Rád bi som sa opýtal na váš názor čisto z hľadiska výkonu ktorí kernel je na tom lepšie 2.6.xx alebo 3.xx ??
Kernel Výkon
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Rád bi som sa opýtal na váš názor čisto z hľadiska výkonu ktorí kernel je na tom lepšie 2.6.xx alebo 3.xx ??
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 15 open source platformy pre vývoj softvéru. Najviditeľnejšou zmenou je podpora WYSIWYG editoru vo wiki stránkach. Okrem toho pokročilé vyhľadávanie v tejto verzii je kompatibilné s OpenSearch, pribudlo plánovanie úloh a interné poznámky. Viacej informácií je v oznámení o vydaní.
Zdroj: gitlab.com/releases
Linus Torvalds oznámil vydanie Linuxu 5.18 slovami "žiadne nečakané nepríjemné prekvapenia minulý týždeň". Okrem štandardných aktualizácií ovládačov a opráv je tejto verzii napríklad ovládač pre Intel "software defined silicon" (mechanizmus, ktorý umožní aktivovať niektoré funkcie čipu po dodatočnej platbe intelu).
Zdroj: lore.kernel.org
Prvá aktualizácia systemd v tomto roku pozostáva z takmer 80 000 zmenených riadkov. Verzia 251 obsahuje nový komponent - systemd-sysupdate
pre aktualizáciu hosťovského systému a kontajnerov. Aktualizovaný bol C štandard na C11 s GNU11 rošíreniami. Obsiahly zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Vo vyvíjanej verzii Ubuntu 22.10 bol nahradený zvukový server PulseAudio multimediálnym frameworkom PipeWire.
Zdroj: phoronix.com
Implementácia Markdownu na Githube od teraz podporuje rendering matematických výrazov v LaTeX syntaxe.
Zdroj: github.blog
Protokol PSP vyvinutý spoločnosťou Google a používaný pre offloading šifrovania na krytpografickom hardvéri v dátových centrách bol uvoľnený ako open source pod licenciou Apache 2.0. Zdrojové kódy sú zverejnené na githube.
Zdroj: cloud.google.com
Modulárny laptop Framework dostal upgrade v podobe procesorov Intel Alder Lake (12 generácia). Okrem toho bola predstavená rozširujúca ethernet karta s rýchlosťou 2.5Gbit.
Zdroj: frame.work
Matt Bell urobil malý experiment, keď medzi skutočné podmorské fotografie pridal obrázky generované modelom DALL-E 2. Z experimentu vyplýva, že ľudia nevedia na prvý pohľad rozpoznať, ktoré obrázky boli generované. Zároveň je nutné dodať, že podmorský svet je pre väčšinu ľudí dostatočne cudzí na to, aby nepoznali, čo môže byť reálne. K modelu DALL-E 2 existuje aj open source implementácia využívajúca Pytorch.
Zdroj: mattbell.us
Jazyk Erlang vychádza spolu s telekomunikačnou platformou OTP vo verzii 25. Podrobný zoznam zmien je dostupný v readme k verzii 25.
Zdroj: elrang.org
AMD predstavila štartovaciu sadu KR260 obsahujúcu Xilinx Kria K26 SoM vyviinutý pre robotiku, strojové videnie a priemyselné riadenie, pričom používa Ubuntu 22.04 LTS. Sada obsahuje 4GB DDR4 pamäte, 512Mbit QSPI flash, 4 gigabitové ethernet porty, SFP+ konektor s podporou 10GE a DisplayPort 1.2a. Sada je dostupná na stránke xilinx.com za cenu $349.
Zdroj: amd.com
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
odpoved: neviem. mas nejaky specialny use case? pokial to chces na svoj pc/nb, tak by som to vobec neriesil a isiel do noveho kernelu.
plynulo sa prešlo z 2.6 na 3.0, prvá verzia 3.x a posledná 2.x sa veľmi nelíši. takže daj to najnovšie na drvivú väčšinu nasadení.
Výkon samotného jadra sa medzi verziami moc nemení. Výkon ovládačov sa občas zmení. Ale uniká mi podstata otázky. Jadrá 2.6 sa teraz dávajú do rock stable servrov a tam je malý dôvod na zmenu jadra. Pri servroch sa výkon naháňa inak.
Ide aj o to, aké jadro používaš. Zdrojáky sú šírené pod licenciou GPL, takže si ich každý môže upravovať ako sa mu zachce. Nemodifikované jadro sa označuje ako vanilla.
Väčšina tvorcov distribúcii tieto zdrojáky upravuje. Dôležité je hlavne nasadenie systému. Ak ide o notebook/desktop, nejaké veľké modifikácie oproti vanilla tam nie sú. V mnohých prípadoch je to samotný vanilla kernel.
V prípade nasadenia na server sa použije nejaké už "otestované" jadro. Je nebezpečné a nevýhodné používať vanillu. Ak by sa v nových verziách vanilly objavili revolučné algoritmy rapídne zvyšujúce výkon, backportujú sa do tej otestovanej verzii. Ak sa nájde novší stabilný kandidát, môže sa použiť ten.
Tvorcovia "populárnejších" distribúcii robia pre užívateľov istý kompromis - predtým, ako sa istá verzia jadra dostane do stabilných repozitárov, musí byť otestovaná, prípadne opatchovaná.