Ahojte potreboval by som radu, potrebujem prejsť z Win na linux chcem sa spýtať, ktorý ja podľa vás taký zrozumitaľný a stabilný no a ešte aj aby bolo možné používať win niektoré programy (nie len moju obľúbenú hru NTF). Rozmýšľal som nad Mageia 3/Mint. Ubuntu som mal už ho nechcem ani vidieť....horšie ako win...tuším 12.00(01) tada pokiaľ nepoviete nejaký úplne že ganiálny dôvod pre ubuntu.. alebo neviem... Niekto mi spomínal, aj Open Susa, viete mi prosím povedať, ktorý je fajn a stabilný? Vopred vďaka
prosba
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
nereagovat, je to troll... zamknut a zahodit klucik ;)
Podľa čoho vieš bezpečne určiť, že jeho otázka je iba trollovanie?
možno si myslí, že keď včera som dal skoro to isté do jednej skupinovej otázky.. tak nemám nárok si dnes vytvoriť vlastnú otázku a zistiť aj iné názory ako tie čo mi tam boli dané... inak neviem...
Ja som presiel mnohymi distribuciami s roznymi grafickymi prostrediami. Najspokojnejsi som s Mintom XFCE (momentalne 16) aj vo vztahu k programom spustanym vo Wine. Ale pozor, vychadza z Ubuntu.
Tiez pozor na graficke prostredie- ja napriklad nemozem citit ani LXDE, ani Mate- na mojom pocitaci dochadzalo k castym chvilkovym zatuhnutiam horsim ako na KDE. Najlepsie skusenosti mam s XFCE.
Stretol som sa aj s "nebezpecnou" distribuciou- Vector Linux asi verzie 7 (ak si dobre pamatam). Pocas instalacie vobec nesiel ventilator na CPU, po restarte pocitac hned vyplo (ochrana pred prehriatim CPU). Zaujimalo by ma, ci som ja volaco zle spravil, alebo ci to bol bug. Cez Google som nenasiel uspokojivu odpoved.
Dam aj taku poznamku pomimo. Spokojnost s Linuxom zavisi aj od pouziteho jadra. Svojho casu som mal pravdepodobne jadro s bugom, ktory sposoboval, ze mi mizli subory z disku. Ale je to odstranene, tento problem uz neregistrujem.
Soft Wine, v ktorom sa dajú spúštať .exe súbory hier a programov pre proprietárne prostredie MS Windows, Ti pobeží v každej základnej distribúcii (Arch, Debian, Fedora, openSuSe, a iné ...).
Konkrétny stav kompatibility daného Windows softvéru pod Wine nájdeš tu.
A pokiaľ sa jedná o bežný alebo noname harvér PC, taktiež žiadna linuxová distribúcia nemá problém ... :-) ALE, skúsenosť hovorí, že Windows hry bežia /ak bežia :-) / najlepšie vo Windows prostredí, pre ktoré boli vytvorené.
Obvykle takýto game-užívateľ používa potom dual-boot: do prostredia MS Windows pre hry, a do prostredia Linux pre iné a bezpečné browsovanie.
Tieto požiadavky spĺňa každá podporovaná majoritná distribúcia OS Linux, okrem Tebou spomínanej verzie Ubuntu 12.00(01). Ubuntu verzie 12.00(01) neexistovalo.
Možno neexistovalo 12.00(01) ale číslo 12 bolo tam tuším určite tam nepamätám si presne čo to bolo zač.. a Inak ďakujem za informácie a rady...
Možno neexistovalo 12.00(01) ale číslo 12 bolo tam tuším určite tam nepamätám si presne čo to bolo zač.. a Inak ďakujem za informácie a rady...
Ubuntu 12.10 keď vyšla bola nevydarená verzia čo si pamätám. 13.10 by ti mohla ísť dobre, pokiaľ chceš niečo hardcore, tak skús Gentoo, Mageiu neskúšaj. Inak čo máš za železo? To je tiež rozhodujúce, ak je to veterán, alebo to má integrovanú grafickú kartu Intel to je tiež limitujúce.
Tak si mi pripomenul, že som nikdy neskúšal Slackware, idem si ho stiahnuť.
hehe Ďakujem....tak to bolo to ubuntu 12.10.. no a železo Lenovo B560.. v akom slova hardcore a prečo nie Mageiu 3?
A jéjda, to chce nejaké light distro, tak napr. Lubuntu. Toto si si kúpil aby si sa aj zahral :) Mageia, predtým Mandrake, mi nikdy neprišla stabilná. Hardcore v zmysle Gentoo znamená, že si otvoríš manuál a ideš krok po kroku aby si si distro "poskladal". Nemá inštalátor.
Aha.... tak dajak... no a taký hardcore.. to teda neprosím... a definuj light distro... a okrem toho možno sa ateraz spýtam od veci.. ale aké sú vlastne rozdiely mezdi tými linuxami? Okrem toho Gentoo, teda?
Tak som to pozrel ešte raz, bola verzia s integrovanou Intel grafikou a verzia s Nvidia optimus, akú máš ty? Light distro, znamená, že defaultne používa nejaké ľahkotonážne grafické prostredie, tak napr. Lubuntu používa LXDE.
No ja mám tú verziu :Intel Core i5 520M,NVIDIA GeForce 310M 1GB Optimus, RAM 4GB....a ešte taká otázočka ak môžem aký alebo v čom je rozdiel nedzi tým KDE a Gnome? či pokiaľ tomu nerozumiem tak je to jedno? ale rád by som vedieť..dík
DE(Desktop Enviroment) je viacero druhov, ešte viac je WM(Window Manager). Ja osobne používam IceWM.
Čo sa týka rozdielu KDE a Gnome, tak KDE drží filozofiu podobnú s klasickými Windows od XP až po 7. Gnome je viac MAC.
Technológia na prepínanie medzi úspornou ale slabou grafickou kartou a žravou ale výkonnou grafickou kartou Nvidia Optimus nebola priamo v Ubuntu 12.10. Takže ten prvý náhľad 3D Desktopu Unity išiel dosť zle s tou slabou vstavanou Intelovou kartou. Insťalácia Nvidia Optimus bola možná, ale vyžadovala odborný postup. Toľko k tomu zlyhaniu kde bol vybraný NB v čase keď mal všeobecne zlú podporu HW. Nejednalo sa len o problém s spomínanou jednou distribúciou.
Takže ak chceš fungovať s prepínaním grafík podľa aktuálnej potreby, tak potrebuješ niečo novšie. Ak chceš, tak skús kľudne spomenuté Ubuntu 13.10, i keď mne lepšie sadla verzia Ubuntu 14.04 na ktorú sa môžeš tešiť na jar (no flame, mne sadla lepšie ako momentálne podporované verzie). Alebo si vyber niečo iné z majviac používaných distribúcií podľa toho ako Ti pôjde LiveCD.
A čo sa ti prosím nepáči na mojom compe??
Ak ide o TENTO NTB, alebo s podobnými parametrami, tak nevidím dôvod, prečo nenainštalovať akékoľvek distro. Problém môže spôsobovať akurát hybridná graf. karta, ale aj to sa dá poriešiť.
Už to tu myslím odznelo - stiahni si zopár linuxových distier a otestuj Live systém bez inštalácie. Čo sa ti najviac zapáči a čo bude samozrejme najlepšie bez problémov bežať, to nainštaluj. Samozrejme treba brať do úvahy, že Live systém ide trochu pomalšie ako nainštalovaný systém. Ako začiatočníkovi ti odporúčam distrá založené na Ubuntu (Ubuntu/Xubuntu/Lubuntu/LinuxMint/Zorin OS..)
Akýsi prehľad distier je TU
čaute spravil som si live USB ktoré mi aj konečne reagovalo na to, že tam boot je...bola to verzia opensuse 13.1 a asi to nabootovalo, ale netuším čo to odomňa chcelo, lebo sa to dajak zaseklo a ništ... no takže tohle to to nebude... či viete poradiť? Mageiu 3 live ani nerozpoznalo.. takže asi taky nebude... a o ostatným live som sa ešte nedostal.. mimochodom ste si istý že to ubuntu 13.10 pôjde.. a není také od veci ako bolo to čo som mal 12.10 .. lebo to bolo fakt hrozné... a inak vdaka nervy so mnou..
Podľa popisu "netuším čo to odomňa chcelo, lebo sa to dajak zaseklo a niš" je treba k zodpovedaniu otázky krýštálovú guľu. Predpokladám že si skontroloval či sa to stiahlo v poriadku, a aspoň si tú chybu odfotil. Bez toho sa to dá prirovnať iba k otázke : Mám auto, škodovku. Felícia to je. Išiel som ju v zime naštartovať, a nešlo to. Blikol predný panel, ale dajako sa to zaseklo a niš. Bez fotky zaseknutého predného panelu človek nevie kedy sa to zaseklo. A bez kontroly či sa to dobre stiahlo človek nevie či má benzín. To je dôvod prečo tento typ nahlásenia chyby pôsobí ako trolling. Normálne tie fotky niesú potrebné ak človek dokáže opísať situáciu.
PS niesi náhodou automechanik? Potrebujem pomôcť s autom.
niesom automechanik... a momentalne idem na live USB greenie neviem co si o nom myslite ale za tych par minut co ho mam sa mi pozdava... takmer vsetko co je na disku ide okamzite otvorit nepyta instalacie.. dokaze prehrat to co teray potrebujem.. otazka len bude, ako to cele dokazem sklbit...spavit externu zalohu winu.. a toto rychle a bezpecne podla mna prostredie nechat na net a podobne veci... co vy na to?
OPensuse a MAgeia ti nefunguje lebo v niektorych zakl. doskach je uefi alebo bios ochrana pred inymi systemami ako Windows a Ubuntu/Fedora. Mne to robi tiez ale da sa to vypnut ale to by sa mi mohol do boot sektoru dostat virus a to ja nechcem takze tak.
Dakujem za info. Fedora mi isla z live ale pravdu povediac moc sa mi nepacila a ako som pred chvylou povedal, tento greenie sa mi zaital asi pozdava... mozno este skusim nieco ine... ale toto vyhovuje hlavne po jazykovej stranke he. mimochodom nema niekto z vas skusenosti s tymto linuxom?
Ak sa za tie roky, odkedy som ho mal, niečo nezmenilo, tak Greenie je len pre SK/CZ užívateľov upravené Ubuntu. A Ubuntu si písal, že nechceš ani vidieť.
Hej pisal a to preto lebo ubuntu 12.10 tam mi nefungovali veci a nechcelo mi otvarat veci a podobne a furt nevedel najst ovladace na grafiku a podobne.. ale toto uz len z live USB funguje tak ako potrebujem...y prveho dojmu je to fajn... len este spravit zalohu winu, na USB a potom na volnu particiu skusit dat toto...a uvidime... a nepotrebujem ine ako, to ze tomu rozumiem a ide to co chcem
okrem toho nepodoba sa to tak uplne na to ubuntu co som mal
Greenie je ako stvorené pre slovenských začiatočníkov v Linuxe. Má jednoduché ovládanie. Čo sa týka otázok, ohľadne nejakých hlášok - chýb, stačí stlačiť dať screenshot a potom zo schránky zadať jeho adresu napr. do fóra linuxos a už sa nájde niekto, kto poradí. Ja som na Greenie začínal a bolo to pre mňa naozaj povzbudzujúce učiť sa ďalej ... Veľa šťastných kilometrov v Greenie Ti prajem.
Keď zvládneš Greenie, nebude Ti robiť problém prejsť ani na Ubuntu a jeho deriváty. Mne osobne sa najviac pozdáva Linuxmint. Konkrétne používam prostredie KDE. Všetko je funkčné a OK.
dakujem uvidim ako mi to bude fungovat...a ci sa mi vobec podari daco si tim spravit
Hlavne vypni secure boot v UEFI, pokiaľ to ide. Skús najnovšie stabilné Ubuntu, tam už je aj ovládač pre tvoju grafiku, písal to aj Wlasoš, neviem čo sa tomu brániš :) Najnovšie stabilné je 13.10.
Ak sa nič nezmenilo, už o 3 mesiace by malo byť na svete nové LTS.
A to LTS je prosím čo.. ja som totiž nevdzelaný v tých všetkých pojmoch.. sú pre mňa nové.. a je ich tak trochu dosť.. popri učení sa na skúšku :D ale lepšie ako sa učiť..
Long term support tj tusim 3 roky podpory...
Ubuntu vychádza 2x ročne. Pri takej frekvencii sa často stáva, že niečo nestihnú vyladiť a potom to dopadne tak ako v prípade 12.10-tky.
Ale každé 2 roky vychádza tzv. Long Term Support verzia, ktorá už len pre to, že ju budú podporovať niekoľko rokov, musí byť stabilnejšia. V týchto verziách si dajú viac záležať na bezproblémovej funkčnosti ako na implementácii noviniek.
Momentálne sú podporované verzie 10.04 LTS (už len pre servery) a 12.04 LTS a okrem nich "bežné" verzie 12.10, 13.04 (už len pár dní) a 13.10.
V apríli by malo vyjsť nové LTS 14.04.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ubuntu_releases#Table_of_versions
vďaka, za vysvetlenie...Mám taký menší problém teda otázku ohľadon inštalácie, keď už som konečne pochopil, že ako má byť naformátovaná partícia vznikol problém, že to nespravilo ako dualboot winom keď to bolo nainštalované na samostatnej partícii. bál som sa to dať ako prvú možnosť vedľa winu a chcel som to mať uložené samostatne viete mi poradiť ako by som sa dokázal pohnúť ak chcem dualboot no každý OS na inej partícii zatiaľ? vĎaka
... vznikol problém, že to nespravilo ako dualboot winom keď to bolo nainštalované na samostatnej partícii. bál som sa to dať ako prvú možnosť vedľa winu a chcel som to mať uložené samostatne ...
To znamená, že spustíš iba Ubuntu, t.j. pri nabiehaní Ti grub2 nezobrazuje možnosť spustiť aj Windows?
Ak je to tak, potom ti pomôže refrešovať grub2, to urobíš ako root v príkazovom riadku v Termináli:
update-grub
to znamená, to, že sa neopýtalo, ktorý OS má spustiť a spustil win...
Neinštaloval si náhodou Linux na iný fyzický disk ako máš Windows?
Skús použiť toto http://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/ napál si to alebo daj si to na USB kľúč a nabootuj z toho média a tam vyber medzi 32 a 64bit OS podľa toho čo máš a daj opraviť bootovanie.
Mne to pomáha aj v prípade ak sa mi nenainštaloval grub.
Skúsim to no a nie nedal som to na fyzický iný disk je to ten istý disk...len má dve partície.Mimochodom paradoxne keď som to robil s Ubuntu 12.10 tak isto tak vtedy išlo v pohode dualboot, lenže ako som už písal tak bol to problémový OS....
Podľa popisu mi vychádzajú možnosti: buď máš uspatý windows a uefi secure nepustí štart iného os, alebo si nainštaloval 32bit ubuntu bez podpory uefi secure boot vedľa 64bit windows zabezpečeného cez uefi secure boot alebo, ako už bolo podotknuté si len robíš srandu. Dokážeš zrekapitulovať čo a ako si robil? Bez toho to už aj mne pripadá ako keby si si tu robil z ľudí srandu, a zadával im vyriešenie nedefinovaných úloh ktorých riešenie krachuje na informáciách čo zatajuješ.
ja som z ubuntu presiel na NETRUNNER a neviem si to vynachvalit, to KDE je tam uz fakt fukcne, i ked som predtym dlho robil na gnome a pak na UNITY rychlost prisposobenia na KDE v netruneri bola temer okamzita... http://www.netrunner-os.com/