Miktofon v notebooku

Sekcia: Hardware a Drivery 21.09.2014 | 08:09
memo   Návštevník

Dobry den,

mam novy notebook Lenovo B50-70. Dual boot Windows 7 - Mageia Linux4.

Problem mam linuxe (kernel 3.13.25, KDE 4.11.1) so zabudovanym mikrofonom. Vo windowse funguje uplne bez problemov.

V linuxe mi mikrofon nefunguje v spojeni so skype. Ked ale spustim audacity tak mikrofon nahrava v poriadku. V skype nahra iba sum s tym ze mam pocit ze sa ten sum meni v zavislosti od toho ako do neho hovorim. Skusal som uz rozne navody ako by to mohlo fungovat (napr PULSE_LATENCY_MSEC=60 skype) no bud som dosiahol iba uplne ticho alebo ten sum. Skusal som aj rozne nastavenia v Kmix.

Skusil som napr spustit "pavcontrol" a tam v zalozke "Vstupne zariadenia" je zvoleny Internal microphone. Mikrofon nie je stlmeny ani nijako stiahnuty na minimum ale aj tak ak hovorim do mikrofonu tak v casti kde by som mal vidiet intenzitu signalu z miktofonu mi nenaskoci ani jeden dielik. Ak o kedy bol mikrofom niecim deaktivovany.

Ak pripojim k notebooku sluchatka s mikrofonom tak ide vseto (aj skype) dobre.

Prosim vas ak mate nejaku skusenost tak mi poradte. Ak potrebujete akekolvek vypisy tak len dajte vediet a ja to tu prilepim. Ja si uz zial neviem rady. Vopred dakujem za akukolvek pomoc.

    • RE: Miktofon v notebooku 21.09.2014 | 10:29
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      máš nainštalovaný skype 4.3 a balík pulseaudio?

      • RE: Miktofon v notebooku 21.09.2014 | 10:39
        Avatar memo   Návštevník

        Ano. Konkretne Skype 4.3.0.37 a pulseaudio 5.0.

        • RE: Miktofon v notebooku 21.09.2014 | 10:47
          Avatar memo   Návštevník

          Aby som to upresnil. Zda sa ze mikrofon cez skype aj nahrava ale akoby to zle spracoval pretoze namiesto normalneho hlasu je iba prerusovany sum.

          • RE: Miktofon v notebooku 21.09.2014 | 10:55
            Avatar memo   Návštevník

            prave som volal z mojho skype na kamosov a je to takto:

            ked som ticho tak to u kamosa v reprakoch sumelo

            ked som nieco povedal tak mal ticho v reprakoch

            Takze jednoznacne mikrofon reaguje ale nezaznamenava hlas.

    • RE: Miktofon v notebooku 21.09.2014 | 12:39
      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

      neviem či ti to pomôže ale keď mne blbol zvuk cez Skype tak som Skype spustil takto:

      PULSE_LATENCY_MSEC=30 skype

      a problém sa vyriešil, môžno to pomôže aj tebe...

      Happy falling
      • RE: Miktofon v notebooku 21.09.2014 | 12:50
        Avatar memo   Návštevník

        Dakujem za radu ale tak ako som uz pisal to som uz skusal. (s hodnotou 30 aj 60). Zial toto mi nepomohlo.

        • RE: Miktofon v notebooku 22.09.2014 | 00:53
          Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

          Ja mám napríklad hodnotu 45 a až vtedy mi to fungovalo k spokojnosti

          • RE: Miktofon v notebooku 22.09.2014 | 08:34
            Avatar memo   Návštevník

            Dakujem za odpoved. Ked pridem z prace tak to skusim.

            Chcem sa opytat bolo to tak ze ste mali sum az pokial ste netrafili tu hodnotu 45?

            • RE: Miktofon v notebooku 22.09.2014 | 09:27
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Asi sa triafal. Ale pdporučím aj vypnúť tsched keďže programátori v MS nečítajú návody na použitie. Ale tak isto je možné že to už opravili a stačí si stiahnúť novšiu verziu skype (len pozor na staré nastavenia).

              • RE: Miktofon v notebooku 22.09.2014 | 10:53
                Avatar memo   Návštevník

                Dakujem. Skusim to a dam vediet ci to funguje. Najnovsiu verziu skype uz mam nainstalovanu ale zial zatial bez zlepsenia.

              • RE: Miktofon v notebooku 22.09.2014 | 16:54
                Avatar memo   Návštevník

                Tak tsched=0 mi nepomohlo. Skype sa stale sprava rovnako. Taktiez som skusal menit PULSE_LATENCY_MSEC od 10 az do 100 ale nic sa nezmenilo. Nemate este nejaku radu ako to spojazdnit?

                • RE: Miktofon v notebooku 22.09.2014 | 19:01
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Pri programe ktorý sa chová nepredvídateľne je ťažko radiť. Ale môžeš ešte skúsiť nastaviť pulse audio volume tak, ako odporúča MS na stránke Skype. Teda, ak si to ešte neurobil.

                  • RE: Miktofon v notebooku 23.09.2014 | 08:11
                    Avatar memo   Návštevník

                    Nastavenia som skusal. Nepomohlo. Len ma zaraza jedna vec. Ked pripojim externy mikrofon tak skype funguje ako lusk. Pritom sa externy mikrofon pripaja stale do tej istej zvukovej karty len sa odpoji interny mikrofon. Je to tak? Mozno ma vyvediete z omylu. To mi pripada ako keby skype nemal problem so zvukovou kartou ale s konkretnym mikrofonom.

                    Pritom interny mikrofon nie je defektny lebo napr audacity s nim nahrava absolutne bez problemov.

                    Je tato moja uvaha spravna alebo to funguje nejako inac?

                    Mimochodom dakujem vsetkym za pomoc. Skusim pockat na novsiu verziu skype a mozno to pomoze.

                    • RE: Miktofon v notebooku 24.09.2014 | 08:47
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Pokiaľ sa nič nezmenilo, tak nízkoúrovňovo poskytuje ALSA hardvér pre Pulse Audio. Takže sa pozri do alsamixer koľko tam máš mikrofónov.

                      Prípadne pozri aplay -L

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Miktofon v notebooku 21.09.2014 | 13:35
      Avatar memo   Návštevník

      Mam novu informaciu. Skusal som volat na skype test call a nemal som co povedat tak som si iba piskal. Ked mi to skype  prehraval spravu tak mozem povedat ze som zarucene pocul ako piskam no bolo to velmi slabucke a cez sum. Ked hovorim tak nie je rozoznatelne nic ale ten piskot som pocul. Napada niekoho v com by mohol byt problem. Uz som skusal vsetky mozne nastavenia zvuku a mikrofonu ale stale nic.