Zaujímavý článok o systemd, ktorý je častým ohnivkom sváru na našom linuxos.
systemd bedna a wlasaty
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Zaujímavý článok o systemd, ktorý je častým ohnivkom sváru na našom linuxos.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Ďakujeme. Už som to čítal, aj tam odkazovaný článok, chvíľu som rozmýšľal či ma ten človek necituje, je to ako by som ho sám napísal. Inak v odkazovanom článku je odkaz na ďalší odkaz :)
Mne stačí že Linus a ďalší kerneláci sa zatiaľ k tomuto projektu stavajú bokom a nenechávajú si diktovať od Lennartových mazánkov čo majú robiť a čo všetko v jadre je zlé a ako to má byť správne.
Inak pozbierať Linusove výroky v komunikácií s vývojármi systemd by vydali na celkom peknú humornú brožúrku.
Ďakujem. Uvedený článok som čítal niekedy krátko po obede. Článok ma v sebe jedno zásadné posolstvo: ak sa človek bojí novinky ktorá urýchlila štart a zjednotila rozhranie konfigurácie štartu služieb, tak má na výber množstvo alternatív. Ak ich využije, tak príde o možnosť zbytočne sa rozčulovať a zaťahovať do žabomyších vojen ľudí čo nepovažujú prskanie na druhých za životný štýl.
Na túto tému som sa vyjadroval veľa krát.
Mne sa paci tato veta lebo pekne charakterizuje ich pracu:
Jemně mi to připomíná situaci, „co nového bychom ještě mohli do našeho produktu přidat, abychom měli zase na nějaký měsíc zábavu“.