zdravim, je tu niekto kto pouziva linux mint mate? mam tam vlc prehravac 2.0.8. ale na domovskej stranke je verzia 2.1.3. http://www.videolan.org/vlc/ ako mam aktualizovat vlc /cez terminal/? dakujem.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
zdravim, je tu niekto kto pouziva linux mint mate? mam tam vlc prehravac 2.0.8. ale na domovskej stranke je verzia 2.1.3. http://www.videolan.org/vlc/ ako mam aktualizovat vlc /cez terminal/? dakujem.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Musel by si si ho skompilovať, chceš do toho ísť?
ako skomilovat? takto sa to neda aktualizovat? sudo add-apt-repository ppa:videolan/stable-daily sudo apt-get update sudo apt-get install vlc
Jasne že to ide aj pridaním zdrojov s aktuálnejšou verziou.
Všetko má svoje pro aj proti, s PPA si zaistíš pravidelné aktualizácie, no niekedy sa zas niečo iné rozbije. Pri kompilácií zas prídeš o aktualizácie a všetky si budeš musieť kompilovať sám.
Vyhnúť sa dá problémom pred pridaním PPA zálohovaním systému (stačí len root partícia /) a keby sa niečo rozbilo, tak to len prevalíš naspäť, osvedčené a funkčné. Záloha stačí aj cez príkaz dd a image partície si niekam odložiť.
ok, dakujem
Nieje zač.
Skôr tar aj s kompresiou keďže dd rieši aj nevyužité miesto. Ale ajtak to robí neplechu ak nemáš utíšený systém.
Spravidla by sa nemalo nič stať, komprimáciou img sa dajú aj tie nuly zmazať. Samozrejme spustené procesy sa môžu dostať do neidentifikovaného stavu (práve prebiehajúci zápis, nesynkované operácie), takže je dobré mať nič spustené.
Nie všetky aplikácie majú vo svojich dátach zakomponovanú možnosť zotaviť sa pri poškodení svojich dát, aj keby sa jednalo o poškodenie vytvorené pomocou obnovy z nesprávne vykonanej zálohy. A netreba zabúdať aj na to, že väčšina súborových systémov nie je na zálohy cez dd stavaná. Ten žurnál Ťa nezachráni keďže na sekvenčne menené dáta pristupuješ pomocou lineárneho čítania. Ak si sa pomocou dd dostal do polky disku a zmeníš dáta na začiatku, tak sa z toho žurnál nemá možnosť spamätať. To poškodenie bude oveľa väčšie. Vždy som sa smial keď sa niekto na internete chválil ako zvládol napríklad presunúť server medzi VPS pomocou dd spusteného počas plnej záťaže po komprimovanom ssh. Išlo to, len to potom trochu blblo. A navyše to DD má ešte jednu zlú vlastnosť. Ak chceš vytiahnúť zo zálohy len zopár maličkostí, tak to potrebuješ mať rozbalené a pripojené spôsobom ktorý je pre začiatočníkov dosť hardcore. Samotný tar(.bz2) tento problém nemá.
Bežnému človeku v tomto prípade stačí urobiť offline zálohu, hoci aj pomocou LiveCD. Ale to je už o dosť mimo. Sú situácie kde človek neobchádza správcu balíčkov a v pohode si poznačí čo inštaloval ak si na to nespomenie. A zálohu relatívne dôležitých údajov zverí do cloudu, čím ich bez mihnutia oka sprístupní tretím stranám. Takže takéto advanced techniky nepotrebuje, ajtak by ho len pomýlili.