Kernel Výkon

Sekcia: Aplikácie & Desktop 05.01.2014 | 21:41
roderik   Návštevník

Rád bi som sa opýtal na váš názor čisto z hľadiska výkonu ktorí kernel je na tom lepšie 2.6.xx alebo 3.xx ??

    • RE: Kernel Výkon 05.01.2014 | 23:27
      Avatar m4jkl   Používateľ

      odpoved: neviem. mas nejaky specialny use case? pokial to chces na svoj pc/nb, tak by som to vobec neriesil a isiel do noveho kernelu.

    • RE: Kernel Výkon 06.01.2014 | 12:50
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      plynulo sa prešlo z 2.6 na 3.0, prvá verzia 3.x a posledná 2.x sa veľmi nelíši. takže daj to najnovšie na drvivú väčšinu nasadení.

    • RE: Kernel Výkon 06.01.2014 | 14:04
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Výkon samotného jadra sa medzi verziami moc nemení. Výkon ovládačov sa občas zmení. Ale uniká mi podstata otázky. Jadrá 2.6 sa teraz dávajú do rock stable servrov a tam je malý dôvod na zmenu jadra. Pri servroch sa výkon naháňa inak.

    • RE: Kernel Výkon 09.01.2014 | 18:06
      Avatar phodinux Debian, macOS  Používateľ

      Ide aj o to, aké jadro používaš. Zdrojáky sú šírené pod licenciou GPL, takže si ich každý môže upravovať ako sa mu zachce. Nemodifikované jadro sa označuje ako vanilla.


      Väčšina tvorcov distribúcii tieto zdrojáky upravuje. Dôležité je hlavne nasadenie systému. Ak ide o notebook/desktop, nejaké veľké modifikácie oproti vanilla tam nie sú. V mnohých prípadoch je to samotný vanilla kernel.


      V prípade nasadenia na server sa použije nejaké už "otestované" jadro. Je nebezpečné a nevýhodné používať vanillu. Ak by sa v nových verziách vanilly objavili revolučné algoritmy rapídne zvyšujúce výkon, backportujú sa do tej otestovanej verzii. Ak sa nájde novší stabilný kandidát, môže sa použiť ten.


      Tvorcovia "populárnejších" distribúcii robia pre užívateľov istý kompromis - predtým, ako sa istá verzia jadra dostane do stabilných repozitárov, musí byť otestovaná, prípadne opatchovaná.