Linux v Trafacke

Sekcia: Komunita 14.01.2015 | 19:10
Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

Dnes sme mali noveho cloveka na stretnuti, prisiel medzi nas chlapik zvany milboy. Debata roznoroda, pri plateni sme prave ukoncili temu referenda o vstupe do EU.

    • RE: Linux v Trafacke 14.01.2015 | 19:39
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

      zaujimave temy :) tak som rad :) akurat zajtra a pozajtra som v NR :)

    • RE: Linux v Trafacke 15.01.2015 | 08:21
      Avatar ToJeJedno   Návštevník

      Trafacka je v Nitre? Dobre som googloval?

      • RE: Linux v Trafacke 15.01.2015 | 09:07
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Velmi dobre si gugloval, je na ul. J.Krala c.65.

        • RE: Linux v Trafacke 15.01.2015 | 19:57
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Ako som zbadal ten slnečník s nápisom Svijany, tak som dostal Pavlovov reflex. Raz za tri mesiace si chodíme s kolegami sadnúť na pivo a zrovna Svijany. Vážne nad tým rozmýšľam :)

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Linux v Trafacke 29.01.2016 | 12:33
            Avatar JP   Návštevník

            Koukam, casy se zmenily. V minulosti ten Pavlovuv reflex znamenal instantni prujem.

            • RE: Linux v Trafacke 29.01.2016 | 15:15
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Google nepotvrdil tvoje tvrdenie.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Linux v Trafacke 10.02.2015 | 21:01
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Kto sa zajtra zastavi v trafacke? Doobeda som na Aquatherme ale do 16.00 to hravo stihnem.

      • RE: Linux v Trafacke 11.02.2015 | 06:37
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        No samozrejme že Ja.

    • RE: Linux v Trafacke 12.02.2015 | 07:31
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Včera sme sa stretli v Trafačke (Nitra) iba 3 starí linuxáci. Škoda, lebo podľa niektorých reakcií na webe to vyzeralo, že sa niekto nový ukáže. Diskusia bola zo začiatku taká všeobecná, okrem iného sme sa rozčuľovali nad tým, ako sa linuxovské fórum zvrhlo na politické v súvislosti s referendom. Neskôr sme distefanovi preinštalovávali MSI netbook, kde mal doteraz greenie, lenže mu začalo hlásiť chybu systémového súboru, tak sme po zvážení tam dali xubuntu, pretože aj na iných počítačoch už ho distefano používa. Je predsa len jednoduchšie udržiavať jedno distro ako niekoľko.

      • RE: Linux v Trafacke 12.02.2015 | 09:43
        Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

        Ano bolo to trošku viac politické minulí týždeň, ale aj to patrí k životu. 

    • RE: Linux v Trafacke 12.02.2015 | 11:19
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Dobre, že som tam nebol. Keby som mu ukázal Live Buntíka s Mate alebo Mintíka s Xfce, nevedel by si vybrať :)

      • RE: Linux v Trafacke 12.02.2015 | 11:57
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ale to sa Mário troška mýliš. Tieto všetky livka sme koncom minulého roka pozerali, takže ako sa vraví prehľad máme. Tu rozhodlo to, že chcel mať (podľa mňa rozumne) všade rovnaký OS. A čo sa týka porovnania Mint s XFCE a Xubuntu, tak na základe ohlasov na fórach - jasne víťazí Xubuntu. Navyše on tam má strašne slabý procesor, nie som si istý, či by mu to Mate chodilo k všeobecnej spokojnosti. Ja osobne mám pocit, že ani to XFCE nie je až také ľahké ako Lubuntu (greenie).

    • RE: Linux v Trafacke 10.03.2015 | 11:20
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Iba pripomínam, že zajtra 11. 3. 2015 sa stretávame v Trafačke v Nitre o 16:00. Ja prídem určite a mám pripravené aj nejaké novinky okolo Manjara. Takže týmto pozývam všetkých záujemcov.

      • RE: Linux v Trafacke 10.03.2015 | 12:31
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Pridem tiez.

    • RE: Linux v Trafacke 08.04.2015 | 17:15
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Aj keby som chcel, dnes by som to nijak nestihol. Posielam aspon takto linuxakom srdecny pozdrav do trafacky - od Zugskeho jazera.

      • RE: Linux v Trafacke 11.05.2015 | 19:50
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Pripomínam iba, že v Nitre bude v stredu 13. 5. 2015 stretko priaznivcov linuxu o 16:00 v Trafačke. Nachádza sa to v blízkosti kruhového objazdu pri hypertescu. Kto má záujem, môže prísť. Poznávacie znamenie, minimálne jeden malý notebook s Linuxom na stole.

        • RE: Linux v Trafacke 13.05.2015 | 09:49
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Dost ma to mrzi, ale stale este nemam dokosene na Krahuliach a preto sa vratim do Nitry az koncom tyzdna. Pohodovu zabavku s Linuxom, pani.

          • RE: Linux v Trafacke 13.05.2015 | 19:29
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Na dnešnom stretku sa objavil nový používateľ (tiež Štefan) z Klokočiny, ktorý krátku dobu používa Ubuntu. Vďaka tomu, že sa opäť nezúčastnil distefano sme boli iba traja. Novému záujemcovi sme ukázali alternatívy vo forme Manjarka s KDE a LXQT.

            • RE: Linux v Trafacke 13.05.2015 | 19:38
              Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

              Ze opat, dakujem pekne.

              A co ten Stevko, vylepsuje nas vekovy priemer?

              • RE: Linux v Trafacke 13.05.2015 | 20:03
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Je to rovesník Martina, takže ano, vylepšuje vekový priemer. A čo sa týka Teba, ak to dobre počítam, tento rok si bol z piatich možností iba dva krát, ak sa nemýlim. Dosť si poľavil, polepši sa :) . 

                • RE: Linux v Trafacke 14.05.2015 | 08:29
                  Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                  Mne to vychadza, ze 3x. Minule Svajciarsko, teraz kosenie na Krahuliach, zial, zakazdym sa tu rozprsi a ja som nuteny pauzovat a koniec mam v nedohladne. Dokonca, vypadava mi aj pohon na mot. kosacke, takze ma caka navsteva servisu.

                  Z navstevnikov Trafacky sa nikto nepridal?  

    • RE: Linux v Trafacke 10.06.2015 | 07:35
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Dnes od 16.00 sa kona v trafacke dalsi linuxmiting, kvoli vysokym teplotam dnes urcite pri pive. 

      Ja pridu.

    • fórum ubuntu.cz ? 10.06.2015 | 14:16
      Avatar trogár   Návštevník

      Toto má byť pokračovanie fóra na ubuntu.cz ?

      • RE: fórum ubuntu.cz ? 10.06.2015 | 14:20
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Podobné...

      • RE: fórum ubuntu.cz ? 10.06.2015 | 14:26
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        V podstate áno, ale je to skôr paralelné oznámenie. Je to preto, že ľudia čo sa tam stretávajú nepoužívajú iba *buntu ale aj Manjaro a iné distribúcie, takže niekedy napíšeme na obidvoch fórach a niekedy iba na LinuxOS.sk alebo Ubuntu.sk. 

      • RE: fórum ubuntu.cz ? 12.06.2015 | 10:03
        Avatar andross   Návštevník

        Na pôvodné fórum sa nedá prispieť anonymne , ani prihlásiť bezpečne :-(

    • RE: Linux v Trafacke 11.06.2015 | 07:44
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Teda, vcera sme sa zisli v klasickej zostave traja, ale po 15 minutach nam Martin zduchol. Stihol som im este rozviest moj novy poznatok, ze najkrajsi vyhlad na Vysoke Tatry je - z restauracneho vozna. Martin hadal, ze z Lomnicaku. No a vymenili sme si pozdravy s vxmery po telefone.

      Chybu systemoveho suboru mi netbook MSI zacal hlasit po zapnuti aj pod Xubuntu, Livan mi pohladal na nejakom fore riesenie, doma si to neskor vyskusam. Taktiez mam problem aj s LibreOffice, po stlaceni ENTER mi predchadzajuci riadok hodi aj 5x, navyse to nemozem zmazat. Asi sa vratim k OpenOffice, ktory som pouzival pred 2 rokmi. Chcem si zohnat aj starsiu, aspon 2GB RAM pamat na ozivenie tohto netbooku, kamarat hardverista snad pomoze. 

      Ostatne temy, okrem jednej, ktora mozno bude prekvapenim na jesen, boli zo zivota. Pre obrovsky hic som vcera uprednostnil desinu z Cernej Hory.  2x.

      • RE: Linux v Trafacke 12.06.2015 | 10:56
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Na ten 2GB RAM si daj pozor, pretože je možné, že ti doska 2GB nezoberie. Ja som to skúšal u synovho Samsungu ale nešlo to rozšíriť. Nakoniec to technik v Sharku uzavrel s tým, že doska nepodporuje viacej ako 1GB.

      • RE: Linux v Trafacke 12.06.2015 | 11:55
        Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

        Tiež mám skúsenosť ako Livan. Ruženka mi zobrala iba 1GB.

        • RE: Linux v Trafacke 12.06.2015 | 12:04
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Najlepšie urobíš ak zoberieš ten netbook do Sharku a nech ti tam skúsia dať 2GB RAM a uvidíš.

          Rozhodne bez odskúšania nič nekupuj.

          • RE: Linux v Trafacke 12.06.2015 | 13:14
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Chlapi, hovoríte o tom ako keby to bola horibilná záležitosť. :) Tá ramečka je za pár.

            Ozaj, myslím že chyba nieje na "doske" ale či chipset podporuje toľko GB ram.

            • RE: Linux v Trafacke 12.06.2015 | 13:32
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Máš pravdu, skôr aby nebol sklamaný keď to nepôjde. Naviac mne napr. Alza bez debaty zobrala RAM-ky nazad a vrátila ding-ding.

            • RE: Linux v Trafacke 12.06.2015 | 13:42
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              A čo chipset nie je na doske?

              • RE: Linux v Trafacke 16.07.2015 | 14:17
                Avatar Zero   Návštevník

                Po novom nie je radic pameti na chipsete ale je integrovany primo v CPU... Ak je to nejaky starsi kusok tak to moze este byt na doske (chipsete)...

          • RE: Linux v Trafacke 13.06.2015 | 13:17
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Dik, so Sharkom v Nitre mam tiez dobre skusenosti, ale tusim sa zo Sturky prestahovali. 

            • RE: Linux v Trafacke 13.06.2015 | 17:44
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Už cca rok sú v Hypertescu. Od Teba je to kúsok.

    • RE: Linux v Trafacke 07.07.2015 | 17:54
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Takze, zajtra o 16.00 sa stretneme opat v trafacke, dufam, ze uz nebude taky hic. 

      • RE: Linux v Trafacke 08.07.2015 | 20:08
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Tak konečne sme sa v Trafačke zišli všetci štyria starí linuxáci. Bohužiaľ však nik nový nepribudol. Za účelom zvýšenia propagácie a povedomia ľudí o linuxe sme opäť otvorili diskusiu o zámere usporiadať v Nitrianskej Trafačke LinuxDay. Predstava je taká, že sa v Trafačke urobí niekoľko naučno-populárnych prednášok o linuxe zameraných na desktop. Predvedieme najznámejšie desktopové prostredia, základný prehľad o používaných programoch a ich ekvivalentoch vo windows, inštaláciu programov a podobne. Presný program prednášok a termín konania musí ešte dozrieť. Bude nutné urobiť propagáciu tejto akcie a niečo ako systém predregistrácie aby sa dalo odhadnúť, koľko ľudí príde. Pokiaľ by nebol žiadny záujem, tak by sa to samozrejme nekonalo. Pokiaľ má niekto s takýmito akciami skúsenosti, radi si necháme poradiť, pretože je to naša prvotina. Tak isto, pokiaľ má niekto chuť si odprednášať na tejto akcii nejakú tému pre začiatočníkov, je vítaný. Predpokladaný termín  konania je niekedy koncom roka.

        • RE: Linux v Trafacke 08.07.2015 | 20:38
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

          nebolo by zle zohnat aj zastupcov mensich firiem, ktori by mali zaujem znizit naklady vo svojich firmach.

          • RE: Linux v Trafacke 08.07.2015 | 21:08
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Túto myšlienku by bolo dobré trošku rozviesť, pretože nerozumiem, čo si pod tým predstaviť a k čomu by to bolo dobré.

            • RE: Linux v Trafacke 08.07.2015 | 22:11
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

              rozsirit zakladnu uzivatelov, pomoct usetrit malym firmam naklady, zlepsit povedomie o open source, eliminacia strachu z niecoho noveho ... a ano, aj obcasna brigada pre linuxakov.

    • RE: Linux v Trafacke 09.08.2015 | 09:19
      Avatar LinuxFan   Návštevník

      Caute :),

      chcel by som sa zastavit na najblizsom stretnuti linuxakov (ako novacik) v Trafacke a chcem sa uistit, ze ci sa toto stretnutie kona alebo nie, kedze pocas dovolenkoveho obdobia to moze byt diskutabilne.

      Dakujem za info, LinuxFan

      P.S.: Budem sledovat tuto temu, takze kontant na seba nebudem uvadzat, aspon zatial.

      • RE: Linux v Trafacke 09.08.2015 | 10:15
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Urcite sa kona, ja som v Nitre a pokial sa dobre pamatam, aj Livan je uz po dovolenke. Martin sa ukaze vzdy a Milan podla rozpisu sluzieb. LinuxFan, podla mena,  ty by si sa mohol zaradit medzi stalych a nie jednorazovych ucastnikov. Dufajme. Teda, vidime sa 12.8. o 16.00. 

        • RE: Linux v Trafacke 10.08.2015 | 20:33
          Avatar LinuxFan   Návštevník

          Ok :), diky za info. Vidime sa.

    • RE: Linux v Trafacke 10.08.2015 | 20:54
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Livan je od 8.8. na dva týždne na dovolenke pokiaľ viem.

      • RE: Linux v Trafacke 11.08.2015 | 07:56
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Vsak uz bol na dovolenke v CR, sice, ako starsi pan, uz ma narok na 25 dni RD. /Som zvedavy, ci sa teraz ozve/.

        vxmery, ty si uz tiez davnejsie nebol Nitre, zastav sa.

    • RE: Linux v Trafacke 11.08.2015 | 12:14
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Práve čítam, že Land Rover si vybral NR čo znamená 1500 pracovných miest ak to nie je kačica. To by stálo za pivo pri Linuxe.

    • RE: Linux v Trafacke 12.08.2015 | 18:32
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Dnes vsetci normalni Nitrania boli pri vode /asi/, preto sme tu boli len dvaja. Ale prisiel novy clovek, Mato

      • RE: Linux v Trafacke 24.08.2015 | 13:20
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ
        A hrome, to už je po tretí raz, že keď neprídem na stretko z dôvodu dovolenky, tak je tam nový človek. Asi zlá karma.
        • RE: Linux v Trafacke 24.08.2015 | 17:09
          Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

          Dobrá dovolenka :)

        • RE: Linux v Trafacke 25.08.2015 | 15:45
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          A dufajme, ze Mato tam nebol aj naposledy. Uvidime 9.9.

          Livan, mas vypnuty mobil? Stale si nedostupny, prezvon ma. Dik.

    • RE: Linux v Trafacke 05.09.2015 | 17:25
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Pred par dnami sa mi podarilo rozhasit zvuk na NB s Xubuntu, pomohla az reinstalacia 14.04. Zrejme prejdem aj ja na Manjaro, lebo som s Xubuntu v Trafacke zostal sam a v pripade potreby bude vzdy lepsie spolahnut sa na barlicky od livana. 9.9. si tom podiskurujeme. 

      • RE: Linux v Trafacke 05.09.2015 | 17:52
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Problémy so zvukom sa v Linuxe riešia jednoduchšie ako vo Windows, tam som si trhal vlasy. Niekedy sa stačí spýtať, poznám jedno fórum ... :-).

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Linux v Trafacke 05.09.2015 | 19:29
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

          o problemoch so zvukom mi ani nehovor ... po instalacke debianu teraz mi haluzi zvukovka :-/

          • RE: Linux v Trafacke 05.09.2015 | 19:32
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Založ si tému :)

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Linux v Trafacke 05.09.2015 | 20:49
            Avatar 7R7 Debian Stretch a Debian Sid  Používateľ

            Ako haluzí?

    • RE: Linux v Trafacke 10.09.2015 | 10:39
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      Tak ako chlapci z Trafačky? Podarilo sa niekoho transformovať? Čo tak krátky reportíček?

      • RE: Linux v Trafacke 10.09.2015 | 11:15
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        No keď reportíček, tak reportíček. Včera sme boli iba traja starí členovia, v rámci diskuzie na rôzne téma sme aj diskutovali nad nedokonalým novým grafickým inštalátorom Manjara. V rámci tréningu som distefanovi preinštaloval na msi netbooku xubuntu za Manjaro s LXDE. Tam sa inštalácia podarila bez problémov, možno aj preto, že tam nemal UEFI a disk bol s MBR. 

        Ja osobne som cca 3 dni predtým absolvoval preinštaláciu môjho Asusika z Manjara s KDE najskôr na Manjaro s Fluxboxom a následne na Manjaro s LXDE, na ktorom bežím teraz. Grafický inštalátor dobehol skoro až do konca ale potom zlyhal pri inštalícii Grubu s UEFI. Zrejme mi premazal zápisy v UEFI, pretože potom sa už nedalo vôbec bootovať z HDD. Potom som skúsil CLI inštalátor a ten to opravil, takže sa dielo podarilo bez straty desiatky. Proste to vyzerá, že nový grafický inštalátor Manjara (myslím, že sa volá Calamaro) ešte má čo vylepšovať (je to iba beta verzia).

        • RE: Linux v Trafacke 10.09.2015 | 11:39
          Avatar samalama   Návštevník

          Ja osobne som cca 3 dni predtým absolvoval preinštaláciu môjho Asusika z Manjara s KDE najskôr na Manjaro s Fluxboxom a následne na Manjaro s LXDE, na ktorom bežím teraz.

          gratulujem! ale predpokladam, ze sa o chvilu prejavia abstaky a budes preinstalovavat znova :D (tak ako ostatni).

          nechcete premenovat toto forum na "preinstalujsisvojlinuxos.sk"? to by viac vystihovalo obsah tohto fora...

          • RE: Linux v Trafacke 10.09.2015 | 11:47
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            pre samalama.

            Keby si bol aj rozmýšľal nad tým, čo čítaš, tak by si prišiel na to, že som to napísal preto, aby som upozornil na nedokonalosť nového grafického inštalátora a nie na to, že som zasa preinštalovával. A keďže nepoznáš históriu toho, prečo som to urobil, tak sa k tomu láskavo nevyjadruj. Potom vyzeráš ako taký samalama.

            • RE: Linux v Trafacke 10.09.2015 | 14:12
              Avatar samalama   Návštevník

              keby si aj ty lepsie cital/rozmyslal:

              "to by viac vystihovalo obsah tohto fora..."

              • RE: Linux v Trafacke 10.09.2015 | 14:40
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Myslím, že názov je OK, pretože je o stretávkach v Trafačke a o tom, čo tam robíme. A čo sa týka preinštalovávania, tak to patrí k tomu. Radi spoznávame nové prostredia a testujeme distribúcie za účelom ich spoznávať, nakoľko sme v linuxe začiatočníci a potrebujeme získať prehľad. Ak hovoríme o dvoch posledných spomínaných reinštaláciách, tak distefano chcel preinštalovať preto, aby mal rovnakú distribúciu ako ja a v prípade problémov, aby som mu vedel lepšie pomôcť a navyše chcel Manjaro spoznať, pretože o ňom poslednou dobou veľa aj vďaka mne počul a čítal. A čo sa týka Asusika, na ňom som mal cca rok Manjaro s KDE ale začal mi baloo-file-indexer a baloo-file-extractor veľmi vyťažovať procesor a disk, preto občas bol veľmi spomalený a nevedel som to zakázať, vždy som ich musel ručne vypínať, čo ma prestalo baviť. Na mojom celerone N2815 je proste lepšie mať ľahšie prostredie. Najskôr som skúsil Fluxbox, len ten mi nesadol, lebo som ho nepoznal a nevedel som niektoré veci urobiť, tak som ho o deň vymenil za LXDE a zatiaľ som spokojný. Celkom určite minimálne pol roka preinštalovávať nebudem.

                • RE: Linux v Trafacke 10.09.2015 | 14:56
                  Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                  Tak nech distefanovi slúži k spokojnosti, aspoň bude mať hotline nablízku. Si ma inšpiroval s tým LXDE, idem si preinštalovať Mintíka na Lubuntu, uvidíme čo je nového. A tiež na druhom stroji som si preinštaloval Cinnamon na MATE.

                  Inak s tým názvom portálu je to skvelý nápad :)

                  • RE: Linux v Trafacke 10.09.2015 | 14:57
                    Avatar borg Fedora  Administrátor

                    lepsie znie nainstalujsisvojlinux.sk

                  • RE: Linux v Trafacke 10.09.2015 | 16:02
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Tiež sa chystám preinštalovať a prejsť aj na desktope na antiX, asi by sme tú doménu mali predsa len zmeniť.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Linux v Trafacke 10.09.2015 | 17:16
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Tak tento hapening sa mi páči. Je to také neošúchané. Díky Ti samalama za iniciačný impulz.

    • RE: Linux v Trafacke 06.10.2015 | 22:25
      Avatar LinuxFan   Návštevník

      Caute... pride niekto na najblizsie stretko?

      • RE: Linux v Trafacke 07.10.2015 | 06:41
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Samozrejme, radi Ťa 14. 10 o 16:00 privítame. Poznávacie znamenie - minimálne dva notebooky s linuxom na stole.

    • RE: Linux v Trafacke 11.10.2015 | 13:11
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Ramka na netbooku MSI rozsirena na 2GB,  stroj je sviznejsi, ale ziadne exaktne merania predtym a potom som nerobil. Este vyskusam skype 4.3.,  v stredu v Trafacke skusime instalovat aj viber, lebo sa mi mari, ze MSI U135 DX ma 2 jadrovy procesor a viber by mohol fungovat.

      Inak, v dualboote, W7 starter mam po sustavnych az otravujucich ponukach Wupdatetu uz nahradeny W10, par dni to fungovalo skoro bez problemov /neslo iba rolovanie na pravej strane touchpadu, len sipkami/, ale teraz mi pri vypinani stale nabehne restart, pomoze az vypnutie na tvrdo. Takze stacilo, zostaneme len pri Linuxe /Manjaro/. 

      • RE: Linux v Trafacke 11.10.2015 | 14:11
        Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

        sranda :D čosi podobné mi robí Linux :D

        keď vypnem Notebook tak sa o pár sekúnd sám zapne. Problém to nie je pretože ho len uspávam a reštartujem (aktualizácie jadra + ovládačov...)

        Happy falling
        • RE: Linux v Trafacke 11.10.2015 | 15:15
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Takéto samovoľné zapínanie môže robiť keď máš v Biose aktivovanú voľbu Wake on Lan. Skontroluj si či to máš vypnuté.

          • RE: Linux v Trafacke 11.10.2015 | 15:21
            Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

            neviem či to s tým má niečo spoločné ale pozriem to ak si spomeniem keď budem stroj vypínať... veľkú šancu tomu nedávam pretože to robí len hneď ako ho vypnem, teda pár sekúnd po vypnutí, potom ho vypnem podržaním tlačítka a už sa nezapne...

            skôr mi chodí po rozume že to má niečo spoločné s grafikov (intel + nvidia)

            Happy falling
            • RE: Linux v Trafacke 11.10.2015 | 15:33
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Samozrejme Wake On Lan bola iba jedna z možných príčin. Trošku nechápem prečo si myslíš, že za to môže práve grafika, zatiaľ som sa nikde na fórach nedočítal, že by takéto niečo grafika spôsobovala. Skôr by som tipoval niečo v nastavení napájania alebo zobúdzania.

              • RE: Linux v Trafacke 11.10.2015 | 16:15
                Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

                OK, tak pozriem to nastavenie "wake on lan" ale myslím že to je vypnuté, ale kuknem to...

                ale veľmi to riešiť ani nechcem, pretože mi to v podstate žiadny problém nerobi, a teraz vlastne musím vyhodiť systemd pretože sa snaží byť chytrejším ako ja :D

                Happy falling
                • RE: Linux v Trafacke 11.10.2015 | 21:25
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Teda nechcem Ťa nejako znevažovať ale vykuchať systemd z Manjara nie je úplne jednoduchá vec a nemal by sa do toho púšťať niekto, kto do detailu nerozumie ako to celé funguje. Trúfaš si na niečo takéto? Troška mi to pripomína jednu príhodu z minulosti, keď si odo mňa prišiel požičať jeden borec merák. Na druhý deň mi ho vrátil s tým, že som si všimol, že meracie hroty sú odtavené a pýtal sa ma, že ako sa merajú tranzistory. Proste človek, ktorý o tom nemal ani páru išiel opravovať zosilovač a merákom ho zoskratoval.

                  • RE: Linux v Trafacke 11.10.2015 | 22:03
                    Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

                    zatiaľ to vyzerá tak že riešenie vypnúť "wake on lan" zabralo....

                    tak Manjaro podporuje OpenRC a dokonca má aj verziu s tḿyo init systémom, čo sa týka obtiažnosti to ma moc netrápi nemám proste rád systemd. Z počiatku to vyzeralo fajn, proste všetko fungovalo a teraz to len otravuje

                    Tvojou "narážkou" si ma len utvrdil v tom že odstránenie takého obrovského parazita z živého organizmu si najprv treba nacvičiť. Najprv to samozrejme vyskúšam vo VM aby som mal nejakú šancu, a tiež si pripravím "záchranné" inštalačné CD Manjaro OpenRC , tak či onak systemd pôjde preč, je to moc veľké a uź som ho prestal ignorovať...

                    tvoj príklad mi skôr pripadá... "Ako som kupoval nové merací prístroj"

                    Happy falling
                    • RE: Linux v Trafacke 11.10.2015 | 22:21
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      To s tým Manjarom s OpenRC som prehliadol, moja chyba. Samozrejme nasadiť takúto verziu by nemal byť problém. A čo sa týka toho meráka, tak kupodivu to prežil. Bola to solidná ruská práca. Mám ho dodnes, stále funguje a už je to cca 27 rokov.

                    • RE: Linux v Trafacke 12.10.2015 | 11:06
                      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                      Fakt som sa snažil vyhľadať čo je to tḿyo init aby som neotravoval, ale nič ani podobné som nenašiel. Čo je to za init?

                      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                      • RE: Linux v Trafacke 12.10.2015 | 11:11
                        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                        Sorry ale ja som sa dovtípil, že tam je preklep, chcel povedať "s týmto init systémom".

                        • RE: Linux v Trafacke 12.10.2015 | 11:34
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                          Jako preklep som tušil, len som to inak pochopil :) Preliezol som Wikipédiu, stránky Manjara, Archlinux a nič podobné som nenašiel :)

                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • RE: Linux v Trafacke 12.10.2015 | 14:28
                            Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

                            mám tam preklep, keď som si ho všimol už bolo príliš neskoro...

                            malo byť "s týmto init systémom"

                            Happy falling
      • RE: Linux v Trafacke 11.10.2015 | 15:28
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Teraz som to skontroloval, v AUR je Viber, takže sa bude dať nainštaľovať na ten tvoj MSI, keďže tam máš 64 bitovú inštaláciu Manjara.

    • RE: Linux v Trafacke 12.10.2015 | 09:09
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      total offtopic, ale bude tu niekto dnes, 12.10.2015? literárna ekšn

      https://www.facebook.com/events/872836802832065/

    • RE: Linux v Trafacke 14.10.2015 | 23:42
      Avatar huvik   Návštevník

      takze, zaujimavy podvecer za  nami. doma som to skusil a dostal som sa do linuxmintu aj cez ten problem. lenze mi nesiel touchpad a ani wifi pri instalacii, plus nedostatok miesta na instalaciu mi hlasilo. skusim este nejaku inu distribuciu, alebo skusim nieco s tym vymysliet. takze zatial vdaka

      • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 09:21
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        No, vcera nas na kratku chvilu bolo az 5 ks linuxakov, pokial Martin neodisiel na inu akciu. Prisiel huvik / 1.x/ aj linuxfun. Livan a ja uz tradicne. A novym ucastnikom bola aj zatecka 13, na moj vkus trochu sladka.

        Netbook MSI dost odporoval, so 64 bitovym Manjarom neprijal Viber, uvidime co povie o mesiac, W10 je uz ale definitivne out. Doma som si este stiahol Skype z AUR, skoro vsetko slape, az na to, ze nevie najst webkameru. Zatial na hovory + pisanie kratkych sprav staci.

        Nova slecna casnicka mala na starosti len nas, studuje estetiku a vraj ma v sufliku nejake dielka na uverejnenie. Hned som vyuzil prilezitost a nanavigoval som ju na Stanovu greenie kniznicu.  

        • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 11:04
          Avatar samalama   Návštevník

          mozete mi povedat, na co si vlastne instalujete tie linuxi? kvoli comu?

          • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 12:37
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Pretože na tie činnosti, na ktoré sú tie počítače používané je linux lepší. Rýchlejšie štarty a vypínania, jednoduchší aktualizačný proces atď. Lepšia práca s internetom - na túto činnosť sú tieto počítače najčastejšie používané. Ináč sa čudujem, že zrovna Ty sa na takéto niečo pýtaš. Ale predpokladám, že to malo byť len také malé ironické podpichnutie, aby reč nestála.

            • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 12:41
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              On asi myslel ze naco ich stale REinstalujete, ci? Rypanie tam bolo to mi ver :)

              • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 13:17
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Tak dobre, vysvetlím aj pre samalamu dôvody. Distefano mal na tom MSI netbooku dualboot s Windows10, ktorý mu blbol, tak sa distefano rozhodol, že Win10 zruší a preinštaluje linux tak, aby ním mal obsadený celý disk a nie iba 40% ako doteraz. Reinštaláciou sa toho dá dosiahnuť najjednoduchšie. Toť vše.

                Objavil sa v Trafačke nový linuxák huvik, ktorý mal Asus X205 na ktorý chcel nainštalovať linux ale to sme za ten večer nezvládli, pretože sa ukázalo, že to má 32 bitové uefi, ktoré si nerozumie s klasickými inštaláciami s 64 bitovými UEFI. Už aj tu na linuxos bola inštalácia na tento stroj preberaná a ak sa nemýlim, ani sa to nepodarilo spojazdniť k všeobecnej spokojnosti. Nejaké návody sme na internete našli ale zobrali sme si na to nejaký čas, aby sme sa s tým bližšie oboznámili. Klasická 64 bitová inštalačka sa ani nespustila, vždy to pri zvolení bootovania z flashky reštartlo a potom to nabootovalo windows.

              • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 15:55
                Avatar samalama   Návštevník

                nie, myslel som to tak, ze vam je v podstate jedno aky os pouzivate. nakoniec si aj tak instaujte 3rd party uzavrety software (skape, vyber, niekto dokonca wineu + win$ apps). preco si rovno nenainstalujete tie windowsy? ved lunexy si aj tak kazdu chvilu preinstaluvavate, takze to bude jedno...

                • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 16:50
                  Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ

                  a ty prečo používaš Linux keď si nevyrábaš všetok HW čo používaš ??

                  teda máš tam X zadných vrátok... aj keď máš čisto OSS systém...

                  Happy falling
                • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 17:51
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  Vieš samalama, my nie sme hardcore linuxáci, ktorí musia mať iba slobodný software. My tento bigotný prístup neuznávame. My počítače používame na to, na čo ich použiť potrebujeme a je nám fuk, či je software slobodný, či nie. 99% užívateľov, ktorí preferujú tzv. slobodný softvare aj tak s ním nič nerobia, iba ho používajú. Nevyužívajú tú jeho slobodu v zmysle - použijem zdrojáky, preštudujem ich, pozmením ich a použijem. My linux používame z úplne iných dôvodov. Proste preto, že sa nám páči ako sa správa.

                  • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 20:58
                    Avatar samalama   Návštevník

                    Proste preto, že sa nám páči ako sa správa.

                    ... teda ze ho neviete/nemozete naistalovat
                    ... ze vam ta nic nefunguje
                    ... ze to neviete nastavit

                    keby ste mali windowsy, tak by ste si ich len kazdy pol rok preinstalovali a mate pokoj, nemusite riesit ziadne ovladace, grub, uefi, nsa...

                    • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 21:22
                      Avatar Juraj Artix - OpenBox  Používateľ
                      ... teda ze ho neviete/nemozete naistalovat

                      ... že sa niekde Linux nedá nainštalovať je fakt, ktorý sa dá zmeniť, to či to "vieme" alebo "nevieme" na tom nezáleží, vybrali sme si možnosť že to vyskúšame a naučíme sa

                      ... ze vam ta nic nefunguje

                      ... rovnako tu, to že niečo nefunguje neznamená rovno že to je niečo zlé, znamená to ale že tu je priestor na zlepšovanie a rozmýšľanie

                      ... ze to neviete nastavit

                      ... a opäť sme na začiatku máme máme možnosť sa naučiť nastaviť všetko tak ako chceme / vyžadujeme / potrebujeme

                      keby ste mali windowsy, tak by ste si ich len kazdy pol rok preinstalovali a mate pokoj, nemusite riesit ziadne ovladace, grub, uefi, nsa...

                      kto vie... možno to nakoniec skončí tak, že tam bude Windows ale to neznamená, že Linux je zlý, znamená to že výrobca vyvinul HW tak aby fungoval len s operačným systémom Windows, čo ale hneď neznamená že spôsob ako tam dostať Linux neexistuje, pre mnohých vrátane mňa to znamená výzvu ako ho tam dostať :)

                      Happy falling
                  • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 21:38
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Ja vás chalani mám rád, ale teraz musím nesúhlasiť, Skype aj Viber má plnohodnotné náhrady v slobodnom softvéri. Je škoda že ľudia ktorí sa tu snažia pre druhých spraviť lepšie miesto na zemi,tak ich všetci ignorujú a inštalujú si dobrovoľne spyware. Nemáš chuť ich podporiť v práci používaním toho softvéru, veľa ľudí to robí len preto aby pomohli ostatným a to je všetko čo z toho majú, prípadne zarábajú na nejakej pridanej hodnote v rámci platenej podpori.

                    Život je otázka priorít, keď ťa poprosím o heslo do tvojho emailu, tak mi ho asi nedáš. Ja sa možno mylne pokladám už za tvojho priateľa, ale ty ho kľudne zveríš Skype a Viberu a nie len to.

                    Doprial by som každému si chodiť pokecať s ľuďmi ktorí robia pre ostatných veci zdarma len preto aby sme si tu spravili lepšie miesto na zemi.

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 22:17
                      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                      Ahoj Bedňa ja si Ťa tiež vážim, za to, čo pre linuxovú komunitu robíš ale to že si niekto nainštaluje uzavretý (neslobodný software) je takisto jeho slobodný výber, však konec koncov si ho inštaluje z repozitárov linuxu. Ja osobne Skype ani Viber nepoužívam ale nemám problém s tým, ak si ho chce nainštalovať niekto iný. A nemyslím si, že všeci ignorujú ľudí, čo sa snažia pre druhých spraviť lepšie miesto na zemi tým, že si inštalujú uzavretý software. To je na dlhšiu debatu, možno by sme mali vytvoriť nové vlákno, kde by sme to mohli prebrať. Ja som asi tiež reagoval trošku emotívne, lebo ma už nasral istý nemenovaný človek svojimi narážkami. Asi nabudúce nebudem radšej reagovať.

                      • RE: Linux v Trafacke 15.10.2015 | 23:06
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                        Len diskusiou sa dá dospieť k nejakému záveru, je pravda že by sa hodilo extra vlákno. Tak až by sa to tu uberalo od témy Trafačka, tak ho radšej založím, čo som asi mal spraviť hneď.

                        PS: Som rád že spyware nepoužívaš :)

                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Linux v Trafacke 10.11.2015 | 13:21
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Zdravím páni a dámy, chcem iba pripomenúť, že zajtra 11. 11. 2015 je druhá streda v mesiaci november a o 16:00 bude stretávka priaznivcov Linuxu v Trafačke. Ste všeci očakávaní.

      • RE: Linux v Trafacke 12.11.2015 | 09:46
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        A bolo nas .... Pardon, boli sme len traja, pokial nam oslavenec Martin nezduchol za veselsim programom. Linuxfan a huvik maju neospravedlnenku, tesili sme sa najma na to, ako sa huvikovi podarilo odstranit problemy na svojom Asuse, ale snad nabuduce. Samozrejme aj moje Manjaro stlstlo od minula o 930 MB /pred casom tu poradil riesenie  Livan/, takze cistic zafungoval. Inak, pivo dobre, za nasou casnickou, poetkou, studentkou /robi na diplomovke o diele nejakeho ultramoderneho ceskeho basnika/ nam chodi isty nosaty dvojmetrovy podvyziveny studak. A vydedukoval som to z toho, ze furt sedel oproti nej na barovej stolicke a bavil ju. Ake lahke.

        Hovorili sme aj o novom clanku vxmeryho, o ktorom som ja nic nevedel, tak som si vypocul zhrnutie obsahu od Livana. Snad by pomohlo, keby nam tu admini namontovali nejaky blikajuci vykricnik na novy clanok, ked uz tie musia byt schovane niekde na spodku. 

        Dnes poobede sa este stretnem s Martinom a v Nitrianskom iformacnom systeme zadefinujeme nove znenie pozvanky do Trafacky na rok 2016.

        • RE: Linux v Trafacke 12.11.2015 | 11:03
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Snad by pomohlo, keby nam tu admini namontovali nejaky blikajuci vykricnik na novy clanok

          Bude to, viazne to len na mne, dnes spravím návrh.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Linux v Trafacke 12.11.2015 | 12:58
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Mimochodom čo by si povedal keby sa urobil nejaký kalendár udalostí čo kde bude, miesto, mapa (openstreetmap)? Možno nejaké tlačidlo typu zúčastním sa, ale to si nie som istý či by sme chceli implementovať. Samozrejme udalosti by mohli zadávať užívatelia, nie len admini.

          • RE: Linux v Trafacke 12.11.2015 | 15:48
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

            Dnes som pridal tag Idea pre rôzne veci ktoré ma napadli. Neviem ako bude najlepšie to prediskutovať, či priamo na linuxos alebo na githube nech nespamujeme, alebo len cez chat.

            • RE: Linux v Trafacke 12.11.2015 | 22:40
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

              Som v prdeli zajtra pokecáme na Jabberi, holt človek mieni pán boh mení, zajtra už je piatok, pohodička a ideme na to.

              Trochu som sa zabavil aj z Vxmeryho Sparkym a čas bol ta tam.

              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • RE: Linux v Trafacke 13.11.2015 | 20:47
                Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

                Týmto Bedňovi ďakujem za formátovanie :)

                • RE: Linux v Trafacke 13.11.2015 | 20:57
                  Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                  Nieje zač, ja som si ho nainštaloval aj do notebooku a testoval rozdiely oproti antiXu, tak to možno skončí aj v blogu.

                  Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Linux v Trafacke 13.11.2015 | 20:02
          Avatar huvik   Návštevník

          no, nepodarilo sa mi prist. musel som v robote zostat tento tyzden dlsie a po pravde aj som si neuvedomil ze uz je to. takze podarit sa mi to podarilo dostat linux do asusu. v podsate ked uz som nasiel dobre navody a pochopil tak je to hracka :) pouzil som linux mint. wifina mi ide len cez externu antenu a zrejme aj zvuk odisiel. este skusim s tym nieco vymysliet. mozno to bude opat len drobnost :)

          • RE: Linux v Trafacke 13.11.2015 | 20:45
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Pravdu-povediac veľmi ma zaujíma, ako sa Ti to tam podarilo dostať, lebo ja som nebol veľmi úspešný čo sa týka prípravy inštalačného USBčka s tým 32 bitovým UEFI. Rád o tom nabudúce pokecám. A bolo by dobré to aj podrobnejšie popísať, pre ďalších nešťastníkov, ktorí si kúpia tento notebook. 

            • RE: Linux v Trafacke 18.11.2015 | 09:05
              Avatar huvik   Návštevník

              http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=204961&p=1065977

              tento navod som pouzil na nainstalovanie mintu len som to upravil pre svoje potreby

              takze trosku studovania a hladania a aj wifina ide a ukazuje mi aj per baterky :) to pred tym neslo. updetol som kernel a pouzil tento navod.  https://wiki.debian.org/InstallingDebianOn/Asus/X205TA

              • RE: Linux v Trafacke 18.11.2015 | 09:25
                Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                Takze, uz ho nepredavas. Sikulko.

    • RE: Linux v Trafacke 18.11.2015 | 14:33
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Slecne v NISYS-e dnes Martin natukal novu pozvanku na nase akcie do  Trafacky. Dufajme, ze budeme uspesni a pridaju sa k nam novi ludia.

      Kedze uz netbook MSI mam vyladeny, najblizsie opat predostriem moznosti rozumneho vyuzitia Toshiby AC100 v  spojeni starsieho TV Samsung, STB s USB a domacej WIFI siete.

    • RE: Linux v Trafacke 07.12.2015 | 07:20
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Zdravím páni a dámy, chcem iba pripomenúť, že pozajtra 9. 12. 2015 je druhá streda v mesiaci december a o 16:00 bude stretávka priaznivcov Linuxu v Trafačke. Ste všeci očakávaní.

      • RE: Linux v Trafacke 07.12.2015 | 08:37
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Tentokrat vynechavam, som v zahranici. Livan, ten posledny nepodareny update Manjara uz opravili?

        • RE: Linux v Trafacke 07.12.2015 | 11:34
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Netuším, pretože teraz mám na Asusikovi Mate. Keď nabudúce prídeš, tak to čekneme. Alebo ti tam dáme tiež Mate, ako  mám ja. Vyzerá skvelo.

    • RE: Linux v Trafacke 12.01.2016 | 08:27
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Tak ako zajtra, linuxaci? Ma sa opat ochladit, nemali by sme debatovat pri pive, ale radsej pri varenom vine.

      Nieco mam precitane o Remix OS, teda mam aj novu temu a smer na Toshibu AC100, asi. Zacneme ale s Manjarom a odstranenim chyb po poslednej aktualizacii. Ak ste nasli pod stromcekom aj nejake nove zelezo, mozte ho predstavit. Dovi zajtra.

      • RE: Linux v Trafacke 12.01.2016 | 13:17
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        Jedno by má zaujímalo. Kde furt beres nejaké chyby v aktualizaciach? Ja ho mám nasadený ako primary system testing manjaro a všetko je ok. Este som nezaznamenal nejaký bug.

        • RE: Linux v Trafacke 12.01.2016 | 13:28
          Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor

          moze to byt specificky HW, existuju aj take zariadenia.

        • RE: Linux v Trafacke 12.01.2016 | 13:41
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          V tomto prípade sa jedná o uživateľskú verziu Manjara s LXDE a po poslednej aktualizácii sa to posralo aj mne (čiže potvrdený problém na dvoch počítačoch). V oficiálnych verziách (LXDE a KDE) to až tak neblbne aj keď aj na nich už som musel niekoľkokrát použiť skript fixit na opravu po aktualizácii. V LXDE verzii sa posralo automatické prihlasovanie a nedalo sa to vôbec spustiť, pretože hlási nesprávne heslo. Nefunguje ani administrátorské heslo.

          • RE: Linux v Trafacke 12.01.2016 | 14:09
            Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

            Pardon, oprava - oficiálnych verziách (XFCE a KDE).

            • RE: Linux v Trafacke 12.01.2016 | 16:48
              Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

              Niekedy to vyzerá, že viac vyvíja komunita ako vývojári

              • RE: Linux v Trafacke 12.01.2016 | 17:32
                Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                Je pravda, ze komunita vydava verzie castejsie ale aj s viacerymi chybami. Oficialne verzie su predsalen stabilnejsie.

    • RE: Linux v Trafacke 14.01.2016 | 09:35
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Vcerajsia ucast 3, po 15-tich minutach Martinov klasicky unik a zostali sme len s Livanom. MSI po instalacii Manjara XFCE v poriadku, prvy dojem vyborny. Aj druhy, netbook na vyradenie akoby hlasil, ze zatial neodchadza a napr. na cesty este dobre pouzitelny. Pivo 2x, /arkticka zima este nedorazila/ na zaver sme skoncili pri premiach /slusnych/ v Livanovej firme a ze asi uz prejde na pouzivanie smartfonov.

    • RE: Linux v Trafacke 09.02.2016 | 07:57
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Zajtra ma teda caka fakt bohaty odborny program. Doobeda Aquatherm na Vystavisku AX a poobede linux v trafacke. + aspon dve piva, aby sa mi nezavarili mozgove zavity. Kto sa prida?

      • RE: Linux v Trafacke 10.02.2016 | 19:27
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Dnesna ucast 3, po 20 minutach 2, detto ako minule. Netbook slape vyborne, jedina chyba je, ze kamera nie je pod Manjarom XFCE detekovana. Zajtra skusim na stranke MSI zistit, ci su tam nejake pouzitelne drajvre. Mali sme vedla zaujimavu spolocnost, 5 nitrianskych hokejistov, ktori tam nieco spikovali o hokeji, nakolko tam boli aj ti dvaja hraci Nitry z Ameriky. Poznal som len Joza Stumpela, tych nasich 2 mladych nie. Sranda, ze nasi pili nealko a Americania pivo, teda niekolko piv.

        • RE: Linux v Trafacke 16.02.2016 | 11:59
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          A historia sa opakuje. Pred cca 2 rokmi som prisiel k oprave funkcnosti kamery na NB Acer, ako slepe kura k zrnu, teraz zas na netbooku MSI. Dnes som si opat zapol programcek guvcview na MSI a hladal moznosti v nastaveniach, kde nic, tu nic, vyskoci na mna ponuka na stiahnutie pre korektne fungovanie programu. Po stiahnuti sa zrazu vidim na dispeji. Mam rad taketo chvile.

    • RE: Linux v Trafacke 01.03.2016 | 08:20
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Cez kamarata mam kontakt na 2 linuxakov z Nitry, 9.3. tiez pridu na stretko do Trafacky. K linuxu sa dostali pred x rokmi cez programy na radiovu digitalnu komunikaciu. Vekovy priemer nevylepsia, ale svojimi skusenostami a huzevnatostu iste budu prinosom. Tesim sa aj na ostatnych stalych ucastnikov, jeden z bodov programu ma byt NB Acer Aspire 3003 WLMi + 64 bitova verzia Xubuntu, teraz je na nom 32 bitova. DVD 14.04 Xubuntu LTS, 64 bit. mam prichystane.

      • RE: Linux v Trafacke 01.03.2016 | 08:29
        Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

        radiovu digitalnu komunikaciu? Myslis jako CB - citizen band?

        • RE: Linux v Trafacke 01.03.2016 | 08:46
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          Su z partie radioamaterov, napr. jeden z nich robil 20 rokov u Dunajplavby. Vraj, niektore ich spec. programy boli lepsie pod linuxom ako pod W.

          • RE: Linux v Trafacke 01.03.2016 | 11:47
            Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

            Aj ja sa zaujimam o cb. Idem si kupovat do auta mobilnu cb aj s antenu. Len som neveril ze este niekto zije s povodnych radioamaterov :)

            • RE: Linux v Trafacke 01.03.2016 | 15:26
              Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

              Nevyznam sa, neviem co je cb. Oni ale nerobia spojenia v ramci mesta, ale najma ti, co byvaju na Zobori hladaju najma medzikontinentalne spojenia a kontakty s kolegami. V Nitre to ma tradiciu, napr. minule som zachytil na tvnitricka navstevu u takeho borca - radioamatera. Aj moj kamos je byvaly radioamater.

              • RE: Linux v Trafacke 01.03.2016 | 19:14
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Citizens Band radio, proste len vysielačka na malé vzdialenosti aké majú kamionisti, taxikári a tak.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • RE: Linux v Trafacke 01.03.2016 | 21:58
                  Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                  cb nieje len na malé vzdialenosti. Dá sa kľudne aj mimo štátu.

                  • RE: Linux v Trafacke 02.03.2016 | 10:31
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                    Jasne, v Hrozenkove si pokecáš s Moravákmi :)

                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                  • RE: Linux v Trafacke 02.03.2016 | 10:53
                    Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                    Vtipalek :) To by tam ale musel niekto najskor pocuvat :D

            • RE: Linux v Trafacke 01.03.2016 | 22:21
              Avatar redhawk_75   Návštevník

              ale ano, existuje ich par :-)

              • RE: Linux v Trafacke 02.03.2016 | 06:33
                Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

                Tak to ma teší.

    • RE: Linux v Trafacke 09.03.2016 | 20:26
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Tak dnes bola účasť v Trafačke skvelá. Okrem nás troch obvyklých účastníkov prišli aj dvaja radioamatéri so záujmom o linux. Debata sa okrem radioamatérskeho športu krútila aj okolo špecialitiek z oblasti Linuxu aj s ukážkami. Milan doniesol spústu USBčiek s rôznymi zvláštnymi a neobvyklými distrami. Čo mňa najviacej zaujalo bolo jedno ruské distro, ktoré malo na USB už plne lokalizované programy v slovenčine. Milanovi sa naopak zapáčilo Manjaro, ktoré som mal nainštalované na mojom Asusikovi a na ktoré použil niekoľko testovacích súborov. Výsledkom testovana bol navýsosť spokojný, takže to vyzerá, že nám pribudne ďalší užívateľ Manjara.

      • RE: Linux v Trafacke 09.03.2016 | 21:31
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

        Bez toho, že by som chcel Mandžarku nejak ukrivdiť, za čias testovania Arch Linux Like Distros, sa mi po profesionálnej stránke spracovania najviac páčil Antergos, súšal si ho? V Mandžarku sa mi zdalo, že som root občas aj náhodne, neviem či to bol bug, alebo vlastnosť.

        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Linux v Trafacke 10.03.2016 | 08:11
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          Antergos som dva razy testoval, avšak iba v livku, takže iba jedno prostredie. Neviem prečo, možno to bolo tým gnome prostredím v livku ale Antergos na mňa až taký dojem neurobil. A to s tým náhodným rootom v Manjaru som nepozoroval. Možno je to tým, že Ty si to testoval v dobe, keď Manjaro malo iba nízku verziu ale ver tomu, že od tej doby Manjarko narástlo. Ja momentálne používam na jednom notebooku verziu s KDE Plasma 5 bez problémov a na netbooku verziu s XFCE, kde to tiež beží dobre. A keď si všimneš ako si vedie Manjaro a Antergos na Distrowatch, tak tam je Manjaro už dlho na 6 mieste, kdežto Antergos je až niekde na 23 mieste. Nie že by zrovna Distrowatch bol rozhodujúci ale na niečo to predsalen poukazuje. Možno je to našim rôznym uhlom pohľadu. Ja pozerám snadnosť použitia a podporu, ty hľadáš bezpečnosť.

          • RE: Linux v Trafacke 10.03.2016 | 18:34
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Keď si spokojný nieje čo riešiť. Tak Distrowatch má podobné štatistiky ako ostatné prieskumy a šieste miesto je veľmi dobré a znamená že sa určite rozrástla aj komunita vývojárov.

            Veľa šťastných kilometrov, inak všimol som si že ste sa Manžárkovia celkom rozrástli aj tu :)

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Linux v Trafacke 10.03.2016 | 07:24
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Mne sa pacili fotky z Australie a z tej zaoceanskej lodi, prvej pod ceskoslovenskou vlajkou, na ktorej bol Milan radiodostojnik. Dostal sa tam po kratkej nadstavbe ako uspesny radioamater. Ak sa nemylim, to ruske distro sa vola PointLinux, Rusi su po embargach v minulosti aj teraz pomerne aktivni vo vyvoji ciste ruskeho HW a SW.

    • RE: Linux v Trafacke 12.04.2016 | 20:22
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Zdravím páni a dámy, chcem iba pripomenúť, že zajtra 13. 4. 2016 je druhá streda v mesiaci apríl a o 16:00 bude stretávka priaznivcov Linuxu v Trafačke. Ste všeci očakávaní.

      • RE: Linux v Trafacke 13.04.2016 | 06:49
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Ano, pridem.

    • RE: Linux v Trafacke 13.04.2016 | 20:12
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Ligueere, dnes to bolo veselee, zacali sme ako vzdy o 16.00, ale od 17.00 bola v Trafacke vernisaz nejakej umelkyne fotografky, takze po hacknuti HP NTB, cez USB s Manjarom, co Livan s Martinom zmakli za par minut, sme sa venovali uz len umeniu. Ozval sa cez SMS aj vxmery, aj sme ho volali na gratis biele a cervene vino so slanymi pagacikmi gratis, ale neprisiel. Same slecny druhacky z katedry Masmedialnej techniky UKF, jednoducho parada. Linuxaci, zivot je kratky, zacnite konecne chodit do Trafacky, mozte tam stretnut ziveho linuxaka /podla vxmeryho/ a spusta nadhernych studentiek /ktorych slabou strankou mozu byt autisti/.

      • RE: Linux v Trafacke 13.04.2016 | 21:06
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        100 bodov tento komentár :-D

    • RE: Linux v Trafacke 14.04.2016 | 08:49
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Livan, skusam na HP EliteBook 2540p to nove prostredie Manjara live z USB, vsetko ide, az na pravu stranu suchatka, ktore neroluje. Pracuje jak das, mam teda dalsie zelezo so sviznym Linuxom. Uvidim po par dnoch, ale v tom Manjare XFCE na netbooku MSI som viac doma.

      • RE: Linux v Trafacke 14.04.2016 | 09:29
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Tak ono je to hlavne o zvyku, ešte si si na to LXQT nezvykol. Keď nabudúce donesieš alespoň 2 GB USBčko, môžem Ti tam dať XFCE verziu, aby si to mal rovnaké. Na ten tvoj 1 GB USB by sa 1,5 GB iso XFCE verzie Manjara nezmestilo.

        • RE: Linux v Trafacke 14.04.2016 | 10:12
          Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

          OK, nezabudnem.

          • RE: Linux v Trafacke 14.04.2016 | 11:02
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            Inštalácia XFCE

            sudo pacman -S xfce4

            Hračičky do XFCE

            sudo pacman -S xfce4-goodies
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Linux v Trafacke 14.04.2016 | 13:36
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              Toto by som radšej nerobil, nakoľko LXQT je na báze QT knižníc a má tam už svoje programy na báze QT a teraz do toho GTK knižnice s GTK programami by asi nebolo dobre a navyše ho limituje malý USB kľúč. Radšej tam poctivo nahrám komplet celý XFCE Manjaro na väčší kľúč.

              • RE: Linux v Trafacke 14.04.2016 | 13:40
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

                Ono to beží z USB kľúča? Ja že to je normálna inštalácia.

                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • RE: Linux v Trafacke 15.04.2016 | 15:25
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Milan /ten kamarat radioamater/ mi poslal emila, ze s Lojzom nemohli v stredu prist, lebo po 6-tich rokoch koncia na UKF IT, mali studijne povinnosti. Asi nejake vzdelavanie 3.veku. Huzevnati dedkovci, ale ze najblizsie uz to stihnu. Poslal mi preto aspon 20 snimkov obrazovky z talianskeho distra Sabayon /na baze Genta/, ktoru prave teraz skusa, Aj mne sa celkom pozdava.

    • RE: Linux v Trafacke 22.04.2016 | 22:58
      Avatar vxmery Mint 21.3 Cinnamon  Používateľ

      OT: Gratulácia Nitranom k titulu. Zaplatia pivo každému, kto príde na nasledujúce Linux stretko :)

      • RE: Linux v Trafacke 23.04.2016 | 07:41
        Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

        Dakujeme, a kedze je to po 1.x, tak ok. Mam ale podmienku, mat so sebou svoje zelezo s Linuxom. Nerad by som bol, keby sa ku nam hlasila cela hospoda.

    • RE: Linux v Trafacke 25.04.2016 | 11:45
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Manjaro mi od poslednej aktualizacie /cca pred tyzdnom/ mi na netbooku MSI stale hlasi, ze zlyhala synchronizacia akejkolvek databazy- neocakavana chyba. Asi dalsia z vydarenejsich aktualizacii.

      • RE: Linux v Trafacke 25.04.2016 | 12:27
        Avatar menom   Používateľ

        Toto je častá vec u mandžára, vyskúšaj odstrániť zámok:

        sudo rm -r /var/lib/pacman/db.lck

      • RE: Linux v Trafacke 25.04.2016 | 14:38
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        alebo ešte lepšie skopírovať a vykonať tento príkaz: sudo rm -f /var/lib/pacman/db.lck && sudo pacman-mirrors -g && sudo pacman -Syyuu && sudo pacman -Suu

        • RE: Linux v Trafacke 25.04.2016 | 14:40
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          pardon, pre prehľadnosť uvádzam ešte raz:

          sudo rm -f /var/lib/pacman/db.lck && sudo pacman-mirrors -g && sudo pacman -Syyuu  && sudo pacman -Suu
          • RE: Linux v Trafacke 12.05.2016 | 08:18
            Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

            Nakoniec to aj tak musel Livan spravit sam, na nasom vcerajsom stretku. Ucast 4-1 /Martin po stvrthodinke utekal na hokej, vieme, ze si nevybral dobre/, Milan v kratkosti odprezentoval svoju zaverecnu pracu, ktoru robil v ramci vzdelavania 3.veku na temu "Linuxove distribucie na desktope". Rec sa zvrtla aj na radioamaterov, on napr. dodnes drzi ceskoslovensky rekord, ked sa mu za jednu noc podarilo spojit s radioamaterom z kazdeho statu Juznej Ameriky. Momentalne sa mu najviac pozdava Linux Mint, ale pri debate o Manjare a Archu pripustil, ze si ich musi tiez odskusat. Tusim to neustale hladanie vyhovujucej distribucie ho bavi najviac. Pivo, svijanska 11, zaujimava, nova brigadnicka, casnicka mimoriadne sarmantna, od 18.00 sa tam zisla dalsia partia asi 8 ludi, nezavazne si pokecat s chutnou spanielskou slecnou, samozrejme po spanielsky. Vystava velkorozmerovych ciernobielych fotografii mladeho autora je dost pochmurna, lebo fotil tvare starych ludi, zverencov psychiatrickej liecebne Kremnica. Ak by mal niekto zaujem, vystava potrva do konca maja.

            • RE: Linux v Trafacke 12.05.2016 | 08:23
              Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

              Nemaju aj svijansku 15stku?

              • RE: Linux v Trafacke 12.05.2016 | 08:40
                Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

                Tu som tam v ponuke nezaregistroval, ale po 2 velkych a 1 malej 15-ke, ako vcera, by som asi uz nedebatoval k veci. Capuju este 10 Chotebor + dobru retro malinovku.

    • RE: Linux v Trafacke 08.06.2016 | 10:19
      Avatar distefano wattOS, Xubuntu minimal,  Používateľ

      Zdravim linuxos.sk z restauraku rychlika R603, momentalne za stanicou PB. Nakolko dnes a zajtra mam surnejsie povinnosti vo Svite, Trafacku dnes vynechavam. Dobru zabavku. Ja sa momentalne bavkam na nete, cez netbook MSI /s Manjarom/ a WiFi ZSSK. Nie je to Fibernet, ale ako spojenie pocas cesty obstojne.

      • RE: Linux v Trafacke 08.06.2016 | 11:14
        Avatar WlaSaTy   Návštevník

        Ale aspoň konečne využívajú v plnej miere GSM-R. Licenciu začali riešiť pred vyše desiatimi rokmi, ale dlho mali tú technológiu len pre interné použitie.

    • RE: Linux v Trafacke 14.09.2016 | 16:13
      Avatar N   Návštevník

      Bude tá stretávka aj dnes?

      • RE: Linux v Trafacke 14.09.2016 | 19:36
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Ano stretávka bola aj keď som prišiel neskôr z dôvodu pracovných povinností. Zúčastnili sme sa dvaja, hlavnou náplňou stretnutia bolo presvedčiť Manjaro LXQT dark aby sa nainštalovalo na USB kľúč. Po niekoľko neúspešných pokusoch sa to podarilo. Distefano sa ospravedlnil z dôvodu odcestovania.

    • RE: Linux v Trafacke 18.10.2016 | 17:41
      Avatar trogar2 android  Používateľ

      Presunuli sme sa na nový topic.