Rád bi som sa opýtal na váš názor čisto z hľadiska výkonu ktorí kernel je na tom lepšie 2.6.xx alebo 3.xx ??
Kernel Výkon
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Rád bi som sa opýtal na váš názor čisto z hľadiska výkonu ktorí kernel je na tom lepšie 2.6.xx alebo 3.xx ??
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
odpoved: neviem. mas nejaky specialny use case? pokial to chces na svoj pc/nb, tak by som to vobec neriesil a isiel do noveho kernelu.
plynulo sa prešlo z 2.6 na 3.0, prvá verzia 3.x a posledná 2.x sa veľmi nelíši. takže daj to najnovšie na drvivú väčšinu nasadení.
Výkon samotného jadra sa medzi verziami moc nemení. Výkon ovládačov sa občas zmení. Ale uniká mi podstata otázky. Jadrá 2.6 sa teraz dávajú do rock stable servrov a tam je malý dôvod na zmenu jadra. Pri servroch sa výkon naháňa inak.
Ide aj o to, aké jadro používaš. Zdrojáky sú šírené pod licenciou GPL, takže si ich každý môže upravovať ako sa mu zachce. Nemodifikované jadro sa označuje ako vanilla.
Väčšina tvorcov distribúcii tieto zdrojáky upravuje. Dôležité je hlavne nasadenie systému. Ak ide o notebook/desktop, nejaké veľké modifikácie oproti vanilla tam nie sú. V mnohých prípadoch je to samotný vanilla kernel.
V prípade nasadenia na server sa použije nejaké už "otestované" jadro. Je nebezpečné a nevýhodné používať vanillu. Ak by sa v nových verziách vanilly objavili revolučné algoritmy rapídne zvyšujúce výkon, backportujú sa do tej otestovanej verzii. Ak sa nájde novší stabilný kandidát, môže sa použiť ten.
Tvorcovia "populárnejších" distribúcii robia pre užívateľov istý kompromis - predtým, ako sa istá verzia jadra dostane do stabilných repozitárov, musí byť otestovaná, prípadne opatchovaná.