Zdravicko,chcel by som sa spytat ci ma niekto skusenosti s tymto systemom lebo by som potreboval nejake rady pre newbie. Alebo ak niekto ma tak nejaku dokumentaciu odporucit. Diky
Freebsd
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Zdravicko,chcel by som sa spytat ci ma niekto skusenosti s tymto systemom lebo by som potreboval nejake rady pre newbie. Alebo ak niekto ma tak nejaku dokumentaciu odporucit. Diky
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Ahoj Andrej,
nedávno som prekladal text o FreeBSD na Distrowatch a zaujala ma tam jedna dôležitá myšlienka - odporúča sa dať skôr upravenú verziu pre Desktop, napríklad PC-BSD, než FreeBSD samotné. Pochopitelne to platí pre desktop, no neuviedol si kde to chceš použiť.
Osobne by som začal asi tu:
http://distrowatch.com/dwres.php?resource=major (dole)
http://www.freebsd.org/docs.html
http://distrowatch.com/dwres.php?resource=package-management (dole)
Cauko, no ja som supol pc-bsd na laptop z hladiska toho ze je to ako vravis lepsie. Rozhodol som sa tak preto ze uz v kazdon distre natrafim na skvele fjutury ala lennartware. Uz fakt chyba iba slackware a linux je v riti. Idem asi migrovat na bsd a preto sa potrebujem ucit nieco nove. Ceknem linky.
myslíš systemd? Ironicky, neviem kde to robí väčší bordel ako v upravených verziách Ubuntu. skrátka ak to necháš aktualizovať, systém sa ti na základe podivných závislostí rozsype. V nainštalovanom systéme možno nie, no v chroote je to veľký strašiak
Ubuntu tuším ešte dva roky neplánuje prechod na systemd. Skôr než odchod od Linuxu by som to riešil náhradou Initu za iný. Genťáci tiež neplánujú prechod na systemd, teda ešte som o tom nepočul.
v lubuntu bežne je - v LTS!
Historicky prvé Lubuntu LTS čo vzniklo je pokiaľ viem 14.04. A v ňom to nie je. Ako sa Ti tam podarilo dostať SystemD? V ňom sa mi totižto konfigurovala sieť jednoduchšie ako cez userspace čo je vnútený kade tade.
Musím lepšie pozrieť. V greenie je, ale neviem pri inštalácii čoho sa tam dostalo. Alebo pri apt-get upgrade? To sa mi nezdá...
Odhadujem, že si tam prihodil repozitár inej distribúcie ktorá už má SystemD v sebe, a omylom to prežilo. Takže si nehovoril o Lubuntu, ale o greenie. Mal by si teda opraviť Wiki.
Poxhybujem že by niektorý program na prácu s textom vyžadoval systemd, ale prezriem to
To by si mal, pretože čistá inštalácia Lubuntu 14.04 LTS ktorú som kôli Tebe práve teraz skontroloval má upstart a nie SystemD. Skontroluj aj, ako som už spomínal, či si náhodou nepridal repozitár z úplne inej distribúcie do Greenie tak ako máš vo zvyku. Dosť často to znižuje životnosť, a vždy to odpáli prechod na vyššiu verziu distribúcie. A nerozdúchavaj prosím Ťa flame, v téme o BSD naozaj nemal čo hľadať SystemD. Ono to tu potom vyzerá ako by sa sem chodili ľudia hádať o kravinách ktorým nerozumejú.
PS: A v kľude si oprav Wiki záznam o Greenie, môžeš tam dať že Greenie je prvý slovenský klon Ubuntu v ktorom je aktívny a funkčný SystemD.
prezerám nové iso, a tam systemd naozaj nie je... aspoň nie priamo. Som si to zle zapamätal. Je tam ale systemd-services a ešte niečo na systemd začínajúce. Vyhodenie by vyzeralo takto:
http://pastebin.com/hU6MK9HN
inak nemám vôbec šajn, ako je na tom súčastný BSD svet s power managementom... máš laptop na stole, alebo aj používaš z batérie?
AJ aj. mam laptop na stole + ked idem na vyjazd tak ho beriem. a je to dobre spravene
Pokial viem tak gentoo ho uz ma na vyber, ci? Ja som uvazoval o slackware alebo o bsd.
Na výber to je už hádam vo všetkých distribúciach. Default je stále OpenRC.
v Slitaz tak rýchlo nebude, zo známych dôvodov :D
Tipnem si, že je väčší ako celé distro?
25Mb ma distro :) to som tusim este nevidel
Osobne za najlepší počin v lajt distrách považujem Tiny Core Linux (12MB aj s Xkami).
Čo považujem za maximálny prínos pre Linux enviroment je úplne úžasná dokumentácia.
Dokumentácia:
Kniha
Wiki
Boot process
Panstvo, mám otázku: vedel by niekto zrozumiteľne a stručne vysvetliť, prečo systemD spôsobuje také rozporuplné reakcie?
Niekto ho chváli, niekto nenávidí. Chcel som si o tom niečo prečítať, ale priznám sa, po pár vetách som sa v terminológii stratil.
Vďaka.
SystemD je len jednou z mnoha zádrapiek, a preto sa o nej vedú siahodlhé a zbytočné diskusie. Len budúcnosť ukáže čo vyhrá, i keď je už dávno za polčasom.
WlaSaTy to povedal celkom vystizne akurat by som este doplnil ze, podla mna su ludia ktorym to nevadi a ludia ktory ho neznasaju.
A otazka znie, preco by som mal pouzitvat nieco co sam nechcem? Bolo mi to nanutene a to sa nelubi vela ludom.
Linux straca svoju podstatu ked donho implementovali ten hnus.
Ja to len doplním. Distrubúcie sa dodávajú ako celok, tak aby poskytovali určitú funkcionalitu. Jednotlivé komponenty z ktorých sa skladajú dané distrobúcie si vyberá konzircium správcov. Kto si chce pod kapotou odladiť všetko do najmenšieho šróbika, tak ten si môže vytvoriť vlastnú distrobúciu od základu. Ani v metadistribúciách ako Gentoo alebo LFS nemá človek na výber zo všetkých dostupných systémových nástrojov. A je jedno či sa jedná o init typu Sys-V, OpenRC, Upstart, System-D alebo o správcu balíčkov yum (rpm), emerge (ebuild), apt (deb). A ak niekomu naozaj vadí že sa zas po niekoľkých rookoch prechádza na ďalší z množstva nástrojov, tak si môže spomenutú distribúciu založiť a odladiť sám, poprípade si za to môže zaplatiť profesionálom. Ale mlátiť prázdnu slamu sokážu len slabosi.
Preto že je to prvý init ktorý dokáže spadnúť? Je to neudržateľný moloch v ktorom nieje možné nahrádzať komponenty, jedna z najväčších doterajších výhod Linux enviroment. Robí všetko automaticky a robí si to ako on chce. Že dokáže aj rock stable IceWM s ním pri boote jebnúť?
Ja, Linus a Ts'o nemáme radi aroganciu vývojárov toho zmätku :)
Linus Torwalds
Dá sa nasimulovať ten pád o ktorom hovoríš? Lebo mne s ním funguje to, čo používam. Gnome session a LXDE session.
A ohľadne toho, čo sa všetko háčkuje v jadre? Ľudia z okolia Androidu a všeobecne z napríklad ARM architektúry, Nvidia alebo ATI/AMD ovládačov, FAKE Raid ovládačov alebo nebodaj kdbus by sa na tvojej pripomienke mohli smiať že by im slzy tiekli potokom. Ale tí tento web radšej nečítajú.
Zrejme keby to bol len init nič by sa nedialo, rovnako ako keď vznikol upstart a málo kto postrehol že sa v Ubuntu zmenil init. Mno títo chytrí chlapci sa nezastavili a vytvorili CoreOS okolo Linuxu a keď im z toho vyberieš jednu tehličku tak sa im to sype ako domček s kariet.
Ja mám svoje distro ako nábytok na mieru, takže u mňa je systemd neprijateľná, obmedzujúca, zbytočná kravina. O kvalite prevedenia sa tiež vedú siahodlhé debaty, rovnako ako o kamarátskom prístupe týchto, ako ich nazvať...
Charizma je pre dobrý projekt je podmienkou, Linux by tu nebol nebiť Linusovej charizmy, na toto veľa arogantných hlupákov zabúda.
Takže sa to nasimulovať nedá. Znovu som si potvrdil že máš len silácke reči o tom, že je niečo nefunkčné a nevieš povedať čo a tak to ako vždy zvalíš na náhodný výber. Toto nie je prvá diskusia kde nevieš Tvoje vlastné slová doložiť.
Nedá sa simulovať, však som ti minule odpisoval, že som nakoniec Sabayon aj so systemd zmazal po pár mesiacoch. Vieš keď ti náhodne začnú určité veci padať a nedokážeš identifikovať pravidlo, tak to nasere. Ja som roky spokojný užívateľ Linuxu a tak to aj ostane. Len ostanem pri Debian like a budem si písať vlastné init skripty. V Gentoo tam stále nieje čo riešiť a možno ak sa ešte odhodlám znovu skúsiť ARCH je tam zas kopec nápovedy ako použiť Init podľa svojich preferencií.
Osobne si myslím že prv než sa dostane do Ubuntu, tak zahynie prirodzeným výberom.
Takže si s tým systémom stváral také veci, že si si ich ani nedokázal zapamätať že by sa to kôli overeniu chyby nasimulovalo. A za toto viníš systemd. Som rád, že si to potvrdil.
Som rád že stíham simulovať sex s mojou, tak sorry ale fakt som snažil.
Pokiaľ si tým myslel ohováranie systemd ktorý Ti nesadol ešte pred vyskúšaním, tak to veľa vysvetľuje. Ale o niektorých veciach by si radšej mohol mlčať.
Táto téma stratila význam už dávno.
Zacitujem sa:
(Aby nedošlo k nedorozumeniu tí hlupáci sú Lennartovci)
ok ok, to by sme mali. v úvode sa pýtal autor témy na FreeBSD. Máte nejaké skúsenosti s rôznymi BSD systémami? a ako veľmi sa tieto OS hodia na desktopové použitie pre človeka, ktorý má prehľad o IT, ale nie je guru? sú BSD systémy na takéto využitie ďaleko za Ubuntu, Fedorou a spol, alebo nie?
Dakujem stano, akurat som to siel napisat.
Systemd je tema sama osebe a vzdy tu rozvinie flame. Vykaslime sa na to a nechajme tomu volny priebeh.
Viac ma zaujimaju BSD systemy nez systemd.
na roote sú články o netbsd na desktope (čo ma osobne vôbec nezaujalo), alebo práve je na titulke toto: http://www.root.cz/clanky/pc-bsd-s-kde-prostredi-a-jeho-aplikace/
je to fajn, uz budem len cakat na dalsi prispevok :)
Len by to mal zobrat viac technicky alebo balickovo a nie klikacy. tie ma nezaujimaju :)
Keď už sa potrebuješ citovať, tak sa nominuj ako kandidát na prezidenta zemegule.
Táto téma stratila význam už dávno.
Dúfam že mám u teba hlas.
ak sa dokáže akékoľvek kupovanie hlasov... tak si ma neželajte :)
:-)
+1 :-)
Ja sa Vám ospravedlňujem, len som sa pýtal a rozhodne som nechcel aby tu prepukli nejaké emócie.
To je úplne v poriadku, rovnako ako je v poriadku mať na každú vec svoj názor.
ospravedlňuješ? dobrá otázka a ak by si sa to nespýtal ty, spýtal by sa to niekto iný. Pokojne aj ja.
SystemD je sporné. Používať alebo nie? Stačí si pozrieť, ako sa Ubuntu zmenilo s úplne iným prostredím. Niekomu to perfektne sadlo a chváli si Unity, zatiaľ čo (dovolím si povedať že oveľa väčšia) časť ľudí išlo preč od Unity či Ubuntu a má niečo iné.
http://www.root.cz/serialy/stavime-desktop-na-pc-bsd/
A ide sa citat.
no ja som tiež len v začiatkoch používania FreeBSD , keď si pozrieš na youtu be inštalaciu tak zistíš že to je úplne vpohode pre začiatok ak je to mozne odporucam automaticke rozdelenie HDD , casom si to spravis aj tak spravis pár chýb co ta donuti preinstalovat OS , dalej je tam kopec nastaveni a cofiguracii a podobne ... mount sa tam pouziva iný , napriklad mount_msdosfs , mount_ntfs atd:... , hdd sa deli na : ada1p0 , ada1p2 ... , usb kluce na da4s1 ... a podobne , balickovanie kedze nemam normalny internet tak mam cca 40GB iso subor v ktorom mam full baliky :) , a tam fungujem sposobom : pkg add balik.txz , ... taktiez su tam takzvane porty to su zase zdrojaky klasika make cofigure , make install clean ... ale to som len v zaciatkoch , prevadzkujem tam Fluxbox ...
Ja nemam problem s instalaciami a s rozdelovanim diskov. Tak isto uz som cosik nastudoval.
Mne hlavne slo o tu konzolovu stranku veci. Ale pomaly si zvykam a idem skusat rozbehat pomalicky vsetky programi co potrebujem na pracu.
no tak potom nie je očom , z mojej skúsenosti by som sa PC-BSD vyhol oblukom , a išiel rovno na FreeBSD , tam som zbytočne vypalil jedno DVD ;( , asi tak a keď hovoríš že sa vyznáš tak o to lepšie , oblúbiš si ten systém časom , ... vela úspechov prajem .
Jako chlapi choďte s tými ... niekam. Linux RULEZ! Kto stojí za BSD? Linux enviroment sa rozbíja, ale za jadrom stále stojí charizmatický Linus a to je stále najväčšia zábezpeka rozumného vývoja a možností do budúcnosti. Máme tu stále na výber a na Lenartoviny nasrať.
Plne stebou suhlasim ale Linus tu nemusi byt vecne resp. jeho praca nie a ked sa do linuxu obuju taky kreteni ako su Lennartware tak s panom bohom..
Mas pravdu aj v tom ze tu mame navyber, nastastie veru.
Nemam rad ked mi niekto diktuje podmienky v Linuxe. Podla mojho nazoru sa to trosku bije s ideou stalmanizmu.
Stále máme možnosť na vývojárov DMD, Upstartu, alebo Runitu tlačiť aby implementovali výdobytky 21storočia. Rovnako máme možnosť prísť na RedHaťácku akciu a kopnúť Lennarta do zadku od predku, ja to beriem ako výzvu.
Stále je čas ukázať že systemd je pičovina prvého rangu, len vzdať to pokladám za slabosť. Už od návrhu a implementácie všetko zle, to umrie aj samo, ale vítam každého kto vytrvá.
Uz si predstavujem ako tucet linuxakov kope lennarta do prdele :D
Nic krajsieho by som ani na RH akcii videt nechcel :)
Rovnako :)