velmi neleti. a nechap ma zle, c++ sa aj dnes pouziva a ma tu svoje miesto, ale vacsina beznych veci+webov sa dnes pise v niecom jednoduchsom (java, python, ...). v c++ sa stale pisu veci ako herny engine a pod.

        • RE: aku knihu z C++ 05.01.2014 | 21:23
          Avatar borg Fedora  Administrátor

          dynamicky typovanym jazykom (python) by som sa vyhol. php takisto, clovek ziska len zlozvyky. c++ je dobra volba, takisto aj java (java je mozno trochu lepsie pre zaciatocnika (vyuziva sa aj ako jazyk na skolach)).

          • RE: aku knihu z C++ 06.01.2014 | 10:52
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Javu by som silne neodporúčal, učí človeka dosť zlým návykom. Naopak python je vynikajúca voľba keďže má silnú typovú kontrolu, slušné nástroje na statickú analýzu a možnosť naučiť sa na ňom rôzne paradigmy.

            • RE: aku knihu z C++ 06.01.2014 | 11:24
              Avatar borg Fedora  Administrátor

              v pythone asi len OOP alebo procedularne. pochybujem ze by zvladol take funkcionalne programovanie. navyse pythonu,ktory nema zadefinovany standard a nemusi mat v buducnosti spatnu kompatibilitu by som sa vyhol. zlym navykom sa da naucit v kazdom jazyku, v jave je to menej pravdepodobne.

              • RE: aku knihu z C++ 06.01.2014 | 14:56
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

                Absolútne najhoršie návyky som videl u javistov (presnejšie povedané ľudí ktorí ovládajú len javu a nič iné). Samozrejme funkcionálne programovanie a python je blbosť, chýbajú tam základné veci ako tail rekurzia (a celkovo rekurzia nie je moc efektívna keďže autori radšej preferujú korektné backtracy pred optimalizáciami). Na výuku sa mi nezdá vhodné začať hneď funkcionálnym jazykom ani jazykom, ktorý hneď od začiatku vnucuje objekty. Omnoho príjemnejšie je začítať procedurálne (pascal?) a potom prejsť na objekty. Python umožňuje toto bez učenia sa novej syntaxe. Okrem toho priemerná dĺžka ekvivalentného kódu je v pythone optoti jave 4x menšia.

                • RE: aku knihu z C++ 06.01.2014 | 17:08
                  Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ

                  Nie som pedagog a s vyukou programovacieho jazyka nemam skusenosti z pozicie ucitela. Podla mojho nazoru je vsak vhodne zacat jednoduchym jazykom akym je C/Pascal a postupne vedomosti nabalovat C++/Delphi. Vrhnut sa do narocnych jazykov s narocnejsou syntaxou a semantikou moze viest skor k odradeniu (je toho velmi vela hned na zaciatok). S kniznicami ako Qt by som rozhodne este pockal. Naucit sa syntax akehokolvek jazyka potom zaberie par dni, zaklady algoritmizacie a myslenie je vsak ovela dolezitejsie.

                  Mal som skusenost s ludmi, ktori zacinali v Pythone. Prejst k jazykom ako je C je potom pre takychto ohromny problem (nehovoriac na styl programovania a kvalitu kodu). No mozno to bola len vynimka.

                  • RE: aku knihu z C++ 06.01.2014 | 21:41
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    S Céčkom plne súhlasím, tiež keď som začínal sem tam písať mi to prišlo dosť jednoduché na pochopenie logiky programovania. A na Javu sa určite vykašľať, zrovna teraz som sa snažil dve hodiny rozchodiť jeden projekt až som sa na to vykašľal. To je past vedle pasti, vrátane pochybného licencovania.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: aku knihu z C++ 06.01.2014 | 22:07
                      Avatar borg Fedora  Administrátor

                      lol

                      • RE: aku knihu z C++ 06.01.2014 | 22:46
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Vedel by si to "LOL" nejak osvetliť?

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • RE: aku knihu z C++ 06.01.2014 | 22:50
                          Avatar borg Fedora  Administrátor

                          dnes som sa pokusal varit, ale prihoralo mi to. varenie je teda blbost a nikomu ho neodporucam :)

                          • RE: aku knihu z C++ 06.01.2014 | 23:03
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                            Njn napísal som blbosť, ale s Java sa proste nespriatelím, nech už sa človek narýchlo pozrie do hocijakého projektu čo chce spustiť tak sa dá odhadnúť čo ako, v Java kopec konfigurákov, nekonečné podpriečinky, mne to príde ako peklo. Na Markete je aplikácia že si vyberieš odskúšať príklad napr. Hallo word, ono to vytvorí niekoľko priečinkov s kopou súborov, jako možno že je to easy, ale mne to príde ako hrozná ... :)

                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • RE: aku knihu z C++ 06.01.2014 | 23:05
                              Avatar borg Fedora  Administrátor

                              :)

        • RE: aku knihu z C++ 05.01.2014 | 21:52
          Avatar miiisa   Návštevník

          tak jazyk som vybral ja,kedze mam pocit,ze do buducna je to zaujimavejsie vediet.

          • RE: aku knihu z C++ 06.01.2014 | 12:12
            Avatar Benji   Návštevník

            Do buducna radsej D než C++. Ohladom úrovne náročnosti je to to ísté, akorát že D-čko je moderné a obsahuje obrovskú kopu rôznych konštrukcii naviac.