Dá sa nejako zabrániť tomu, aby sa mi po každom prepnutí z Windows na Ubuntu a naspäť o hodinu posunul čas vo Windows?
Neviem, či to robí aj po vypnutí Windows, keďže ich kvôli dlho trvajúcemu štartu vypínam zriedka, obvykle len hibernujem.
Dá sa nejako zabrániť tomu, aby sa mi po každom prepnutí z Windows na Ubuntu a naspäť o hodinu posunul čas vo Windows?
Neviem, či to robí aj po vypnutí Windows, keďže ich kvôli dlho trvajúcemu štartu vypínam zriedka, obvykle len hibernujem.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Program TimeShift zálohuje hlavne jadro operačného systému a na zálohovanie užívateľských súborov je vhodné použiť iný program. Ako vhodný adept sa javí program Borg Backup. Ten je však vhodný iba pre skúsených užívateľov vzhľadom na jeho dosť nepohodlné ovládanie. Existuje však grafická nadstavba Vorta, ktorá používanie programu Borg Backup sprístupňuje aj neskúseným užívateľom.
Zdroj: Arch Linux CZ
Vy daná bola LTS verzia Trisquel linux 11 pod gesciou Free Software Foundation. Trisquel 11.0 Aramo je postavený na Ubuntu 22.04 LTS s podporou do 2027.
Zdroj: Trisquel
Spoločnosť DreamWorks zverejnila zdrojové kódy svojho renderovacieho nástroja MoonRay pod open source licenciou Apache 2.0.
Zdroj: github.com
Nokia oznámila jeden z prvých lacných smartfónov so systémom Android navrhnutých na opravu doma, čo používateľom umožňuje vymeniť batériu za menej ako päť minút v spolupráci s iFixit.
Zdroj: odkaz
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Áno. Stačí nastaviť aby Windows uchovávalo v UEFI BIOSe čas v UTC. Viac info je na podpore fy.Microsoft.
Ale Windows to je past vedle pasti, niektoré zas ten čas v UTC nemajú radi. Našťastie je toto už mimo môj záber.
pokiaľ viem tak v Linuxe sa dá nastaviť či má alebo nemá používať čas v UTC
Ja som si vždy myslel (aj si myslím), že ak je na PC dualboot, tak pri prepnutí do druhého systému je potrebné prvý systém korektne ukončiť - čiže ho vypnúť, nie uspať. Práve v takomto prípade môže dochádzať k istým výkyvom správania sa určitého HW.
No, už mám s tým jednu skúsenosť, keď som na NTFS partíciu hibernovaných Windows presunul celý obsah karty z foťáku... Mal som potom čo robiť, kým som to všetko obnovil. :-) Ale to už je ošetrené, pri štarte Linuxu (resp. aspoň Ubuntu) mi to NTFS partíciu nepripojí, ak sú Windows hibernované.
Nechce sa mi vypínať Windows, lebo potom prídem o nervy, kým mi znova nabehnú...
To nepripojenie disku ak nebol korektne odpojený (alebo bol vytrhnutý z uspatého systému windows) je pokiaľ viem vývhodzie chovanie a nepotrebovalo to ošetrovať.
No veď som to neošetroval ja, ale vývojári. Pred pár rokmi to východzie nebolo - viď moju skúsenosť.
Bolo. Jednoducho to vypísalo že disk nie je v konzistentnom stave, a následne pripojenie neprebehlo. Pamätám si to veľmi dôverne aj s tými návodmi ako to pripájať násilím.
Tak to potom u mňa nefungovalo. Nie som taký frajer, aby som to nejako komplikovane pripájal len kvôli tomu, aby som tie fotky na NTFS nasáčkoval pod Linuxom. Keby to nebolo išlo bez akýchkoľvek zádrheľov, nechal by som to tak a urobil by som to neskôr pod Windows. Až o niekoľko mesiacov neskôr (myslím, že medzitým som Ubuntu upgradol na novšiu verziu) som prvýkrát zaregistroval pri štarte hlášku, že danú partíciu nemôže pripojiť.
Tá kontrola pri pripojení disku na jeho korektné odpojenie z predchádzajúceho prostredia bola už od zrodu ntfs-3g. A tie jedno až dvojriadkové návody na odstavenie kontroly sa aj tu vyskytovali s železnou pravideľnosťou.
Ja verím, že tých návodov sa nájde kopec, ale aký by som mal dôvod snažiť sa obabrať niečo, čomu ani nerozumiem, keď stačí reštartnúť počítač a urobiť to korektne pod Windows? Iná vec by bola, keby mi Windows nešli a potreboval by som zachrániť dáta. Ale Windows boli funkčné a ja som presunom na NTFS pod Linuxom naopak o dáta prišiel.
Jednalo sa o jeden z legendárnych návodov o ktorých sa tradovalo že ich každý musí splniť. Tento jeden bol založený na zlej práci s prenosnými NTFS diskami ktoré ľudia neodpájali, len vytiahli. Pokus o pripojenie takéhoto disku generoval rovnakú chybu ako pokus o pripojenie disku z hibernovaného Windos. Holt, a dôsledkom takéhoto návodu bolo niečo veľmi smutné.
PS: tých návodov bolo skutočne veľa aj tu, na tomto portáli.
Nemožeš mountovať hibernovanú partíciu Windows ako je bežné tj. read/write
Ak predsa len chceš počas práce v Linuxe mať pripojenú takúto Win (napr. sda2) (hibernovanú) partíciu, môžeš iba ako read
príkaz ako root:
mount -o ro /dev/sda2 /mnt
to značí môžeš IBA čítať dáta z Win.
Veď si už na to dávam pozor, ak náhodou rátam s tým, že budem potrebovať zápis na NTFS, tak stroj reštartnem. Ale zvyčajne si vystačím s Dropboxom alebo Google Apps.
Vtedy som to však nevedel, netušil som, že po štarte Windows o všetko prídem. A ošetrené to očividne ešte nebolo, nemusel som obchádzať žiadne prekážky, jednuducho som z karty presunul fotky na disk ku ostatným.