vírusová ochrana

Sekcia: Ostatné 07.06.2014 | 22:25
sbdu   Návštevník

Zaujímalo by ma, či pomôže inštalácia dvoch OS k ochrane pred vírusom. Jeden by bol používaný iba na prehliadanie bezpečných stránok. Ako by ste odporúčali rozdeliť disk?

    • RE: vírusová ochrana 07.06.2014 | 22:53
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Nemusíš mať extra partíciu, možnosť je uzavrieť prehliadač do sandboxu, docku, vitualizovať ho.

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: vírusová ochrana 07.06.2014 | 23:03
        Avatar sbdu   Návštevník

        Chcem to mať extra, aby to bolo čo najviac odľahčené. Budem to používať na obchodovanie na finančných trhoch. Ako by som to mal rozdeliť?

        • RE: vírusová ochrana 08.06.2014 | 00:59
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          Aké OS chceš používať?

          • RE: vírusová ochrana 08.06.2014 | 08:19
            Avatar sbdu   Návštevník

            Ten "nebezpečný" OS by bol na bežnú prácu, mal by viac programov atď. Ten bezpečný by bol maximálne odľahčený.

        • RE: vírusová ochrana 08.06.2014 | 02:54
          Avatar miiisa   Návštevník

          nebolo by potom optimalne riesenie povedzme mat masinu na ktorej by boli 2. virtualne masiny -> jedna na beznu pracu a dalsia na zabavu?

    • RE: vírusová ochrana 08.06.2014 | 11:03
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Pokiaľ chceš riešiť pracovné záležitosti oddelene od relaxu a zároveň nechceš povedať aký OS tam budeš mať, tak je najistejšia cesta vyriešiť dve fyzické a oddelené mašiny. To péčko si môžeš v kľude pozrieť na tablete, a prácu si nehaj na počítači. A k tomu si zober router čo dokáže riešiť viacero sietí. Pri obchodovaní na finančných trhoch je cena za technológiu len zlomkom ceny za burzové poplatky.

      • RE: vírusová ochrana 08.06.2014 | 11:26
        Avatar sbdu   Návštevník

        Určite si nekúpim druhé zariadenie. Celý môj majetok sa zmestí do ruksaku. (A veľakrát som sa už sťahoval.) To rozdelenie by ma zaujímalo. Čo som doposiaľ zistil, lepšie je asi najprv rozdeliť disk a potom tam nainštalovať druhý OS, než rozdelovať pri inštlácii. Tak by ma zaujímalo, aké programy sú na to k dispozícii +nejaké tipy a triky. Dík

        • RE: vírusová ochrana 08.06.2014 | 11:30
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Kľudne si ho rozdeľ pri inštalácií, je to úplne jedno. Samo že môžeš nabútovať s liveCD a rozdeliť si ho predtým cez GParted.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: vírusová ochrana 08.06.2014 | 12:35
            Avatar sbdu   Návštevník

            Dík za odpoveď. Javíš sa mi ako odborník, aj keď pri tej virtualizácii, ktorú si spomínal na začiatku, by som si nebol istý, či máš pravdu v tom, že automaticky zaručuje ochranu pred vírusom. Lebo niekde som čítal, že keď spustím systém vo Virtualboxe, nie je to ihneď bezpečné, ale treba tam ešte niečo nastaviť (odpojiť hostiteľský disk alebo také niečo).
            V súčasnosti to riešim použitím živého CD, ale je to zdĺhavé a počítač ide pomaly. V prvom rade by som potreboval, aby mi niekto, kto sa v tom vyzná, povedal, že rozdelenie disku zaručuje, že sa vírus nedostane do druhého systému, rovnako ako pri použití živého CD -o ktorom som čítal vo Wikipedii a na to sa spolieham. Totiž, to rozdelenie mi napadlo len tak, ja sa v počítačoch nevyznám. Ale na tom účte je 70k, tak chcem byť opatrný. Gparted som použil skúšobne pred pár dňami a neviem, či som ho použil správne. Mal som Lubuntu (pôvodný), rozdelil som (aspoň dúfam) disk a skúšobne som nainštaloval Ubuntu Gnome (aj keď potom tam asi pôjde Wattos alebo také niečo). Ale keď som spustil to Ubuntu Gnome, zľakol som sa toho, že v Pcmanfm mi ukazuje aj tú druhú časť disku, dá sa do nej dostať. Takže neviem, či je to naozaj rozdelené. Sda1 je Lubuntu.

            • RE: vírusová ochrana 08.06.2014 | 13:48
              Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ

              HHD máš rozdelený, ale pravdepodobne si si o tom nič neprečítal skôr ako k tomu došlo. Na časť "/" je potrebné vyhradiť 8-15 Gb (v závislosti od množstva softu a ak chceš dva OS tak 2x10Gb) a pre  "/Home" ten zostatok.  Swap má zmysel ak nemáš dostatočnú Ram alebo pc hibernuješ.

              Čo sa týka virtualbox-u tak mne ja to javí pre teba ako najlepšie riešenie ale to ti bolo navrhované aj vyššie.

              skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
            • RE: vírusová ochrana 08.06.2014 | 16:01
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Virtualizácia je bezpečnejšia ako dva systémy vedľa seba. Virtualizovaný systém spravidla nemá prístup k hostiteľskémy systému pokiaľ mu to vyslovene nepovolíš. Dva systémy vedľa seba znamená, že jeden druhému môže liesť na disk. Potom ešte existujú dokovacie nástroje ktoré dokážu aplikúciu uzavrieť do doku a nikam nemôže šahať, zas bezpečnejšie ako dva systémy.

              Čo sa týka rozdelenia disku, pre desktop je ideál na systém 10-20GB ostatné na domovský priečinok /home. Takže v tvojom prípade napr.: dve parície po 15GB a ostatok na polovicu pre domovské adresáre. Výhoda /home na extra partícií je v tom, že systém hocikedy preinštaluješ a tvoje dáta a nastavenia programov ostanú nedotknuté.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: vírusová ochrana 08.06.2014 | 16:19
                Avatar sbdu   Návštevník

                Ak teda rozdelenie disku nezaručuje bezpečnosť, tak je mi to nanič. Uvažujem teraz nad dvoma možnosťami: 1. Zobrať maximálne odľahčený OS, vo Virtualboxe pridať obchodnú platformu a spraviť z toho živé CD. 2. Čítam teraz akurát toto https://www.docker.io/the_whole_story/#How-Do-Containers-Work?-%28And-How-are-they-Different-From-VMs%29  . Vyzerá to, že to nie je veľmi systémovo náročné. To by asi bolo optimálne riešenie.

                • RE: containers 08.06.2014 | 17:40
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ

                  Ahoj.

                  Ja sa priklánam k tomuto druhému riešeniu 'docker' - linux container, teraz si si ho aj navrhol. Základy bezpečnosti sú aj napr. tu, čítaj a porovnaj s "bez-kontajnerovou klasikou": http://kuhnza.com/2013/03/27/docker-makes-creating-secure-sandboxes-easier-than-ever/ :-)

                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • RE: containers 08.06.2014 | 17:47
                    Avatar sbdu   Návštevník

                    Ďakujem za odpovede.

        • RE: vírusová ochrana 08.06.2014 | 11:48
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

          bežná situácia pre ľudí čo majú dva systémy, ako mám napríklad ja, je jednoduchá. zoberieš disk, rozdelíš na 3 partície a na jednej máš OS1, na druhej OS2 a na tretej dáta.

          btw bezpečný systém na všetky tie dôležité burzové vecičky je hlavne ten, o ktorý sa dobre postaráš. ešte ma napadlo, urobiť si jednoducho viac používateľov a správne nastaviť prístupové práva.

        • RE: vírusová ochrana 08.06.2014 | 12:11
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Pokiaľ máš celý majetok v ruksaku, tak to obchodovanie už bolo úspešné. Inak, ja osobne neodporúčam zdieľať užívateľské dáta medzi systémom na péčko a pracovným systémom. Si spomínam ako mi v časoch rozmachu exploitov pdf posielali také stránky nejaké dokumenty v PDF. Scénar filmu to určite nebol. A v prípade zdieľaných dát je vysoká pravdepodobnosť že si takto náhodne obdržaných dát ich aj spustíš pod pracovným systémom. Dôsledky si už možno domyslíš.

          Keby si netrolil, tak Ti odporučím aspoň virtuálku. Ale, v Tvojom prípade to nemá význam.

          • RE: vírusová ochrana 09.06.2014 | 13:54
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            len dodám, že nie je až tak veľký problém zohnať si P koľko sa pánovi zaráči, hodiť to na pár DVD a hotovo. nevidím osobne hrozbu v spustení videa cez prehliadač. a ak sa to myslí nejako ultra mega vážne s bezpečnosťou a chcú sa roztáčať peniažky, tak je fajn použiť PC na prácu a následne ísť niekde von, do prírody alebo kdekoľvek. nie sme len v storočí výkonnej IT techniky, sme aj v storočí, kde nie je problém dostať sa do hôr či k moru celou škálou možností, kde je nejaký wellness v každom (teda myslím) okresnom meste a kde sa dá robiť von naozaj čokoľvek.

            • RE: vírusová ochrana 12.06.2014 | 18:27
              Avatar mikih   Návštevník

              zase nenapíše aký OS tam chce dať , .. prečo ?? to je prave ta najdôležitejšia informácia akú by mal poskytnúť prosím ťa vlož sem tu informáciu  , a ak to má byť vlastná konfigurácia tak pohod  , a to že sa mu majetok zmestí len do ruksaku to mu závidím čo by som ja dal zato ;) 

              • RE: vírusová ochrana 12.06.2014 | 19:46
                Avatar WlaSaTy   Návštevník

                Fľašu benzínu a sirky, to je dosť spoľahlivá metóda komprimácie. Ale kecá, do ruksaku sa mu zmestí prádlo len na týždeň ak má aj nabíjačku k notebooku. A s tak malým majetkomna burze prerazí len ak je občan krajny v ktorej existuje osobný bankrot. Takže IMO predposledný termín fakulty managementu pred dekou.