ake distro na router

Sekcia: Hardware a Drivery 21.11.2014 | 14:15
Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

Ahojte linuxaci, vo firme nadisiel cas menit stary router za nieco nove, rohodol som sa, ze ked uz nieco robim, tak nech je to poriadne a teda rozhodnutie padlo na server s linuxom. Sluzby, ktore budem urcite vyuzivat firewall + inbound/outbound pravidla, QoS s moznostou obmedzit niektore IP na rychlosti viac nez ine, openVPN, DHCP (vratane nastavenia pevnych IP podla MAC), DNS, reporting in/out prenesenych dat na klienta podla IP, nastavenenie wifi siete (toto som zatial na linuxovom routri neriesil, ale hadam to nebude velky problem), idealne aj webove rozhranie na manazment, ale prezijem aj bez neho :) Pocet klinetov na vnutornej sieti je cca 30 a je velmi pravdepodobne ze pocet casom narastie az na dvojnasobok. Hardver na ktorom to bude bezat je P4 na 3.2 GHz, 2GB RAM, dva 120 GB HDD v RAID1 (zbytocnych starych diskov mam vela, tak preto ;)

 

Rozmyslal som o nasadeni debianu a na neho natlacit webmin, neviem vsak ci nejdem s kanonom na vrabce. Mate niekto skusenosti s niecim podobnym? Pripadne ake riesenie ste nasadili na firewall vy? Dakujem za vsetky podnety :)

git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
    • RE: ake distro na router 21.11.2014 | 14:28
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Rozhodne CentOS 6.6 s kombináciou shorewall ako FW.

      Alebo keby chceš silou moci aj web rozhranie tak asi ClearOS.

    • RE: ake distro na router 21.11.2014 | 21:27
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Este ma napadlo par veci.

      WiFi dokazes dat do DHCP pokial si vytvoris novy rozsah na dalsej sietovke a kazdemu AP pridas svoju IP.

      Pak tu mame jeden velky problem a to vykon. Musis si polozit otazku ci to ten tvoj HW bude zvladat. Tolko sluzieb na jednom stroji + dvojnasobny narast uzivatelov... No neviem neviem.

      • RE: ake distro na router 21.11.2014 | 23:21
        Avatar samaklobasa   Návštevník

        ty vole aky si ty odbornik! kolko routrov si uz v zivote spravil? podla toho, co pises, asi ani jeden.

        a OP odporucam, sudiac podla otazky, aby to prenechal na profesionalov a usetril nervy tym 30 ludom...

        • RE: ake distro na router 21.11.2014 | 23:42
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ber to tak že získal pokusných králikov a pokiaľ chceš napísať niečo relevantné, tak napíš. Tento komentár okrem hate nemá cenu.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: ake distro na router 21.11.2014 | 23:55
            Avatar samaklobsa   Návštevník

            v diskusiach sa bezne radi nechat to na ineho, pokial je zjavne, ze op neviem nic o danej problematike...

            • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 09:44
              Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

              Tak ma oziar svojim geniom, alebo vies iba trieskat a k veci nic nepovedat? FYI zopar routrov som spravil a bezia mi OK. Jedine co som chcel vediet je, na com bezia a ako to riesia ostatni - vola sa to vymena informacii - najdi si to a dovzdelaj sa. diiik

              git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
              • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 12:07
                Avatar samaklobasa   Návštevník

                ludia bezia na vselicom: linux, mikrotik, *bsd, hw hrabicka... v podstate kazdy pouzije to, co vie a s cim ma prakticke skusenosti. kedze ty sa na to pytas, tak zrejme ziadne prakticke skusenosti s tymto nemas, o com svedci aj dalsia hlaska

                Rozmyslal som o nasadeni debianu a na neho natlacit webmin, neviem vsak ci nejdem s kanonom na vrabce

                no ze len mi povedz, v com je to ten debian kanon oproti inym distrubuciam? velmi ma to zaujima (a o tom webmine uz ani nehovorim).

                alebo je to cele len o tom, ze si sa potreboval pochvalit?

                • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 12:27
                  Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                  Pochopil si to cele zle. Nejake prakticke skusenosti mam, nehovorim ze so spravovanim siete o stovkach klientoch, ale so sietami desiatkach klinetoch (nie ludi!) skusenosti mam. Ak by sa jednalo, o velku siet, tak na to by som si urcite netrufol, pretoze zatial na to nemam, ak sa vsak jedna o takuto mini siet, tak je to idealna moznost ako sa dalej zdokonalovat a vyskusat si mozno aj veci, ktore som sa docital ale nemal som moznost ich zatial nasadit do praxe. Kedze nemam vystudovany priamo IT odbor a osobne ziadneho sietara nepoznam, tak som dal dotaz na forum, s tym ze som sa chcel dozvediet co sa momentalne pouziva v praxi.

                  K tvojmu dotazu a debiane: Pisal som o kombinacii debian + webmin a islo mi o cast webmin. Priamo na stranke webminu sa pise "Webmin is a web-based interface for system administration for Unix. Using any modern web browser, you can setup user accounts, Apache, DNS, file sharing and much more..." Takze to nie je nastroj so specialnym urcenim na spravu firewallu, ale so sirokou skalou funkcionality spravy unixov. Mam ho nasadeny aj inde, ale podla mojho nazoru je na nasadenie na firewall zbytocne univerzalny. Mozno existuje nejake na firewall lepsie/vhodnejsie webove vyklikavatko s reportami o ktorom neviem. Naozaj nechapem preco na mna pustas tolko siry za takuto blbost. Ty sa zvyknes chvalit tym ze vies nainstalovat Debian? ;)

                  git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
        • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 09:48
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

          Kde som pisal nieco o 30 ludoch?

          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 11:57
            Avatar samaklobasa   Návštevník

            Pocet klinetov na vnutornej sieti je cca 30

            • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 12:00
              Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

              klient != clovek. Divim sa ze taky profik ako ty to nevie.

              git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
              • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 12:13
                Avatar samaklobasa   Návštevník

                tak sa vyjadruj presne. pretoze v sieti mozem mat aj 100 tlaciarni a to dhcp pre nich obsluzi aj 486. ale so 100 aktivnymi klientmi (ktori lezu na net) by uz malo problem aj pentium 2...

                • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 12:39
                  Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                  ako som napisal nizsie, neriesim hardver. Zaujimave ze z celej mojej otazky si vyberies jednu vetu a tej sa drzis jak kliest. A zvysok otazky jaksi nevidis. Mas tu najviac prispevkov a pritom si mi na moju otazku zatial nedal odpoved. Vsetci to pochopili len ty si stojis na kabli tak specialne pre teba upravujem otazku - firewall bude bezat na Tchien-che 2, cize vykon teraz uz nemusis vobec riesit. Staci tak?

                  git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                  • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 14:34
                    Avatar samabasa   Návštevník

                    odpovedam ti na to, co pises a co je podstatne.

                    odpovede som ti uz napisal dve, ale zopakujem ti ich:

                    1. nechaj to na profesionalov

                    2. pouzi to, co vies

                    aj ked na tvoju otazku neexistuje odpoved, pretoze ty sa v podstate nepytas na router, ale na sietove sluzby, co je velky rozdiel...

                    • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 14:44
                      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                      hmm, takze tvoja odpoved je, ze mi odpoved nedas? Kde sa pytam na router? Zas citas nieco co som nenapisal? Keby som chcel vediet co mam nasadit ako router tak sa spytam na to, nehladaj v mojej otazke nieco, co tam nie je prosim ta, ono sa tu takto potom mozme bavit do rana.

                      Znova ti to zopakujem, chcel som vediet co pouzivaju ini ludia na tento task. Je to tak tazke pochopit?

                      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                      • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 14:52
                        Avatar samaparka   Návštevník

                        ini ludia na to pouzivaju zariadenia na to urcene

                        linux s iptables nie je ani router a uz vobec nie fw

                        takze to co chces ty je filtrovat traffic medzi interfacami a spustit na tom sietove sluzby a to moze byt hocjake distro, nie je take distro kotre by to vylepsilo alebo pokazilo, stale je to len linux s iptables

                        • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 15:09
                          Avatar samalama   Návštevník

                          linux s iptables nie je ani router a uz vobec nie fw

                          hmm tak to potom co to tam ma za pc, ktory routuje 3 siete, filtruje trafik a este aj natuje?

                          parky nemam rad. pchaju tam ten sajrajt muku...

                          • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 15:14
                            Avatar samaparka   Návštevník

                            windows na ktorom bezi nat a routuje 3 siete je tiez router ?

                            • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 15:18
                              Avatar samalama   Návštevník

                              samozrejme. tlaciaren to nebude...

                              • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 15:24
                                Avatar samaparka   Návštevník

                                dik ze si mi objasnil teoriu

                      • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 14:55
                        Avatar samalama   Návštevník

                        takze tvoja odpoved je, ze mi odpoved nedas?

                        ty vole, co si stojis na kabli?

                        Kde sa pytam na router?

                        zeby samotny nazov otazky?

                        ake distro na router

                        vies, tvoj problem je, ty vlastne nevies, co chces (alebo nevies, co sa mas pytat). precitaj si este raz tvoj post, a skus sa zamysliet...

                        • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 15:05
                          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                          Xty krat - nepytam sa na distro. Uznavam, ze som nazov temy zvolil trochu nestastne. Jedine dve otazky ktore som polozil boli:

                          - Mate niekto skusenosti s niecim podobnym? 

                          - Pripadne ake riesenie ste nasadili na firewall vy?

                          neodpovedal si mi ani na jednu. Ak by si si precital odpovede ktore som ti daval, tak by ti to bolo jasne, ocividne chces vsak iba trollovat. 

                          Vies, tvoj problem je, ze si necitas celu otazku, ale radsej odpovedas iba na nazov temy, pripadne si otazky vymyslas sam. Uz mi prosim neodpovedaj - ocividne odpovedat nevies a jedine co ches je trollovat.

                          bye

                          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                          • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 15:16
                            Avatar samalama   Návštevník

                            - Mate niekto skusenosti s niecim podobnym?

                            ano

                            - Pripadne ake riesenie ste nasadili na firewall vy?

                            debian

                            mikrotik

                            freebsd

                            zyxel usg

                            tp-link krabicka



                            takze este raz: nevies, co sa pytas, pleties vsetko do kopy. mas v tom chaos.

                            kedze sa pytas, co mas pouzit, to znamena, ze s nicim nemas prax. pises, ze len s linuxom. tak ho pouzi, pretoze nic ine nebudes vediet nakonfigurovat.

                            ak toto pre teba nie je odpoved, tak si proste debil...

                            • RE: ake distro na router 23.11.2014 | 09:04
                              Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                              no krasne, ze si primitiv som si myslel, teraz si sa naplno prejavil. Gratulujem...

                              git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                              • RE: ake distro na router 23.11.2014 | 20:34
                                Avatar samalama   Návštevník

                                kamo ty si magor. presne ti odpoviem na tvoje otazky, vysvetlujem ti, ze sa zle pytas, aby si sa na vec pozrel z inej strany, a ty furt svoje...

                                • RE: ake distro na router 23.11.2014 | 20:38
                                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                                  Ty si musel mať smutné detstvo. Ako dieťa si bol neuznaný génius ktorému nerozumela ani vlastná matka. Skús sa vrátiť keď dospeješ.

                                  • RE: ake distro na router 23.11.2014 | 20:54
                                    Avatar samalama   Návštevník

                                    mas aj nieco k teme (okrem rad typu: obrat sa na svojho dodavatela; kedze mas ten system urcite kupeny legalne, tak mas k nemu aj podporu...) alebo zase len teple reci...?

                                    • RE: ake distro na router 23.11.2014 | 21:07
                                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                                      Táto doba na ľudí veľmi tlačí a málo kto to ustojí, viem to z vlastnej skúsenosti. Pomôcť môže sa na to celé vysrať a neprenášať frustráciu na druhých. Skús sa povzniesť a pousmiať. V tejto dobe je čoraz menej ľudí s humorom a trefnými poznámkami.

                                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                      • RE: ake distro na router 23.11.2014 | 21:28
                                        Avatar samalama   Návštevník

                                        http://www.youtube.com/watch?v=7cT1g7OHjJg

                                        • RE: ake distro na router 23.11.2014 | 21:35
                                          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                                          Musím vyjadriť nesúhlas voči tvojim doterajším komentárom ale po zhliadnutí videa som sa konečne dnes pousmial nad kreativitou človeka ktorý to spískal :)

              • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 12:17
                Avatar samalama(klobasa)   Návštevník

                a zaujimalo by ma, coze je to tych zvysnych 20 zariadeni v sieti pre tych 10 ludi.

                dalej pises, ze klientov pribudnes dalsich 30. akoze dalsich tlaciarni, co nic nerobia? alebo 30 aktivnych ludi? proste nevies, o com pises...

                • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 12:33
                  Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                  "a zaujimalo by ma, coze je to tych zvysnych 20 zariadeni v sieti pre tych 10 ludi." - nechces odomna kompletny zoznam aj s prilozenymi fakturami?

                  "dalej pises, ze klientov pribudnes dalsich 30. akoze..." - Ty vies povedat co ti pribudne na sieti za par mesiacov? Lebo ja nie.

                  git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                  • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 14:41
                    Avatar samalama   Návštevník

                    ak nechces poskytnut relevantne informacie, tak nepytaj o radu.

                    ano, viem co mi v sieti pribudne o par mesiacov. a ak to neviem, tak to neriesim...

                    • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 14:47
                      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

                      Tu informaciu som napisal nizsie, ak by si si precital celu diskusiu, tak by si vedel odpoved na to co ta tak strasne zaujima.

                      Takze ty ides so vsetkymi rieseniami nadoraz? Bez rezervy? Po tebe by som robotu preberat nechcel.

                      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
                      • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 15:05
                        Avatar samalama   Návštevník

                        cokolvek pouzijes (z dnesnej doby), bude vykonnostne dostacujuce (okem soho zariadeni), a splni tvoje poziadavky. takze ci mas 30 alebo 60 klientov, je to jedno. a bavime sa o routri, takze nepanikar...

      • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 10:04
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

        ahoj, dik za info. Asi to nakoniec navleciem na debian + shorewall + webmin. HW sa nebojim - realne je na sieti pracovnych stanic za ktorymi su zivi ludia pri max. prevadzke iba 9, zvysok su sietove tlaciarne, mobily, nekriticke servery atd. a ak to nebude postacovat, tak sa da vzdy upgradnut.

        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
        • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 11:33
          Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

          Jasne, veď treba skúšať. Potom daj vedieť ako to dopadlo.

          • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 12:06
            Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

            zatial co sa hram teraz so shorewall, tak sa mi paci ovela viac nez povodne iptables, ktore som pouzival doteraz inde. Neveril by som ze nadstavba iptables moze byt az tak jednoducha :)

            git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
            • RE: ake distro na router 22.11.2014 | 12:49
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Shorewall je super. A keď si ho nastavíš na základ tak potom len pridávaš pravidlá a to je celé. :)

    • RE: ake distro na router 23.11.2014 | 11:17
      Avatar bimbo   Návštevník

      Je smutne, ako jeden clovek dokaze zhovadit celu diskusiu. Je smutne, ako jeden clovek dokaze zhodit niekoho, kto sa snazi pomoct, prispiet aktivne k dotazu. Za tie roky (a nie je ich malo), co sledujem linuxove diskusie, vzdy sa najde "odbornik", ktory zhodi akykolvek nazor absolutne nekonstruktivnou kritikou. Andrej sa snazil pomoct. O co sa snazil dotycny ? Nastastie su tu slusni ludia, co sa snazia pomoct, aj napriek takymto "sama...." ludom.

      Pouzi shorewall, je to na spravu velmi dobra vec ako nadstavba nad iptables. Na ostatne veci nemam nazor, da sa toho pouzit vela. No nedostanes vsetko do web rozhrania. Ja by som na tvojom mieste skusil presvedcit majitela na nieco sofistikovanejsie a profi. Napriklad KerioControl je uzasna vec i na administraciu. A je to -div sa svete- linux. Mas v nom vsetko co potrebujes a minimalne usilie na administraciu. Pravda, stoji to bubaky, no usetrene usilie, nastavovacky, administracia - to za to stoji.

      • RE: ake distro na router 23.11.2014 | 12:18
        Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor

        ahoj, je to aj moja chyba, ze som sa nechal vyprovokovat. Uz som nasadil debian + shorewall + webmin - vo webmine ma shorewall velmi pekne klikatko. Na moje prekvapenie je shorewall tak jednoduchy, ze asi nakoniec skoncim pri sprave cez shell a webklikatko ani nebudem potrebovat :) Uvidim v pondelok ako sa to bude spravat pri plnom zatazeni.

        Ako v kazdej malej firme musime obracat kazde euro, takze zatial zakotvim pri tomto zadarmo rieseni, ale diky za nasmerovanie na KerioControl - ked uz sucasne riesenie nebude dostatocne tak dotlacim majitela nech s novym zelezom kupime aj profi riesenie. Diky

        git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • RE: ake distro na router 23.11.2014 | 12:40
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        My kerio nasadzujeme vo firme a Control je vcelku vymakaná vecička.

    • RE: ake distro na router 23.11.2014 | 21:04
      Avatar Martin Zatroch   Návštevník
    • RE: ake distro na router 27.11.2014 | 14:48
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      Ahoj, zaujimalo ma ako budes obmedzovat (shape) IP za NATom? Budes potrebovat bud markovat pakety, alebo pouzit IMQ patch pre kernel a iptables. Cize potrebujes nejake znalosti s kernelom a netfiltrom.

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))