spúšťanie systému

Sekcia: Konfigurácia 02.03.2014 | 20:19
Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

zdravím páni. Viete mi poradiť či a ako sa dá zobraziť ten súhrn informácií ktoré sa zobrazujú pri štarte systému ešte pred prihlasovacou obrazovkou? Vďaka.

    • RE: spúšťanie systému 02.03.2014 | 20:24
      Avatar xhc Debian /AwesomeWM  Používateľ

      prečekuj si súbory /var/log/*

      History: Ubuntu 5.04 -> Kubuntu 5.10-7.10 -> OpenSuSE 10.3-11.3 /KDE | 2012-2013 Arch Linux /AwesomeWM
    • RE: spúšťanie systému 02.03.2014 | 20:29
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Štandartne všetky logy nájdeš vo /var/log, len záleží od distra, ak tam máš systemd, ten loguje do binárky. So systemd moc skúseností nemám, ale je to journalctl, má to viacero prepínačov a podľa mňa je to zlo, ale je to len môj súkromný názor.

      Aha teraz pozerám že máš Sabayon, tak to si pozri manuál od journalctl.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: spúšťanie systému 02.03.2014 | 20:44
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Tieto dva výroky sa negujú: "ak tam máš systemd, ten loguje do binárky" "So systemd moc skúseností nemám".

        Ja mám systemd aj s syslog-ng, a logujem tým pádom do textových logov vo /var/log/. Nechceš niekedy ten systemd vyskúšať, pred tým ako sa budeš o ňom zo súkromným strachom zas vyjadrovať?

        • RE: spúšťanie systému 02.03.2014 | 21:16
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          No ja ho skúšam, len nemám (momentálne) čas sa ho detailov učiť, ale jedno viem hoci si loguješ cez syslog-ng, tak ten blob sa vytvára tiež a nejde to nijak vypnúť (bez prepísania kódu). Keby som o tom niečo napísal do svojho blogu si ochotný vyvrátiť moje názory?

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: spúšťanie systému 02.03.2014 | 21:38
            Avatar WlaSaTy   Návštevník

            Tie názory si si vyvrátil sám, viac krát. Ale, ten BLOB má v sebe možnosť filtrovať správy podľa programu, a myslím že je odolnejší od kadejakých old school loggerov na falošné poplachy. Takže, zhrnuté a podčiarknuté. Tebe vadí že tomu nerozumieš, a nemáš čas si pozrieť manuálovú stránku. Dokonca sa toho až bojíš, a máš strach z jeho štrukturovaných dát. Kde som tento prístup len videl, ...

            Ale, myslím že pôvodná otázka bola nie o panickom strachu, ale o využiteľnosti použitého nástroja.

            $ sudo  journalctl -u syslog-ng|tail
            Mar 02 21:15:15 rybnik systemd[1]: Stopping System Logger Daemon...
            Mar 02 21:15:15 rybnik systemd[1]: Starting System Logger Daemon...
            Mar 02 21:15:15 rybnik systemd[1]: syslog-ng.service start request repeated too quickly, refusing to start.
            Mar 02 21:15:15 rybnik systemd[1]: Failed to start System Logger Daemon.
            Mar 02 21:15:15 rybnik systemd[1]: Unit syslog-ng.service entered failed state.
            Mar 02 21:15:15 rybnik systemd[1]: Starting System Logger Daemon...
            Mar 02 21:15:15 rybnik systemd[1]: syslog-ng.service start request repeated too quickly, refusing to start.
            Mar 02 21:15:15 rybnik systemd[1]: Failed to start System Logger Daemon.
            Mar 02 21:17:15 rybnik systemd[1]: Starting System Logger Daemon...
            Mar 02 21:17:15 rybnik systemd[1]: Started System Logger Daemon.
             $ systemctl status syslog-ng
            syslog-ng.service - System Logger Daemon
               Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/syslog-ng.service; enabled)
               Active: active (running) since Sun 2014-03-02 21:17:15 CET; 12min ago
                 Docs: man:syslog-ng(8)
             Main PID: 13571 (syslog-ng)
               CGroup: /system.slice/syslog-ng.service
                       13571 /usr/sbin/syslog-ng -F
            
            $
            

            PS: preklep v aktovácii remote loggingu, preto tam bol fail.

            • RE: spúšťanie systému 03.03.2014 | 07:56
              Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

              no fajn :-)

              • RE: spúšťanie systému 03.03.2014 | 09:45
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Ako, pohoda. Základné informácie jadra o štarte sú prístupné pomocou príkazu dmesg, a toto sa ak obvykle loguje pomocou system loggera (syslog). Dostupnosť informácií o službách a ich štarte závisí od systému ktorý ich štartuje. Či už je to System-V init, OpenRC alebo hoci aj predmetný SystemD.

                Inak, nie vždy sa tieto informácie aj logujú do súborov. Už som zažil aj inštalácie kde bolo toto logovanie vypnuté, resp. inštalácia to nezapla.

                PS: Tvoja ľahká otázka bola ajtak zodpovedaná na konci manuálovej sttránky pre spomenutý journalctl (man journalctl, enter, shift+G).

              • journalctl -b 03.03.2014 | 19:00
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

                Ak používaš systemd v Sabayon, tak v Termináli spustíš príkaz:

                journalctl -b
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • RE: spúšťanie systému 03.03.2014 | 09:37
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Bojím sa ho ako čert kríža, po rokoch s Linuxom som zas v prdeli. Dúfam že keď sa ho naučím príde Lennart s tým že to nebol až tak dobrý nápad a všetko zas zahodíme a odznova.

              PS: preklep v aktovácii remote loggingu, preto tam bol fail.

              Výhovorky, systemd stojí za kulové a bodka :)

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: spúšťanie systému 03.03.2014 | 09:50
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Áno, videl som to keď bol vylosovaný triedny nepriateľ zvaný Apple. A vďaka za pozvánku na vyvracanie nepodložených dohadov, ale na také veci už nemá zmysel reagovať. Dosť som dostal bezdôvodných pomenovaní typu AppleFAG keď som bol proti bezdôvodnému ohováraniu. Naozaj netúžim po repete, i keď Ty asi áno.

      V mojom prípade systemd správne vyhodnotil zlyhanú službu, a nehal ju spadnutú kôli môjmu preklepu v mnou vytvorenom konfiguráku pre syslog. To, že to v Tvojej zaslepenosti nedokážeš pochopiť je len Tvoj problém.

      • RE: spúšťanie systému 03.03.2014 | 11:25
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Chýba ti zmysel pre srandu, nemyslel som to vážne.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: spúšťanie systému 03.03.2014 | 13:17
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Takže tých niekoľko rokov bola podľa Teba sranda. Podľa mňa nebola.

          • RE: spúšťanie systému 03.03.2014 | 22:15
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Neviem čo úplne myslíš, nie som pyšný na úplne všetko čo som ti napísal, ale Apple a komunistov fakt neznášam (mám na to svoje dôvody), no tých našich horších stretov hádam nebolo tak moc.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: spúšťanie systému 03.03.2014 | 22:37
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Tak potom s tým chovaním zas nezačínaj. Predtým Jobs a Apple, teraz Levhart a SystemD. Znova používaš ako hlavný argument to, že to nepoznáš. Argument ako noha. Do kameňa vytesať a zlatom obložiť. Roky rokúce. Nie, tento typ chovania sa nedá zabudnúť.

              • RE: spúšťanie systému 03.03.2014 | 22:59
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Dúfam že mi necháš aspoň môj názor na to, že neberiem ako dobré, zbúrať všetko to s čím som roky spokojne žil a prečo som si Linux zamiloval a budem mať proti tomu pindy.

                Uprav, oprav, ale nebúraj toť môj názor.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: spúšťanie systému 03.03.2014 | 23:18
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Ja Ti názor neberiem, ale Ty nevnucuj ostatným že to čo nepoznáš je zlé. A že to nefunguje lebo si to ani neskúsil.

                  • RE: spúšťanie systému 03.03.2014 | 23:42
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Niekde som to tu už spomínal že systemd testujem. Fakt mám na zlé nápady kritický názor (systemd zbúral všetko čo bolo, pritom to mohol len zmeniť) na hajzlov ala SB z Apple ho mám rovnaký. Mám svoj názor na komunizmus, tiež ako aj ty som ho zažil, tak keď sa postavíš na opačnú stranu nediv sa že občas buchnem. Nebolo to zas tak často a AppleFAG som asi nepoužil nikdy, väčšinou sa snažím argumentovať namiesto urážok, ale nehovorím že som to možno tri krát neporušil, hádam nebolo viac krát. Také to podpichovanie bolo určite, ale to je len z odporu k politike Apple. To dúfam nerátaš, pretože ja by som ti mal tiež čo vyčítať.

                    Naozaj ma mrzí ak som ťa nejak urazil, mám na isté veci kritický pohľad, môžeme o tom diskutovať a keď budeš počúvať, možno zistíš prečo.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: spúšťanie systému 04.03.2014 | 09:31
                      Avatar WlaSaTy   Návštevník

                      Áno, vyššie si spomínal že nemáš na to čas. A z povahy vyjadrovania je jasné, že ani chuť. Takže sa skús nad to povzniesť a ignoruj to ak to nepoužívaš, inak Ťa to pohltí. Tak ako si pred tým riešil Apple bez toho že by si sa nad tým zamyslel, tak isto teraz riešiš SystemD. Neviem či sa mi oplatí opakovať že Tvoje argumenty sú : Nechcem, Nerozumiem tomu a preto je to zlé. Ale to sú argumenty hodné decka zo základky.

                      Diskutovať o tom s Tebou tým pádom nemá význam. A ďakujem za pozvánku, ale znova opakujem : nemám náladu vyvracať Tvoje vymyslené argumenty ktoré nemajú reálne opodstatnenie. Ak budeš mať čo i len jeden logický argument, tak si ho daj kľudne do blogu. Zatial si ho v spomínaných prípadoch ešte nepoužil.