zdravim, je tu niekto kto pouziva linux mint mate? mam tam vlc prehravac 2.0.8. ale na domovskej stranke je verzia 2.1.3. http://www.videolan.org/vlc/ ako mam aktualizovat vlc /cez terminal/? dakujem.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
zdravim, je tu niekto kto pouziva linux mint mate? mam tam vlc prehravac 2.0.8. ale na domovskej stranke je verzia 2.1.3. http://www.videolan.org/vlc/ ako mam aktualizovat vlc /cez terminal/? dakujem.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Po včerajšej informácii o odchode Lennarta Poettering z Red Hat dnes prináša phoronix informáciu, že Lennart bude pracovať na systemd vo firme Microsoft.
Zdroj: phoronix.com
Podľa informácií zverejnených na serveri phoronix.com Lennart Poettering, medzi inými autor systemd a PulseAudio končí v spoločnosti Red Hat. Ďalej by mal pracovať na systemd v inej spoločnosti.
Zdroj: phoronix.com
Po 6 mesiacoch vývoja bola vydaná verzia 2.0 komunitnej distribúcie vimu SpaceVim. Medzi novinkami nájdeme podporu gitter / IRC v chat vrstve, autosave plugin alebo scrollbary vo vim8.
Zdroj: spacevim.org
Spoločnosť system76 predstavila notebook Lemur Pro s open source firmvérom coreboot, CPU intel 12 generácie a max 40 GB RAM.
Zdroj: system76.com
Linuxové telefóny PinePhone a ich príslušenstvo je možné od teraz kúpiť priamo v európskom obchode s 2-ročnu zárukou a 14-dňoovu lehotou na vrátenie tovaru.
Zdroj: pine64eu.com
Kampaň na podporu hracej konzoly GPD WIN Max 2 začína na indiegogo 7.7.2022. Zariadenie má 10.1" LCD, procesor AMD R7-6800U alebo Intel Core i7-1260P a 67Wh batériu.
Zdroj: gpd.hk
Proteus tím vydal verziu 5.0 distribúcie Porteus založenej na Slackware 15.0. Na výber je 8 desktopových prostredí od ľahších ako Xfce, LXQt až po GNOME / KDE.
Zdroj: forum.porteus.org
Balík pre prácu s RAW fotografiami bol vydaný vo verzii 4.0 s prepracovaným užívateľským rozhraním. Z ďalších noviniek tu nájdeme napríklad vylepšenie výkonu OpenCL, vylepšené moduly pre expozíciu a kalibráciu farieb, alebo prepracované mapovanie farieb Filmic v6.
Zdroj: darktable.org
Unity 7.6 je prvá veľká aktualizácia prostredia Unity po 6 rokoch. Prostredie prináša rôzne vizuálne zmeny, opravy, ale aj zníženie spotreby RAM na približne 700-800 MB.
Zdroj: unity.ubuntuunity.org
Pol roka od poslednej verzie bola vydaná verzia 1.21 display server protokolu Wayland. Okrem menších zmien je hlavnou a najviac viditeľnou novinkou podpora scrollovania s vysokým rozlíšením (obsah sa posúva plynulo namiesto skokového posunu ako doteraz).
Zdroj: lists.freedesktop.org
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Musel by si si ho skompilovať, chceš do toho ísť?
ako skomilovat? takto sa to neda aktualizovat? sudo add-apt-repository ppa:videolan/stable-daily sudo apt-get update sudo apt-get install vlc
Jasne že to ide aj pridaním zdrojov s aktuálnejšou verziou.
Všetko má svoje pro aj proti, s PPA si zaistíš pravidelné aktualizácie, no niekedy sa zas niečo iné rozbije. Pri kompilácií zas prídeš o aktualizácie a všetky si budeš musieť kompilovať sám.
Vyhnúť sa dá problémom pred pridaním PPA zálohovaním systému (stačí len root partícia /) a keby sa niečo rozbilo, tak to len prevalíš naspäť, osvedčené a funkčné. Záloha stačí aj cez príkaz dd a image partície si niekam odložiť.
ok, dakujem
Nieje zač.
Skôr tar aj s kompresiou keďže dd rieši aj nevyužité miesto. Ale ajtak to robí neplechu ak nemáš utíšený systém.
Spravidla by sa nemalo nič stať, komprimáciou img sa dajú aj tie nuly zmazať. Samozrejme spustené procesy sa môžu dostať do neidentifikovaného stavu (práve prebiehajúci zápis, nesynkované operácie), takže je dobré mať nič spustené.
Nie všetky aplikácie majú vo svojich dátach zakomponovanú možnosť zotaviť sa pri poškodení svojich dát, aj keby sa jednalo o poškodenie vytvorené pomocou obnovy z nesprávne vykonanej zálohy. A netreba zabúdať aj na to, že väčšina súborových systémov nie je na zálohy cez dd stavaná. Ten žurnál Ťa nezachráni keďže na sekvenčne menené dáta pristupuješ pomocou lineárneho čítania. Ak si sa pomocou dd dostal do polky disku a zmeníš dáta na začiatku, tak sa z toho žurnál nemá možnosť spamätať. To poškodenie bude oveľa väčšie. Vždy som sa smial keď sa niekto na internete chválil ako zvládol napríklad presunúť server medzi VPS pomocou dd spusteného počas plnej záťaže po komprimovanom ssh. Išlo to, len to potom trochu blblo. A navyše to DD má ešte jednu zlú vlastnosť. Ak chceš vytiahnúť zo zálohy len zopár maličkostí, tak to potrebuješ mať rozbalené a pripojené spôsobom ktorý je pre začiatočníkov dosť hardcore. Samotný tar(.bz2) tento problém nemá.
Bežnému človeku v tomto prípade stačí urobiť offline zálohu, hoci aj pomocou LiveCD. Ale to je už o dosť mimo. Sú situácie kde človek neobchádza správcu balíčkov a v pohode si poznačí čo inštaloval ak si na to nespomenie. A zálohu relatívne dôležitých údajov zverí do cloudu, čím ich bez mihnutia oka sprístupní tretím stranám. Takže takéto advanced techniky nepotrebuje, ajtak by ho len pomýlili.