Ahojte všetci.
Stalo sa mi pred chvíľou, že sa mi po reštarte namiesto plochy zobrazuje len šedá plocha a neexistujú ani ponuky pravého tlačidla myši.
Používam Xubuntu 14.04.
Môže mi niekto pomôcť? Je jediné riešenie prostredníctvom ROOT zmazať nastavenie môjho účtu a znova ho nastaviť?
Za akých okolností k tomu dochádza? Keď idem do konta ROOT, všetko funguje normálne...
Tak si vytvor toho noveho uzivatela a stareho zmaz. Ved si si na to odpovedal sam. Popripade zalohuj to co mas na tom uzivatelovi cez roota a mas vyhrane.
Ved to je hned spravene...
Svoje nastavenia si môžeš zmazať aj bez práva ROOT-a (v textovom režime kam sa prepneš napríklad pomocou CTRL+ALT+F1). Ale naozaj je lepšie vytvoriť si nového užívateľa a prehodiť si dáta do nového domovského priečinku ako už bolo povedané.
PS: prohlásenie sa ako ROOT? To som už roky rokúce nepoužil.
Dochádzať k tomu môže pri aktualizáciach. Ešte častejšie pri rôznych Ubuntu tweak a podobných softvéroch. Ďalej zle spravených témach a občas len zatuhne compozitor.
Ahoj, zaujali ma tie zle spravené témy. Prosím Ťa, napíš mi, čo je tým myslené, resp. napíš mi, čoho sa mám vyvarovať v prípade, že sa podujmem vykonať takúto činnosť v mojom PC.
Vďaka!
Tak témy do všelijakých WM si stiahneš z netu, len nikde nieje záruka, že tam bude všetko OK. Ja som si preto vytvoril vlastnú :)
Páni, v tejto súvisloti otázka: Aké je riziko kontra prospech, ak si aktualizácie zakážem? Ak mám dobre odladené distro, všetko funguje ako má, nerád by som aby mi nejaká podobná aktualizácia s bugom rozbila systém. Vaše skúsenosti? ďakujem
To skôr používaj len LTS, to máš na pár rokov vystarané, alebo Debian stable.
Neaktualizovaný komp ti dajú dole než povieš švec. Nieje to žiadna sranda, denno denne prebiahajú útoky na všetky známe bugy.
K tomuto sa môžem len pridať. Na jednu stranu nastane krátke obdobie kedy budú podporované len LTS verzie (na budúci mesiac končí podpora 13.10) a na druhú stranu je 14.04 verzia s LTS aj pre hlavné klony vrátane spomenutého Xubuntu 14.04. Posledne som takéto vytuhnutie mal pri testovaní verzie ktorá ešte nevyšla (jednoducho som si odmazal nastavenia čím som si resetol konto a tým sa to napravilo), ale na druhú stranu človek nikdy nevie kedy si človek nezablokuje systém inštaláciou SW mimo podporovaných repozitárov. Čo tomu predchádzalo netreba rozoberať. Resetnutie konta alebo migrácia na nový účet na tom stroji to v tomto prípade jednoducho a elegantne vyrieši.
Dik za rady. One more pls. Je nejaka jednoducha kucharka na resetnutie konta resp. migraciu na ine konto v pripade, ze by po nejakej aktualizacii napr. nenabehla grafika?
Čo si pod pojmom napr.nenabehla grafika predstavuješ?
Ako som písal - automatický update, potom automatický reštart systému a potom čierna obrazovka - pár takých prípadov som čítal na fórach (hlavne forum.ubuntu). Vďaka za príspevky a pekný deň všetkým :)
Mno, podobnú čiernu obrazovku generovalo napríklad update jadra po tom ako si človek sám a na vlastné triko nainštaloval neslobodný ovládač priamo od výrobcu. Ten ovládač sa zavesil do aktuálneho jadra a aj do grafického prostredia. Po update jadra na mierne vyššiu verziu tým pádom nemal polovicu z vecí prístupných a tak to skončilo na čiernej obrazovke. A ďalších dôvodov môže byť viacej.
Táto posledná časť mi pripomína hlášku môjho priameho nadriadeného : "Do pondelka mi dodajte zoznam všetkých chýb ktoré môžu nastať na našich prostrediach, aj s ich možnými riešeniami". Už vtedy som sa na tom od srdca zasmial.
Neber si to osobne, ale udržiavať wikipédiu chýb pomocou extrahovania bugzilly a sledovania riešenia daných incodentov v reálnom čase aj s otestovaním riešenia pri všetkých možných kombináciách inštalácie programového vybavenia vrátane náhodne objavených a neudržiavaných repozitárov na fasa programíky je neekonomické. A navyše by tá príručka kôli limitácii výkonu jednotlivcov začala zastarávať ešte pred jej zverejnením. Obvykle v takýchto prípadoch ako si mal Ty na desktope platí: Resetni si nastavenia, vyhoď repozitáre za ktoré priamo nezodpovedá daná distrobúcia a sprav update, prepni sa z testovacej vetny na stabilnú (ak tam niekto zaniesol chybu pri testoch), alebo sa prepni z stabilnej na testovaciu (ak nastala chyba na minoritnej kombinácii HW/SW ktorú nebolo možné otestovať), alebo počkaj deň či dva či to nebolo len pomalým zverejňovaním záplat kde chýbali nejaké verzie a trocha sa to na krátku dobu rozsypalo. A popritom sa môžeš ozvať skúsenejším. Teda, to si ajtak splnil, len si nepotvrdil či to pomohlo.
PS: Takúto pre BFU závažńu chybu som posledne naozaj zažil za posledné dva roky 2x. Prvý krát bol keď v testovacej vetve mal tvorca balíčka preklep v potrebnej verzii podporných knižníc (opravil to keď sa vrátil z víkendu), a keď v alfa vydaní zmenili generáciu grafického prostredia tak, že neprekuslo pôvodnú konfiguráciu. To alfa vydanie ale nebolo pre širokú verejnosť, čo ostatne nie je ani testovacia vetva.
Na presúvanie súborov sacelkom hodí mc
Rovnako sa na to hodí hociktorý iný správca súborov. Presunúť to na kľúčik, bezpečne odpojiť, a pripojiť speť aby zabudol pôvodného vlastníka. Je to jednoduchšie pre bežného užívateľa ako meniť vlastníka a prístupové práva cez chmod/chown. A s tým odchádzajúcim diskom? Kedysi ma prostredie Gnome obšťastňovalo S.M.A.R.T informáciou o závažnom probléme na 500G disku, mal som cca 10 realokovaných sektorov ktorých počet nenarastal. Disk som síce odpratal, ale kôli niečomu inému (štandardný nárast dát) a tak neviem potvrdiť či je niečo podobné aj v spomenutom XFCE alebo Lxde. Ale príkaz smartctl môže potvrdiť zdravie disku, najmä po spustení dlhého (long) testu.
V rámci Príslušenstva program Disky (Disks) má v sebe zahrnutú kontrolu SMART , funguje aj v xfce.
Cgyba nemusí byť v sw, môže odchádzať ppstupne disk (chybné sektory), hlavne u fakt starých pc
Pre adminov: Nazdávam sa, že táto téma je vyriešená a môže sa uzavrieť - už začínajú vznikať rôzne odbočenia a podobne... :-)