prostredie KDE

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.08.2014 | 15:01
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

Zdravím, a rovno zasypávam otázkami. Mám v pláne pustiť sa do KDE, najnovšia verzia. Na 64bit systéme. Dosť dlho som však bol na LXDE a podobných, povedzme nenáročných či konzervatívnych prostrediach. A tak sa rovno pýtam:

1) Ako sa dajú v KDE obmedziť grafické efekty? Rôzne tieňovania okien, priehľadnosť a tak podobne?

2) Aké má KDE zaujímavé vlastnosti, čo ho robí podľa vás zaujímavým?

3) Ako je na tom Dolphin v súčasnosti? Kedykoľvek ho skúsim (v KDE i mimo neho), nezobrazuje mi náhľady videí, zatiaľ čo všetky ostatné programy na správu súborov áno. Čo sa dá robiť, aby to fungovalo? Prípadne funguje to u vás?

4) Aké GTK aplikácie nemajú dobrú náhradu v KDE/QT?

    • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 15:16
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Stano spytam sa ta, najnovsiu verizu myslis 4.14 alebo este nedokoncenu 5?

      1. Da sa to pekne cez klasicke nastavenia. Ked spustim novy system s KDE tak idem po rade a nastavujem vsetko ako to mam rad. To odporucam aj tebe, teda aby si vsetko pekne presiel a zistil kde co je. Len nerozumiem preco by si chcel obmedzovat graficky KDE. Jedine ak by si nemal dostacujuci vykon.

      2. KDE je podla mna najlepsie prostredie s pohladu grafiky a ked si clovek zvykne tak aj s pohladu ovladatelnosti. Samozrejme to nema na IceWM, OpenBox alebo ine rucne konfigurovatelne WM ale kazdemu komu sa nechce dr*kat s dlhym nastavovanim tak KDE je ako stvorene.

      3. Mne Dolphin absolutne vyhovuje a funguje tak ako ma , mozno len preto ze som si nan az moc zvykol :) ale aj tak si myslim ze je lepsi nez Nautilus. Co sa tyka tych videii tak to je mozno sposobene obmedzenym grafickym nastavenim KDE - len moj amatersky predpoklad.

      4. Nepoznam take app alebo mozno som len na take este nenarazil.

      • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 15:23
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        4.12 myslím, v oficiálnych 14.04LTS repozitároch Ubuntu/Kubuntu

        1) Mám málovýkonný PC so smiešnou grafickou kartou a bežne mám pustených veľa vecí naraz. Taktiež si na grafické vymoženosti nepotrpím, vyrušuje ma to. Všade používam default vzhľad, aj tak z veľkej časti prekrytý oknami.

        2) v KDE sa mi veľmi nepozdávalo nastavenie panelu. Pre zvyknutého človeka, alebo pre človeka čo nemá problém skúšať niečo nové je to v pohode, ale začiatočník môže byť v dolnom paneli poriadne stratený a zúfalý.

        3) Možné to je, v tejto oblasti sa vôbec nevyznám. Zatiaľ :)

        4) mňa napadá zatiaľ len GIMP. Dosť často musím inštalovať do LXDE programy robené pre KDE. A to nie je the best...

        • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 16:24
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          KDE panel je praveze celkom fajn konfigurovatelny. Ked chces stym pomoct tak nieje problem ale odporucam si precitat moj blog kde opisujem nastavienia KDE v manjaro. GIMP je plne podporovany tak isto aj ine graficke programy, nemusis nic doinstalovavat. Aj ja som mal problemy pri nastavovani prvy krat ale tak to aj pri IceWM a openBoxe :)

    • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 16:36
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

      1. Efekty plochy: Systémové nastavenia → Efekty plochy. Tu sa dá naklikať, čo potrebuješ.

      2. KDE je zatiaľ podľa mňa najprepracovanejšie prostredie, aké som kedy používal. Ponúka množstvo nastavení, pôsobí moderne. :)

      3. Neviem, či je v nejakom distre premakanejší správca súborov, ako je práve Dolphin. Ako ho porovnám s Nautilom v Ubuntu, tak mám dojem, že ide o vzdialeného a veľmi chudobného príbuzného.

      Čo sa týka náhľadov, tak otvor Dolphin → Nastavenia → Nastaviť Dolphin → Všeobecné → Náhľady a tu si tiež môžeš naklikať, čo sa má zobrazovať v náhľadoch a čo nie. Niekedy je potrebné doinštalovať balík kdegraphics-thumbnailer

      4. Neviem, mne sa pekne zobrazujú aj GTK aplikácie, napr. Synaptic.

    • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 16:37
      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
      v KDE sa mi veľmi nepozdávalo nastavenie panelu. Pre zvyknutého človeka, alebo pre človeka čo nemá problém skúšať niečo nové je to v pohode, ale začiatočník môže byť v dolnom paneli poriadne stratený a zúfalý.

      Povedal by som, že práve naopak :) Nastavenie panelu je veľmi intuitívne a tiež ponúka množstvo nastevní. Dokonca aj pri zmazaní panelu (omylom) je ho možné jedným klikom pridať znovu na plochu, čo je v iných distrách trochu komplikovanejšie. Čiže sa prikláňam k názoru Andreja.

      Ak máš nejaké nejasnosti s nastavením KDE, tak sa kľudne môžeš obrátiť aj na mňa (kontakt mám v profile). Ak budem vedieť, rád poradím :)

      • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 16:46
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        no dobre, len čo to bude možné tak si to prebehnem, díky za info.

        k panelu, ako som už hovoril... začiatočníci s tým veľa neurobia. aj keď začiatočník dokáže akýkoľvek panel kvalitne domrviť, to je tiež pravda :)

        • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 16:56
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Domrvis tak vymazes panel a nahodis znova. Par krat vyskusas a uvidis ze sa budes vyznat :) ja napr. Dodnes neviem poriadne nastavit (naklikat) panel v XFCE :)

    • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 17:11
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      inak chalani, používate kontact, korganizer alebo niečo podobné?

      • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 18:12
        Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ

        Osobne nepoužívam ani kontact, ani korganizér, nakoľko napr. kontakty dokáže veľmi dobre spravovať aj Thunderbird. Pod položkou Adresár sa dajú naklikať všetky informácie o osobách, s ktorými som v kontakte. Okrem toho, pri použití rozšírenia Fire Tray sa klasická obálka v paneli nahradí inou ikonkou, ktorá funguje aj po zatvorení Thunderbirdu (pri obálke to nefunguje). Čiže Thunderbird beží akože na pozadí a v ikonke sa zobrazuje číslo počtu neprečítaných mailov, zobrazí sa informačný oznam od koho + zvukový signál príchodu mailu. Mám v ňom nahádzané všetky moje mailové adresy.

        Napr. KMail, ktorý sa defaultne nachádza v KDE a aj v KOrganizeri mi nejak nesadol a ani ho nepoužívam.

        Som teraz odbočil k poštovému klientovi, čo nebola Tvoja otázka, ale pri spravovaní kontaktov bohato postačuje aj tento. KOrganizér je už však o niečom inom :)

        • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 18:50
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          KOrganizer je totalne naprd (pre mna). Ide hned von. Ale ano, priklanam sa k tomu thunderbirdu, teda pokial ho pouzivas. Ja pouzivam KERIO sluzby takze to neriesim.

          • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 18:52
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            eMDík mi niečo z týchto vecí spomínal telefónom, čo je podľa mňa dosť naprd, pretože v tej mojej nedokonalej pamäti nefunguje ctrl+f :D

            • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 19:00
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Z veci akych presne? :) Ctrl+f myslis v com presne? v nejakych dokumentoch alebo na webe?

              • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 19:13
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                v mojej hlave že nefunguje :) spomínal niečo o synchronizáciách kontaktov a prepojení s telefónom, že to na ploche ohlási novú sms a podobné srandy...

                • RE: prostredie KDE 24.08.2014 | 19:23
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  Ahaaaaa :) tvoja pamat :D ja ze RAM :)

                  No na to sluzi KDE Connect a najdes ho v System Settings

    • RE: prostredie KDE 25.08.2014 | 08:15
      Avatar MARTIN Linux Mint 17.3 KDE  Používateľ

      čo sa týka slabého pc. Pri prezeraní webu mi kde pýta 700, xfce 500 z ram. rozdiel vidím len pri načítaní systému a veľmi mierne pri rýchlosti spúšťania aplikácií. A čo sa týka panela, daj tomu cca 3 a pol minúty a máš to zvládnuté. Kde mi pripadá byť jednoduchšie ako čokoľvek. až na tú ponuku aplikácií, tú hneď mením za lancelot.

      • RE: prostredie KDE 25.08.2014 | 09:58
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Mal som asi mesiac Mint KDE. Čo sa týka dizajnu a variability je to fakt premakané.

        Lenže. Bootovanie cca 2x dlhšie ako Xfce a po naštartovaní KDE obsadilo okolo 1.2G RAM. Naviac kopu tých KDE fičúrin som ani nevedel využiť.

        Takže pre mňa je Xfce lepšia voľba.

        • RE: prostredie KDE 25.08.2014 | 11:03
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Pouzivam Mint 17 KDE a som absolutne spokojny. Co sa tyka bootu tak mam taky isty az do chvile ked sa prihlasim tak to je asi o 10 sec. dlhsie ako xfce a jemu podobne WM. Ale to ma nezabija vobec.

      • RE: prostredie KDE 25.08.2014 | 17:16
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

        Lancelot? Was is das?

        • RE: prostredie KDE 25.08.2014 | 18:15
          Avatar Ján Šuvada Linux MINT 20 MATE, EdUbuntu 23.10, Windows 11  Používateľ
          "Keď ľudožrút používa vidličku a nôž, znamená to pokrok?"
          • RE: prostredie KDE 25.08.2014 | 18:46
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

            tiež som už trochu pogúglil. bol som na dedine, kde googlenie je fakt problém :) takže alternatívne menu. takých je viac pre rôzne prostredia, a to je len dobre :)

            • RE: prostredie KDE 25.08.2014 | 18:50
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Mne sa ten Lancelot moc nepaci, zlvast preto ze je mi to pripomina MATE. Uprednostnujem staru klasiku.

              • RE: prostredie KDE 25.08.2014 | 18:59
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

                otestujem viac možností a rozhodnem sa. na dvd plnom sw to mám, ako pozerám, tak prečo nie :)

    • RE: prostredie KDE 25.08.2014 | 19:00
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      otázky zodpovedané, pekne ďakujem Andrejovi a Janekovi :)